www.infoglobe.cz » Nový Zéland IV: Waiotapu, Taupo

Nový Zéland IV: Waiotapu, Taupo

Publikováno: 25.4.2012
Druhý den ráno jsme měli namířeno do další termální oblasti zvané Waiotapu ležící asi 27 km jižně od Rotorui. Náš původní plán byl takový, že z Rotorui pojedeme dále už jen stopem a busy budeme využívat spíše výjimečně.

Skutečnost byla však nakonec úplně opačná. Podle průvodce je totiž autostop na Lady KnoxNovém Zélandu poměrně často využívanou možností, jak cestovat v levném stylu. Naše první zkušenost byla taková, že v Rotorui jsme čekali více než hodinu, než nám zastavilo auto. Řidičem byl místní domorodec, který jel velkou dodávkou pracovně do Taupa. To se nám hodilo, poněvadž jsme měli kde složit naše velká zavazadla. Trošku jsem doufal, že by nás mohl zavézt až ke vstupu do rezervace, ale očividně měl naspěch, takže jsme museli od hlavní cesty jít dál pěšky asi 2 km. Koupili jsme si vstupenky (32,50 NZD), batohy uschovali vedle recepce a vyrazili jsme na prohlídku.

První atrakcí byl gejzír Lady Knox, který se nacházel asi 1 km na druhou stranu od vstupu do areálu. Byl jsem rád, že nám nakonec nějaké auto zastavilo, poněvadž tento gejzír chrlí horkou vodu pouze jednou denně, a to od 10.15 do 11.15 hodin. V nepravidelných intervalech se střídají silné a slabší erupce, které je možné pozorovat ze sedaček nacházejících se před gejzírem. Od gejzíru jsme se museli vrátit zpět ke vstupu do areálu, kde jsme měli začít prohlídkový okruh. Po chvilce chůze nám sám od sebe přibrzdil jeden Holanďan a zeptal se, zda nechceme svézt, s čímž jsme samozřejmě souhlasili. Byl to mladý kluk, který se rozhodnul po ukončených studiích několik měsíců sám cestovat.

Lady Knox

Prohlídkový okruh bylo možné jít buď v krátké, střední nebo dlouhé variantě. Rozhodli jsme se pro poslední možnost a myslím, že zážitek byl nezapomenutelný. Po celé trase (cca 3 km) je spousta bublajícího bahna, minerálních teras, kráterů a různě zbarvených jezírek. Určitě největší atrakcí bylo jezírko Champagne Pool, vyznačující se oranžově zbarveným pásem podél pobřeží, což je způsobeno vysrážením sulfidů. Umocňující účinek má navíc stoupající vodní pára a CO2, které se od jezera vzlínají. Jezero měřící kolem 65 m v průměru a s maximální hloubkou 62 m bylo vytvořeno hydrotermální erupcí před zhruba 900 lety. Povrchová teplota vody se pohybuje kolem 75 °C. Zajímavá byla i poslední zastávka na celém okruhu - jezírko zvané Devil's cave, jehož zelenavě zbarvená voda je bohatá na síru.

Devil's Cave

Po absolvování celého okruhu jsme si dopřáli trochu regenerace a příjemný oběd v místním bistru. Po obědě jsme museli zpět na hlavní silnici, kde jsme měli v plánu pokračovat stopem až do Národního parku Tongariro, což byl další bod našeho výletu. K naší smůle jsme však čekali skoro 2 hodiny, než se nám podařilo někoho stopnout. Byla to milá paní, která pracovala jako průvodkyně pro Department Of Conservation (DOC). Dala nám užitečné rady o treku zvaném Severní okruh v NP Tongariro, který jsme měli v plánu jít. Paní však jela pouze do Taupa, takže jsme ji poprosili, zda by nás mohla vysadit u informačního centra. Protože oba dva jsme už byli docela unavení a i trochu znechucení nepříliš úspěšným stopováním, rozhodli jsme se, že už ten den nikam pokračovat nebudeme a noc strávíme v jednom z místních hostelů v Taupu.

Před vlastním ubytováním jsme se ještě s Ditou v informačním centru shodli, že stopování po Novém Zélandu asi nebude úplně nejefektivnější způsob cestování, a proto jsme se rozhodli koupit tzv. Travel Pass od autobusové společnosti InterCity. Travel Pass stál 155 NZD a obsahoval 5 cest nezávisle na počtu ujetých kilometrů. Důležité bylo, že člověk jel v jednom autobuse bez přestupu. Optimální bylo proto volit co nejdelší přejezdy. S tímto Travel Passem jsme nakonec přejeli 1,5 ostrova, což byl skvělý poměr cena - výkon, vzhledem k místním cenám.

Jezero Taupo

Večer jsme se šli ještě trochu projít přes město a kolem největšího novozélandského jezera Taupo. Ve městě samotném toho moc k vidění není. Za zmínku stojí snad jen možnost vyzkoušet některou z adrenalinových aktivit. Jezero ležící v kaldeře je vulkanického původu a vzniklo během jedné z největších vulkanických erupcí před zhruba 26 500 lety. Jezero je natolik čisté, že se zde každoročně pořádá soutěž v chytání pstruhů. Bylo poměrně větrno a chladno, takže jsme byli i vděční za pevnou střechu nad hlavou. Po procházce jsme ulehli a doufali, že další den zahájíme náš 4denní trek v NP Tongariro s nádherným počasím.

Text/foto: Vojtech Bližňák     

      



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Nový Zéland I: Před odletem
Publikováno: 4.4.2012
Každý z nás má určitý životní sen, který si buď splní, nebo o něm jen celý život sní. Mým snem bylo spatřit alespoň jednou v životě ráj na zemi, který je téměř nedotčený lidskou činností – a tento ráj se nazývá Nový Zéland. Jsem rád, že patřím do té skupiny lidí, kteří si svůj sen splnili, a to i za cenu, že bylo nutné sáhnout hlouběji do peněženky.

Nový Zéland, Cape Reinga – nejsevernější výběžek – VIDEO
Publikováno: 14.12.2021
Na úplném severu Severního ostrova Nového Zélandu vybíhá do moře úzký poloostrov s nádhernými útesy, písečnými dunami a nejdelší pláží země. Místo patří mezi stále vyhledávanější cíl turistů, tak se do něj pojďme společně krátce přenést.

Nový Zéland – Severní ostrov – VIDEO
Publikováno: 16.1.2018
Když cestujete z Evropy, patří Nový Zéland mezi nejvzdálenější místa na světě, kam se můžete dostat. Už před dávnými časy se oddělil od všech ostatních kontinentů a dnes leží osamocen asi 2 000 km od nejbližší Austrálie. V následujících týdnech se postupně podíváme na mnoho zajímavých míst celého Zélandu, pojďme ale začít tím, že si představíme jeho menší a „civilizovanější” část – severní ostrov.

Nový Zéland: cestování po ostrově II.
Publikováno: 1.6.2013
Právě mi napsal kapitán z lodi z Bay of Island, tak jsem sebou musela hodit a projet to do Wellingtonu, co nejrychleji. Cestu jsem měla plánovanou na dva dny, ale za den se mi podařilo dostopovat až do Pictonu. Takže jsem byla u kapitána o den dřív a ten mě zavezl z jihu Severního ostrova až do Bay of Island, kde jsme na motorové lodi strávili příjemný týden.

Nový Zéland: cestování po ostrově I.
Publikováno: 25.5.2013
Můj sen. Odjakživa jsem chtěla jet na Nový Zéland. Byl jako magnet po všechny ty roky a konečně jsem ho uskutečnila. A tak jsem si koupila letenku, naplánovala trasu, sbalila si věci, zamávala a vyletěla za opravdovým dobrodružstvím!

Nový Zéland XII.: Queenstown a odlet domů
Publikováno: 20.6.2012
Poslední den našeho výletu před odletem do Aucklandu byl vyhrazen prohlídce města Queenstown. Město se svými 23 000 obyvateli má skvělou polohu - leží v esovitém prohnutí jezera Wakatipu mezi prudce se zvedajícími horami.

Nový Zéland XI: Milford Sound trek II
Publikováno: 13.6.2012
Noc strávená v chatě nebyla, alespoň pro mě, nikterak příjemná. Jednak zde lítalo několik zbloudilých "Sandflyes" a jednak v ložnici stále někdo chrápal. To se dalo asi očekávat, protože všech 40 lidí bylo rozděleno jen do dvou místností.

Nový Zéland X: Milford Sound trek I
Publikováno: 6.6.2012
Ráno jsme se vzbudili do deštivého dne. Protože jsme tento den měli vyhrazený pro přesun z ledovce Fox do Queenstownu v jižní části Jižního ostrova, byli jsme nuceni si sbalit všechny věci.

Nový Zéland IX.: Punakaiki + NP Westland Tai Poutini
Publikováno: 30.5.2012
Aquataxi nás dovezl zpátky na začátek treku, kde jsme přestoupili na autobus směr Nelson. Zde jsme měli v plánu přespat v jednom z místních hostelů a dokoupit potraviny na naši další cestu. Nelson, který je známý svým ovocnářstvím, vinařstvím a hlavně pivovarnictvím, představuje během hlavní turistické sezóny jedno z nejživějších měst NZ.

Nový Zéland VIII.: NP Abela Tasmana II.
Publikováno: 23.5.2012
Naše toužebné očekávání lepšího počasí se vyplnilo. Probudili jsme se do krásného slunečného rána – člověk by ani neřekl, že předcházející den zde byla celodenní průtrž mračen. Byli jsme moc rádi, protože jsme měli dnes v plánu vyrazit na 3 denní trek – Pobřežní cestu Abela Tasmana.

Nový Zéland VII: NP Abela Tasmana I.
Publikováno: 16.5.2012
Trajekt doplul do malého městečka Picton, odkud jsme měli rezervovaný autobus společnosti InterCity v rámci našeho „Travel Pass“ do Nelsonu. Zde jsme pak měli přibližně hodinu na další a pro dnešek poslední přestup na autobus, který nás měl dovést na začátek Pobřežní cesty v NP Abela Tasmana – do Marahau.

Nový Zéland VI: Wellington
Publikováno: 9.5.2012
Do Novozélandské metropole Wellingtonu jsme dorazili navečer. Měli jsme zde domluvený nocleh u jednoho Angličana z Couchsurfingu. Jmenoval se Mark a na Novém Zélandu žije už asi 6 let. Bydlel v jižní části města zvané Kilbirnie, z centra města bylo nutné vzít autobus, který jel přibližně půl hodiny.

Nový Zéland V: NP Tongariro
Publikováno: 2.5.2012
Naše očekávání pěkného počasí se nám vyplnilo. Z jednoho z místních hostelů v Taupu, kde jsme strávili poslední noc, byl nádherný výhled na zasněžené vrcholky sopek v Národním parku (NP) Tongariro, tyčící se nad jezerem Taupo.

Nový Zéland II: Přílet do Aucklandu
Publikováno: 11.4.2012
Po pětihodinové jízdě autobusem přijíždíme na vídeňské letiště Schwechat, kde máme cca dalších 5 hodin do odletu. Let z Vídně do švýcarského Zürichu byl poměrně rychlý a bezproblémový ve srovnání s dalšími dvěma lety.

Nový Zéland III: Rotorua
Publikováno: 18.4.2012
Naší první zastávkou po Aucklandu bylo podle plánu město Rotorua představující oblast geotermální aktivity a centrum maorské kultury. Do Rotorui jsme přijeli kolem poledne autobusem společnosti InterCity (cesta z Aucklandu trvala cca 4 hodiny) a již při příjezdu na nás dolehlo její magické kouzlo v plné síle.


Souvisejicí fotogalerie

Nový Zéland – za prací i za přírodou
Nový Zéland se nachází na jižní polokouli, roční období jsou tedy přesně obráceně. To znamená, že...


Souvisejicí videa

Nový Zéland, Cape Kidnappers – hnízdiště terejů
Příjemné procházky, skalní útvary i hluboké rokle se vám budou líbit v každém ročním období, ale ...

Nový Zéland – Severní ostrov
Civilizovanější částí Nového Zélandu je Severní ostrov. Cestovatele z celého světa sem láká neuvě...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimní balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimní balíček od vydavatelství Dajama
3. cena:
Zimní balíček od vydavatelství CBS
Cena redakce:
Zimní balíček od eshopu Tatrica.sk

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 3. 2024
svátek:Josef
dnes:
úterý 19.3.
-3 °C
zítra:
středa 20.3.
0 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X