www.infoglobe.cz » Nový Zéland VII: NP Abela Tasmana I.

Nový Zéland VII: NP Abela Tasmana I.

Publikováno: 16.5.2012
Trajekt doplul do malého městečka Picton, odkud jsme měli rezervovaný autobus společnosti InterCity v rámci našeho „Travel Pass“ do Nelsonu. Zde jsme pak měli přibližně hodinu na další a pro dnešek poslední přestup na autobus, který nás měl dovést na začátek Pobřežní cesty v NP Abela Tasmana – do Marahau.

Protože už nám pomalu docházely novozélandské dolary, využili jsme možnosti výměny peněz v jedné z místních bank, kterých je zde na hlavní třídě Trafalgar St. dostatek.

Cestování v místních autobusech je skutečně velice příjemný a obohacující zážitek. Oproti naší České republice jsou zde řidiči až neskutečně milí, přičemž mi mnohdy přišlo, že se role řidiče přesouvá do role průvodcovské. O každé zajímavosti, kterou jsme minuli, nám pan řidič ochotně a sám od sebe podal náležité informace, někdy dokonce i zažertoval. Na trase z Nelsonu do NP Abela Tasmana se nám dokonce stalo, že jeden z našich spolucestujících zapomněl sluneční brýle v jedné z místních půjčoven mořských kajaků. Pan řidič samozřejmě velice ochotně zastavil a čekal asi 5 minut, dokud se brýle nenašly. Jen tak jsem uvažoval, co by asi v této situaci udělal typický český řidič.

Ještě před samotným trekem jsme měli v plánu vyzkoušet mořský kajak na vlastní kůži. Večer jsme tedy zašli do jedné z místních půjčoven a rezervovali si vypůjčení lodi na další den. Volná vyjížďka pro dva na jeden den stála něco málo přes 60 NZD. Pak jsme se odebrali do tábořiště nedaleko začátku treku, kde jsme měli strávit první noc. Rozložili jsme stan a protože tábořiště bylo asi 100 metrů od moře, neodolali jsme pokušení a šli se vykoupat. Moře bylo ale velice studené, takže na „veliké“ koupání to rozhodně nebylo. Na druhou stranu voda byla průzračně čistá a pobřeží bylo lemováno podivuhodnými erozními tvary včetně krásné skalní brány.

Ráno jsme se probudili do deštivého dne. Chvíli jsme čekali, zda se počasí neumoudří, ale bohužel se tak nestalo. Chtě nechtě jsme tak museli vyrazit směrem k půjčovně, kde jsme měli již zaplacenou volnou jízdu na kajaku. Naštěstí jsme nemuseli balit stan, takže veškeré věci jsme si nechali uvnitř a k půjčovně vyrazili jen na lehko. Déšť sice chvílemi ustával, ale nikdy ne déle než na několik desítek minut.

Přišli jsme akorát, když slečna instruktorka začala vysvětlovat zásady a techniku volné jízdy na kajaku. Dala nám rovněž tipy, kde je možné vidět tuleně, tučňáky, ptactvo a další faunu. Po asi hodinové instruktáži jsme se odebrali k pláži, odkud jsme se mohli pustit podél pobřeží dle své libosti. Do lodi se vešli dva lidi i s osobními věcmi, které byly dobře utěsněné v nepromokavém batohu.

Podle doporučení jsme tedy pádlovali směrem k blízkým ostrovům, kde bylo možné vidět nějaká zvířata. K naší smůle nás však chytla poměrně silná bouřka, takže jsme se drželi nedaleko pobřeží pro případ, kdyby se zvedl silný vítr. Bouřka naštěstí netrvala dlouho, proto jsme se odvážili vyrazit blíže k ostrovům. A skutečně. Kromě tuleňů jsme viděli spoustu nejrůznějších ptáků, avšak tučňáky jsme neviděli. I když jsme měli horní polovinu těla promočenou skrz naskrz a třepali se zimou, tato unikátní podívaná stála za to.

Po obeplutí obou ostrovů jsme se rozhodli, že na chvíli přece jen zastavíme na jedné z pláží podél pobřeží a schováme se ve skalním výklenku. Déšť nepolevoval, a proto jsme se dohodli, že náš výlet budeme muset zkrátit. Promočení a promrzlí jsme dorazili na začátek, odkud jsme ráno vyplouvali. O loď se už postaral personál, který byl velice ochotný. Dokonce nám dali drobné mince na horkou sprchu a pak jsme byli pozváni na horký čaj. To nám samozřejmě přišlo vhod a nenechali jsme se dlouho přemlouvat. Navečer jsme se pak odebrali zpět k našemu tábořišti, uvařili si večeři a brzy zalehli do teplých spacáků doufaje, že zítřek přinese lepší počasí než to dnešní.

Text/foto: Vojtěch BližňákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Nový Zéland I: Před odletem
Publikováno: 4.4.2012
Každý z nás má určitý životní sen, který si buď splní, nebo o něm jen celý život sní. Mým snem bylo spatřit alespoň jednou v životě ráj na zemi, který je téměř nedotčený lidskou činností – a tento ráj se nazývá Nový Zéland. Jsem rád, že patřím do té skupiny lidí, kteří si svůj sen splnili, a to i za cenu, že bylo nutné sáhnout hlouběji do peněženky.

Nový Zéland: cestování po ostrově II.
Publikováno: 1.6.2013
Právě mi napsal kapitán z lodi z Bay of Island, tak jsem sebou musela hodit a projet to do Wellingtonu, co nejrychleji. Cestu jsem měla plánovanou na dva dny, ale za den se mi podařilo dostopovat až do Pictonu. Takže jsem byla u kapitána o den dřív a ten mě zavezl z jihu Severního ostrova až do Bay of Island, kde jsme na motorové lodi strávili příjemný týden.

Nový Zéland: cestování po ostrově I.
Publikováno: 25.5.2013
Můj sen. Odjakživa jsem chtěla jet na Nový Zéland. Byl jako magnet po všechny ty roky a konečně jsem ho uskutečnila. A tak jsem si koupila letenku, naplánovala trasu, sbalila si věci, zamávala a vyletěla za opravdovým dobrodružstvím!

Nový Zéland XII.: Queenstown a odlet domů
Publikováno: 20.6.2012
Poslední den našeho výletu před odletem do Aucklandu byl vyhrazen prohlídce města Queenstown. Město se svými 23 000 obyvateli má skvělou polohu - leží v esovitém prohnutí jezera Wakatipu mezi prudce se zvedajícími horami.

Nový Zéland XI: Milford Sound trek II
Publikováno: 13.6.2012
Noc strávená v chatě nebyla, alespoň pro mě, nikterak příjemná. Jednak zde lítalo několik zbloudilých "Sandflyes" a jednak v ložnici stále někdo chrápal. To se dalo asi očekávat, protože všech 40 lidí bylo rozděleno jen do dvou místností.

Nový Zéland X: Milford Sound trek I
Publikováno: 6.6.2012
Ráno jsme se vzbudili do deštivého dne. Protože jsme tento den měli vyhrazený pro přesun z ledovce Fox do Queenstownu v jižní části Jižního ostrova, byli jsme nuceni si sbalit všechny věci.

Nový Zéland IX.: Punakaiki + NP Westland Tai Poutini
Publikováno: 30.5.2012
Aquataxi nás dovezl zpátky na začátek treku, kde jsme přestoupili na autobus směr Nelson. Zde jsme měli v plánu přespat v jednom z místních hostelů a dokoupit potraviny na naši další cestu. Nelson, který je známý svým ovocnářstvím, vinařstvím a hlavně pivovarnictvím, představuje během hlavní turistické sezóny jedno z nejživějších měst NZ.

Nový Zéland VIII.: NP Abela Tasmana II.
Publikováno: 23.5.2012
Naše toužebné očekávání lepšího počasí se vyplnilo. Probudili jsme se do krásného slunečného rána – člověk by ani neřekl, že předcházející den zde byla celodenní průtrž mračen. Byli jsme moc rádi, protože jsme měli dnes v plánu vyrazit na 3 denní trek – Pobřežní cestu Abela Tasmana.

Nový Zéland II: Přílet do Aucklandu
Publikováno: 11.4.2012
Po pětihodinové jízdě autobusem přijíždíme na vídeňské letiště Schwechat, kde máme cca dalších 5 hodin do odletu. Let z Vídně do švýcarského Zürichu byl poměrně rychlý a bezproblémový ve srovnání s dalšími dvěma lety.

Nový Zéland, Cape Reinga – nejsevernější výběžek – VIDEO
Publikováno: 13.3.2018
Na úplném severu Severního ostrova Nového Zélandu vybíhá do moře úzký poloostrov s nádhernými útesy, písečnými dunami a nejdelší pláží země. Místo patří mezi stále vyhledávanější cíl turistů, tak se do něj pojďme společně krátce přenést.

Nový Zéland VI: Wellington
Publikováno: 9.5.2012
Do Novozélandské metropole Wellingtonu jsme dorazili navečer. Měli jsme zde domluvený nocleh u jednoho Angličana z Couchsurfingu. Jmenoval se Mark a na Novém Zélandu žije už asi 6 let. Bydlel v jižní části města zvané Kilbirnie, z centra města bylo nutné vzít autobus, který jel přibližně půl hodiny.

Nový Zéland III: Rotorua
Publikováno: 18.4.2012
Naší první zastávkou po Aucklandu bylo podle plánu město Rotorua představující oblast geotermální aktivity a centrum maorské kultury. Do Rotorui jsme přijeli kolem poledne autobusem společnosti InterCity (cesta z Aucklandu trvala cca 4 hodiny) a již při příjezdu na nás dolehlo její magické kouzlo v plné síle.

Nový Zéland V: NP Tongariro
Publikováno: 2.5.2012
Naše očekávání pěkného počasí se nám vyplnilo. Z jednoho z místních hostelů v Taupu, kde jsme strávili poslední noc, byl nádherný výhled na zasněžené vrcholky sopek v Národním parku (NP) Tongariro, tyčící se nad jezerem Taupo.

Nový Zéland IV: Waiotapu, Taupo
Publikováno: 25.4.2012
Druhý den ráno jsme měli namířeno do další termální oblasti zvané Waiotapu ležící asi 27 km jižně od Rotorui. Náš původní plán byl takový, že z Rotorui pojedeme dále už jen stopem a busy budeme využívat spíše výjimečně.


Souvisejicí fotogalerie

Nový Zéland – za prací i za přírodou
Nový Zéland se nachází na jižní polokouli, roční období jsou tedy přesně obráceně. To znamená, že...


Souvisejicí videa

Nový Zéland, Cape Kidnappers – hnízdiště terejů
Příjemné procházky, skalní útvary i hluboké rokle se vám budou líbit v každém ročním období, ale ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.11.2020
Jedním z nejvýznamnějších hradů na severovýchodě Slovenska je zřícenina Zborov. V letošní turistické sezoně, poznamenané dvěma vlnami koronaviru, se stal oblíbeným náhradním výletním cílem.
25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 28. 11. 2020
svátek:René
dnes:
sobota 28.11.
0 °C
zítra:
neděle 29.11.
1 °C