www.infoglobe.cz » Nový Zéland VIII.: NP Abela Tasmana II.

Nový Zéland VIII.: NP Abela Tasmana II.

Publikováno: 23.5.2012
Naše toužebné očekávání lepšího počasí se vyplnilo. Probudili jsme se do krásného slunečného rána – člověk by ani neřekl, že předcházející den zde byla celodenní průtrž mračen. Byli jsme moc rádi, protože jsme měli dnes v plánu vyrazit na 3 denní trek – Pobřežní cestu Abela Tasmana.

Je to velice populární 51 km dlouhá turistická cesta vedoucí podél pobřeží se zlatým pískem a křišťálově průzračnou vodou. Protože se jedná o oblast národního parku, není zde dovolené volné táboření. Nocování je povoleno pouze v tábořištích, které je nutné rezervovat předem. Většinou je zde pouze místo na postavení stanu, chaty se nacházejí jen v několika málo tábořištích.

1. den treku

První den treku nás čekalo přibližně 6 hodin chůze, a vzhledem k tomu, že bylo opravdu krásné počasí, často jsme se zastavovali na „koupačku“ a lenošení na pláži. Výhodou je, že je zde minimum lidí, většinou jsme byli na panensky čistých pláží sami a poslouchali jen zvuky moře a přírody. Tady byl opravdový ráj na Zemi.

Součástí Pobřežní trasy je přechod několika zaplavovaných oblastí. Některé oblasti je možné při přílivu obejít po vedlejší cestě, nicméně dvě z nich je možné přejít pouze během odlivu, protože cesta vede skrz. Dnes jsme se však nemuseli nijak omezovat. Do tábořiště jsme dorazili pozdě odpoledne a kromě nás zde byl rovněž jeden Němec a Francouz. Při společné večeři jsme se dali do řeči a nakonec jsme si zahráli i pár společenských her.

2. den treku

Ráno bylo opět slunečné počasí a úplně lákalo k ranní koupeli v průzračně čistém moři. Já jsem šel do vody jako první, potom Němec, Francouz a nakonec musela i Dita, aby nezůstala oproti nám pozadu. Dnes nás čekal přechod zaplavované oblasti na pláži Onetahuti, kterou jsme mohli zdolat pouze v odpoledních hodinách. Proto jsme ráno nijak nespěchali a vyrazili až kolem 11. hodiny. Cesta vedla chvílemi hustou buší, chvílemi po pláži. Pokud se nám některá z nich líbila, zastavili jsme se a vykoupali se. Nejvíce času jsme pochopitelně strávili na té, která ležela již v zaplavované oblasti, kde jsme lenošili až do té doby, kdy jsme začali pozorovat příliv.

2. den treku

Naše další tábořiště leželo u druhé zaplavované oblasti v Awaroa Bay, kterou je možné přejít pouze při odlivu. Toto tábořiště bylo doposud jediné, kde se nacházela i chata s rangerem. Ten nás ihned přišel zkontrolovat, zda máme potvrzení o zaplacení. Zároveň nám dal informace týkající se přechodu. Původně jsme měli v plánu přejít při odpoledním odlivu, ale podle času, který nám ranger sdělil, bychom jíž nestihli aquataxi, jež jsme měli rezervovaný z místa konce treku. Takže nám doporučil ranní přechod, nejpozději v 6 hodin. Tábořiště bylo opět úplně prázdné kromě stejného klučiny z Německa, který s námi sdílel společné místo i minulou noc. Myslím, že i on byl rád, že je zde někdo „známý“, a tak jsme opět strávili společný večer.

Waiharakeke Baytábořiště Medlands beachzaplavovaná oblast Awaroa Bay

Ráno jsme museli vstát v 5 hodin ráno, abychom stihli ještě sbalit stan a nejpozději v 6 hodin vyrazit. Již při samotném přechodu jsme viděli, jak voda postupuje velice rychle dopředu a uzavírá za námi cestu. Některé pasáže bylo dokonce nutné přebrodit. Na druhé straně jsme se teprve nasnídali a pak vyrazili dál po treku. Na první nejbližší pláži jsme zastavili a skoro celé dopoledne jsme leželi a koupali se, protože na konec treku to bylo maximálně hodinu chůze. Voda tady byla už docela teplá, takže se dalo vydržet plavat i déle než 10 minut.

Skalní brána

Před polednem jsme vyrazili na poslední úsek našeho treku směrem do Totaranui. Tady nás měl vyzvednout aquataxi a odvést na začátek treku do Marahau. Protože jsme dorazili do Totaranui dříve, zkusili jsme se zeptat řidiče aquataxíku, zda by nás nevzal dřívějším spojem, abychom nemuseli zbytečně čekat. V lodi bylo naštěstí ještě místo, takže jsme se mohli nalodit. Pan řidič byl opět velice milý a samotnou cestou nám ještě připravil neskutečný zážitek. Záměrně jsme objeli místa, kde lenošili tuleni a dokonce i tučňáci. Vždy nám k nim řekl něco zajímavého a počkal, až si vše nafotíme. Celá plavba trvala asi hodinu a půl a i přesto, že stála něco přes 40 NZD, jsme rozhodně nelitovali a řádně si ji užili.

tuleň

Text/foto: Vojtěch Bližňák

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Nový Zéland I: Před odletem
Publikováno: 4.4.2012
Každý z nás má určitý životní sen, který si buď splní, nebo o něm jen celý život sní. Mým snem bylo spatřit alespoň jednou v životě ráj na zemi, který je téměř nedotčený lidskou činností – a tento ráj se nazývá Nový Zéland. Jsem rád, že patřím do té skupiny lidí, kteří si svůj sen splnili, a to i za cenu, že bylo nutné sáhnout hlouběji do peněženky.

Nový Zéland: cestování po ostrově II.
Publikováno: 1.6.2013
Právě mi napsal kapitán z lodi z Bay of Island, tak jsem sebou musela hodit a projet to do Wellingtonu, co nejrychleji. Cestu jsem měla plánovanou na dva dny, ale za den se mi podařilo dostopovat až do Pictonu. Takže jsem byla u kapitána o den dřív a ten mě zavezl z jihu Severního ostrova až do Bay of Island, kde jsme na motorové lodi strávili příjemný týden.

Nový Zéland: cestování po ostrově I.
Publikováno: 25.5.2013
Můj sen. Odjakživa jsem chtěla jet na Nový Zéland. Byl jako magnet po všechny ty roky a konečně jsem ho uskutečnila. A tak jsem si koupila letenku, naplánovala trasu, sbalila si věci, zamávala a vyletěla za opravdovým dobrodružstvím!

Nový Zéland XII.: Queenstown a odlet domů
Publikováno: 20.6.2012
Poslední den našeho výletu před odletem do Aucklandu byl vyhrazen prohlídce města Queenstown. Město se svými 23 000 obyvateli má skvělou polohu - leží v esovitém prohnutí jezera Wakatipu mezi prudce se zvedajícími horami.

Nový Zéland XI: Milford Sound trek II
Publikováno: 13.6.2012
Noc strávená v chatě nebyla, alespoň pro mě, nikterak příjemná. Jednak zde lítalo několik zbloudilých "Sandflyes" a jednak v ložnici stále někdo chrápal. To se dalo asi očekávat, protože všech 40 lidí bylo rozděleno jen do dvou místností.

Nový Zéland X: Milford Sound trek I
Publikováno: 6.6.2012
Ráno jsme se vzbudili do deštivého dne. Protože jsme tento den měli vyhrazený pro přesun z ledovce Fox do Queenstownu v jižní části Jižního ostrova, byli jsme nuceni si sbalit všechny věci.

Nový Zéland IX.: Punakaiki + NP Westland Tai Poutini
Publikováno: 30.5.2012
Aquataxi nás dovezl zpátky na začátek treku, kde jsme přestoupili na autobus směr Nelson. Zde jsme měli v plánu přespat v jednom z místních hostelů a dokoupit potraviny na naši další cestu. Nelson, který je známý svým ovocnářstvím, vinařstvím a hlavně pivovarnictvím, představuje během hlavní turistické sezóny jedno z nejživějších měst NZ.

Nový Zéland VI: Wellington
Publikováno: 9.5.2012
Do Novozélandské metropole Wellingtonu jsme dorazili navečer. Měli jsme zde domluvený nocleh u jednoho Angličana z Couchsurfingu. Jmenoval se Mark a na Novém Zélandu žije už asi 6 let. Bydlel v jižní části města zvané Kilbirnie, z centra města bylo nutné vzít autobus, který jel přibližně půl hodiny.

Nový Zéland, Cape Reinga – nejsevernější výběžek – VIDEO
Publikováno: 13.3.2018
Na úplném severu Severního ostrova Nového Zélandu vybíhá do moře úzký poloostrov s nádhernými útesy, písečnými dunami a nejdelší pláží země. Místo patří mezi stále vyhledávanější cíl turistů, tak se do něj pojďme společně krátce přenést.

Nový Zéland VII: NP Abela Tasmana I.
Publikováno: 16.5.2012
Trajekt doplul do malého městečka Picton, odkud jsme měli rezervovaný autobus společnosti InterCity v rámci našeho „Travel Pass“ do Nelsonu. Zde jsme pak měli přibližně hodinu na další a pro dnešek poslední přestup na autobus, který nás měl dovést na začátek Pobřežní cesty v NP Abela Tasmana – do Marahau.

Nový Zéland IV: Waiotapu, Taupo
Publikováno: 25.4.2012
Druhý den ráno jsme měli namířeno do další termální oblasti zvané Waiotapu ležící asi 27 km jižně od Rotorui. Náš původní plán byl takový, že z Rotorui pojedeme dále už jen stopem a busy budeme využívat spíše výjimečně.

Nový Zéland V: NP Tongariro
Publikováno: 2.5.2012
Naše očekávání pěkného počasí se nám vyplnilo. Z jednoho z místních hostelů v Taupu, kde jsme strávili poslední noc, byl nádherný výhled na zasněžené vrcholky sopek v Národním parku (NP) Tongariro, tyčící se nad jezerem Taupo.

Nový Zéland III: Rotorua
Publikováno: 18.4.2012
Naší první zastávkou po Aucklandu bylo podle plánu město Rotorua představující oblast geotermální aktivity a centrum maorské kultury. Do Rotorui jsme přijeli kolem poledne autobusem společnosti InterCity (cesta z Aucklandu trvala cca 4 hodiny) a již při příjezdu na nás dolehlo její magické kouzlo v plné síle.

Nový Zéland II: Přílet do Aucklandu
Publikováno: 11.4.2012
Po pětihodinové jízdě autobusem přijíždíme na vídeňské letiště Schwechat, kde máme cca dalších 5 hodin do odletu. Let z Vídně do švýcarského Zürichu byl poměrně rychlý a bezproblémový ve srovnání s dalšími dvěma lety.


Souvisejicí fotogalerie

Nový Zéland – za prací i za přírodou
Nový Zéland se nachází na jižní polokouli, roční období jsou tedy přesně obráceně. To znamená, že...


Souvisejicí videa

Nový Zéland, Cape Kidnappers – hnízdiště terejů
Příjemné procházky, skalní útvary i hluboké rokle se vám budou líbit v každém ročním období, ale ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.1.2020
Nenechte si ujít mezinárodní mistrovství ve stavění ledových soch – Tatry Ice Master, které se uskuteční již 18. a 19. ledna na Hrebienku ve Vysokých Tatrách.
16.1.2020
Kam pod stan ve středních Čechách vám poradí nová mapa kempingových míst, kterou pro vyznavače dovolené v přírodě připravil tým Středočeské centrály cestovního ruchu. Najdete tak přehledně zpracované praktické a užitečné informace pohromadě.
15.1.2020
Slovenské národní muzeum – Muzeum Andreje Kmetě vás zve na výstavu, kde semínka, plody či listy rostlin nekrášlí jen přírodu, ale i člověka.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 17. 1. 2020
svátek:Drahoslav
dnes:
pátek 17.1.
1 °C
zítra:
sobota 18.1.
2 °C