www.infoglobe.cz » Nový Zéland VIII.: NP Abela Tasmana II.

Nový Zéland VIII.: NP Abela Tasmana II.

Publikováno: 23.5.2012
Naše toužebné očekávání lepšího počasí se vyplnilo. Probudili jsme se do krásného slunečného rána – člověk by ani neřekl, že předcházející den zde byla celodenní průtrž mračen. Byli jsme moc rádi, protože jsme měli dnes v plánu vyrazit na 3 denní trek – Pobřežní cestu Abela Tasmana.

Je to velice populární 51 km dlouhá turistická cesta vedoucí podél pobřeží se zlatým pískem a křišťálově průzračnou vodou. Protože se jedná o oblast národního parku, není zde dovolené volné táboření. Nocování je povoleno pouze v tábořištích, které je nutné rezervovat předem. Většinou je zde pouze místo na postavení stanu, chaty se nacházejí jen v několika málo tábořištích.

1. den treku

První den treku nás čekalo přibližně 6 hodin chůze, a vzhledem k tomu, že bylo opravdu krásné počasí, často jsme se zastavovali na „koupačku“ a lenošení na pláži. Výhodou je, že je zde minimum lidí, většinou jsme byli na panensky čistých pláží sami a poslouchali jen zvuky moře a přírody. Tady byl opravdový ráj na Zemi.

Součástí Pobřežní trasy je přechod několika zaplavovaných oblastí. Některé oblasti je možné při přílivu obejít po vedlejší cestě, nicméně dvě z nich je možné přejít pouze během odlivu, protože cesta vede skrz. Dnes jsme se však nemuseli nijak omezovat. Do tábořiště jsme dorazili pozdě odpoledne a kromě nás zde byl rovněž jeden Němec a Francouz. Při společné večeři jsme se dali do řeči a nakonec jsme si zahráli i pár společenských her.

2. den treku

Ráno bylo opět slunečné počasí a úplně lákalo k ranní koupeli v průzračně čistém moři. Já jsem šel do vody jako první, potom Němec, Francouz a nakonec musela i Dita, aby nezůstala oproti nám pozadu. Dnes nás čekal přechod zaplavované oblasti na pláži Onetahuti, kterou jsme mohli zdolat pouze v odpoledních hodinách. Proto jsme ráno nijak nespěchali a vyrazili až kolem 11. hodiny. Cesta vedla chvílemi hustou buší, chvílemi po pláži. Pokud se nám některá z nich líbila, zastavili jsme se a vykoupali se. Nejvíce času jsme pochopitelně strávili na té, která ležela již v zaplavované oblasti, kde jsme lenošili až do té doby, kdy jsme začali pozorovat příliv.

2. den treku

Naše další tábořiště leželo u druhé zaplavované oblasti v Awaroa Bay, kterou je možné přejít pouze při odlivu. Toto tábořiště bylo doposud jediné, kde se nacházela i chata s rangerem. Ten nás ihned přišel zkontrolovat, zda máme potvrzení o zaplacení. Zároveň nám dal informace týkající se přechodu. Původně jsme měli v plánu přejít při odpoledním odlivu, ale podle času, který nám ranger sdělil, bychom jíž nestihli aquataxi, jež jsme měli rezervovaný z místa konce treku. Takže nám doporučil ranní přechod, nejpozději v 6 hodin. Tábořiště bylo opět úplně prázdné kromě stejného klučiny z Německa, který s námi sdílel společné místo i minulou noc. Myslím, že i on byl rád, že je zde někdo „známý“, a tak jsme opět strávili společný večer.

Waiharakeke Baytábořiště Medlands beachzaplavovaná oblast Awaroa Bay

Ráno jsme museli vstát v 5 hodin ráno, abychom stihli ještě sbalit stan a nejpozději v 6 hodin vyrazit. Již při samotném přechodu jsme viděli, jak voda postupuje velice rychle dopředu a uzavírá za námi cestu. Některé pasáže bylo dokonce nutné přebrodit. Na druhé straně jsme se teprve nasnídali a pak vyrazili dál po treku. Na první nejbližší pláži jsme zastavili a skoro celé dopoledne jsme leželi a koupali se, protože na konec treku to bylo maximálně hodinu chůze. Voda tady byla už docela teplá, takže se dalo vydržet plavat i déle než 10 minut.

Skalní brána

Před polednem jsme vyrazili na poslední úsek našeho treku směrem do Totaranui. Tady nás měl vyzvednout aquataxi a odvést na začátek treku do Marahau. Protože jsme dorazili do Totaranui dříve, zkusili jsme se zeptat řidiče aquataxíku, zda by nás nevzal dřívějším spojem, abychom nemuseli zbytečně čekat. V lodi bylo naštěstí ještě místo, takže jsme se mohli nalodit. Pan řidič byl opět velice milý a samotnou cestou nám ještě připravil neskutečný zážitek. Záměrně jsme objeli místa, kde lenošili tuleni a dokonce i tučňáci. Vždy nám k nim řekl něco zajímavého a počkal, až si vše nafotíme. Celá plavba trvala asi hodinu a půl a i přesto, že stála něco přes 40 NZD, jsme rozhodně nelitovali a řádně si ji užili.

tuleň

Text/foto: Vojtěch Bližňák

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Nový Zéland I: Před odletem
Publikováno: 4.4.2012
Každý z nás má určitý životní sen, který si buď splní, nebo o něm jen celý život sní. Mým snem bylo spatřit alespoň jednou v životě ráj na zemi, který je téměř nedotčený lidskou činností – a tento ráj se nazývá Nový Zéland. Jsem rád, že patřím do té skupiny lidí, kteří si svůj sen splnili, a to i za cenu, že bylo nutné sáhnout hlouběji do peněženky.

Nový Zéland: cestování po ostrově II.
Publikováno: 1.6.2013
Právě mi napsal kapitán z lodi z Bay of Island, tak jsem sebou musela hodit a projet to do Wellingtonu, co nejrychleji. Cestu jsem měla plánovanou na dva dny, ale za den se mi podařilo dostopovat až do Pictonu. Takže jsem byla u kapitána o den dřív a ten mě zavezl z jihu Severního ostrova až do Bay of Island, kde jsme na motorové lodi strávili příjemný týden.

Nový Zéland: cestování po ostrově I.
Publikováno: 25.5.2013
Můj sen. Odjakživa jsem chtěla jet na Nový Zéland. Byl jako magnet po všechny ty roky a konečně jsem ho uskutečnila. A tak jsem si koupila letenku, naplánovala trasu, sbalila si věci, zamávala a vyletěla za opravdovým dobrodružstvím!

Nový Zéland XII.: Queenstown a odlet domů
Publikováno: 20.6.2012
Poslední den našeho výletu před odletem do Aucklandu byl vyhrazen prohlídce města Queenstown. Město se svými 23 000 obyvateli má skvělou polohu - leží v esovitém prohnutí jezera Wakatipu mezi prudce se zvedajícími horami.

Nový Zéland XI: Milford Sound trek II
Publikováno: 13.6.2012
Noc strávená v chatě nebyla, alespoň pro mě, nikterak příjemná. Jednak zde lítalo několik zbloudilých "Sandflyes" a jednak v ložnici stále někdo chrápal. To se dalo asi očekávat, protože všech 40 lidí bylo rozděleno jen do dvou místností.

Nový Zéland X: Milford Sound trek I
Publikováno: 6.6.2012
Ráno jsme se vzbudili do deštivého dne. Protože jsme tento den měli vyhrazený pro přesun z ledovce Fox do Queenstownu v jižní části Jižního ostrova, byli jsme nuceni si sbalit všechny věci.

Nový Zéland IX.: Punakaiki + NP Westland Tai Poutini
Publikováno: 30.5.2012
Aquataxi nás dovezl zpátky na začátek treku, kde jsme přestoupili na autobus směr Nelson. Zde jsme měli v plánu přespat v jednom z místních hostelů a dokoupit potraviny na naši další cestu. Nelson, který je známý svým ovocnářstvím, vinařstvím a hlavně pivovarnictvím, představuje během hlavní turistické sezóny jedno z nejživějších měst NZ.

Nový Zéland VI: Wellington
Publikováno: 9.5.2012
Do Novozélandské metropole Wellingtonu jsme dorazili navečer. Měli jsme zde domluvený nocleh u jednoho Angličana z Couchsurfingu. Jmenoval se Mark a na Novém Zélandu žije už asi 6 let. Bydlel v jižní části města zvané Kilbirnie, z centra města bylo nutné vzít autobus, který jel přibližně půl hodiny.

Nový Zéland, Cape Reinga – nejsevernější výběžek – VIDEO
Publikováno: 13.3.2018
Na úplném severu Severního ostrova Nového Zélandu vybíhá do moře úzký poloostrov s nádhernými útesy, písečnými dunami a nejdelší pláží země. Místo patří mezi stále vyhledávanější cíl turistů, tak se do něj pojďme společně krátce přenést.

Nový Zéland VII: NP Abela Tasmana I.
Publikováno: 16.5.2012
Trajekt doplul do malého městečka Picton, odkud jsme měli rezervovaný autobus společnosti InterCity v rámci našeho „Travel Pass“ do Nelsonu. Zde jsme pak měli přibližně hodinu na další a pro dnešek poslední přestup na autobus, který nás měl dovést na začátek Pobřežní cesty v NP Abela Tasmana – do Marahau.

Nový Zéland IV: Waiotapu, Taupo
Publikováno: 25.4.2012
Druhý den ráno jsme měli namířeno do další termální oblasti zvané Waiotapu ležící asi 27 km jižně od Rotorui. Náš původní plán byl takový, že z Rotorui pojedeme dále už jen stopem a busy budeme využívat spíše výjimečně.

Nový Zéland V: NP Tongariro
Publikováno: 2.5.2012
Naše očekávání pěkného počasí se nám vyplnilo. Z jednoho z místních hostelů v Taupu, kde jsme strávili poslední noc, byl nádherný výhled na zasněžené vrcholky sopek v Národním parku (NP) Tongariro, tyčící se nad jezerem Taupo.

Nový Zéland III: Rotorua
Publikováno: 18.4.2012
Naší první zastávkou po Aucklandu bylo podle plánu město Rotorua představující oblast geotermální aktivity a centrum maorské kultury. Do Rotorui jsme přijeli kolem poledne autobusem společnosti InterCity (cesta z Aucklandu trvala cca 4 hodiny) a již při příjezdu na nás dolehlo její magické kouzlo v plné síle.

Nový Zéland II: Přílet do Aucklandu
Publikováno: 11.4.2012
Po pětihodinové jízdě autobusem přijíždíme na vídeňské letiště Schwechat, kde máme cca dalších 5 hodin do odletu. Let z Vídně do švýcarského Zürichu byl poměrně rychlý a bezproblémový ve srovnání s dalšími dvěma lety.


Souvisejicí fotogalerie

Nový Zéland – za prací i za přírodou
Nový Zéland se nachází na jižní polokouli, roční období jsou tedy přesně obráceně. To znamená, že...


Souvisejicí videa

Nový Zéland, Cape Kidnappers – hnízdiště terejů
Příjemné procházky, skalní útvary i hluboké rokle se vám budou líbit v každém ročním období, ale ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.11.2020
Jedním z nejvýznamnějších hradů na severovýchodě Slovenska je zřícenina Zborov. V letošní turistické sezoně, poznamenané dvěma vlnami koronaviru, se stal oblíbeným náhradním výletním cílem.
25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 28. 11. 2020
svátek:René
dnes:
sobota 28.11.
0 °C
zítra:
neděle 29.11.
1 °C