www.infoglobe.cz » Nový Zéland XI: Milford Sound trek II

Nový Zéland XI: Milford Sound trek II

Publikováno: 13.6.2012
Noc strávená v chatě nebyla, alespoň pro mě, nikterak příjemná. Jednak zde lítalo několik zbloudilých "Sandflyes" a jednak v ložnici stále někdo chrápal. To se dalo asi očekávat, protože všech 40 lidí bylo rozděleno jen do dvou místností.

Ráno po snídani jsme vyrazili na druhý úsek treku směrem k chatě "Mintaro Hut". Tento den nás čekal přibližně 6 hodinový pochod s pozvolným stoupáním podél řeky Clinton. Oproti předchozímu dni se počasí výrazně zhoršilo. Konečně zažíváme typické "milford-soundovské" počasí - průměrně zde totiž prší 182 dní v roce (průměrné roční srážky jsou téměř 7 000 mm). S deštěm je zde tedy nutné počítat a být dobře vybavený. Na druhou stranu, díky dešti, je možné všude po okolních svazích pozorovat mohutné vodopády, které by jinak byly sotva viditelné. Oblaka byla velice nízko, což celkově navozovalo poněkud zvláštní ponurou atmosféru. Asi 1 km před chatou však začalo pršet velmi vydatně, proto jsme příliš neotáleli a svižným krokem jsme stoupali závěrečné metry. Po usušení a instruktáži o bezpečnosti pobytu v chatě jsme si při společné večeři opět příjemně popovídali s několika ostatními cestovali. Seznámili jsme se s jedním dánským párem, který byl zrovna na 9 měsíční cestě kolem světa, jedním Američanem a dalšími.

Třetí den treku byl nejobtížnější. Od chaty jsme přibližně 2 hodiny stoupali až do sedla Mackinnon Pass (1 154 m n. m.). Těsně před sedlem jsme si udělali pauzu na focení a k našemu překvapení jsme zde poprvé viděli papoušky Kea ve volné přírodě. Asi už byli na turisty zvyklí, takže se ani příliš neostýchali a ochotně se nechali fotit. Počasí zde bylo velice proměnlivé. Místy pršelo, ale občas se nám otevřely krásné výhledy na Sutherland Fallsobě údolí. Za sedlem byla odpočinková chata vybavená dokonce plynovým sporákem, takže si bylo možné uvařit i čaj. Odpoledne jsme začali sestup k naší poslední chatě "Dumpling Hut". Na několika místech byly uměle postavené schody, ovšem, k mé smůle, se mi na nich podařilo uklouznout a trochu jsem si narazil ruku. Naštěstí to nebylo nic vážného. Dita mi půjčila obinadlo, ruku mi zavázala a mohli jsme pokračovat dále. Před chatou byla ještě odbočka k nejvyššímu vodopádu NZ - "Sutherland Falls", kterou jsme samozřejmě nemohli vynechat. Vodopád je vysoký 630 metrů a patří mezi 20 nejvyšších vodopádů světa. U odbočky byla chata, kde jsme si nechali krosny a k vodopádu vyrazili jen na lehko. Byli jsme rádi, že jsme si s sebou vzali také pláštěnky, protože voda z vodopádu stříkala několik desítek metrů daleko. Nicméně to byl úchvatný zážitek a při zvuku padající masy vody jsem si opět uvědomil bezmeznou sílu přírody. Od odbočky to byla k chatě už jen asi hodina chůze. Po náročné, bezmála 8 hodinové túře není divu, že jsme byli oba velmi unavení a také již značně špinaví. Protože se chata nacházela jen asi 100 metrů od řeky, rozhodnul jsem se, že se půjdu ještě večer vykoupat. Večer se pak odvíjel v podobném duchu jako oba předchozí.

papoušci Kea

Čtvrtý, tedy poslední den treku jsme vycházeli kolem 8. hodiny ranní, protože jsme museli ve 14, případně v 15 hodin chytit loď, která nás měla převést do vesnice Milford Sound. Od chaty "Dumpling Hut" na konec treku "Sandfly point" to bylo i s přestávkami cca 6 hodin chůze. Cesta vedla podél řeky Arthur, jezera Brown a končila v ústí fjordu Milford Sound. Počasí nám tento den přálo, a protože jsme udělali jen 1 zastávku, stihli jsme nakonec loď už ve 14 h. Plavba trvala přibližně 20 minut a z paluby se nám naskytl téměř učebnicový pohled na jednu z nejvíce fotografovaných hor z celého Milford Soundu - majestátný Mitre Peak, tyčící se do výšky 1 692 m n. m.

Mitre Peak - stoupání do sedla

Po vylodění jsme měli v plánu, že zkusíme pro změnu opět stop směr Queenstown. Šli jsme tedy po silnici dále na konec vesnice a zvednutým palcem jsem pokoušel štěstí. Povedlo se. Asi po půl hodině nám zastavily dvě Kanaďanky a vzaly nás do Te Anau, tedy na polovinu cesty. Podobně jako my, i holčiny z Kanady cestovaly po NZ jeden měsíc. Vysadily nás na výpadovce na Queenstown a snad ani ne po dvou minutách nám stavělo další auto. Byli to pro změnu dva Izraelci a jeli do předměstí Queenstown. Celou cestu jsme povídali o všem možném, a tak jsme se ani nenadáli a už jsme byli před naším cílem. Vystoupili jsme u letiště a do centra jsme už dojeli městskou hromadnou dopravou. Ubytovali jsme se ve stejném hostelu jako před začátkem výletu do Milford Sound, opět jsme povečeřeli polévku jako pozornost podniku a brzy šli na kutě, abychom na náš poslední den na Jižním ostrově byli dobře odpočinutí.

Mitre Peak

Text/foto: Vojtěch BližňákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Nový Zéland I: Před odletem
Publikováno: 4.4.2012
Každý z nás má určitý životní sen, který si buď splní, nebo o něm jen celý život sní. Mým snem bylo spatřit alespoň jednou v životě ráj na zemi, který je téměř nedotčený lidskou činností – a tento ráj se nazývá Nový Zéland. Jsem rád, že patřím do té skupiny lidí, kteří si svůj sen splnili, a to i za cenu, že bylo nutné sáhnout hlouběji do peněženky.

Nový Zéland: cestování po ostrově II.
Publikováno: 1.6.2013
Právě mi napsal kapitán z lodi z Bay of Island, tak jsem sebou musela hodit a projet to do Wellingtonu, co nejrychleji. Cestu jsem měla plánovanou na dva dny, ale za den se mi podařilo dostopovat až do Pictonu. Takže jsem byla u kapitána o den dřív a ten mě zavezl z jihu Severního ostrova až do Bay of Island, kde jsme na motorové lodi strávili příjemný týden.

Nový Zéland: cestování po ostrově I.
Publikováno: 25.5.2013
Můj sen. Odjakživa jsem chtěla jet na Nový Zéland. Byl jako magnet po všechny ty roky a konečně jsem ho uskutečnila. A tak jsem si koupila letenku, naplánovala trasu, sbalila si věci, zamávala a vyletěla za opravdovým dobrodružstvím!

Nový Zéland XII.: Queenstown a odlet domů
Publikováno: 20.6.2012
Poslední den našeho výletu před odletem do Aucklandu byl vyhrazen prohlídce města Queenstown. Město se svými 23 000 obyvateli má skvělou polohu - leží v esovitém prohnutí jezera Wakatipu mezi prudce se zvedajícími horami.

Nový Zéland II: Přílet do Aucklandu
Publikováno: 11.4.2012
Po pětihodinové jízdě autobusem přijíždíme na vídeňské letiště Schwechat, kde máme cca dalších 5 hodin do odletu. Let z Vídně do švýcarského Zürichu byl poměrně rychlý a bezproblémový ve srovnání s dalšími dvěma lety.

Nový Zéland VII: NP Abela Tasmana I.
Publikováno: 16.5.2012
Trajekt doplul do malého městečka Picton, odkud jsme měli rezervovaný autobus společnosti InterCity v rámci našeho „Travel Pass“ do Nelsonu. Zde jsme pak měli přibližně hodinu na další a pro dnešek poslední přestup na autobus, který nás měl dovést na začátek Pobřežní cesty v NP Abela Tasmana – do Marahau.

Nový Zéland III: Rotorua
Publikováno: 18.4.2012
Naší první zastávkou po Aucklandu bylo podle plánu město Rotorua představující oblast geotermální aktivity a centrum maorské kultury. Do Rotorui jsme přijeli kolem poledne autobusem společnosti InterCity (cesta z Aucklandu trvala cca 4 hodiny) a již při příjezdu na nás dolehlo její magické kouzlo v plné síle.

Nový Zéland V: NP Tongariro
Publikováno: 2.5.2012
Naše očekávání pěkného počasí se nám vyplnilo. Z jednoho z místních hostelů v Taupu, kde jsme strávili poslední noc, byl nádherný výhled na zasněžené vrcholky sopek v Národním parku (NP) Tongariro, tyčící se nad jezerem Taupo.

Nový Zéland VIII.: NP Abela Tasmana II.
Publikováno: 23.5.2012
Naše toužebné očekávání lepšího počasí se vyplnilo. Probudili jsme se do krásného slunečného rána – člověk by ani neřekl, že předcházející den zde byla celodenní průtrž mračen. Byli jsme moc rádi, protože jsme měli dnes v plánu vyrazit na 3 denní trek – Pobřežní cestu Abela Tasmana.

Nový Zéland IV: Waiotapu, Taupo
Publikováno: 25.4.2012
Druhý den ráno jsme měli namířeno do další termální oblasti zvané Waiotapu ležící asi 27 km jižně od Rotorui. Náš původní plán byl takový, že z Rotorui pojedeme dále už jen stopem a busy budeme využívat spíše výjimečně.

Nový Zéland IX.: Punakaiki + NP Westland Tai Poutini
Publikováno: 30.5.2012
Aquataxi nás dovezl zpátky na začátek treku, kde jsme přestoupili na autobus směr Nelson. Zde jsme měli v plánu přespat v jednom z místních hostelů a dokoupit potraviny na naši další cestu. Nelson, který je známý svým ovocnářstvím, vinařstvím a hlavně pivovarnictvím, představuje během hlavní turistické sezóny jedno z nejživějších měst NZ.

Nový Zéland VI: Wellington
Publikováno: 9.5.2012
Do Novozélandské metropole Wellingtonu jsme dorazili navečer. Měli jsme zde domluvený nocleh u jednoho Angličana z Couchsurfingu. Jmenoval se Mark a na Novém Zélandu žije už asi 6 let. Bydlel v jižní části města zvané Kilbirnie, z centra města bylo nutné vzít autobus, který jel přibližně půl hodiny.


Souvisejicí fotogalerie

Nový Zéland – za prací i za přírodou
Nový Zéland se nachází na jižní polokouli, roční období jsou tedy přesně obráceně. To znamená, že...


Souvisejicí videa

Nový Zéland, Cape Kidnappers – hnízdiště terejů
Příjemné procházky, skalní útvary i hluboké rokle se vám budou líbit v každém ročním období, ale ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

8.8.2020
Státní hrad a zámek si letos připomíná kulaté výročí osmi set let od své první písemné zmínky. K této příležitosti uspořádal zámek netradiční prohlídky v denních i nočních hodinách, obohatil je o unikátní exponáty a pro veřejnost otevřel kostel sv. Jakuba s černínskou hrobkou. Bonusem je cenově zvýhodněná slosovatelná výroční vstupenka.
7.8.2020
V těchto dnech byla veřejnosti představena nová bezplatná mobilní aplikace Horské záchranné služby (dále jen HZS), která kromě přivolání pomoci prostřednictvím jednoho tlačítka přináší hned několik dalších novinek.
6.8.2020
Letošní ročník přehlídky letecké techniky a akrobacie se uskuteční na chebském letišti na konci prázdnin 22.–23. srpna. Hvězdou na nebi bude letoun L-39 Albatros, účast po oba víkendové dny potvrdily i vzdušné síly Armády České republiky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 9. 8. 2020
svátek:Roman
dnes:
neděle 9.8.
31 °C
zítra:
pondělí 10.8.
27 °C