www.infoglobe.cz » Obidos: tip na svatební dar

Obidos: tip na svatební dar

Publikováno: 7.9.2010
„Když si mě vezmeš za muže, dám Ti celé město,“ řekl zřejmě kdysi jeden z portugalských králů – Don Denis. A Dona Isabel? Pochopitelně, že neřekla ne. Dostala Obidos. Nebyla ale výjimkou. Od roku 1282 bylo město typickým darem pro nevěsty. Od zamilovaného příběhu nás dělí stovky let a o obou aktérech už kolují jen legendy. Obidos ale stojí dál, aby svou krásou připomínal jejich lásku.

Kousek od plného parkovišti stojí v zápřahu pár koní. V horku, které skoro až hýbá vzduchem, svými pysky nasávají vodu z kýble. Je ale i velkou část středověkého města lemuje dlouhý aquadukt, který kdysi vodou pohodlně zásoboval všechny obyvatele. Dlouhá kamenná stavba připomínající most spojuje hrad s podhradím. Kočár s koňmi se dal do pohybu jen po několika minutách čekání.  S turisty, možná trochu línými chodit, vyrazil do kopce směrem do hradbami sevřeného městečka.

Obidos

směrem k hradu v ObidosObidosrozhled z hradeb - Obidos

Íčko bez informací, město plné dojmů

Jen kousek od parkoviště stojí místní Íčko. Leták v angličtině se základními údaji o městě Obidos, bude muset stačit. Je to taky to jediné, po čem se dá v informačním stánku sáhnout. Spíš než na kvanta tiskovin sází Portugalci na dojmy, které si odtud turisté odvážejí. Taktika, která se jim vyplácí.

kohout - jeden ze symbolů portugalské nevinnosti

výhledy z hradu v Obidosvýhledy z hradu v Obidosvýhledy z hradu v Obidos

Obidos - na těsno, ale s noblesou

Podél hlavní cesty postávají stánkaři. Nabízí šťavnaté ovoce, čerstvou zeleninu a samozřejmě nejrůznější turistické předměty. Kočár s koňmi míjí v těsných uličkách trojici jeptišek, které ochotně pózují před foťákem jednoho z turistů. Pak si od něj vezmou drobné. Stolky hospůdek a restaurací vystrčené ven ještě ubírají prostor těm, kteří korzují městem sem a tam. Číšník rozumí anglicky. V jiných malých městech byste se domluvili ale jen těžko. V Obidos jsou na přívaly cizinců zvyklí a snaží se jim servírovat vše, co by si jen mohli přát. Dělají to jako vždy s noblesou a pečlivostí. 

jeptišky v úzkých...uličkách Obidos

kostel - Obidostypická ulička - Obidoskostel - Obidostypická ulička - Obidos

Slaná historie horkého města

Před pěti sty lety stával Obidos na ostrově Peniche a u jeho hradních u zdí hradu kotvily lodě. Postupně ale moře ustoupilo a zanechalo po sobě úrodnou planinu, ale taky mělkou a uzounkou lagunu, která vás zavede až do vod Atlantiku.

Převážná část města musela být přestavěna po zemětřesení, které zasáhlo Portugalsko roku 1755. Středověkou podobu si ale Obidos zachoval. Zůstaly poctivě dlážděné uličky, zářivě bílé domy zdobené jasně modrou nebo žlutou barvou i prudké kamenné schody, po kterých se dostanete až k hradbám a unikátním vyhlídkám na město a na zdejší poměry nezvykle zelenou okolní přírodu.  

 

 Azulejos - modrobílé zdobení obidosského divadla

 

Text: Klára Svobodová

Foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí videa

Portugalsko,středověké městečko Obidos
Portugalsko, Obidos - středověké městečko je od portugalské metropole Lisabonu vzdálené bezmála 9...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
11.1.2021
Světoznámé vydavatelství turistických průvodců – Lonely Planet – představilo druhé vydání těch nejzajímavějších míst na naší planetě, která bychom měli určitě navštívit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 16. 1. 2021
svátek:Ctirad
dnes:
sobota 16.1.
-6 °C
zítra:
neděle 17.1.
-6 °C