www.infoglobe.cz » Omán: Al-Hamra, Misfat – starobylá městečka země pouště a zelených oáz

Omán: Al-Hamra, Misfat – starobylá městečka země pouště a zelených oáz

Publikováno: 4.5.2020
Dnes se spolu vydáme zpátky v čase. Navštívíme oblast ve vnitrozemí, která je vzdálená asi 2 hodiny jízdy od hlavního města Maskatu. Jedná se o starobylá městečka Al-Hamra a Misfat Al-Abreyeen. Zaparkujeme a všude je pusto a prázdno.

Al-Hamra

Před čtyřmi staletími se migrující severoarabské kmeny usazovaly v horách kolem Nizwy, konzervativního islámského města na kraji pouště zvané Prázdný prostor. Této oblasti se prý v dávných dobách říkalo Mezoun – „plný tekoucí vody“. Je to rajská země, kde i v horách rostou datlové palmy, neboť zde mají dostatek vody a tepla. Tady, v blízkosti nejvyšších ománských hor, se usadil kmen Al-Abri a pod kamenným masivem skal se z hlíny zrodila vesnice Al-Hamra al-Abreyeen. Nepálená hlína je prastarým stavebním materiálem, který lidé používají již od nepaměti. 400 let staré domy, jejichž stropy jsou z palmových kmenů a listí, patří mezi nejstarší v Ománu. Stará Al-Hamra je dnes ale bez života a rozpadá se. Suché ománské podnebí sice hliněným stavbám svědčí, bez pravidelných oprav se ale stav domů zhoršuje. Obyvatelé si díky výhodným státním programům v poslední době postavili v údolí nové domy a vedle mrtvého starého města se rozšiřuje město moderní. Pokud se podíváte na Al-Hamru z vyhlídky, fascinuje vás kontrast hor, oázy a hliněného města.

pohled na Al-Hamru

O stovky metrů výše, schované za skalami, je další sídlo kmene Al-Abri – Misfat Al-Abreyeen, z kamene postavená horská oáza plná palem. Po příjezdu si můžete všimnout nápisů, abyste zahalili svá ramena a kolena, jelikož na tomto místě stále žijí konzervativní lidé. Zde můžeme vidět unikátní zavlažovací systém Aflaj. Aflaj je systém pěti starodávných zavlažovacích kanálů zvaných faleje, zapsaných na seznamu UNESCO a budovaných od roku 500 n. l. V Ománu je nyní na 3 000 zavlažovacích kanálů, které samospádem rozvádějí vodu pramenící z podzemí na zemědělská políčka a do vesnic. Archeologické nálezy naznačují, že tento systém existoval už kolem roku 2500 př. n. l. Procházíme se po kanálech ve stínu palem, panuje tady naprostý klid, když to v tom slyšíme svolávání k modlitbě. Je to neobyčejný zážitek v oáze jako z pohádky. Zelené datlové palmy tu ostře kontrastují s okolními žlutohnědými vyprahlými skalami, z nich vyvěrá mohutný pramen, který je zdrojem veškerého zdejšího života.

Misfat   rozpadlé domy v Misfatu

oáza

Tento výlet vřele doporučuji spojit s návštěvou proslulé Nizwy a hradu Bahla. Už samotná cesta autem je velké dobrodružství. Po cestě můžete potkat velbloudy, kteří se potulují kolem silnice. A to u nás v Evropě jen tak nezažijete.

velbloudi u silnice

GPS: 23°07'15.6"N 57°16'55.2"E

Text a foto: Veronika KocmanováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Omán – oáza Arabského poloostrova
Publikováno: 11.9.2017
Ideální destinace pro všechny, kteří mají rádi písek a hory a nechtějí strávit dovolenou na jednom místě. Zemi vládne osvícený absolutista sultán Kabus a většinovým náboženstvím je Islám. Ománců jsou přibližně dva miliony a s nimi v Ománu žijí dva miliony zahraničních pracovníků, většinou z Indie a Pákistánu.

Omán – výprava do Wadi Shab se zastávkou u Bimmah Sinkhole
Publikováno: 20.4.2020
Sultanát Omán nabízí mnoho krás a my se dnes vypravíme do jedné z nejúžasnějších scenerií této země. Pokud totiž budete chtít v Ománu zažít divoké dobrodružství, vyrazte do některého z kaňonů. My si vybrali Wadi Shab, díky jeho dostupnosti na jih od Maskatu a na zpáteční cestě se zastavíme u Bimmah Sinkhole.

Omán, Maskat: Prohlídka pohádkového hlavního města
Publikováno: 27.4.2020
Omán je jednou z nejvíce fascinujících zemí Arabského poloostrova, kterou jsem měla možnost navštívit. Už na letišti v Maskatu nás překvapuje čistota, okázalost a milá povaha místních lidí. Hlavní město má asi 4,5 milionu obyvatel, žije zde více než třetina populace celého Ománu. Maskat je sídlem sultána, vlády i parlamentu. Maskat je politickým, hospodářským a kulturním centrem Ománu.

Omán: Pevnosti, kam se podíváš
Publikováno: 2.10.2017
V Ománu můžete vidět několik pevností, jedna z nich je v Nizwě, kde je i vyhlášený bazar a prodejna chalvy. Pozor, otevírací hodiny se řídí teplem. Na souk se vydejte dopoledne, odpoledne je v prodejnách pro vysoké teploty zavřeno.

Omán: Sur – koloniální městečko, velbloudí závody a opravdová poušť
Publikováno: 9.10.2017
Sur je krásné město s koloniální architekturou. Rozkládá se u moře na několika výběžcích, občas vám cestu překříží kopec, zátoka apod., ale nezoufejte, místní vám vždy rádi poradí či vás zavedou na správný konec města. V Suru nepoužívají názvy ulic, proto se vždy ptejte na konkrétní místo. Najdete tu několik trhů, včetně rybího. Je tu také možné navštívit loděnici, kde vyrábějí mořské koráby, které vypadají jak z doby Kryštofa Kolumba. Jedná se o ruční práci a vyrobení jedné lodi trvá několik měsíců.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
11.1.2021
Světoznámé vydavatelství turistických průvodců – Lonely Planet – představilo druhé vydání těch nejzajímavějších míst na naší planetě, která bychom měli určitě navštívit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 17. 1. 2021
svátek:Drahoslav
dnes:
neděle 17.1.
-6 °C
zítra:
pondělí 18.1.
1 °C