www.infoglobe.cz » Omán, Maskat: Prohlídka pohádkového hlavního města

Omán, Maskat: Prohlídka pohádkového hlavního města

Publikováno: 27.4.2020
Omán je jednou z nejvíce fascinujících zemí Arabského poloostrova, kterou jsem měla možnost navštívit. Už na letišti v Maskatu nás překvapuje čistota, okázalost a milá povaha místních lidí. Hlavní město má asi 4,5 milionu obyvatel, žije zde více než třetina populace celého Ománu. Maskat je sídlem sultána, vlády i parlamentu. Maskat je politickým, hospodářským a kulturním centrem Ománu.

Půjčení auta je vůbec nejlepší možnost, jak se tady pohybovat a zemi poznat. Silnice a dálnice jsou na vysoké úrovni. Cílem číslo jedna dnešního dne je známá mešita sultána Kábúse (Sultan Qaboos Grand Mosque). Uvnitř najdete jeden z největších lustrů na světě, který váží asi 25 tun, a nejdelší tkaný koberec světa. Vstupné se neplatí, ale je nutné mít zahalené ruce, nohy i vlasy u žen.

mešita sultána Kábúse

Po prohlídce se vydáváme k Royal Opera House Maskat. Tato unikátní stavba je naprostou raritou. Nejbližší operní dům je totiž až ve dva tisíce km vzdálené Káhiře. Využíváme možnosti prohlédnout si operu zevnitř. Galerie obepínají celý vestibul a je z nich možné navštívit různé salonky zařízené krásným nábytkem. Nalezneme zde také vitríny, ve kterých jsou uloženy historické hudební nástroje, a na stěnách visí zajímavé obrazy. Když vstoupíme kolem pestře oděných uvaděček, jsme ohromeni jeho monumentalitou, zdobností, ale zároveň útulností navozenou dřevěnou výzdobou. Pohodlná sedadla jsou vybavena nejnovějším multimediálním systémem firmy Marconi s velkými displeji s informacemi a překladem zpívaného textu v arabštině a angličtině.

Royal Opera House Muscat

interiér opery   interiér opery

Dalším zajímavým místem, které doporučujeme v Maskatu navštívit, je místní trh. Říkají mu Mutrah Souq. Je plný zlata, elektrických spotřebičů, oblečení, koření a suvenýrů. Jestli nevíte, co a kde nakoupit pro své blízké, tady jste na správné adrese. Připravte se na smlouvání. Asi nejlepším suvenýrem, který zde můžete zakoupit, je pravé ománské kadidlo. Najdete ho v téměř každém stánku a krásně voní po celém trhu. Zastavujeme se i u paláce Al Alam, kde sídlí místní sultán. Budova mi připomíná vesmírnou loď. V blízkosti přístavu si můžete odpočinout v parku Al-Riyam. Ten je zaplněn místními lidmi, kteří si užívají volného dne. Jsou tu atrakce pro děti, prodávají se zde místní produkty, prezentují se řemesla, rodiny pořádají pikniky v trávě. Na kopci se nachází vyhlídka ve tvaru kadidelnice.

Mutrah Souq

My jsme za celý den v tomto městě nepotkali žádné jiné turisty, což je naprosto neuvěřitelné. Ať už si na prohlídku Maskatu vyhradíte den nebo dva, určitě nevynechejte výše uvedené zajímavosti. Stojí za vidění!

park s vyhlídkou ve tvaru kadidelnice

GPS: opera 23°36'52.0"N 58°28'07.2"E

Text a foto: Veronika KocmanováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Omán – oáza Arabského poloostrova
Publikováno: 11.9.2017
Ideální destinace pro všechny, kteří mají rádi písek a hory a nechtějí strávit dovolenou na jednom místě. Zemi vládne osvícený absolutista sultán Kabus a většinovým náboženstvím je Islám. Ománců jsou přibližně dva miliony a s nimi v Ománu žijí dva miliony zahraničních pracovníků, většinou z Indie a Pákistánu.

Omán: Al-Hamra, Misfat – starobylá městečka země pouště a zelených oáz
Publikováno: 4.5.2020
Dnes se spolu vydáme zpátky v čase. Navštívíme oblast ve vnitrozemí, která je vzdálená asi 2 hodiny jízdy od hlavního města Maskatu. Jedná se o starobylá městečka Al-Hamra a Misfat Al-Abreyeen. Zaparkujeme a všude je pusto a prázdno.

Omán – výprava do Wadi Shab se zastávkou u Bimmah Sinkhole
Publikováno: 20.4.2020
Sultanát Omán nabízí mnoho krás a my se dnes vypravíme do jedné z nejúžasnějších scenerií této země. Pokud totiž budete chtít v Ománu zažít divoké dobrodružství, vyrazte do některého z kaňonů. My si vybrali Wadi Shab, díky jeho dostupnosti na jih od Maskatu a na zpáteční cestě se zastavíme u Bimmah Sinkhole.

Omán: Pevnosti, kam se podíváš
Publikováno: 2.10.2017
V Ománu můžete vidět několik pevností, jedna z nich je v Nizwě, kde je i vyhlášený bazar a prodejna chalvy. Pozor, otevírací hodiny se řídí teplem. Na souk se vydejte dopoledne, odpoledne je v prodejnách pro vysoké teploty zavřeno.

Omán: Sur – koloniální městečko, velbloudí závody a opravdová poušť
Publikováno: 9.10.2017
Sur je krásné město s koloniální architekturou. Rozkládá se u moře na několika výběžcích, občas vám cestu překříží kopec, zátoka apod., ale nezoufejte, místní vám vždy rádi poradí či vás zavedou na správný konec města. V Suru nepoužívají názvy ulic, proto se vždy ptejte na konkrétní místo. Najdete tu několik trhů, včetně rybího. Je tu také možné navštívit loděnici, kde vyrábějí mořské koráby, které vypadají jak z doby Kryštofa Kolumba. Jedná se o ruční práci a vyrobení jedné lodi trvá několik měsíců.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
11.1.2021
Světoznámé vydavatelství turistických průvodců – Lonely Planet – představilo druhé vydání těch nejzajímavějších míst na naší planetě, která bychom měli určitě navštívit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 17. 1. 2021
svátek:Drahoslav
dnes:
neděle 17.1.
-6 °C
zítra:
pondělí 18.1.
1 °C