www.infoglobe.cz » Omán – oáza Arabského poloostrova

Omán – oáza Arabského poloostrova

Publikováno: 11.9.2017
Ideální destinace pro všechny, kteří mají rádi písek a hory a nechtějí strávit dovolenou na jednom místě. Zemi vládne osvícený absolutista sultán Kabus a většinovým náboženstvím je Islám. Ománců jsou přibližně dva miliony a s nimi v Ománu žijí dva miliony zahraničních pracovníků, většinou z Indie a Pákistánu.

Omán je velký přibližně jako tři České republiky a 80 % země tvoří poušť. Z východu a jihu je omýván mořem, takže plavky s sebou. Země je bezpečná, pouze v oblasti poblíž Jemenu se doporučuje být kvůli probíhající válce obezřetný.

Co se dá vidět: pevnosti, hory, poušť, velbloudi, falaj – starý zavlažovací systém, mešity atd. Vstupy do památek a muzeí jsou symbolické, většinou zaplatíte 30–60 Kč, výjimečně 120 Kč.

znak Ománu

Nejčastěji tu narazíte na indickou a pákistánskou kuchyni. Jí se hodně zeleniny, z masa nejčastěji kuřecí a jehněcí, přílohou jsou placky a rýže. Baští se rukama a pozor, nepoužívejte levou ruku – je nečistá. Při jídle můžete drobit na stůl či zem. V každé jídelně je umyvadlo s tekoucí vodou, ale většinou zde nejsou toalety. Součástí ománské kuchyně jsou datle, pěstuje se zde přes 30 druhů. Místní datle jsou velmi chutné a přikusují se ke kávě místo cukru. Sultán je nekuřák, vodní dýmky jsou k vidění jen zřídka, restaurace jsou nekuřácké. V zemi vládne tvrdá prohibice, alkohol je k dostání pouze v některých hotelech.

rozvojová banka

Po Ománu lze cestovat autobusem, autem, taxíkem či stopem, všechny tyto způsoby jsou cenově dostupné, silnice jsou v dobrém stavu a cena benzínu je nízká. Bydlet můžete jak v hotelu, tak i ve stanu. Stanovat se smí kromě soukromých pozemků všude.

Hlavní město Ománu je Maskat. Většina města byla vystavěna až v 70. letech, kdy zde díky těžbě ropy začal ekonomický boom. Maskat není město mrakodrapů jako Dubaj, je zde zachovaná klasická ománská architektura.

starý Muskat

K bydlení doporučuji čtvrť Mutrah nebo Ruwi. Pokud chcete podnikat výlety do okolí, je lepší bydlet v Ruwi, kde je autobusové nádraží jak MHD, tak i meziměstských autobusů, včetně linky do Dubaje. Ruwi je také dobrým místem pro nákupy. V Mutrahu je řada míst k ubytování, dostatek restaurací a je to blízko do starého Maskatu. Je zde starý bazar, ideální místo pro nákup koření a kadidla. Na tržišti nezapomeňte smlouvat.

čtvrť Mutrah

V Maskatu je řada muzeí i mořské akvárium. Nejstarší částí města je starý Maskat, který je zcela zrenovovaný. Vše je zde perfektně uklizené a naleštěné. Nachází se zde pouze vládní budovy a muzea.

Pro milovníky zbraní a armády doporučuji návštěvu Muzea ozbrojených ománských sil, kde vás bude provázet příslušník armády, který vám podá vyčerpávající výklad. Nemyslete si, že nějaký exponát přeskočíte. Muzeum má i venkovní expozici, kde si můžete prohlédnut bunkr, prolézt válečnou loď a sednout si do neprůstřelného automobilu, který byl vyroben speciálně pro jeho milost sultána.

Muzeum ozbrojených sil

Mešit sultána Kabuse je v Ománu mnoho, ale jenom jedna je největší a v určité hodiny je do ní umnožen vstup i nemuslimům. Vhodně se oblečte, u vstupu oblečení kontroluje náboženská policie. Pánové by měli mít dlouhé kalhoty, vršek zakrývací paže, ponožky, dámy mohou mít odhalený pouze obličej a konce rukou – dlaně a prsty. Pokud byste neměli vhodné oblečení, můžete si koupit u vstupu zahalující soupravičku, ovšem cena neodpovídá vzhledu a výběr je dost omezený. Mešita je vykládána zdobeným mramorem a podlahu kryje jeden z největších ručně tkaných koberců na světě, tkal se 15 let. Vstup je zdarma.

mešita sultána Kabuse – detail tradiční architektury   interiér mešity sultána Kabuse

V Maskatu lze vyrazit na některou z městských pláží či na piknik do parků, kterých je všude dost.

GPS: 23°35'10.5"N 58°24'20.6"E

 

Text a foto: Eva MarkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Omán: Pevnosti, kam se podíváš
Publikováno: 2.10.2017
V Ománu můžete vidět několik pevností, jedna z nich je v Nizwě, kde je i vyhlášený bazar a prodejna chalvy. Pozor, otevírací hodiny se řídí teplem. Na souk se vydejte dopoledne, odpoledne je v prodejnách pro vysoké teploty zavřeno.

Omán: Sur – koloniální městečko, velbloudí závody a opravdová poušť
Publikováno: 9.10.2017
Sur je krásné město s koloniální architekturou. Rozkládá se u moře na několika výběžcích, občas vám cestu překříží kopec, zátoka apod., ale nezoufejte, místní vám vždy rádi poradí či vás zavedou na správný konec města. V Suru nepoužívají názvy ulic, proto se vždy ptejte na konkrétní místo. Najdete tu několik trhů, včetně rybího. Je tu také možné navštívit loděnici, kde vyrábějí mořské koráby, které vypadají jak z doby Kryštofa Kolumba. Jedná se o ruční práci a vyrobení jedné lodi trvá několik měsíců.

Omán, Maskat: Prohlídka pohádkového hlavního města
Publikováno: 27.4.2020
Omán je jednou z nejvíce fascinujících zemí Arabského poloostrova, kterou jsem měla možnost navštívit. Už na letišti v Maskatu nás překvapuje čistota, okázalost a milá povaha místních lidí. Hlavní město má asi 4,5 milionu obyvatel, žije zde více než třetina populace celého Ománu. Maskat je sídlem sultána, vlády i parlamentu. Maskat je politickým, hospodářským a kulturním centrem Ománu.

Omán: Al-Hamra, Misfat – starobylá městečka země pouště a zelených oáz
Publikováno: 4.5.2020
Dnes se spolu vydáme zpátky v čase. Navštívíme oblast ve vnitrozemí, která je vzdálená asi 2 hodiny jízdy od hlavního města Maskatu. Jedná se o starobylá městečka Al-Hamra a Misfat Al-Abreyeen. Zaparkujeme a všude je pusto a prázdno.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
11.1.2021
Světoznámé vydavatelství turistických průvodců – Lonely Planet – představilo druhé vydání těch nejzajímavějších míst na naší planetě, která bychom měli určitě navštívit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 17. 1. 2021
svátek:Drahoslav
dnes:
neděle 17.1.
-6 °C
zítra:
pondělí 18.1.
1 °C