www.infoglobe.cz » Omán: Pevnosti, kam se podíváš

Omán: Pevnosti, kam se podíváš

Publikováno: 2.10.2017
V Ománu můžete vidět několik pevností, jedna z nich je v Nizwě, kde je i vyhlášený bazar a prodejna chalvy. Pozor, otevírací hodiny se řídí teplem. Na souk se vydejte dopoledne, odpoledne je v prodejnách pro vysoké teploty zavřeno.

Další pevností, která stojí za návštěvu, je Bahla. Je zapsána na sezamu UNESCO. Když jsem někomu řekla, že mířím Bahly, tak se tázající vždy zarazil a zeptat se, jestli jsem o Bahle něco slyšela. A já že jo, že je tam velká pevnost. Načež následovala otázka, jestli vím o džinech. A já, že je znám z pohádek. Reakcí bylo chmchm a zachmuřené pohledy. S džiny není legrace jako s českými čerty a Bahla je místo, kde mají moc, dokonce tam postavili přes noc velkou zeď. Dozvěděla jsem se, že v Bahle se lidé věnují nečistým kouzlům i nekromancii, a tak je spousta Ománců, kteří se Bahle vyhýbají a nikdy tam nebyli. Já tam byla (i v noci) a nic neobvyklého jsem neviděla, až na pevnost, která je opravdu velká a celá postavená z kamenů a hlíny a přesto drží.

Nizwa

Nedaleko Bahly je zámek Jabrin. Jedná se o pěkně zrekonstruovanou třípatrovou stavbu s krásnou výzdobou. Kdo jede na blind, může u zámku přenocovat na parkovišti, záchodky jsou otevřené celou noc a v okolí je jen pár palem, jinak nic.

Bahla – zeď, co postavili džinové   Bahla – uvnitř pevnosti

Když jsem navštívila již několikátou pevnost v Ománu, položila jsem si otázku, proti komu byla postavena, u některých jsem odhadovala, že byly proti Peršanům. A ono ne, dostalo se mi odpovědi, že pevnosti byly postaveny proti vedlejší vesnici, kmenu za kopcem či jiným sousedům. Což z Jabrinu, kde v okolí mohlo bydlet jen pár rodin, dělá vskutku luxusní úkryt.

Jabrin

Za Nizwou začíná pohoří Hajam s nejvyšší horou Jabal Shams (3 009 m n. m.). PokudJabrin – strop nemáte auto, určitě vás tam někdo sveze. Na chození je zde pár treků, ale jinak jsou cesty myšleny pro auto, ideálně 4x4, což není problém, pořádné auto vlastní každá ománská domácnost. V horách jsou dva hotely, ovšem cena za ubytování není lidová. Žijí zde divoké kozy, které z dálky připomínají psy středního vzrůstu. Také zde můžete potkat stáda divokých oslů, ale není třeba se obávat, zvířata jsou mírumilovná. Dejte si však pozor na hady, kteří vylézají hlavně v noci, případně se nacházejí u vodních zdrojů. V noci choďte s baterkou a dívejte se, na co šlapete. V horách si také můžete dobře prohlédnout zavlažovací systém falaj, který je starý stovky let a perfektně rozvádí vodu z horských pramenů až do zahrad.

v pohoří Hajam   nápisy musí být dvojjazyčně  

Zá návštěvu stojí také horké prameny Nakhl (120 km od Mascatu). Ač je v Ománu celoročně teplo, tak je místní pohoří bohaté na horké prameny. V Nakhlu je u pramene vybudován malý bazén na koupání, taková přírodní vířivka, detailem je, že je pouze po muže. Ženy si mohou máchat nohy v potoce, který z vířivky vytéká, ve vodě žijí rybičky, co vám okusují starou kůži z nohou. Ale musíte být rychlí, protože k pramenu jezdí Filipínci, kteří přijeli do Ománu za prací, a ti rybky chytají a upražené konzumují. Horké prameny lze také využít k mytí vozu (viděno na vlastní oči).

GPS: (Bahla) 22°57'12.6"N 57°17'33.8"E

 

Text a foto: Eva MarkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Omán – oáza Arabského poloostrova
Publikováno: 11.9.2017
Ideální destinace pro všechny, kteří mají rádi písek a hory a nechtějí strávit dovolenou na jednom místě. Zemi vládne osvícený absolutista sultán Kabus a většinovým náboženstvím je Islám. Ománců jsou přibližně dva miliony a s nimi v Ománu žijí dva miliony zahraničních pracovníků, většinou z Indie a Pákistánu.

Omán: Sur – koloniální městečko, velbloudí závody a opravdová poušť
Publikováno: 9.10.2017
Sur je krásné město s koloniální architekturou. Rozkládá se u moře na několika výběžcích, občas vám cestu překříží kopec, zátoka apod., ale nezoufejte, místní vám vždy rádi poradí či vás zavedou na správný konec města. V Suru nepoužívají názvy ulic, proto se vždy ptejte na konkrétní místo. Najdete tu několik trhů, včetně rybího. Je tu také možné navštívit loděnici, kde vyrábějí mořské koráby, které vypadají jak z doby Kryštofa Kolumba. Jedná se o ruční práci a vyrobení jedné lodi trvá několik měsíců.

Omán, Maskat: Prohlídka pohádkového hlavního města
Publikováno: 27.4.2020
Omán je jednou z nejvíce fascinujících zemí Arabského poloostrova, kterou jsem měla možnost navštívit. Už na letišti v Maskatu nás překvapuje čistota, okázalost a milá povaha místních lidí. Hlavní město má asi 4,5 milionu obyvatel, žije zde více než třetina populace celého Ománu. Maskat je sídlem sultána, vlády i parlamentu. Maskat je politickým, hospodářským a kulturním centrem Ománu.

Omán: Al-Hamra, Misfat – starobylá městečka země pouště a zelených oáz
Publikováno: 4.5.2020
Dnes se spolu vydáme zpátky v čase. Navštívíme oblast ve vnitrozemí, která je vzdálená asi 2 hodiny jízdy od hlavního města Maskatu. Jedná se o starobylá městečka Al-Hamra a Misfat Al-Abreyeen. Zaparkujeme a všude je pusto a prázdno.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
11.1.2021
Světoznámé vydavatelství turistických průvodců – Lonely Planet – představilo druhé vydání těch nejzajímavějších míst na naší planetě, která bychom měli určitě navštívit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 17. 1. 2021
svátek:Drahoslav
dnes:
neděle 17.1.
-6 °C
zítra:
pondělí 18.1.
1 °C