www.infoglobe.cz » Omán: Pevnosti, kam se podíváš

Omán: Pevnosti, kam se podíváš

Publikováno: 2.10.2017
V Ománu můžete vidět několik pevností, jedna z nich je v Nizwě, kde je i vyhlášený bazar a prodejna chalvy. Pozor, otevírací hodiny se řídí teplem. Na souk se vydejte dopoledne, odpoledne je v prodejnách pro vysoké teploty zavřeno.

Další pevností, která stojí za návštěvu, je Bahla. Je zapsána na sezamu UNESCO. Když jsem někomu řekla, že mířím Bahly, tak se tázající vždy zarazil a zeptat se, jestli jsem o Bahle něco slyšela. A já že jo, že je tam velká pevnost. Načež následovala otázka, jestli vím o džinech. A já, že je znám z pohádek. Reakcí bylo chmchm a zachmuřené pohledy. S džiny není legrace jako s českými čerty a Bahla je místo, kde mají moc, dokonce tam postavili přes noc velkou zeď. Dozvěděla jsem se, že v Bahle se lidé věnují nečistým kouzlům i nekromancii, a tak je spousta Ománců, kteří se Bahle vyhýbají a nikdy tam nebyli. Já tam byla (i v noci) a nic neobvyklého jsem neviděla, až na pevnost, která je opravdu velká a celá postavená z kamenů a hlíny a přesto drží.

Nizwa

Nedaleko Bahly je zámek Jabrin. Jedná se o pěkně zrekonstruovanou třípatrovou stavbu s krásnou výzdobou. Kdo jede na blind, může u zámku přenocovat na parkovišti, záchodky jsou otevřené celou noc a v okolí je jen pár palem, jinak nic.

Bahla – zeď, co postavili džinové   Bahla – uvnitř pevnosti

Když jsem navštívila již několikátou pevnost v Ománu, položila jsem si otázku, proti komu byla postavena, u některých jsem odhadovala, že byly proti Peršanům. A ono ne, dostalo se mi odpovědi, že pevnosti byly postaveny proti vedlejší vesnici, kmenu za kopcem či jiným sousedům. Což z Jabrinu, kde v okolí mohlo bydlet jen pár rodin, dělá vskutku luxusní úkryt.

Jabrin

Za Nizwou začíná pohoří Hajam s nejvyšší horou Jabal Shams (3 009 m n. m.). PokudJabrin – strop nemáte auto, určitě vás tam někdo sveze. Na chození je zde pár treků, ale jinak jsou cesty myšleny pro auto, ideálně 4x4, což není problém, pořádné auto vlastní každá ománská domácnost. V horách jsou dva hotely, ovšem cena za ubytování není lidová. Žijí zde divoké kozy, které z dálky připomínají psy středního vzrůstu. Také zde můžete potkat stáda divokých oslů, ale není třeba se obávat, zvířata jsou mírumilovná. Dejte si však pozor na hady, kteří vylézají hlavně v noci, případně se nacházejí u vodních zdrojů. V noci choďte s baterkou a dívejte se, na co šlapete. V horách si také můžete dobře prohlédnout zavlažovací systém falaj, který je starý stovky let a perfektně rozvádí vodu z horských pramenů až do zahrad.

v pohoří Hajam   nápisy musí být dvojjazyčně  

Zá návštěvu stojí také horké prameny Nakhl (120 km od Mascatu). Ač je v Ománu celoročně teplo, tak je místní pohoří bohaté na horké prameny. V Nakhlu je u pramene vybudován malý bazén na koupání, taková přírodní vířivka, detailem je, že je pouze po muže. Ženy si mohou máchat nohy v potoce, který z vířivky vytéká, ve vodě žijí rybičky, co vám okusují starou kůži z nohou. Ale musíte být rychlí, protože k pramenu jezdí Filipínci, kteří přijeli do Ománu za prací, a ti rybky chytají a upražené konzumují. Horké prameny lze také využít k mytí vozu (viděno na vlastní oči).

GPS: (Bahla) 22°57'12.6"N 57°17'33.8"E

 

Text a foto: Eva MarkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Omán – oáza Arabského poloostrova
Publikováno: 11.9.2017
Ideální destinace pro všechny, kteří mají rádi písek a hory a nechtějí strávit dovolenou na jednom místě. Zemi vládne osvícený absolutista sultán Kabus a většinovým náboženstvím je Islám. Ománců jsou přibližně dva miliony a s nimi v Ománu žijí dva miliony zahraničních pracovníků, většinou z Indie a Pákistánu.

Omán: Sur – koloniální městečko, velbloudí závody a opravdová poušť
Publikováno: 9.10.2017
Sur je krásné město s koloniální architekturou. Rozkládá se u moře na několika výběžcích, občas vám cestu překříží kopec, zátoka apod., ale nezoufejte, místní vám vždy rádi poradí či vás zavedou na správný konec města. V Suru nepoužívají názvy ulic, proto se vždy ptejte na konkrétní místo. Najdete tu několik trhů, včetně rybího. Je tu také možné navštívit loděnici, kde vyrábějí mořské koráby, které vypadají jak z doby Kryštofa Kolumba. Jedná se o ruční práci a vyrobení jedné lodi trvá několik měsíců.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.6.2019
Všichni, kteří mají rádi přírodu, dobrou hudbu a nevšední zážitky, by si neměli nechat ujít 9. ročník akce Zelená Modrá, která se uskuteční 29. a 30. června.
25.6.2019
Filmový svátek strávený v prostředí lázeňského města, kde soutěží filmy z celého světa v několika kategoriích, to je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Letošní 54. ročník potrvá od 28. června do 6. července. Filmy hodnotí nejen porota, ale i diváci. Hlavní cenou festivalu je Křišťálový glóbus.
24.6.2019
Všichni milovníci bruslení se mohou opět těšit na letní inline akci, která se koná každý pátek večer během letních prázdnin od roku 2004. Organizované přejezdy Bratislavou na kolečkových bruslích (a kolech) jsou vhodné pro všechny generace.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 26. 6. 2019
svátek:Adriana