www.infoglobe.cz » Omán: Sur – koloniální městečko, velbloudí závody a opravdová poušť

Omán: Sur – koloniální městečko, velbloudí závody a opravdová poušť

Publikováno: 9.10.2017
Sur je krásné město s koloniální architekturou. Rozkládá se u moře na několika výběžcích, občas vám cestu překříží kopec, zátoka apod., ale nezoufejte, místní vám vždy rádi poradí či vás zavedou na správný konec města. V Suru nepoužívají názvy ulic, proto se vždy ptejte na konkrétní místo. Najdete tu několik trhů, včetně rybího. Je tu také možné navštívit loděnici, kde vyrábějí mořské koráby, které vypadají jak z doby Kryštofa Kolumba. Jedná se o ruční práci a vyrobení jedné lodi trvá několik měsíců.

Čas si zde můžete krátit nákupy, návštěvou muzeí, majáku, zkoumáním koloniální architektury, válením se na pláži či můžete zajet pozorovat želvy. Cca 30 km od Suru je pláž, kam celoročně připlouvají karety obrovské a v noci zde kladou vejce. Želvy je možné pozorovat v rezervaci Ras al-Jinz. Připravte se, že zde nebudete sami, o pozorování želv je velký zájem.

Sur  maják v Suru  dámský vstup do mešity

Jedním z mých cílů při návštěvě Ománu bylo vidět velbloudí závody. Brouzdala jsem internetem, ale nikde jsem použitelný rozpis závodů nenašla. Když jsem se ptala místních, většinou říkali, že teď závody nejsou, možná někde na vesnici. Ale mé pátraní po závodech neustávalo, až jsem jednou dostala číslo na bratrance Rašída, který mě ráno odveze na závody. A stalo se, jen se slunce ukázalo na obzoru, už jsem frčela směr poušť a velbloudí závody. Tak předně nečekejte tribuny, diváci při závodu doprovázejí velbloudy v autě a hlasitě u toho pokřikují, nejede na nich jezdec, ale figurka. Majitelé své velbloudy pohánějí křikem nebo eklektickým obojkem. Na závodech se nesází, vítěz získá hodnotné ceny jako peníze nebo auto. Vstup je zdarma.

velbloudí závody

V Ománu je opravdová poušť s pořádnými písečnými dunami. Nechoďte do ní sami, lehko zde ztratíte orientaci. Pro větší výlet doporučuji najmout si auto s řidičem, rozhodně se to vyplatí. V poušti dodnes žijí beduíni, kteří přes poušť putují se svými se stády koz a velbloudů.

poušt

Soutěska Wadi Shab je velkou atrakcí, jedná o jedno z mála míst v Ománu s celoročně tekoucí vodou mimo moře. Na prohlídku si nechte několik hodin, abyste v klidu mohli projít celým kaňonem. Leze se i přes velké balvany, takže v žabkách daleko nedojdete.

Wadi Shab   Wadi Tiwi

Z Wadi Shab lze patnáctikilometrovým pochodem přejít do vedlejší Wadi Tiwi nebo můžete zvolit dvoukilometrovou cestu po silnici. Wadi Tiwi je krásné údolí s tekoucí vodou, palmami a zcela bez turistů. Uprostřed je osada, kde můžete obdivovat zavlažovací systém a hospodaření s vodou, je to oáza plná ovocných stromů a zeleně. Údolím vede asfaltová silnice s nulovým provozem. Do obou soutěsek si vezměte dostatek vody. U Wadi Shab jsou stánky s občerstvením, kde lze doplnit zásoby, a v nedaleké vesnici jsou dvě restaurace. Při dešti se soutěskám raději vyhněte, nejenže to po kamenech klouže, ale v této oblasti bývají bleskové přívalové deště, které soutěsky mění v divokou řeku s valícími se kameny.

GPS: 22°49'46.9"N 59°15'07.7"E

 

Text a foto: Eva MarkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Omán – oáza Arabského poloostrova
Publikováno: 11.9.2017
Ideální destinace pro všechny, kteří mají rádi písek a hory a nechtějí strávit dovolenou na jednom místě. Zemi vládne osvícený absolutista sultán Kabus a většinovým náboženstvím je Islám. Ománců jsou přibližně dva miliony a s nimi v Ománu žijí dva miliony zahraničních pracovníků, většinou z Indie a Pákistánu.

Omán, Maskat: Prohlídka pohádkového hlavního města
Publikováno: 27.4.2020
Omán je jednou z nejvíce fascinujících zemí Arabského poloostrova, kterou jsem měla možnost navštívit. Už na letišti v Maskatu nás překvapuje čistota, okázalost a milá povaha místních lidí. Hlavní město má asi 4,5 milionu obyvatel, žije zde více než třetina populace celého Ománu. Maskat je sídlem sultána, vlády i parlamentu. Maskat je politickým, hospodářským a kulturním centrem Ománu.

Omán: Al-Hamra, Misfat – starobylá městečka země pouště a zelených oáz
Publikováno: 4.5.2020
Dnes se spolu vydáme zpátky v čase. Navštívíme oblast ve vnitrozemí, která je vzdálená asi 2 hodiny jízdy od hlavního města Maskatu. Jedná se o starobylá městečka Al-Hamra a Misfat Al-Abreyeen. Zaparkujeme a všude je pusto a prázdno.

Omán: Pevnosti, kam se podíváš
Publikováno: 2.10.2017
V Ománu můžete vidět několik pevností, jedna z nich je v Nizwě, kde je i vyhlášený bazar a prodejna chalvy. Pozor, otevírací hodiny se řídí teplem. Na souk se vydejte dopoledne, odpoledne je v prodejnách pro vysoké teploty zavřeno.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
11.1.2021
Světoznámé vydavatelství turistických průvodců – Lonely Planet – představilo druhé vydání těch nejzajímavějších míst na naší planetě, která bychom měli určitě navštívit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 17. 1. 2021
svátek:Drahoslav
dnes:
neděle 17.1.
-6 °C
zítra:
pondělí 18.1.
1 °C