www.infoglobe.cz » Omán: Sur – koloniální městečko, velbloudí závody a opravdová poušť

Omán: Sur – koloniální městečko, velbloudí závody a opravdová poušť

Publikováno: 9.10.2017
Sur je krásné město s koloniální architekturou. Rozkládá se u moře na několika výběžcích, občas vám cestu překříží kopec, zátoka apod., ale nezoufejte, místní vám vždy rádi poradí či vás zavedou na správný konec města. V Suru nepoužívají názvy ulic, proto se vždy ptejte na konkrétní místo. Najdete tu několik trhů, včetně rybího. Je tu také možné navštívit loděnici, kde vyrábějí mořské koráby, které vypadají jak z doby Kryštofa Kolumba. Jedná se o ruční práci a vyrobení jedné lodi trvá několik měsíců.

Čas si zde můžete krátit nákupy, návštěvou muzeí, majáku, zkoumáním koloniální architektury, válením se na pláži či můžete zajet pozorovat želvy. Cca 30 km od Suru je pláž, kam celoročně připlouvají karety obrovské a v noci zde kladou vejce. Želvy je možné pozorovat v rezervaci Ras al-Jinz. Připravte se, že zde nebudete sami, o pozorování želv je velký zájem.

Sur  maják v Suru  dámský vstup do mešity

Jedním z mých cílů při návštěvě Ománu bylo vidět velbloudí závody. Brouzdala jsem internetem, ale nikde jsem použitelný rozpis závodů nenašla. Když jsem se ptala místních, většinou říkali, že teď závody nejsou, možná někde na vesnici. Ale mé pátraní po závodech neustávalo, až jsem jednou dostala číslo na bratrance Rašída, který mě ráno odveze na závody. A stalo se, jen se slunce ukázalo na obzoru, už jsem frčela směr poušť a velbloudí závody. Tak předně nečekejte tribuny, diváci při závodu doprovázejí velbloudy v autě a hlasitě u toho pokřikují, nejede na nich jezdec, ale figurka. Majitelé své velbloudy pohánějí křikem nebo eklektickým obojkem. Na závodech se nesází, vítěz získá hodnotné ceny jako peníze nebo auto. Vstup je zdarma.

velbloudí závody

V Ománu je opravdová poušť s pořádnými písečnými dunami. Nechoďte do ní sami, lehko zde ztratíte orientaci. Pro větší výlet doporučuji najmout si auto s řidičem, rozhodně se to vyplatí. V poušti dodnes žijí beduíni, kteří přes poušť putují se svými se stády koz a velbloudů.

poušt

Soutěska Wadi Shab je velkou atrakcí, jedná o jedno z mála míst v Ománu s celoročně tekoucí vodou mimo moře. Na prohlídku si nechte několik hodin, abyste v klidu mohli projít celým kaňonem. Leze se i přes velké balvany, takže v žabkách daleko nedojdete.

Wadi Shab   Wadi Tiwi

Z Wadi Shab lze patnáctikilometrovým pochodem přejít do vedlejší Wadi Tiwi nebo můžete zvolit dvoukilometrovou cestu po silnici. Wadi Tiwi je krásné údolí s tekoucí vodou, palmami a zcela bez turistů. Uprostřed je osada, kde můžete obdivovat zavlažovací systém a hospodaření s vodou, je to oáza plná ovocných stromů a zeleně. Údolím vede asfaltová silnice s nulovým provozem. Do obou soutěsek si vezměte dostatek vody. U Wadi Shab jsou stánky s občerstvením, kde lze doplnit zásoby, a v nedaleké vesnici jsou dvě restaurace. Při dešti se soutěskám raději vyhněte, nejenže to po kamenech klouže, ale v této oblasti bývají bleskové přívalové deště, které soutěsky mění v divokou řeku s valícími se kameny.

GPS: 22°49'46.9"N 59°15'07.7"E

 

Text a foto: Eva MarkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Omán – oáza Arabského poloostrova
Publikováno: 11.9.2017
Ideální destinace pro všechny, kteří mají rádi písek a hory a nechtějí strávit dovolenou na jednom místě. Zemi vládne osvícený absolutista sultán Kabus a většinovým náboženstvím je Islám. Ománců jsou přibližně dva miliony a s nimi v Ománu žijí dva miliony zahraničních pracovníků, většinou z Indie a Pákistánu.

Omán: Pevnosti, kam se podíváš
Publikováno: 2.10.2017
V Ománu můžete vidět několik pevností, jedna z nich je v Nizwě, kde je i vyhlášený bazar a prodejna chalvy. Pozor, otevírací hodiny se řídí teplem. Na souk se vydejte dopoledne, odpoledne je v prodejnách pro vysoké teploty zavřeno.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.6.2019
Filmový svátek strávený v prostředí lázeňského města, kde soutěží filmy z celého světa v několika kategoriích, to je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Letošní 54. ročník potrvá od 28. června do 6. července. Filmy hodnotí nejen porota, ale i diváci. Hlavní cenou festivalu je Křišťálový glóbus.
24.6.2019
Všichni milovníci bruslení se mohou opět těšit na letní inline akci, která se koná každý pátek večer během letních prázdnin od roku 2004. Organizované přejezdy Bratislavou na kolečkových bruslích (a kolech) jsou vhodné pro všechny generace.
23.6.2019
Od 4. do 7. července se uskuteční největší a nejstarší folklorní festival na Slovensku – Východná 2019, kde se po 65. představí více než tisíc účinkujících. Těšit se můžete na domácí folklorní soubory, dětské folklorní soubory, pěvecké skupiny, lidové hudby a sólisty, špičkové zahraniční soubory, jakož i na vítěze celostátních soutěžních přehlídek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 25. 6. 2019
svátek:Ivan