www.infoglobe.cz » Palác Topkapi

Palác Topkapi

Publikováno: 18.10.2008
Palác Topkapi, oficiálně nazýván Palác s dělovou bránou, byl kdysi živým nervem osmanské říše. Byl oficiální rezidencí osmanských sultánů a centrem vlády nad celou říší v letech 1465 až 1853. Stojí na místě řeckého města Byzance, které se později jmenovalo Konstantinopol (Cařihrad) a nakonec Istanbul.

Palác Topkapi, oficiálně nazýván Palác s dělovou bránou, byl kdysi živým nervem osmanské říše. Byl oficiální rezidencí osmanských sultánů a centrem vlády nad celou říší v letech 1465 až 1853. Stojí na místě řeckého města Byzance, které se později jmenovalo Konstantinopol (Cařihrad) a nakonec Istanbul. Konkrétně leží v části města, která je jižně od mostu Galata a západně od Bosporu, poblíž je železniční stanice Sirkeci.

Palace Topkapi

Topkapi je rozlehlé město, které se v průběhu staletí měnilo a přetvářelo – sultánové stavěli znovu a znovu další komplexy budov, když to bylo nutné. Označení „Palác“ je však pro tuto stavbu sotva příměrné, jelikož se jedná o komplex složený ze čtyř hlavních dvorů a spousty menších budov. Na vrcholu své existence jako panského sídla, zde žilo na 4000 lidí. Dnes je Topkapi muzeum a vlastní tolik rozmanitého bohatství, že se návštěvníci musí několikrát vracet, chtějí-li obdivovat všechny poklady a cennosti. Turecký dobyvatel křesťanského Cařihradu, Neumet II., tu postavil úřední budovu a v roce 1454 udělal z města s novým jménem Istanbul hlavní město osmanské říše. Topkapi byl tedy původně správní komplex (nikoli královská rezidence) sloužící vládním úředníkům.

Palace TopkapiPalace TopkapiPalace Topkapi, fontana

Na tomto místě byla také klenotnice, palácová škola (jakási elitní škola pro civilní úředníky), oficiální řemeslnické dílny, obchodní domy, stáje a pekárny. Serial Topkapi je uspořádán kolem většího počtu nádvoří. Na prvním nádvoří je v současné době parkoviště, takže prohlídková trasa začíná až na druhém nádvoří. V rohu prvního palácového dvora stojí kostel Hagia Eirene, který tu byl postaven již ve 4. století. Kostel je prostá cihlová stavba, má apsidu (půlkruhovitý nebo polygonální prostor přičleněný k hlavnímu prostoru budovy) s kupolí a jsou v něm rané mozaiky. Hagia Eirnene – jména znamená v překladu Kostel božského míru – je dnes muzeem a koncertní halou. Na pravé straně dvora jsou rozsáhlé komplexy kuchyní, ve kterých lze vidět mimořádnou sbírku čínského porcelánu. Z druhého nádvoří je to jen několik kroků k poradní místnosti neboli diwanu a harému. Na třetím nádvoří se v Pavilónu Svatého pláště vystavují relikvie proroka Mohameda. V nových klenotnicích lze spatřit nádherné exponáty, jako například dýku z Topkapi s rukojetí posázenou drahokamy.

Palace Topkapi

Nejlepší výhled na celý komplex a okolí je z tzv. Bagdádského kiosku, který tu byl postaven na památku dobytí města sultánem Muradem IV. v roce 1699. Teprve kolem roku 1540 dala Roxelana, někdejší otrokyně a pozdější žena sultána Sulejmana Nádherného, podnět k tomu, aby se Topkapi stal domovem sultána a jeho ženského doprovodu. Turistům jsou v současné době nabízeny prohlídky jen části z 300 místnostní. Tajné dveře, chodby, kašny, které jsou zabudovány do stěn pokojů (aby přehlušily rozhovory a znemožnily je odposlouchávat), nádherné mozaiky, brokát, hedvábí, nábytek a malby z různých slohových epoch vytvořily luxusní atmosféru ovanutou tajemstvím. Topkapi je bohatý na kašny a tekoucí vodu, pavilóny a parky. Všechno toto vytváří na návštěvníky dojem pozemského ráje. Také diamanty, smaragdy a rubíny, které jsou jinde oslavovány jako zvláštnost, patří v Topkapi ke všednímu životu.

Palace Topkapi,fontana Ahmeda

 

Zpracoval: J. Štantejský

Foto: Wikimedia Commons, Radomil - č. 2, dallorto - č. 2, č. 3, č.4, č. 5, č. 6    

 

zpětDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Hagia Sofia
Publikováno: 26.10.2009
Hagia Sofia, chrám svaté moudrosti, kdysi neposvátnější stavba hlavního města Byzantské říše Konstantinopole (Istanbulu), omračuje hlavně svým vysokým a širokým vnitřním prostorem a světelnými efekty, které dělají dojem, že kupole se vznáší ve vzduchu.

Turecko, Istanbul I.: život ve městě - VIDEO
Publikováno: 30.11.2010
Auta na dálnici z asijského letiště Sabiha, které je od Istanbulu vzdálené desítky kilometrů, pomalu popojíždí směrem k významné turecké metropoli. Je tedy dostatek času na první letmé seznámení s největším tureckým městem a životem na jeho periférii.

Istanbul II: islám po turecku - VIDEO
Publikováno: 7.12.2010
Přestože Istanbul leží jednou částí v Evropě a jednou v Asii, zůstává pro Evropana tak trochu exotickým. Hlavní příčinou je zcela jednoznačně muslimská víra. Konstantinopol, dnešní Istanbul nebo chcete-li Cařihrad, ale kdysi býval městem křesťanským.

Turecko: Istanbul
Publikováno: 8.12.2012
Přístavní město Istanbul, ve kterém žije více jak 16,5 milionů lidí, je v současné době hodnoceno jako jedno z nejvýznamnějších světových metropolí. Toto město jako jediné se rozkládá na dvou kontinentech - Evropě a Asii.

Turecko: z parku Köprülü až po Efes
Publikováno: 15.12.2012
Opusťtme šedivou průměrnost všedních dnů a vznesme se na létajícím koberci do Národního parku Köprülü, kde také jednu noc přenocujeme v pohodovém kempu u řeky a zamíříme vzhůru k pramenům řeky Kopručay. Poté se vydáme přes Antalyi a Pamukale až do Dresu.

Turecko: karavanou po Hedvábné stezce
Publikováno: 29.12.2012
Slyšeli jste už o Hedvábné stezce? Víte jak je dlouhá? A kudy vedla? Přidáme se k jedné karavaně a uvidíme… Neprojedeme stezku od začátku z Číny, protože to bychom měli na konec do Istanbulu 9 000 km a kromě Marco Pola ji mnoho lidí neprocházelo celou. Většina obchodníků putovala na některém úseku od bazaru po bazar, kde zboží nakoupili a poté prodali.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.10.2020
15. ročník festivalu dobrodružných filmů Horyzonty se uskuteční 5. až 7. listopadu on-line. Kromě skvělých outdoorových filmů uvidíte i tzv. dotáčky, ve kterých promluví tvůrci a protagonisté některých promítnutých filmů.

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 28. 10. 2020
svátek:Státní svátek - Den vzniku samostatného československého státu (1918)
dnes:
středa 28.10.
10 °C
zítra:
čtvrtek 29.10.
8 °C