www.infoglobe.cz » Palestina, Betlém – na skok z Izraele

Palestina, Betlém – na skok z Izraele

Publikováno: 12.11.2022
Ještě než se vydáme zpět na jih Izraele do města Eilat, čeká nás krátký výlet za hranice sousedního státu. Jedná se o Palestinu. Z necelých 4,8 milionů obyvatel zde žijí převážně muslimové a mluví se zde arabsky. Mezi Izraelem a Palestinou probíhají neustálé konflikty pramenící ze sporů o území a vymezení hranic.

Podzimní čtení vám přináší:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Před naší cestou jsme hodně zvažovali, zda se do Palestiny vůbec vydat, nicméně návštěva Betléma nás opravdu lákala. Jedinou nepříjemností měly být přísné kontroly na hranicích. K našemu překvapení jak při vstupu, tak i při zpáteční cestě neproběhla jediná celní kontrola, ani jsme na hranicích nepotkali žádné vojáky. Celý výlet také probíhal bez sebemenších problémů.

ulice města

Město Betlém leží 8 km jižně od Jeruzaléma. Žije zde necelých 30 000 obyvatel, čím dál tím více převažují muslimové. Dříve tomu tak nebylo, v Betlémě žilo okolo 75 % křesťanů, dnes je to prý jen okolo pár procent. Důvodem je špatná ekonomická situace a horší podmínky pro vzdělání.

v ulici Hvězdy

Malou uličkou s domky ze světlého kamene, kterou náš průvodce označuje jako ulice Hvězdy, se dostáváme až na hlavní náměstí Betléma – Manger Square. Ulici Hvězdy pak těžko hledáme na mapách, nicméně svoje jméno získala prý podle toho, že místo, kde se narodil Ježíš, bylo označeno stříbrnou hvězdou. V této ulici je na mnoha domech také zavěšena hvězda. Na samotném Manger Square to opravdu žije, je zde plno turistů, arabských trhovců, taxikářů a samozřejmě také policistů.

v ulici Hvězdyv ulici Hvězdy

Přímo před námi se totiž nachází jedno z nejsvětějších křesťanských míst – chrám Narození Páně, který byl postaven nad místem, kde se narodil Ježíš Nazaretský. Jedná se zároveň o jeden z nejstarších kostelů na světě, pochází z roku 327. Od roku 2012 je součástí světového dědictví UNESCO. Do chrámu se vchází malým kamenným průchodem, aby každý návštěvník byl donucen se ohnout a touto poklonou vyjádřit svou pokoru. Interiér kostela je provoněný kadidly a přeplněný turisty, kteří se snaží dostat právě přímo k místu Ježíšova narození. Zde se v mnoha jazycích nepřetržitě zpívají nejrůznější modlitby, návštěvníci se dotýkají místa narození a poté pokračují do další části chrámu.

chrám Narození Páně   příchod k místu narození

chrám Narození Páně  chrám Narození Páně – místo narození   chrám Narození Páně

Po prohlídce pokračujeme k františkánskému kostelu sv. Kateřiny, který stojí hned vedle chrámu. Malému a opravdu stylovému nádvoříčku dominuje socha sv. Jeronýma. V tomto kostele probíhá na Štědrý den mše svatá, která se vysílá po celém světě.

v kostele sv. Kateřiny

nádvoří před kostelem sv. Kateřiny, uprostřed socha sv. Jeronýma Mléčná jeskyně

Naší další zastávkou je Mléčná jeskyně (Milk Grotto), nacházející se ve stejnojmenné ulici. Zde se ukrývala svatá rodina před Herodovým vražděním neviňátek. Marii zde prý při kojení ukáplo trochu mléka na zem a zbarvilo tak jeskyni do běla. Díky tomu pak také jeskyně získala své jméno.

pohled na Pole pastýřů

Naši procházku končíme pohledem na pláně, kde leží slavné Pole pastýřů (Shepherd's Fields) a nyní se zde nachází betlémské předměstí Beit Sahur. Na tomto místě bylo pastýřům zvěstováno narození Ježíše Krista.

 

GPS: 31°42'14.7"N 35°12'26.8"E

Text: Veronika Schubertová

Foto: Veronika Schubertová, Wikimeda Commons: SomanDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Izrael: Mrtvé moře – sůl nad zlato
Publikováno: 10.9.2022
Na hranicích Jordánska a Izraele se nachází nejníže položená vodní plocha na světě, kterou všichni znají pod názvem Mrtvé moře. Toto bezodtokové slané jezero je nejen turistickým lákadlem pro cestovatele, zlatým dolem pro firmy těžící zde léčivou sůl, ale také klenotnicí bohaté a poutavé historie.

Izrael – město Haifa a hora Karmel
Publikováno: 7.5.2018
Z Tel Avivu se ráno vydáváme vlakem směrem na sever, abychom navštívili krásné město Haifa a udělali si procházku ve zdejším národním parku. Cesta vlakem je opravdu pohodlná, jedeme přesně na čas a ve stanicích je dostupná i wi-fi.

Izrael, Jeruzalém – Staré Město
Publikováno: 29.10.2022
Brzo ráno vyrážíme z Haify autobusem do Jeruzaléma, historicky proslulého města. Zde plánujeme strávit nadcházející dvě noci. Bydlíme jen pár kroků od Damašské brány, která je jedním ze vstupů do slavného Starého Města.

Izrael – pevnost Masada a koupání v Mrtvém moři
Publikováno: 22.10.2022
Z překrásné oázy Ein Gedi pokračujeme po hlavní silnici podél Mrtvého moře, abychom navštívili slavnou starověkou pevnost Masada. Tato historická památka je součástí světového dědictví UNESCO již od roku 2001 a patří k hlavním turistickým atrakcím celého Izraele.

Izrael, Jeruzalém – za hradbami Starého Města
Publikováno: 5.11.2022
Nejen jeruzalémské Staré Město ukrývá opravdové turistické poklady, proto se dnes vydáváme na procházku, která vede přímo za jeho hradbami. Začínáme na hoře Sion, jejíž jméno je pro židy pouze jiným výrazem pro stát Izrael. Tato hora se nachází za jihozápadní hradbou Starého Města, je tu prý pohřben biblický král David a měla zde probíhat velice známá poslední večeře Páně.

Izrael – Qasr al-Yahud a oáza Ein Gedi
Publikováno: 15.10.2022
Dnes nás čeká návštěva slavného území Qasr al-Yahud, které leží na východním břehu řeky Jordán, a poté výlet v oáze Ein Gedi.

Izrael: Kumrán – svitky od Mrtvého moře
Publikováno: 8.10.2022
Dnes se vydáme na jednu z nejznámějších archeologických lokalit světa do Kumránu, který se nachází na severozápadním břehu Mrtvého moře, v blízkosti města Jericho. Toto místo se proslavilo nálezem vzácných tzv. svitků od Mrtvého moře, nazývaných také Kumránské rukopisy.

Izrael: Cézarea Přímořská – Herodesovo město
Publikováno: 1.10.2022
Cézarea Přímořská, nazývaná také Cézarei, nebo řecky Kaisareie je město nacházející se na Izraelské pobřežní planině u Středozemního moře, nedaleko většího města Hadera. Toto historicky důležité město patří mezi nejnavštěvovanější místa v zemi a proč je tomu tak, si povíme v dnešním článku.

Izrael: Haifa – neuvěřitelné Bahajské zahrady
Publikováno: 24.9.2022
V dnešním článku budeme v toulkách po Izraeli pokračovat. Tentokrát se vydáme do třetího největšího města Izraele, do města Haifa. Toto přístavní město nabízí nejen úchvatný pohled na Středozemní moře, ale i na tolerantní atmosféru a krásnou přírodu.

Izrael: Zeď nářků – nejposvátnější místo Židů
Publikováno: 17.9.2022
V největším izraelském městě Jeruzalémě se nachází mnoho pamětihodností, posvátných míst a symbolů různých náboženství. Jednou z takových památek je i Zeď nářků, nebo Západní zeď, která láká miliony poutníků z celého světa, aby právě u ní vyslovili své modlitby.

Izrael – přílet a návštěva Tel Avivu a Jaffy
Publikováno: 16.4.2018
Let do Izraele trvá přibližně 4 hodiny, je nutné však přičíst ještě necelou hodinu, než se z letiště v Ovdě dostanete do centra Eilatu. My přilétáme ve čtvrtek okolo jedenácté hodiny večerní a až v půl jedné ráno se zdárně dostáváme do postele. Určitě také dejte pozor na výběr ubytování. Lacinější varianty se zde provozují nejspíše načerno, tudíž je nutné předem s majiteli ubytování domluvit čas příjezdu. Doporučuji také projít si důkladněji hodnocení ubytování, my se hned na prvním místě trochu děsíme nad opravdu špinavým pokojem.


Souvisejicí fotogalerie

Izrael: Putování po Svaté zemi III.
Na Zemi snad není posvátnejšího místa než je stát Izrael a jeho památky. Většina pamětihodností j...

Izrael: Putování po Svaté zemi II.
Snad největší perlou Blízkého východu je stát Izrael, který v sobě spojuje bohatou historii, rozm...

Izrael: Putování po Svaté zemi I.
Židovský stát Izrael leží na Blízkém východě, v oblasti jihozápadní Asie, u pobřeží Středoze...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Barvy jara

1. 2. – 31. 3. 2023
1. cena:
Jarní balíček plný krásy a vůní...
2. cena:
Jarní balíček plný krásy a vůní...
3. cena:
Jarní balíček plný krásy a vůní...
1. cena redakce:
Jarní balíček plný krásy a vůní...
2. cena redakce:
Jarní balíček plný krásy a vůní...
3. cena redakce:
Jarní balíček plný krásy a vůní...

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

4.2.2023
Pro všechny nadšence skialpinismu máme dobrou zprávu. Světlo světa spatřila nová skialpinistická aplikace SKIALP TÚRY – Roháče a aktualizovaná aplikace SKIALP TÚRY – Žiarska dolina, které vám pomůžou při orientaci v terénu a zároveň vás upozorní před možným uvolněním laviny.
1.2.2023
V pořadí už 22. ročník prohlídky horských a adrenalinových filmů – Diašou Babí hora, který je určený především příznivcům skialpinismu a milovníkům hor, se tento rok uskuteční opět na chatě Slaná voda. Tešit se na něj můžete ve dnech od 17. do 19. února 2023.
31.1.2023
Mobilní aplikace Infoglobe přinášející každý den nový autorský cestovatelský článek, který vás zavede do hor, velkoměst, přírody nebo malebných vesniček čelila v uplynulých dnech hackerskému útoku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 6. 2. 2023
svátek:Vanda
dnes:
pondělí 6.2.
-6 °C
zítra:
úterý 7.2.
-6 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X