www.infoglobe.cz » Památné stromy

Památné stromy

Publikováno: 7.1.2008
Památné stromy vyhlašuje místně příslušný orgán podle zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Většinou se jedná o odbor životního prostředí pověřeného úřadu (pověřený obecní úřad nebo městský úřad statutárních měst). Tento úřad také zajišťuje a dohlíží na ošetřování stromu, vyhlášení tzv. ochranného pásma okolo stromu a případně rozhoduje o zrušení jeho ochrany.

     Důvodem pro vyhlášení památného stromu je:

a)   strom mimořádného vzrůstu

b)   strom mimořádného stáří

c)   strom, který má zvláštní celkový vzhled

d)   strom, který je dominantou krajiny nebo přispívá k rázu krajiny

e)   strom, ke kterému se váže historická událost nebo pověst

f)    strom, který sousedí s nějakou kulturní památkou (s kaplí, kostelem nebo např. studánkou)

     Návrh na vyhlášení památného stromu může podat kterýkoli občan nebo občanské sdružení. Návrh by měl obsahovat přesné zakreslení stromu na mapě a důvod vyhlášení za památný strom. V rámci správního řízení zjistí orgán ochrany přírody majitele stromu a číslo parcel, kterých se týká ochranné pásmo okolo stromu. Památné stromy jsou označeny tabulí s malým státním znakem České republiky.

     Jedna z prvních vyhlášek, která ochraňovala konkrétní stromy, byl patent z roku 1714, který se týkal lipové aleje mezi Pražským hradem a Královskou oborou v Bubenči. První seznam chráněných stromů vydal v roce 1899 Jan Evangelista Chadt-Ševětínský.

     V současné době má Česká republika přibližně 23 000 památných stromů. Jejich registr vede „Agentura ochrany přírody a krajiny ČR“. Nejčastěji vyhlašovaným stromem je lípa a následuje dub. K méně vyhlašovaným stromům patří stromy ovocné, v registru je několik hrušní, jabloní a dokonce jeden vlašský ořešák. K raritám patří stromy, které na našem území rostou jen vzácně. Patří k nim jinan dvoulaločný, latinsky Ginko biloba nebo např. cedr libanonský. Každý rok je vyhlášeno kolem 170 stromů a 30 stromů bývá z registru vyřazeno.

Text: Markéta Řandová

      

zpět  

   Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Sázíme budoucnost
Publikováno: 7.11.2019
Nadace Partnerství za podpory Ministerstva životního prostředí se rozhodla změnit krajinu k lepšímu tím, že hodlá vysadit 10 milionů stromů mimo les, a to během pěti let. Nyní máte jedinečnou možnost přidat ruku k dílu v sobotu 9. listopadu ve Vestci u Prahy, kde vzniká výsadba Aleje svobody k oslavě 30 let od sametové revoluce.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.11.2019
Oponický zámeček nabídne 22. a 23. listopadu noční prohlídky Aponiovské knihovny obohacené o výklad v podání Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondělí 18. listopadu si můžete přijít poslechnout, co zažil Martin Krasňanský při své výpravě za polární kruh, následovat bude filmové pásmo Reel Rock.
16.11.2019
Letiště Václava Havla Praha získalo již šestou Zlatou medaili v soutěži Český med za svůj letošní květový med. Soutěž každoročně vyhlašuje Výzkumný ústav včelařství v Dole. Letos se soutěže zúčastnilo 360 vzorků. Opět se potvrdilo, že med produkovaný včelstvy chovanými v areálu Letiště Praha splňuje nejvyšší kvalitu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 18. 11. 2019
svátek:Romana
dnes:
pondělí 18.11.
4 °C
zítra:
úterý 19.11.
6 °C