www.infoglobe.cz » Papua Nová Guinea: Port Moresby - Nebezpečné město

Papua Nová Guinea: Port Moresby - Nebezpečné město

Publikováno: 22.3.2013
V dnešním článku nahlédneme do jednoho z nejnebezpečnějších měst světa.

Hlavní město státu Papua Nová Guinea leží na jihovýchodě země, na místě, které pro Evropany v 70. letech 19. století objevil anglický kapitán John Moresby. Území zabral ve jménu Británie a později zde vznikla usedlost nesoucí jeho jméno. Město se vyvíjelo jen pozvolna a hlavním městem státu Papua Nová Guinea se Moresby stalo až v roce 1975. V posledním desetiletí město zažívá rychlý rozvoj jak ekonomický, tak populační (dnes zde žije přibližně 300 tisíc lidí).

Port Moresby

Naneštěstí město dlouhá desetiletí sužuje násilná kriminalita v podobě gangů. Tento stav je na jednu stranu zapříčiněn chudobou (HDP na hlavu ročně je 2,5 tisíce dolarů, v ČR 27 tisíc), na druhou stranu velkou roli hraje etnická roztříštěnost země, což dokládá fakt, že v zemi existuje přes 700 různých jazyků. Velký podíl na chudobě má extrémně vysoká nezaměstnanost, která se v Port Moresby pohybuje v rozmezí 60 – 90 %, a veškeré ukazatele jako index lidského rozvoje (HDI) nebo Giniho koeficient tuto temnou realitu pouze potvrzují. Město se tak v případě turistiky řadí na místa, kterým byste se měli spíše vyhnout (počet vražd je zde přibližně 54 na 100 000 obyvatel, což z něj činí jedno z 50 nejnebezpečnějších měst na planetě).

Port Moresby

Město leží v klimatu, pro který jsou typická dvě roční období, a to období sucha a vlhka. Průměrná roční teplota se pohybuje někde kolem 26 stupňů Celsia.

Port MoresbyK objektům, které jsou v této lokalitě turisticky atraktivní, lze zařadit například Parliament Haus, dům parlamentu. Ten byl otevřen relativně nedávno (v roce 1984) princem Charlesem. Architekti objekt navrhli tak, aby skloubil místní architektonické styly. Na fasádě nad hlavním vchodem lze spatřit mozaiku s motivy typickými motivy pro Papuu Novou Guineu. Zajímavé jsou rovněž detaily jako například kliky dveří, jež jsou ve tvaru tradičních bubnů kundu. Uvnitř parlamentní budovy se nacházejí domorodé masky a výstava vzácných motýlů.

Přímo za parlamentním domem můžete najít Národní muzeum. Jeho expozice má široký záběr – fauna, geografie, kultura či flóra. Ovšem exponáty jsou údajně špatně Port Moresbyopečovávané a patrně kvůli špatnému financování nebyly po dlouhá léta obměněny.

Národní botanická zahrada a národní park Varirata jsou klidnějšími místy v tomto rušném a nebezpečném městě. Obzvláště oblast Národní botanické zahrady je pečlivě udržována a uvidíte zde jak místní, tak exotické rostliny.

Za návštěvu stojí také Koki Market. Patří k jedněm z nejstarších tržišť ve městě. Dají se zde koupit čerstvě ulovené ryby a další mořské plody. Tržiště navíc v poslední době prošlo zásadním zlepšením, které zvýšilo jeho bezpečnost. Přesto se nedoporučuje na sebe upozorňovat třpytivými šperky nebo focením.

Písčitá pláž Ela leží v jižní části města a její promenáda je během dne oblíbeným místem pro procházky. Koupání je však vcelku nebezpečné kvůli velkému množství řas a mořských ježků.

Text: Maxim Kucer

Foto: Entheta , Toksave, Toksave, Steve ShattuckSteve ShattuckDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.10.2019
Ve čtvrtek 7. listopadu otevře v Trenčíně své brány čtrnáctý ročník festivalu dobrodružných filmů HoryZonty. Akce bude probíhat v kině Hvězda a v klubu Paprsek.
20.10.2019
Martinský cestovatelský festival Bez hranic se již po deváté uskuteční 6.–9. listopadu. Festival opět přinese zajímavé přednášky o cestování, lidech, kultuře i přírodě.
19.10.2019
Jednou z hlavních kulturních událostí letošního roku na Pražském hradě je výstava věnovaná českému a římskému králi Václavu IV. a umění jeho doby, kterou můžete navštívit až do 3. listopadu, denně od 10 do 18 hodin.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - IRSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 21. 10. 2019
svátek:Brigita
dnes:
pondělí 21.10.
15 °C
zítra:
úterý 22.10.
14 °C