www.infoglobe.cz » Papua Nová Guinea: Port Moresby - Nebezpečné město

Papua Nová Guinea: Port Moresby - Nebezpečné město

Publikováno: 22.3.2013
V dnešním článku nahlédneme do jednoho z nejnebezpečnějších měst světa.

Hlavní město státu Papua Nová Guinea leží na jihovýchodě země, na místě, které pro Evropany v 70. letech 19. století objevil anglický kapitán John Moresby. Území zabral ve jménu Británie a později zde vznikla usedlost nesoucí jeho jméno. Město se vyvíjelo jen pozvolna a hlavním městem státu Papua Nová Guinea se Moresby stalo až v roce 1975. V posledním desetiletí město zažívá rychlý rozvoj jak ekonomický, tak populační (dnes zde žije přibližně 300 tisíc lidí).

Port Moresby

Naneštěstí město dlouhá desetiletí sužuje násilná kriminalita v podobě gangů. Tento stav je na jednu stranu zapříčiněn chudobou (HDP na hlavu ročně je 2,5 tisíce dolarů, v ČR 27 tisíc), na druhou stranu velkou roli hraje etnická roztříštěnost země, což dokládá fakt, že v zemi existuje přes 700 různých jazyků. Velký podíl na chudobě má extrémně vysoká nezaměstnanost, která se v Port Moresby pohybuje v rozmezí 60 – 90 %, a veškeré ukazatele jako index lidského rozvoje (HDI) nebo Giniho koeficient tuto temnou realitu pouze potvrzují. Město se tak v případě turistiky řadí na místa, kterým byste se měli spíše vyhnout (počet vražd je zde přibližně 54 na 100 000 obyvatel, což z něj činí jedno z 50 nejnebezpečnějších měst na planetě).

Port Moresby

Město leží v klimatu, pro který jsou typická dvě roční období, a to období sucha a vlhka. Průměrná roční teplota se pohybuje někde kolem 26 stupňů Celsia.

Port MoresbyK objektům, které jsou v této lokalitě turisticky atraktivní, lze zařadit například Parliament Haus, dům parlamentu. Ten byl otevřen relativně nedávno (v roce 1984) princem Charlesem. Architekti objekt navrhli tak, aby skloubil místní architektonické styly. Na fasádě nad hlavním vchodem lze spatřit mozaiku s motivy typickými motivy pro Papuu Novou Guineu. Zajímavé jsou rovněž detaily jako například kliky dveří, jež jsou ve tvaru tradičních bubnů kundu. Uvnitř parlamentní budovy se nacházejí domorodé masky a výstava vzácných motýlů.

Přímo za parlamentním domem můžete najít Národní muzeum. Jeho expozice má široký záběr – fauna, geografie, kultura či flóra. Ovšem exponáty jsou údajně špatně Port Moresbyopečovávané a patrně kvůli špatnému financování nebyly po dlouhá léta obměněny.

Národní botanická zahrada a národní park Varirata jsou klidnějšími místy v tomto rušném a nebezpečném městě. Obzvláště oblast Národní botanické zahrady je pečlivě udržována a uvidíte zde jak místní, tak exotické rostliny.

Za návštěvu stojí také Koki Market. Patří k jedněm z nejstarších tržišť ve městě. Dají se zde koupit čerstvě ulovené ryby a další mořské plody. Tržiště navíc v poslední době prošlo zásadním zlepšením, které zvýšilo jeho bezpečnost. Přesto se nedoporučuje na sebe upozorňovat třpytivými šperky nebo focením.

Písčitá pláž Ela leží v jižní části města a její promenáda je během dne oblíbeným místem pro procházky. Koupání je však vcelku nebezpečné kvůli velkému množství řas a mořských ježků.

Text: Maxim Kucer

Foto: Entheta , Toksave, Toksave, Steve ShattuckSteve ShattuckDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.6.2019
Filmový svátek strávený v prostředí lázeňského města, kde soutěží filmy z celého světa v několika kategoriích, to je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Letošní 54. ročník potrvá od 28. června do 6. července. Filmy hodnotí nejen porota, ale i diváci. Hlavní cenou festivalu je Křišťálový glóbus.
24.6.2019
Všichni milovníci bruslení se mohou opět těšit na letní inline akci, která se koná každý pátek večer během letních prázdnin od roku 2004. Organizované přejezdy Bratislavou na kolečkových bruslích (a kolech) jsou vhodné pro všechny generace.
23.6.2019
Od 4. do 7. července se uskuteční největší a nejstarší folklorní festival na Slovensku – Východná 2019, kde se po 65. představí více než tisíc účinkujících. Těšit se můžete na domácí folklorní soubory, dětské folklorní soubory, pěvecké skupiny, lidové hudby a sólisty, špičkové zahraniční soubory, jakož i na vítěze celostátních soutěžních přehlídek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 25. 6. 2019
svátek:Ivan