www.infoglobe.cz » Paraguay – Ciudad del Este

Paraguay – Ciudad del Este

Publikováno: 19.12.2016
Poslední místo, které při dvoutýdenním projíždění Paraguayí navštěvujeme, je velkoměsto na východě země – Ciudad del Este. Kvůli pašovanému zboží se mu také přezdívá „jihoamerický supermarket“. Na rušných ulicích v centru se dá sehnat opravdu všechno. Brazilci a Argentinci sem jezdí dokonce nakupovat různé zboží, především elektroniku, která je v Paraguayi levnější než v sousedních státech. Město bylo založeno až v roce 1957 a dnes je druhým největším městem Paraguaye, žije zde necelých 400 tisíc obyvatel. Leží na řece Paraná (druhá největší jihoamerická řeka) a hraničí s Argentinou a Brazílií. S brazilským Foz do Iguazú jej spojuje most Puente de la Amistad (most Přátelství).

mešita v Ciudad del Este

V samotném centru Ciudad del Este toho příliš k vidění není, zato směnáren, krámků s oblečením, se suvenýry, potravinami a elektronikou je tu požehnaně. Do oblak vykukuje pár nehezkých a oprýskaných staveb, které zde vytvářejí spíše pochmurnou náladu. Stojí zde zajímavá a nově zrekonstruovaná katedrála San Blas, kde mají neuvěřitelně nadčasovou zpovědnici i s klimatizací. Interiér kostela je na svatostánek celkem dost moderní, ale pořád vkusně vybaven. Nedaleko stojí velká mešita se dvěma minarety a obrovskou bílou kopulí. Ve městě je hodně parků a je vybaveno sportovišti se stroji na cvičení. K hezké vycházce ve městě patří pěší i cyklotrasa kolem jezírka Lago de la Republica, kde se dají pozorovat ptáci. Je zde i molo a amfiteátr. V Ciudad del Este je krom staveb i spousta zeleně, především stromy lapacho (nyní s růžovými květy, které velice zjemňují pohled na jinak betonové město). Dál od centra se nachází zajímavé nákupní centrum Jezuita Plaza, které je postaveno ve stylu historického městečka. Ulice, barevné domky, mosty i lampy v tomto areálu simulují klasickou vesnici, jenže v každém domě je místo domácnosti obchod se světovými značkami nebo restaurace. Je to velice povedený nápad.

park se stromy lapacho

Na okraji města se nachází vodopád Salto del Monday, kam se jedeme autobusem podívat. Na naše poměry je celkem dost velký a kaskádovitý a vytváří příjemné panoráma s okolní zalesněnou krajinou. Na vrchní části plošiny s vyhlídkou je výtah, kterým můžete sjet dolů k řece a podívat se na burácející vodní masu. Tento vodopád je kvůli nedalekému vodopádu Iguazu poměrně opomíjený. Po návštěvě Iguazu se tento „vodopádek“ i v mých očích zmenšil, ale i tak je moc pěkný. Už jen kvůli tomu, že si ho díky své menší návštěvnosti může člověk vychutnat naprosto sám.

Salto del Monday   vodopády Salto del Monday

Severně od města Ciudad del Este se nachází na řece Paraná obrovská vodní elektrárna Binacional Itaipú (dvounárodnostní – financovaná Brazílií a Paraguayí), která se dá navštívit zdarma. Tento kolosální projekt vodní elektrárny je co do vyrobené energie největší hydroelektrárnou na světě (čínské Tři soutěsky mají zase vyšší výkon). Itaipú produkuje téměř 80 % paraguayské spotřeby. Stavba se konala v letech 1975–1984, stála cca 20 miliard dolarů a voda přitom zatopila 1 350 km2 území. Pohltila tak původní vodopády Sete Quedas. Od správy Bionacional Itaipú se po registraci vydáme autobusem k samotné přehradě. Prvně zastavujeme na vyhlídkovém místě, kde je úžasný pohled na tuto velkolepou stavbu, pak se projedeme přímo pod hrází kolem turbín. Návrat autobusem je po hrázi, kde se můžeme zase rozhlédnout po velké vodní ploše. Celá cesta zabere necelou hodinu.

vodní elektrárna Bionacional Itaipú

Nedaleko správy je i muzeum etnografie, okolní fauny a flóry a také popis a vše týkající se výstavby přehrady. Hned vedle muzea je zoo nebo spíše záchranná stanice pro zvířata, kterých se nějak dotklo narušení místní krajiny. Vše můžete navštívit zdarma z důvodu porušení místního ekosystému kvůli výstavbě – taková kompenzace lidem. Také se zde v okolí elektrárny muselo pro zvěř a rostliny zřídit několik stanic a rezervací, kde se dá v chatkách i přespat. To jsme měli také původně v plánu. Navštívit ale nejbližší z nich – Refugio Tati Yupi (asi 26 km) nemůžeme, jelikož místní školy mají tuto oblast rezervovanou do konce měsíce. Další soukromá rezervace (je jich zde zřízených osm) je asi 70 kilometrů daleko a dostat se k ní není bez vlastního auta vůbec jednoduché. Takže doporučuji si místo dopředu rezervovat. 

nákupní centrum Jezuita Plaza   kostel San Blas v Ciudad del Este

panelové město Ciudad del Este

Ciudad del Este a okolí toho na pár dní nabízí poměrně hodně a člověk se tady zabaví. Navíc jsou Paraguayci moc milí a zpříjemní vám pobyt ve městě i mimo něj. Při cestě na vodopády Iguazu na argentinské straně se dá přejet autobusem z Ciudad d. E. až do Puerto Iguazu (odtud druhým autobusem k vodopádům). Přes hranice turista nesmí převážet ovoce ani zeleninu. Doporučuju ale v Paraguayi nakoupit zásoby jídla, elektroniku (USB) aj., protože Argentina je o dost dražší stát. K návštěvě jak Argentiny, tak Paraguaye český občan nepotřebuje žádná víza a přechod hranic je pohodový.

GPS: 25°31'00.6"S 54°37'29.4"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Paraguay – Asunción
Publikováno: 14.11.2016
Než dojedeme do města Asunción, musíme projet přes Gran Chaco. To se rozprostírá na území státu Argentina, Bolívie a Paraguay. V Paraguayi zabírá velkou část severního území, o které byla ve 30. letech 20. století vedena válka s Bolívií, kterou Paraguay vyhrála. Příčina byla v tom, že se obě strany mylně domnívaly, že se zde nachází ropné bohatství. Dnes je to jen suchá a vyprahlá rovina, řídce zarostlá pastvinami a stromy.

Paraguay – jezuitské misie
Publikováno: 12.12.2016
Jedno z největších lákadel v Paraguayi je určitě návštěva jezuitských misií. Sám jsem byl na tuto atrakci zvědavý, protože jsem pořádně nevěděl, jak vlastně takové misie přesně vypadají. Jezuitské misie se v Paraguayi vyskytují převážně kolem řeky Paraná. Pár takovýchto vesnic se nachází také v Brazílii, na jihu Bolívie a velký počet ještě v Argentině (v provincii Misiones). Jezuitských vesniček je v Paraguayi osm, z toho tři jsou poměrně hodně zachovalé a právě k těm míříme. Misie (indiánské obce) byly zřízeny v 17. a 18. století k „převýchově“ původního obyvatelstva (kmen Guaraní). Vesničky jsou si dost podobné. Většinou stojí v centrální části velkého areálu kamenný kostel se sakristií, vedle něj je nalepeno několik staveb – škol. Stranou se pak nacházejí obydlí indiánů.

Paraguay – Encarnacion
Publikováno: 5.12.2016
Město Encarnacion (hlavní město departmentu Itapúa) leží na jihu Paraguaye na břehu řeky Paraná, která tvoří přírodní hranice s Argentinou. Městu se přezdívá La Perla del Sur (Perla jihu) a žije zde cca 120 000 lidí. Na druhém břehu řeky Paraná leží argentinské město Posadas a oba břehy spojuje mezinárodní most San Roque González de Santa Cruz. Město bylo založeno začátkem 17. století jezuity. V této části Paraguaye leží spousta jezuitských misií s dochovanými ruinami, které máme v plánu později také prozkoumat. Nyní si ale vyčleňujeme dva dny na poznání Encarnacionu.

Paraguay – místa nedaleko hlavního města
Publikováno: 21.11.2016
Paraguay patří k těm menším státům Jižní Ameriky, ale i tak je svou rozlohou 406 750 kilometrů čtverečních zhruba 5krát větší než Česká republika. Proto tento stát svádí turisty k pomalému přesouvání se a navštěvování menších a klidnějších měst. Jeden muž, kterého jsme stopli, sám tvrdil, že za města se v Paraguayi považuje pouze Asunción, Encarnación a Ciudad del Este. Zbytek jsou spíše vesnice, což se nám i potvrdí.


Souvisejicí fotogalerie

Paraguay – země kontrastů
Paraguay je vnitrozemský stát v Jižní Americe, který leží cca 5000 km od nejbližšího moře, proto ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.5.2021
Už od tohoto měsíce vás Oravská galerie zve na vyhlídkovou plavbu po Oravské přehradě spojenou s prohlídkou expozic tradičního lidového umění na Slanickém ostrově. Loď OGSLANICA s kapacitou 90 míst vás přepraví k jednomu z nejnavštěvovanějších kulturních míst Oravy.
10.5.2021
Dobré zprávy pro lyžaře přicházejí z rakouských Korutan. Lyžařské středisko Mölltaler Gletscher opět otevírá své brány. Na sjezdovkách čekají na lyžaře více než 3 metry sněhu.
7.5.2021
Dnes vám představíme přírodní i kulturní památky, které se dostaly na předběžný seznam UNESCO.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v České republice:

Česká republika

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Praha – procházka centrem města

Brno – hlavní město Moravy

Kroměříž – podmanivá krása

ČR, Český Krumlov – za historií do jižních Čech

Kutná Hora: skvost středních Čech

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 15. 5. 2021
svátek:Žofie
dnes:
sobota 15.5.
15 °C
zítra:
neděle 16.5.
13 °C