www.infoglobe.cz » Paraguay – jezuitské misie

Paraguay – jezuitské misie

Publikováno: 12.12.2016
Jedno z největších lákadel v Paraguayi je určitě návštěva jezuitských misií. Sám jsem byl na tuto atrakci zvědavý, protože jsem pořádně nevěděl, jak vlastně takové misie přesně vypadají. Jezuitské misie se v Paraguayi vyskytují převážně kolem řeky Paraná. Pár takovýchto vesnic se nachází také v Brazílii, na jihu Bolívie a velký počet ještě v Argentině (v provincii Misiones). Jezuitských vesniček je v Paraguayi osm, z toho tři jsou poměrně hodně zachovalé a právě k těm míříme. Misie (indiánské obce) byly zřízeny v 17. a 18. století k „převýchově“ původního obyvatelstva (kmen Guaraní). Vesničky jsou si dost podobné. Většinou stojí v centrální části velkého areálu kamenný kostel se sakristií, vedle něj je nalepeno několik staveb – škol. Stranou se pak nacházejí obydlí indiánů.

San Cosmé y Damián – školní část ruin se slunečními hodinami

Nejznámějšími jezuitskými vesničkami v Paraguayi jsou San Cosmé y Damián, Trinidad a Jesús. Vstupenka na všechny tři návštěvy stojí necelých 5 dolarů a platí na tři dny. První vesnicí, kterou navštěvujeme, je San Cosmé y Damián, která by stála za návštěvu i bez samotných misií. Leží 20 km jižně od města Coronel Bogado na řece Paraná. Tato poklidná vesnice čítá několik domů, pobřežní stráž (řeka Paraná tvoří přírodní hranici mezi Paraguayí a Argentinou), opravené náměstí a je zde také hvězdárna. Ta se dá navštívit k zakoupené vstupence (noční pozorování i denní exkurze a planetárium). Doruda zaprášené cesty se křižují a kolem nich stojí nižší zástavba domků. Před nimi sedí na židlích místní a pocucávají čaj. K tomu se usmívají a nechávají plynout čas.

náves v San Cosmé y Damián   ulička v San Cosmé 

Jednu noc tady strávíme a hned ráno se jdeme podívat na ruiny jezuitských misií. Prohlídka začíná v kostele, který je částečně zrekonstruovaný. Uvnitř chrámu jsou vystaveny exponáty původního vybavení (sochy, židle, obrazy apod.). Všechny zdi jsou postaveny z opracovaných kamenů, dřevěný krov střechy s viditelnými prvky je zdobený a střechu kryjí pálené tašky. U většiny staveb je před samotnou obývací částí krytá veranda. To si místní obyvatelé zachovávají u staveb dodnes. Asi aby mohli sedět venku v horku i dešti. Projdeme si třídy tehdejší školy, kde jsou ještě původní lavice a tabule. Venku před školní částí jsou sluneční hodiny, které i přes zašlé rýhy na mohutném kameni stále fungují.

jezuitské misie – ruiny v Jesús   interiér chrámu ruin v Jesús

Potom zajdeme ještě do nedaleké observatoře. Včera v noci bylo zataženo a hvězdy se pozorovat nedaly, tak nám dnes paní v planetáriu alespoň pouští ukázku místní oblohy. Pak nám ještě pustí dokument o indiánech kmene Guaraní, kteří z hvězdné oblohy poznávali, kdy je čas sklizně a jiné kalendářní úseky. V roce 1706 do San Cosmé přišel Buenaventura Suaréz, který byl nejen jezuitským knězem, ale i astronomem. Jako první zde zmapoval oblohu a vyrobil i teleskop. Na trávníku před hvězdárnou stojí armilární sféra, která mě naprosto okouzlila. Podle nastavení ročního období, které je na této sféře, a polohy na zemi (dle měst, která jsou vyryta v oceli armilární sféry) se můžete podívat, v jakém postavení jsou nyní hvězdy, souhvězdí a planety na obloze.

armilární sféra   indiánské obydlí – ruiny v Jesús

San Cosmé y Damián – kostel za tmy

Další misie – Trinidad – leží zhruba 30 km východně od Encarnacionu. Od nich ještě 12 km stojí ruiny misií Jesús. Ty navštěvujeme jako první. Je to obrovská zelená plocha s několika stromy a pomerančovníky. Uprostřed této zahrady stojí zřícenina dominantního kamenného kostela. Tyto ruiny jsou sice větší než ty v San Cosmé, ale ne tak dobře dochované. Nachází se zde škola, kde se původní obyvatelé učili evropským zvyklostem a víře, a také je tu pár indiánských obydlí. Ty dnes vypadají pouze jako nízké kamenné zídky.

ruiny Trinidad

opracovaný kámen v misii Trinidad, v pozadí zadní část kostela   ruiny Trinidad – osvětlená kamenná věž (zvonice)

Misie Trinidad je největší a nejlépe zachovalá vesnice ze všech. Také zde dominujekamenná kazatelna v Trinidad kamenný kostel, který je opravdu mohutný a má vevnitř i kryptu. Kameny jsou krásně opracované a jsou v nich vyryty různé motivy. V kostele je i mohutná kamenná kazatelna. V rozlehlém areálu je spousta dalších stavení jako domy indiánů, školy a zajímavá je i kamenná věž – bývalá zvonice. Našlo se tu i hodně artefaktů a lidské kosti.

Pěkným závěrem je prohlídka vesnice Trinidad po setmění. Tyto ruiny si s průvodcem procházíme večer za zvuků dobové hudby a zvuků z pralesa. Jak se pomalu přibližujeme k velkému chrámu, reflektory se postupně kolem nás rozsvěcují a lehce osvětlují kamenné stavby Trinidadu. Show je to neuvěřitelně impozantní a vykresluje celou atmosféru z posledních dní. Člověk si pak připadá, jako by se ocitl opět v osmnáctém století.

GPS: (Trinidad) 27°07'59.6"S 55°42'06.8"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Paraguay – Asunción
Publikováno: 14.11.2016
Než dojedeme do města Asunción, musíme projet přes Gran Chaco. To se rozprostírá na území státu Argentina, Bolívie a Paraguay. V Paraguayi zabírá velkou část severního území, o které byla ve 30. letech 20. století vedena válka s Bolívií, kterou Paraguay vyhrála. Příčina byla v tom, že se obě strany mylně domnívaly, že se zde nachází ropné bohatství. Dnes je to jen suchá a vyprahlá rovina, řídce zarostlá pastvinami a stromy.

Paraguay – Ciudad del Este
Publikováno: 19.12.2016
Poslední místo, které při dvoutýdenním projíždění Paraguayí navštěvujeme, je velkoměsto na východě země – Ciudad del Este. Kvůli pašovanému zboží se mu také přezdívá „jihoamerický supermarket“. Na rušných ulicích v centru se dá sehnat opravdu všechno. Brazilci a Argentinci sem jezdí dokonce nakupovat různé zboží, především elektroniku, která je v Paraguayi levnější než v sousedních státech. Město bylo založeno až v roce 1957 a dnes je druhým největším městem Paraguaye, žije zde necelých 400 tisíc obyvatel. Leží na řece Paraná (druhá největší jihoamerická řeka) a hraničí s Argentinou a Brazílií. S brazilským Foz do Iguazú jej spojuje most Puente de la Amistad (most Přátelství).

Paraguay – Encarnacion
Publikováno: 5.12.2016
Město Encarnacion (hlavní město departmentu Itapúa) leží na jihu Paraguaye na břehu řeky Paraná, která tvoří přírodní hranice s Argentinou. Městu se přezdívá La Perla del Sur (Perla jihu) a žije zde cca 120 000 lidí. Na druhém břehu řeky Paraná leží argentinské město Posadas a oba břehy spojuje mezinárodní most San Roque González de Santa Cruz. Město bylo založeno začátkem 17. století jezuity. V této části Paraguaye leží spousta jezuitských misií s dochovanými ruinami, které máme v plánu později také prozkoumat. Nyní si ale vyčleňujeme dva dny na poznání Encarnacionu.

Paraguay – místa nedaleko hlavního města
Publikováno: 21.11.2016
Paraguay patří k těm menším státům Jižní Ameriky, ale i tak je svou rozlohou 406 750 kilometrů čtverečních zhruba 5krát větší než Česká republika. Proto tento stát svádí turisty k pomalému přesouvání se a navštěvování menších a klidnějších měst. Jeden muž, kterého jsme stopli, sám tvrdil, že za města se v Paraguayi považuje pouze Asunción, Encarnación a Ciudad del Este. Zbytek jsou spíše vesnice, což se nám i potvrdí.


Souvisejicí fotogalerie

Paraguay – země kontrastů
Paraguay je vnitrozemský stát v Jižní Americe, který leží cca 5000 km od nejbližšího moře, proto ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Podzimní atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakce:
Vstupenka na ONLINE cestovatelskou besedu od Cestovatelská kina (jen pro SR)

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.9.2021
V sobotu 9. října 2021 se ve vícero městech, městských částech a obcích bratislavské župy uskuteční tradiční Jablkové hodování. Tento svátek všech milovníků zdravého ovoce přinese ochutnávky i dobrou zábavu.
21.9.2021
Oblíbený festival vědy – Evropská noc výzkumníků se letos uskuteční 24. září 2021, ale kvůli neutichající pandemii bude jeho hlavní program v interaktivním online studiu. Festival bude doplněný o aktivity na školách a další doprovodné akce nebo soutěže.
18.9.2021
Víte, co je teď za týden? Je Evropský týden mobility. A co to znamená?
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Rakousku:

Rakousko

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Vídeň

Salzburg: Jeviště světa

Národní park Vysoké Taury a město Kaprun

Parndorf – nákupní městečko

Baden u Vídně – lázeňské město

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 22. 9. 2021
svátek:Darina
dnes:
středa 22.9.
15 °C
zítra:
čtvrtek 23.9.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X