www.infoglobe.cz » Paraguay – jezuitské misie

Paraguay – jezuitské misie

Publikováno: 12.12.2016
Jedno z největších lákadel v Paraguayi je určitě návštěva jezuitských misií. Sám jsem byl na tuto atrakci zvědavý, protože jsem pořádně nevěděl, jak vlastně takové misie přesně vypadají. Jezuitské misie se v Paraguayi vyskytují převážně kolem řeky Paraná. Pár takovýchto vesnic se nachází také v Brazílii, na jihu Bolívie a velký počet ještě v Argentině (v provincii Misiones). Jezuitských vesniček je v Paraguayi osm, z toho tři jsou poměrně hodně zachovalé a právě k těm míříme. Misie (indiánské obce) byly zřízeny v 17. a 18. století k „převýchově“ původního obyvatelstva (kmen Guaraní). Vesničky jsou si dost podobné. Většinou stojí v centrální části velkého areálu kamenný kostel se sakristií, vedle něj je nalepeno několik staveb – škol. Stranou se pak nacházejí obydlí indiánů.

San Cosmé y Damián – školní část ruin se slunečními hodinami

Nejznámějšími jezuitskými vesničkami v Paraguayi jsou San Cosmé y Damián, Trinidad a Jesús. Vstupenka na všechny tři návštěvy stojí necelých 5 dolarů a platí na tři dny. První vesnicí, kterou navštěvujeme, je San Cosmé y Damián, která by stála za návštěvu i bez samotných misií. Leží 20 km jižně od města Coronel Bogado na řece Paraná. Tato poklidná vesnice čítá několik domů, pobřežní stráž (řeka Paraná tvoří přírodní hranici mezi Paraguayí a Argentinou), opravené náměstí a je zde také hvězdárna. Ta se dá navštívit k zakoupené vstupence (noční pozorování i denní exkurze a planetárium). Doruda zaprášené cesty se křižují a kolem nich stojí nižší zástavba domků. Před nimi sedí na židlích místní a pocucávají čaj. K tomu se usmívají a nechávají plynout čas.

náves v San Cosmé y Damián   ulička v San Cosmé 

Jednu noc tady strávíme a hned ráno se jdeme podívat na ruiny jezuitských misií. Prohlídka začíná v kostele, který je částečně zrekonstruovaný. Uvnitř chrámu jsou vystaveny exponáty původního vybavení (sochy, židle, obrazy apod.). Všechny zdi jsou postaveny z opracovaných kamenů, dřevěný krov střechy s viditelnými prvky je zdobený a střechu kryjí pálené tašky. U většiny staveb je před samotnou obývací částí krytá veranda. To si místní obyvatelé zachovávají u staveb dodnes. Asi aby mohli sedět venku v horku i dešti. Projdeme si třídy tehdejší školy, kde jsou ještě původní lavice a tabule. Venku před školní částí jsou sluneční hodiny, které i přes zašlé rýhy na mohutném kameni stále fungují.

jezuitské misie – ruiny v Jesús   interiér chrámu ruin v Jesús

Potom zajdeme ještě do nedaleké observatoře. Včera v noci bylo zataženo a hvězdy se pozorovat nedaly, tak nám dnes paní v planetáriu alespoň pouští ukázku místní oblohy. Pak nám ještě pustí dokument o indiánech kmene Guaraní, kteří z hvězdné oblohy poznávali, kdy je čas sklizně a jiné kalendářní úseky. V roce 1706 do San Cosmé přišel Buenaventura Suaréz, který byl nejen jezuitským knězem, ale i astronomem. Jako první zde zmapoval oblohu a vyrobil i teleskop. Na trávníku před hvězdárnou stojí armilární sféra, která mě naprosto okouzlila. Podle nastavení ročního období, které je na této sféře, a polohy na zemi (dle měst, která jsou vyryta v oceli armilární sféry) se můžete podívat, v jakém postavení jsou nyní hvězdy, souhvězdí a planety na obloze.

armilární sféra   indiánské obydlí – ruiny v Jesús

San Cosmé y Damián – kostel za tmy

Další misie – Trinidad – leží zhruba 30 km východně od Encarnacionu. Od nich ještě 12 km stojí ruiny misií Jesús. Ty navštěvujeme jako první. Je to obrovská zelená plocha s několika stromy a pomerančovníky. Uprostřed této zahrady stojí zřícenina dominantního kamenného kostela. Tyto ruiny jsou sice větší než ty v San Cosmé, ale ne tak dobře dochované. Nachází se zde škola, kde se původní obyvatelé učili evropským zvyklostem a víře, a také je tu pár indiánských obydlí. Ty dnes vypadají pouze jako nízké kamenné zídky.

ruiny Trinidad

opracovaný kámen v misii Trinidad, v pozadí zadní část kostela   ruiny Trinidad – osvětlená kamenná věž (zvonice)

Misie Trinidad je největší a nejlépe zachovalá vesnice ze všech. Také zde dominujekamenná kazatelna v Trinidad kamenný kostel, který je opravdu mohutný a má vevnitř i kryptu. Kameny jsou krásně opracované a jsou v nich vyryty různé motivy. V kostele je i mohutná kamenná kazatelna. V rozlehlém areálu je spousta dalších stavení jako domy indiánů, školy a zajímavá je i kamenná věž – bývalá zvonice. Našlo se tu i hodně artefaktů a lidské kosti.

Pěkným závěrem je prohlídka vesnice Trinidad po setmění. Tyto ruiny si s průvodcem procházíme večer za zvuků dobové hudby a zvuků z pralesa. Jak se pomalu přibližujeme k velkému chrámu, reflektory se postupně kolem nás rozsvěcují a lehce osvětlují kamenné stavby Trinidadu. Show je to neuvěřitelně impozantní a vykresluje celou atmosféru z posledních dní. Člověk si pak připadá, jako by se ocitl opět v osmnáctém století.

GPS: (Trinidad) 27°07'59.6"S 55°42'06.8"W

 

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Paraguay – Asunción
Publikováno: 14.11.2016
Než dojedeme do města Asunción, musíme projet přes Gran Chaco. To se rozprostírá na území státu Argentina, Bolívie a Paraguay. V Paraguayi zabírá velkou část severního území, o které byla ve 30. letech 20. století vedena válka s Bolívií, kterou Paraguay vyhrála. Příčina byla v tom, že se obě strany mylně domnívaly, že se zde nachází ropné bohatství. Dnes je to jen suchá a vyprahlá rovina, řídce zarostlá pastvinami a stromy.

Paraguay – Ciudad del Este
Publikováno: 19.12.2016
Poslední místo, které při dvoutýdenním projíždění Paraguayí navštěvujeme, je velkoměsto na východě země – Ciudad del Este. Kvůli pašovanému zboží se mu také přezdívá „jihoamerický supermarket“. Na rušných ulicích v centru se dá sehnat opravdu všechno. Brazilci a Argentinci sem jezdí dokonce nakupovat různé zboží, především elektroniku, která je v Paraguayi levnější než v sousedních státech. Město bylo založeno až v roce 1957 a dnes je druhým největším městem Paraguaye, žije zde necelých 400 tisíc obyvatel. Leží na řece Paraná (druhá největší jihoamerická řeka) a hraničí s Argentinou a Brazílií. S brazilským Foz do Iguazú jej spojuje most Puente de la Amistad (most Přátelství).

Paraguay – Encarnacion
Publikováno: 5.12.2016
Město Encarnacion (hlavní město departmentu Itapúa) leží na jihu Paraguaye na břehu řeky Paraná, která tvoří přírodní hranice s Argentinou. Městu se přezdívá La Perla del Sur (Perla jihu) a žije zde cca 120 000 lidí. Na druhém břehu řeky Paraná leží argentinské město Posadas a oba břehy spojuje mezinárodní most San Roque González de Santa Cruz. Město bylo založeno začátkem 17. století jezuity. V této části Paraguaye leží spousta jezuitských misií s dochovanými ruinami, které máme v plánu později také prozkoumat. Nyní si ale vyčleňujeme dva dny na poznání Encarnacionu.

Paraguay – místa nedaleko hlavního města
Publikováno: 21.11.2016
Paraguay patří k těm menším státům Jižní Ameriky, ale i tak je svou rozlohou 406 750 kilometrů čtverečních zhruba 5krát větší než Česká republika. Proto tento stát svádí turisty k pomalému přesouvání se a navštěvování menších a klidnějších měst. Jeden muž, kterého jsme stopli, sám tvrdil, že za města se v Paraguayi považuje pouze Asunción, Encarnación a Ciudad del Este. Zbytek jsou spíše vesnice, což se nám i potvrdí.


Souvisejicí fotogalerie

Paraguay – země kontrastů
Paraguay je vnitrozemský stát v Jižní Americe, který leží cca 5000 km od nejbližšího moře, proto ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.11.2022
Vánoční trhy patří neodmyslitelně k předvánočnímu období. Tentokrát vás pozveme k našim sousedům. Začneme v Praze, kde se od 26. listopadu 2022 do 6. ledna 2023 rozzáří Staroměstské náměstí.
22.11.2022
Město Vysoké Tatry spolu s městem Zakopané zrealizovalo projekt tatranských cyklotras, jehož cílem bylo zvýšení dostupnosti přírodního a kulturního dědictví na obou stranách Tater, a to prostřednictvím rozvoje rekreační infrastruktury.
15.11.2022
Když se největší barokní venkovské sídlo Rakouska oděje do zimních šatů, jeho nádvoří rozzáří tisíce světélek, vzduchem se šíří vůně pražených mandlí nebo lahodných punčových variací a scéna na zámeckém nádvoří patří tradičním tónům vánočních písní, můžete se těšit na nezapomenutelný (před)vánoční zážitek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 26. 11. 2022
svátek:Artur
dnes:
sobota 26.11.
4 °C
zítra:
neděle 27.11.
1 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X