www.infoglobe.cz » Paraguay – místa nedaleko hlavního města

Paraguay – místa nedaleko hlavního města

Publikováno: 21.11.2016
Paraguay patří k těm menším státům Jižní Ameriky, ale i tak je svou rozlohou 406 750 kilometrů čtverečních zhruba 5krát větší než Česká republika. Proto tento stát svádí turisty k pomalému přesouvání se a navštěvování menších a klidnějších měst. Jeden muž, kterého jsme stopli, sám tvrdil, že za města se v Paraguayi považuje pouze Asunción, Encarnación a Ciudad del Este. Zbytek jsou spíše vesnice, což se nám i potvrdí.

Nedaleko Asunciónu je město Areguá, kam se dá (od hlavního terminálu) dostat hromadnou dopravou za zhruba 12 korun. Jízda z Asunciónu a přes jeho velkou aglomeraci trvá něco přes hodinu. Areguá je vyhlášené místo pro nedělní odpočinek. Je také známé svou keramikou, která mně osobně přijde trochu kýčovitá. Na jedné z ulic v Aregui je spousta stánků, kde se lesknou barevné a glazované pokladničky nebo figurky zvířat. Nesmí zde chybět ani betlém s desítkami postaviček. K světu vypadají akorát květináče, které jsou pomalované pestrými barvami. Hlavní místo k nedělnímu pikniku je laguna Ypacaraí s pláží a dětskými hřišti. Právě na břehu tohoto jezera tráví rodiny odpoledne po obědě (většinou hovězí steaky – asado) a vychutnávají si u toho svůj šálek tereré (ledový nápoj z yerby – bylinkový čaj). Na kopci ve vesnici stojí kostel (Catedral de Areguá), který jakoby na všechno tady dohlížel. Harmonickou atmosféru tomuto místu ještě dodávají dlážděné uličky s koloniálními domy a malé zámečky, které stojí podél silnice.

ukázka keramiky v obci Areguá

Pokračujeme k dalšímu místu, kterým je Caacupé. Menší provinční obec, která svůj klenot ukrývá v samotném centru. Zdobí ji překrásná bílá bazilika (Basilica Menor Nuestra Seňora de los Milagros de Caacupé) s šedou kopulí a velkou barevnou vitráží v čele chrámu. Interiér je na křesťanskou stavbu poměrně jednoduchý a vkusný, což má své kouzlo. 8. prosince Caacupé ožívá nejvíc – na svátek El Día de la Virgen dorazí do tohoto městečka až tři sta tisíc poutníků z celé země.

Basilica Menor Nuestra Seňora de los Milagros de Caacupé   vitráž v bazilice

My se ještě přesouváme do blízké vesničky Piribebuy, která je od Asunciónu vzdálena 75 km a krátce fungovala jako hlavní město Paraguaye. Bylo to během paraguayské války v letech 1865–1870. Na návsi je pěkný malý kostelík (Santuario Nacional „Dulce nombre de Jesús“) s dřevěným interiérem a kousek od něj historické muzeum, kde pracuje starší pán, který je do historie svého místa opravdu zapálen. Hned nás ve dveřích vítá a vede k vitrínám s historickými předměty. K tomu hned začne vyprávět o paraguaysko-bolivijské válce o Gran Chaco a o brazilské invazi na toto město v roce 1869. Za vesnicí se odehrála důležitá bitva, kdy místní děti s učitelem ubránili město. Z této doby tu má několik nábojnic, dýky, pistole, uniformy a spoustu dalších věcí, na které je moc hrdý. Vše vypadá tak, jak to asi našel za vesnicí, takže pohledy na zbraně jsou opravdu autentické. Taky mu na pracovním stole leží staré dřevěné sošky z kostela na návsi, které právě renovuje.

Santuario Nacional – kostel v Piribebuy   interiér kostela v Piribebuy

v muzeu historie v Piribebuy

Nejspíš je to tím příjemným klimatem, ale lidé jsou tady moc milí a nápomocní, tak zkoušíme stopovat. Hned nás vezme jeden pán (původně z Uruguaye), se kterým se vezeme do Paraguarí. Od něj si vyposlechneme ještě něco o válce o Gran Chaco. Když mu povím, že to byl zbytečný boj o území ničeho, trochu se rozohní, že za tuto válku o území s potencionálním ropným nalezištěm můžou Američané. Ti (přesněji společnost Standard Oil) tak podporovali Bolívii a Paraguayce zase Royal Dutch Shell. Takže to byla spíše válka naftařů, kde si nakonec vítězstvím přišli Paraguayci pouze ke zvětšení území.

Paraguarí – katedrála San Tomás Apóstol

Paraguarí je hlavním městem departmentu Paraguarí a žije v něm kolem 20 000 lidí. Kromě pěkného parku s katedrálou San Tomás Apóstol zde nic moc k vidění není. Město je turisticky celkem opomíjené, zástavba tak trošku chátrá a je problém najít i místo na přespání. Když náš rozhovor o hotelu s místním prodavačem uslyší postarší děda sbírající kartony u cesty, mávne na nás, ať ho následujeme. Zavede nás k jednomu domku bez označení, kde se máme zeptat. Objekt je nakonec místní tajná a laciná 24 (24 je označení pro hodinové hotely), kde je sprcha přímo u postele. Rázná paní nám navýší cenu, jelikož se ubytováváme před šestou, kdy jí začínají chodit klienti. S tím však nesouhlasíme a ona nakonec poleví a kývne na námi řečenou cenu. Opravdu zde měla do večera ještě dva páry, takže dobře ví, kolik jí sem chodí lidí. Naštěstí má čtyři pokoje, tak jí to stačilo. V jednom však neteče teplá voda ve sprše, v druhém není záchod, ve třetím blbnou kohoutky, takže zákazník musí poletovat z jednoho pokoje do druhého. Alespoň je tu navečer trochu zábavy.

kostel ve městě Areguá

GPS: (Areguá) 25°18'46.9"S 57°23'05.2"W

Text a foto: Tomáš NovákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Paraguay – Asunción
Publikováno: 14.11.2016
Než dojedeme do města Asunción, musíme projet přes Gran Chaco. To se rozprostírá na území státu Argentina, Bolívie a Paraguay. V Paraguayi zabírá velkou část severního území, o které byla ve 30. letech 20. století vedena válka s Bolívií, kterou Paraguay vyhrála. Příčina byla v tom, že se obě strany mylně domnívaly, že se zde nachází ropné bohatství. Dnes je to jen suchá a vyprahlá rovina, řídce zarostlá pastvinami a stromy.

Paraguay – Encarnacion
Publikováno: 5.12.2016
Město Encarnacion (hlavní město departmentu Itapúa) leží na jihu Paraguaye na břehu řeky Paraná, která tvoří přírodní hranice s Argentinou. Městu se přezdívá La Perla del Sur (Perla jihu) a žije zde cca 120 000 lidí. Na druhém břehu řeky Paraná leží argentinské město Posadas a oba břehy spojuje mezinárodní most San Roque González de Santa Cruz. Město bylo založeno začátkem 17. století jezuity. V této části Paraguaye leží spousta jezuitských misií s dochovanými ruinami, které máme v plánu později také prozkoumat. Nyní si ale vyčleňujeme dva dny na poznání Encarnacionu.

Paraguay – jezuitské misie
Publikováno: 12.12.2016
Jedno z největších lákadel v Paraguayi je určitě návštěva jezuitských misií. Sám jsem byl na tuto atrakci zvědavý, protože jsem pořádně nevěděl, jak vlastně takové misie přesně vypadají. Jezuitské misie se v Paraguayi vyskytují převážně kolem řeky Paraná. Pár takovýchto vesnic se nachází také v Brazílii, na jihu Bolívie a velký počet ještě v Argentině (v provincii Misiones). Jezuitských vesniček je v Paraguayi osm, z toho tři jsou poměrně hodně zachovalé a právě k těm míříme. Misie (indiánské obce) byly zřízeny v 17. a 18. století k „převýchově“ původního obyvatelstva (kmen Guaraní). Vesničky jsou si dost podobné. Většinou stojí v centrální části velkého areálu kamenný kostel se sakristií, vedle něj je nalepeno několik staveb – škol. Stranou se pak nacházejí obydlí indiánů.

Paraguay – Ciudad del Este
Publikováno: 19.12.2016
Poslední místo, které při dvoutýdenním projíždění Paraguayí navštěvujeme, je velkoměsto na východě země – Ciudad del Este. Kvůli pašovanému zboží se mu také přezdívá „jihoamerický supermarket“. Na rušných ulicích v centru se dá sehnat opravdu všechno. Brazilci a Argentinci sem jezdí dokonce nakupovat různé zboží, především elektroniku, která je v Paraguayi levnější než v sousedních státech. Město bylo založeno až v roce 1957 a dnes je druhým největším městem Paraguaye, žije zde necelých 400 tisíc obyvatel. Leží na řece Paraná (druhá největší jihoamerická řeka) a hraničí s Argentinou a Brazílií. S brazilským Foz do Iguazú jej spojuje most Puente de la Amistad (most Přátelství).

Bolívie – Copacabana a Isla del Sol
Publikováno: 12.9.2016
První město v Bolívii, které navštíví cestovatel jedoucí pozemní cestou z Peru, je většinou Copacabana. Pokud ne, měl by určitě návštěvu zvážit. Když městu odpustíme povinný a zbytečný poplatek 2 BOB (1 BOB = cca 3,5 Kč), je Copacabana hezké a klidné místo k odpočinku, umocněné požitkem při pohledu na jezero Titicaca. Město je malé, což dodává tomuto malebnému jezernímu letovisku neuvěřitelné kouzlo a dá se zde dlouze procházet a vychutnávat si jej.

Bolívie – La Paz
Publikováno: 26.9.2016
Na město La Paz jsem byl v Bolívii zvědavý asi nejvíc, protože mě vždy svou nezvykle vysokou polohou (pro metropole) lákal. Říkal jsem si, jak tam lidé v těch 3 600 metrech nad mořem vlastně žijí. Poté, co jsem v těchto výškách v Andách pobýval v Ekvádoru nebo Peru, jsem zjistil, že to tak složité není. Prostě si člověk zvykne. I tak je svou nadmořskou výškou La Paz raritou mezi světovými velkoměsty. Samotné město vypadá, jako by leželo v kráteru a po svazích kolem dokola jsou vystaveny domy z pálených cihel, což vypadá dosti uspořádaně. Z blízka je to však neuvěřitelný chaos uliček a rozestavěných domků. Dole v centru se pak tyčí vysoké budovy mezi historickými stavbami. Je to zajímavá všehochuť. Nad tím vším jezdí lanovky, které zde simulují nadzemku či metro. Je to nejrychlejší spoj z jednoho konce na druhý.

Bolívie – Národní park Torotoro
Publikováno: 3.10.2016
Nejrychlejší a nejjednodušší přejezd do vesnice Torotoro z La Pazu je nočním autobusem do Cochabamby, kde následně přestoupíte na colectivo (místní hromadná doprava). O tři čtvrtě na šest ráno bloudíme terminálem Cochabamby a zjišťujeme, ze kterého nástupiště jede nějaký spoj do vesnice Torotoro. Paní u informací je ještě rozespalejší než my, tak komunikace malinko vázne, avšak i tak z ní s přestávkami na zívání vyloudíme, že musíme na jiný terminál. Jediné spoje vyjíždějí v šest ráno, tak abychom si prý pospíšili. Toho využívá před budovou taxikář, který nám nabulíkuje, jak je místo odjezdu daleko a nadsadí si cenu. Ač neradi, kývneme panu taxikáři a jedeme s ním celé dvě minuty do vedlejší čtvrti, kde ještě panuje tma. Vysadí nás u garáže a lidem stojícím u dodávky nahlásí, že dovezl dva cizince. S úsměvem přebírá 15 BOB (55 Kč).

Bolívie – Potosí
Publikováno: 17.10.2016
Cesta z Uyuni do města Potosí trvá pouze tři hodiny a nedívat se z okna by bylo hříchem. Od ploché pouštní oblasti se silnice zvedá a přejíždí se přes nevysoké, ale o to krásnější duhové hory. Stále má krajina pouštní charakter, oblast je dost vyprahlá a bez velké vegetace. Kolem cesty můžete ale zahlédnout lamy i nandu.

Bolívie – Samaipata
Publikováno: 31.10.2016
Kupování lístků na autobus v Bolívii je perfektní zážitek a zkouška nervů na obou stranách. Ve městě Sucre kupujeme lístky do vesnice Samaipata, která je směrem na Santa Cruz de la Sierra, což by mělo být naše poslední město v Bolívii. Ve vesnici Samaipata si chceme na chvilku oddychnout, protože v posledních dnech jsme víceméně létali v davech lidí.


Souvisejicí fotogalerie

Paraguay – země kontrastů
Paraguay je vnitrozemský stát v Jižní Americe, který leží cca 5000 km od nejbližšího moře, proto ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Barvy jara

1. 2. – 31. 3. 2023
1. cena:
připravujeme...
2. cena:
připravujeme...
3. cena:
připravujeme...
1. cena redakce:
připravujeme...
2. cena redakce:
připravujeme...
3. cena redakce:
připravujeme...

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.1.2023
Klub učitelů geověd SGS vás zve na přednášky RNDr. Dalibora Výberčiho: Daleké výhledy - kdy "začínají" a kde "končí " a RNDr. Jána Košiara: Putování Nepálem, které se uskuteční dne 15. února 2023 o 15-té hodině prezenční v místnosti B1 PLUS na Přírodovědecké fakultě UK v Bratislavě.
24.1.2023
Specifikum slovenských cestovatelů? Nejvíce jich podle údajů Kiwi.com odlétá ze sousedního Rakouska. Důvodů je více – kromě geografické blízkosti vídeňského letiště také mohou významně ušetriť, a to hlavně při dálkových letech. Některé aerolinie totiž létají přímo z Vídně i do vzdálených destinací.
21.1.2023
Nádherný zámecký komplex Schloss Hof s rozlehlým areálem, kterému dominuje idylický statek, je skvělou volbou jak efektivně využít volný čas i v období zimních měsíců.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 27. 1. 2023
svátek:Ingrid
dnes:
pátek 27.1.
-1 °C
zítra:
sobota 28.1.
-2 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X