www.infoglobe.cz » Peru - můj splněný sen IV.

Peru - můj splněný sen IV.

Publikováno: 1.12.2010
Jako náš první trek v Peru, v Cordilleře Blance, jsme si vybrali známý a často navštěvovaný trek údolím řeky Santa Cruz. Podle průvodce je optimální doba pochodu 4 dny a vzdálenost od počátečního do konečného bodu 50 km. My jsme si naplánovali prodloužení o jeden den výstupem do základního tábora hory Alpamayo.

Hostel v Huarázu jsme opustili ráno. Z batohů jsme vyndali nepotřebné věci a nechali je v hostelu v úschovně (resp. nám je dala paní domácí do nějaké místnosti, kde měla uložené cejchy). První věc, co jsme museli udělat, bylo koupit vstupenky do Národního parku Huascarán za 65 solů za osobu a měsíc. Poté jsme odjeli nacpaným colectivem za 7 solů na osobu do Carázu, kde jsme už colectivo na další cestu nesehnali.
 
Do Cashapampy, výchozího místa našeho treku, jsme odjeli všichni jedním relativně malým osobním autem (ale s velkým kufrem, takže se tam vešly všechny batohy) za 7 solů na osobu. Já vepředu seděla chudákovi Vojtovi na klíně a vzadu se mačkali zbylí čtyři. Cesta byla taková nic moc, hodně kaluží, celkem velký sráz, ale všechno se to zvládlo v pohodě. Až jsme si říkali, jestli se to tomu chlápkovi za tak nízkou cenu vyplatí. 
 

V Cashapampě jsme se na začátku treku na chvíli zastavili, abychom si nastavili hůlky, posvačili a udělali skupinové foto. Potkali jsme tam čtyři malé usmolené peruánské klučiny. Měla jsem pro takovéhle příležitosti nakoupené bonbony, tak jsem je hned vytáhla. Udělala jsem ale začátečnickou chybu, a sice tu, že jsem klukům přímo nabídla, aby si ze sáčku sami bonbon vyndali. Samozřejmě si nabrali všichni plné hrsti, co jenom unesli a mě zbyla z karamelek tak jedna čtvrtina. Odteď jsem rozdávala místním dětem po jednom bonbónu sama.

Už tady, na počátku treku, začaly štípat muchničky a pokračovaly v tom po celou cestu. Bylo to velmi nepříjemné a poměrně výrazně svrbivé. Repelenty, kterých jsme měli hodně a různorodé, pomáhaly vždy jen na chviličku. Po štípnutí vznikla velká červená skvrna s krvavým „kráterem“ uprostřed. Já jsem na ty štípance byla obzvlášť citlivá, budila jsem se i v průběhu noci, abych si mazala celé nohy Fenistilem. Štípance mě svrbily ještě více než dva týdny po návratu…

Trek začal prudkým stoupáním. Byl to docela záhul pro plíce, ale celkově to šlo – i když v mém případě dost pomalu. 800 výškových metrů se ujde na vzdálenosti asi 6 kilometrů. Po tomto krušném počátku už je stoupání jenom mírné. Všude okolo nás rostlo obrovské množství vegetace, líbily se nám hlavně bromélie na stromech a skalách.

Brzy se začaly honit mraky. Netrvalo dlouho a spustil se déšť. Oblékli jsme pláštěnky a vyrazili dál. Bylo dost dobře poznat, že období dešťů je teprve na přechodu do období sucha, protože i říčka byla ještě dost rozvodněná a místy voda zaplavovala cestu. Jednou jsme museli sundat boty a brodit nebo se prodírat přes vegetaci okolním svahem. Kempovat jsme se rozhodli po šesté hodině za občanského soumraku na cestě v místě, kde jsme nalezli dostatečný prostor pro tři stany. Jenom krávy jsme museli odhánět, protože si dělaly na tento plácek nároky. Vojta si odskočil na záchod a zabodl si do nohy (naštěstí to byla jenom noha…) zákeřný kaktus. Pršet už nepřestalo, takže jsme ani nevařili večeři a šli extrémně brzy spát.

 

Text/foto: Kristýna Bartůňková



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Peru - země bohatého kulturního dědictví
Publikováno: 25.11.2008
V Peru najde cestovatel vše - fascinující archeologická naleziště, úchvatné amazonské deštné pralesy, nekonečná pustá pobřeží, různorodé obyvatelstvo, ještě různorodější divokou přírodu a také jednu z nejlepších kuchyní na kontinentu.

Peru: město věčného jara Trujillo a okolní archeologická naleziště
Publikováno: 15.3.2024
Město Trujillo se nachází v pouštní oblasti v blízkosti Tichého oceánu, bylo založeno v roce 1534 a také dobře opevněno, aby odolalo útokům pirátů. A dokonce prý bylo v době nezávislosti Peru i jeho prozatímním hlavním městem.

Peru: Leymebamba a Cajamarca
Publikováno: 8.3.2024
Cajamarca se proslavila jako místo, které znamenalo konec pro mocnou inckou říši. Poslední incký vůdce Atahualpa zde byl poražen Franciscem Pizzarem a později popraven na hlavním náměstí.

Peru: Chachapoyas, Nuevo Tingo a Kuélap
Publikováno: 1.3.2024
Město Chachapoyas je považováno za neobjevený ráj. Nachází se v regionu Amazonas a turisté zde mohou objevovat krásnou přírodu, různá mikroklima, koloniální město nebo starobylé rozvaliny Kuélap, nacházející se mezi Andami a džunglí.

Bolívie – Copacabana a Isla del Sol
Publikováno: 21.7.2023
První město v Bolívii, které navštíví cestovatel jedoucí pozemní cestou z Peru, je většinou Copacabana. Pokud ne, měl by určitě návštěvu zvážit. Když městu odpustíme povinný a zbytečný poplatek, je Copacabana hezké a klidné místo k odpočinku, umocněné požitkem při pohledu na jezero Titicaca. Město je malé, což dodává tomuto malebnému jezernímu letovisku neuvěřitelné kouzlo a dá se zde dlouze procházet a vychutnávat si jej.

Peru - můj splněný sen XVI.
Publikováno: 23.2.2011
Poslední zastávkou na naší cestě byl Národní park Paracas a ostrovy Islas Ballestas. Z Arequipy do Pisca jsme dorazili později než jsme předpokládali, a tak jsme dostali trochu strach, abychom ještě stihli poslední loď odjíždějící k ostrovům Islas Ballestas, na které jsme se všichni těšili.

Peru - můj splněný sen XII.
Publikováno: 26.1.2011
V Cuscu jsme si nechali jeden den na prohlídku města a jeho okolí. Večer jsme se měli rozdělit s Markétou a Pepou, kteří chtěli vidět ještě Pisac, protože měli dost času. My ostatní jsme se měli přes noc přesunout k jezeru Titicaca.

Peru - můj splněný sen XI.
Publikováno: 19.1.2011
Konečně nastal den odjezdu z předraženého Machu Picchu. Ještě před týdnem jsem si pochvalovala, že přivezu zpátky do Čech nějaké dolary a teď jsem si nebyla jistá, jestli vyjdu s tím, co mám.

Peru - můj splněný sen X.
Publikováno: 12.1.2011
Nastal den návštěvy světově nejznámějšího a turisticky nejvýraznějšího a nejnavštěvovanějšího místa Peru – posvátného města Inků, objeveného Hiramem Binghemem – opěvovaného Machu Picchu. Abych se upřímně přiznala, vůbec se mi sem nechtělo.

Peru - můj splněný sen IX.
Publikováno: 5.1.2011
Třetí den treku Salcantay jsme pojali odpočinkově. Cesta začala docela příjemně. Procházeli jsme okolo velkého množství všudypřítomných bromélií, vysokých přesliček, bambusů a dalších rostlin.

Peru - můj splněný sen VIII.
Publikováno: 29.12.2010
Trek Salcantay je v některých průvodcích plánován na pět dní, v jiných na sedm. Naše skupina považovala za vhodné stihnout jej v co nejkratším čase, protože na tom závisely naše další cesty.

Peru - můj splněný sen VII.
Publikováno: 22.12.2010
Když jsme se vrátili z treku Santa Cruz, bylo zrovna Pondělí velikonoční, ale všichni v Huarázu pracovali. Koupili jsme si jízdenky do Limy a řešili další přesun z Limy do Cusca, kde naše cesta pokračovala.

Peru - můj splněný sen VI.
Publikováno: 15.12.2010
Další den treku začal pro Milana neslavně. Ráno totiž zjistil, že mu někdo přes noc odcizil trekové hůlky. Před výstupem do sedla to nebylo zrovna veselé, leč, nedalo se nic dělat.

Peru - můj splněný sen V.
Publikováno: 8.12.2010
Druhý den treku Santa Cruz jsme vstali v relativně časnou hodinu a zjistili, že neprší, ba naopak je pěkné, slunečné počasí. Vojta s Milanem si dokonce dopřáli koupel v ledové říčce. Cesta dál už stoupala velmi mírně, chvílemi i poklesávala, takže se nejednalo o žádný extrémně náročný pochod.

Peru - můj splněný sen III.
Publikováno: 24.11.2010
Ráno jsem si jela na nádraží autobusu pro batoh, který mi jako jediné z naší skupiny do Limy nepřiletěl. Po několika telefonátech na letiště jsme byli s KLM dohodnuti, že dneska přijede ranním autobusem.

Peru - můj splněný sen II.
Publikováno: 17.11.2010
Po příletu do Peru jsme se přesunuli z Limy do hor. Do Huarázu, který leží v nadmořské výšce 3091 m, jsme dorazili asi v sedm hodin ráno.

Peru - můj splněný sen I.
Publikováno: 10.11.2010
Jižní Amerika mě vždycky táhla k sobě jako magnet. Byla ale pro mě, studentku s ne příliš velkými příjmy, spíše takovým prozatím nedostupným snem, odloženým do budoucna. Jednoho dne mi v práci můj kolega Vojta řekl: "Nechtěla bys jet do Jižní Ameriky… Peru, Chile nebo tak...?" a tím mi v hlavě vyhlodal díru.


Souvisejicí fotogalerie

Peru
Peru coby typická jihoamerická země rozněcuje představivost jako málokteré místo na světě. Země v...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimní balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimní balíček od vydavatelství Dajama
3. cena:
Zimní balíček od vydavatelství CBS
Cena redakce:
Zimní balíček od eshopu Tatrica.sk

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 3. 2024
svátek:Josef
dnes:
úterý 19.3.
-3 °C
zítra:
středa 20.3.
0 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X