www.infoglobe.cz » Peru - můj splněný sen IX.

Peru - můj splněný sen IX.

Publikováno: 5.1.2011
Třetí den treku Salcantay jsme pojali odpočinkově. Cesta začala docela příjemně. Procházeli jsme okolo velkého množství všudypřítomných bromélií, vysokých přesliček, bambusů a dalších rostlin.

Podél stezky dokonce rostly lesní jahody jako u nás. Negativní bylo jenom to, že se postupem dne udělalo příšerné vedro. Jakmile jsme narazili na řeku s nádherným vodopádem, shodili jsme svršky a hned do ní skočili.
 

Na jedné zelené loučce, vedle místního baru, jsme se zastavili pro krátký oddech, ze kterého se nakonec vyklubalo několik hodin. Když jsme se konečně odhodlali, pokračovali jsme dál podél řeky Santa Teresa na jedné straně a banánovníků, kávovníků, citrusů, dýní a podobně na straně druhé. Směr vesnice La Playa. Také jsme si po cestě prozpěvovali už od rána známou písničku Vamos a la playa. Konečně jsme došli na cílové místo. V této vesnici po nás nikdo nic nechtěl, nikdo nežebral. Prošli jsme ji téměř celou a hledali, kde se utábořit. Moc jednoduché to nebylo a tak se Vojta vydal na výzvědy. Za chvíli přišel zpět s dobrou zprávou: nechají nás přespat na dvorku nějakého obchůdku. Jediná podmínka byla, že si tam dáme něco na zub. Po rozbití stanů jsme tedy objednali vařenou slepici. Příprava pokrmu trvala poměrně dlouho – kuchařka musela ubohou slepici nejprve chytit a zaříznout.

        

Brzy ráno nás probudila hlasitá, vlezlá a nepříjemná hudba. Vstali jsme okolo sedmé a začali balit, což se strašně líbilo místním, kteří se okolo nás ve velkém počtu shromáždili a bezostyšně na nás zírali.

Když jsme vyrazili, čekalo nás dilema. Buďto jsme se mohli vydat doleva, směrem na vesnici Santa Teresa nebo zabočit napravo do Llactapaty. První z možných cest vede po silnici, která sice není betonová, ale už po ní jezdí vozidla. Dále má tu výhodu, že se v jednom místě krosí řeka Urubamba na nějakém legračním vozíku. Druhá cesta by nás vedla normální úzkou stezkou, přes sedýlko a prales, podél výhledů na Machu Picchu. Logicky jsme zvolili druhou variantu a rozhodně jsme toho nelitovali.

Stezka po počáteční rovině dlouhou dobu stoupala. Vlhkost vzduchu byla hodně velká a tak jsem se dost podivila, jak dobře se mi šlape. Potkali jsme jenom tři černé stonožky, jinak nikoho. Sedlo, přes které jsme přecházeli, je zalesněné a vypadá to tu jako opravdová džungle. Jenom mi trošku scházela zvířena…neviděli jsme ani obří hady, ani pavouky, ani nic podobného. Jenom ty stonožky…

Za sedlem se nám otevřely první výhledy na vzdálené Machu Picchu. O kousek dál jsme nalezli luxusní plácek ke stanování. V tomto místě jsou i kamenné ruiny, které vypadají jako pozůstatek nějaké incké stavby. Z našeho stanoviště se otevírají nádherné výhledy na pohoří Vilcabamba včetně MP. Tam, kde stezka pokračuje dál, se nachází cedule, která oznamuje, že asi deset minut klesání odtud leží kemp. Postavili jsme stany tady a vydali se dolů, abychom v kempu nakoupili vodu, která se tady nikde nenachází, a my jí měli nedostatek. Bohužel prodávali jenom půllitrové petky za nehorázně vysoké ceny.

Ráno, když jsem vykoukla ze stanu, jsem byla naprosto okouzlena. Výhledy, které byly i včera večer nádherné, teď poskytovaly naprosto ohromující podívanou. Kombinace deštného horstva s různě se převalující oblačností, to celé zalité různobarevným světlem vycházejícího Slunce. Z dálky na nás shlížel mohutný bílý vrchol, který jsme později teoreticky identifikovali jako můj milovaný Salcantay.

Sbalili jsme si věci a zahájili poslední pochod tohoto treku. Jako první se na řadu dostal dlouhý sestup s chvílemi špatně snesitelného vedra. Byla jsem šťastná, když jsme se konečně dostali až dolů k řece a mohli se poblíž poměrně velkého a velmi pěkného vodopádu vykoupat. Po příjemné pauze jsme vyrazili dál.

Za bývalou hydroelektrárnou, která byla zničena v roce 1998, jsme se museli zaregistrovat pro vstup do oblasti Machu Picchu. Po registraci jsme se po krátkém šlapání v nepříjemném horku dostali k železniční trati, podél které jsme museli několik kilometrů pochodovat. Nuda a šeď, ale přežili jsme to a dorazili úspěšně do Aquas Calientes, turistického města, ze kterého se jezdí k nedalekému Machu Picchu.

Založili jsme stanoviště na lavičkách u řeky a Pepa s Milanem odešli zařizovat nezbytné – jízdenky na vlak (sehnali jsme jízdenky až na vlak, který jel za dva dny, společnost Inca Rail, 50 dolarů na osobu a 32 km), jízdenky a vstupenky na Machu Picchu (autobus 7 solů/os jedna cesta, vstup 65 solů pro studenty s platným ISICem, dvojnásobek pro ostatní) a hostel (Los Caminantes – nic extra - 15 solů os/den).

Když bylo všechno zařízeno a my ubytovaní, zašli jsme do restaurace, kde jsme ochutnali poprvé lamu alpaku. V podstatě tady mají z „lamoidních“ k jídlu jenom tento druh, lama jako taková k dostání ke konzumaci není.

 

 

Text/foto: Kristýna BartůňkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Peru - země bohatého kulturního dědictví
Publikováno: 25.11.2008
V Peru najde cestovatel vše - fascinující archeologická naleziště, úchvatné amazonské deštné pralesy, nekonečná pustá pobřeží, různorodé obyvatelstvo, ještě různorodější divokou přírodu a také jednu z nejlepších kuchyní na kontinentu.

Peru: Chachapoyas, Nuevo Tingo a Kuélap
Publikováno: 24.2.2022
Město Chachapoyas je považováno za neobjevený ráj. Nachází se v regionu Amazonas a turisté zde mohou objevovat krásnou přírodu, různá mikroklima, koloniální město nebo starobylé rozvaliny Kuélap, nacházející se mezi Andami a džunglí.

Peru - můj splněný sen XVI.
Publikováno: 23.2.2011
Poslední zastávkou na naší cestě byl Národní park Paracas a ostrovy Islas Ballestas. Z Arequipy do Pisca jsme dorazili později než jsme předpokládali, a tak jsme dostali trochu strach, abychom ještě stihli poslední loď odjíždějící k ostrovům Islas Ballestas, na které jsme se všichni těšili.

Peru - můj splněný sen XIII.
Publikováno: 2.2.2011
Do Puna jsme přijeli po téměř probdělé noci v pět hodin ráno. Okamžitě, tak, jak už jsme tomu za dobu našeho pobytu v Peru navykli, se na nás vrhli ubytovací naháněči. Hned ten první nám nabídl ubytování za 15 solů na noc a my to přijali.

Peru - můj splněný sen XII.
Publikováno: 26.1.2011
V Cuscu jsme si nechali jeden den na prohlídku města a jeho okolí. Večer jsme se měli rozdělit s Markétou a Pepou, kteří chtěli vidět ještě Pisac, protože měli dost času. My ostatní jsme se měli přes noc přesunout k jezeru Titicaca.

Peru - můj splněný sen XI.
Publikováno: 19.1.2011
Konečně nastal den odjezdu z předraženého Machu Picchu. Ještě před týdnem jsem si pochvalovala, že přivezu zpátky do Čech nějaké dolary a teď jsem si nebyla jistá, jestli vyjdu s tím, co mám.

Peru - můj splněný sen X.
Publikováno: 12.1.2011
Nastal den návštěvy světově nejznámějšího a turisticky nejvýraznějšího a nejnavštěvovanějšího místa Peru – posvátného města Inků, objeveného Hiramem Binghemem – opěvovaného Machu Picchu. Abych se upřímně přiznala, vůbec se mi sem nechtělo.

Peru - můj splněný sen VIII.
Publikováno: 29.12.2010
Trek Salcantay je v některých průvodcích plánován na pět dní, v jiných na sedm. Naše skupina považovala za vhodné stihnout jej v co nejkratším čase, protože na tom závisely naše další cesty.

Peru - můj splněný sen VII.
Publikováno: 22.12.2010
Když jsme se vrátili z treku Santa Cruz, bylo zrovna Pondělí velikonoční, ale všichni v Huarázu pracovali. Koupili jsme si jízdenky do Limy a řešili další přesun z Limy do Cusca, kde naše cesta pokračovala.

Peru - můj splněný sen VI.
Publikováno: 15.12.2010
Další den treku začal pro Milana neslavně. Ráno totiž zjistil, že mu někdo přes noc odcizil trekové hůlky. Před výstupem do sedla to nebylo zrovna veselé, leč, nedalo se nic dělat.

Peru - můj splněný sen V.
Publikováno: 8.12.2010
Druhý den treku Santa Cruz jsme vstali v relativně časnou hodinu a zjistili, že neprší, ba naopak je pěkné, slunečné počasí. Vojta s Milanem si dokonce dopřáli koupel v ledové říčce. Cesta dál už stoupala velmi mírně, chvílemi i poklesávala, takže se nejednalo o žádný extrémně náročný pochod.

Peru - můj splněný sen IV.
Publikováno: 1.12.2010
Jako náš první trek v Peru, v Cordilleře Blance, jsme si vybrali známý a často navštěvovaný trek údolím řeky Santa Cruz. Podle průvodce je optimální doba pochodu 4 dny a vzdálenost od počátečního do konečného bodu 50 km. My jsme si naplánovali prodloužení o jeden den výstupem do základního tábora hory Alpamayo.

Peru - můj splněný sen III.
Publikováno: 24.11.2010
Ráno jsem si jela na nádraží autobusu pro batoh, který mi jako jediné z naší skupiny do Limy nepřiletěl. Po několika telefonátech na letiště jsme byli s KLM dohodnuti, že dneska přijede ranním autobusem.

Peru - můj splněný sen II.
Publikováno: 17.11.2010
Po příletu do Peru jsme se přesunuli z Limy do hor. Do Huarázu, který leží v nadmořské výšce 3091 m, jsme dorazili asi v sedm hodin ráno.

Peru - můj splněný sen I.
Publikováno: 10.11.2010
Jižní Amerika mě vždycky táhla k sobě jako magnet. Byla ale pro mě, studentku s ne příliš velkými příjmy, spíše takovým prozatím nedostupným snem, odloženým do budoucna. Jednoho dne mi v práci můj kolega Vojta řekl: "Nechtěla bys jet do Jižní Ameriky… Peru, Chile nebo tak...?" a tím mi v hlavě vyhlodal díru.


Souvisejicí fotogalerie

Peru
Peru coby typická jihoamerická země rozněcuje představivost jako málokteré místo na světě. Země v...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.5.2022
Technotrasa propojuje unikátní místa severní Moravy a Slezska, na kterých vás čekají vyjímečné zážitky připomínající výraznou technickou a řemeselnou vyspělost regionu. Jejich půvab a svébytný genius loci budete vnímat všemi smysly. Technotrasa přináší pro nadcházející sezonu pořádnou fúru novinek.
26.5.2022
U pozvánek na zajímavé akce v rámci Východní Moravy budeme pokračovat i dnes. Nenechte si ujít Víkend otevřených zahrad (11. - 12. 6.) v Květné a Podzámecké zahradě v Kroměříži.
25.5.2022
Turistická sezóna 2022 bude pro návštěvníky Východní Moravy mimořádně bohatá. Programová nabídka přitom neoplývá jen mnohými, časem prověřenými trumfy. Region opírající se o staletou lidovou kulturu, stále živou folklorní tradici a gastronomii, o početné přírodní nebo duchovní památky bude nyní díky novinkám turisticky ještě atraktivnější.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST ve Spojeném království:

Spojené království

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Londýn – „pupek světa” na Temži

Southampton – lodě, lodě, lodě

Oxford – vzdělanost na každém kroku

Seaford – výlet k Sedmi sestrám

Brighton and Hove – nejlepší místo pro život

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 29. 5. 2022
svátek:Maxmilián
dnes:
neděle 29.5.
8 °C
zítra:
pondělí 30.5.
8 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X