www.infoglobe.cz » Peru - můj splněný sen VIII.

Peru - můj splněný sen VIII.

Publikováno: 29.12.2010
Trek Salcantay je v některých průvodcích plánován na pět dní, v jiných na sedm. Naše skupina považovala za vhodné stihnout jej v co nejkratším čase, protože na tom závisely naše další cesty.

Zahájení této epizody spočívalo v nevrlém otevření jednoho a následně druhého oka 8. dubna ve 3:30 ráno. Museli jsme stihnout autobus do Mollepaty, výchozího místa treku. Doba jeho odjezdu byla, jak jsme zjistili včera, něco po páté. Zabalili jsme si tedy saky paky, dali rance pro trek s nepotřebnými věcmi do hostelového depozitu a vyrazili. V autobuse seděla kromě nás a domorodců ještě skupina dalších turistů, ovšem ti byli, na rozdíl od nás, očividně cíle organizovaní.

Skoro tříhodinovou cestu jsem prospala. Jestli jsem si v Peru na něco zvykla, tak to bylo nerušené spaní v autobusech. V Mollepatě jsme se nasnídali a znovu pročetli průvodce. Píší tady, že si první den treku můžeme ušetřit přejezdem v nějakém vozidle, když se nám ho podaří sehnat. Pepa se tedy dal ihned do hledání a netrvalo dlouho, než jsme dosedli na palubu korby, převážející domorodce. Mezi nimi i jednu Indiánku s malinkou, tak roční holčičkou. Do Indiánky bych bývala řekla, že je to babička, ale podle zkušeností s místními jsem věděla, že to bude spíše máma. Cesta nás stála 5 solů na osobu.

                  

V Cruzpatě (název místa končící na „pata“ je tady docela běžný) jsme se nechali vyhodit z korby, i když bychom mohli jet ještě dál. Přeci jenom jsme se nechtěli vozit celý den, měli jsme chuť taky trochu hýbnout kostrou. Vyrazili jsme. Cesta se vinula docela monotónně. Vedla po neasfaltované silnici serpentinami nahoru. Občas se dala využít zkratka tzv. „oslí stezkou“. Zanedlouho se nám do zorných polí vloudila bílá hora. Mysleli jsme si, že už je to onen Salcantay, ale při svačinové přestávce jsme z průvodce zjistili, že tomu tak není a že tato hora se jmenuje Humantay.

Po druhé hodině začalo zase trochu pršet. V pláštěnkách jsme ale pokračovali dál a došli jsme do Soraypampy, ležící v nadmořské výšce 3975 m. Tady podle průvodce končí druhý den treku. Nám se ale přímo na tomto místě kempovat moc nechtělo, takže jsme pokračovali a tábor rozbili až o nevelký kousek dál. Byl sice trošku problém najít vhodný plácek pro stany, ale na druhou stranu tady byly úchvatné výhledy na naprosto okouzlující Salcanay.

Uvařili jsme, najedli se a večer se pustili do zábavné hry v kostky. Byla už tma, když kdosi z nás uviděl v dálce pohybující se světýlko. Všichni ho začali sledovat a navzájem se děsit, že jde o nějakého zlotřilého bídáka, který nás určitě přijde v noci okrást nebo zabít :o). Nakonec jsme šli spát. V noci byla bouřka. Ráno, když jsem si šla do přírody ulehčit, jsem se velmi pobavila, když jsem v dálce, ve směru, kde jsme včera viděli světýlko, uzřela skupinku baráků.

Další den jsme vstali kolem sedmé a po deváté vyrazili na pochod. Chtěli jsme přejít sedlo a následně sestoupit o skoro dva tisíce výškových metrů. Nejdříve nás čekalo asi sedmisetmetrové stoupání a to převážně po cik-cak cestě, která se jmenuje Sedm hadů (7 Culebras). Na sedle (asi 4600 m n. m.) jsme se na chvíli posadili na velký kámen a udělali skupinovky. Brzy nám ale začalo být kvůli docela silnému větru chladno a tak jsme se vydali na sestup. Ten šel velmi dobře a stovky výškových metrů ubíhaly jako po drátku. Nejprve bylo klesání docela prudké, poté se sklon svahu snížil a my procházeli zajímavou krajinou. Byla to velká plošina, posetá různě velkými kameny. Některé z nich byly pokryty zajímavě červenou krustou. Napravo od nás se táhl hluboce zaříznutý kaňon řeky. Všude kolem se proměnlivě tvořila a protrhávala mlha jako z Rákosníčka.

Z pustého kamenitého prostředí jsme dále klesali. Postupně přibývalo vegetace, až nás cesta dovedla přímo do horské džungle. Sešli jsme až do oficiálního tábořiště, kde už bylo postaveno několik stanů. Nechtělo se nám tady zůstávat a tak jsme se nejistě vydali dál. Nejistě proto, že jsme neměli tušení, kde bude další plácek na postavení stanů. Po mostě jsme přešli řeku a už za šera dorazili k nějakým budovám. Pepa se vydal na výzvědy a vrátil se s tím, že nás místní nechají přenocovat u nich na dvorku. Byli to moc milí a sympatičtí lidé. Ubytovali jsme se ve stanoví a po partičce Rošád, za začínajícího deště, šli spát. Ráno se nám ukázaly krásné výhledy na zalesněné kopce, rozprostírající se všude okolo nás. Ze střechy nás pozoroval zelený papoušek.

 

Text/foto: Kristýna BartůňkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Peru - můj splněný sen I.
Publikováno: 10.11.2010
Jižní Amerika mě vždycky táhla k sobě jako magnet. Byla ale pro mě, studentku s ne příliš velkými příjmy, spíše takovým prozatím nedostupným snem, odloženým do budoucna. Jednoho dne mi v práci můj kolega Vojta řekl: "Nechtěla bys jet do Jižní Ameriky… Peru, Chile nebo tak...?" a tím mi v hlavě vyhlodal díru.

Peru: Chachapoyas, Nuevo Tingo a Kuélap
Publikováno: 19.6.2017
Město Chachapoyas je považováno za neobjevený ráj. Nachází se v regionu Amazonas a turisté zde mohou objevovat krásnou přírodu, různá mikroklima, koloniální město nebo starobylé rozvaliny Kuélap, nacházející se mezi Andami a džunglí.

Peru - můj splněný sen XVI.
Publikováno: 23.2.2011
Poslední zastávkou na naší cestě byl Národní park Paracas a ostrovy Islas Ballestas. Z Arequipy do Pisca jsme dorazili později než jsme předpokládali, a tak jsme dostali trochu strach, abychom ještě stihli poslední loď odjíždějící k ostrovům Islas Ballestas, na které jsme se všichni těšili.

Peru - můj splněný sen XIII.
Publikováno: 2.2.2011
Do Puna jsme přijeli po téměř probdělé noci v pět hodin ráno. Okamžitě, tak, jak už jsme tomu za dobu našeho pobytu v Peru navykli, se na nás vrhli ubytovací naháněči. Hned ten první nám nabídl ubytování za 15 solů na noc a my to přijali.

Peru - můj splněný sen XII.
Publikováno: 26.1.2011
V Cuscu jsme si nechali jeden den na prohlídku města a jeho okolí. Večer jsme se měli rozdělit s Markétou a Pepou, kteří chtěli vidět ještě Pisac, protože měli dost času. My ostatní jsme se měli přes noc přesunout k jezeru Titicaca.

Peru - můj splněný sen XI.
Publikováno: 19.1.2011
Konečně nastal den odjezdu z předraženého Machu Picchu. Ještě před týdnem jsem si pochvalovala, že přivezu zpátky do Čech nějaké dolary a teď jsem si nebyla jistá, jestli vyjdu s tím, co mám.

Peru - můj splněný sen X.
Publikováno: 12.1.2011
Nastal den návštěvy světově nejznámějšího a turisticky nejvýraznějšího a nejnavštěvovanějšího místa Peru – posvátného města Inků, objeveného Hiramem Binghemem – opěvovaného Machu Picchu. Abych se upřímně přiznala, vůbec se mi sem nechtělo.

Peru - můj splněný sen IX.
Publikováno: 5.1.2011
Třetí den treku Salcantay jsme pojali odpočinkově. Cesta začala docela příjemně. Procházeli jsme okolo velkého množství všudypřítomných bromélií, vysokých přesliček, bambusů a dalších rostlin.

Peru - můj splněný sen VII.
Publikováno: 22.12.2010
Když jsme se vrátili z treku Santa Cruz, bylo zrovna Pondělí velikonoční, ale všichni v Huarázu pracovali. Koupili jsme si jízdenky do Limy a řešili další přesun z Limy do Cusca, kde naše cesta pokračovala.

Peru - můj splněný sen VI.
Publikováno: 15.12.2010
Další den treku začal pro Milana neslavně. Ráno totiž zjistil, že mu někdo přes noc odcizil trekové hůlky. Před výstupem do sedla to nebylo zrovna veselé, leč, nedalo se nic dělat.

Peru - můj splněný sen V.
Publikováno: 8.12.2010
Druhý den treku Santa Cruz jsme vstali v relativně časnou hodinu a zjistili, že neprší, ba naopak je pěkné, slunečné počasí. Vojta s Milanem si dokonce dopřáli koupel v ledové říčce. Cesta dál už stoupala velmi mírně, chvílemi i poklesávala, takže se nejednalo o žádný extrémně náročný pochod.

Peru - můj splněný sen IV.
Publikováno: 1.12.2010
Jako náš první trek v Peru, v Cordilleře Blance, jsme si vybrali známý a často navštěvovaný trek údolím řeky Santa Cruz. Podle průvodce je optimální doba pochodu 4 dny a vzdálenost od počátečního do konečného bodu 50 km. My jsme si naplánovali prodloužení o jeden den výstupem do základního tábora hory Alpamayo.

Peru - můj splněný sen III.
Publikováno: 24.11.2010
Ráno jsem si jela na nádraží autobusu pro batoh, který mi jako jediné z naší skupiny do Limy nepřiletěl. Po několika telefonátech na letiště jsme byli s KLM dohodnuti, že dneska přijede ranním autobusem.

Peru - můj splněný sen II.
Publikováno: 17.11.2010
Po příletu do Peru jsme se přesunuli z Limy do hor. Do Huarázu, který leží v nadmořské výšce 3091 m, jsme dorazili asi v sedm hodin ráno.


Souvisejicí fotogalerie

Peru
Peru coby typická jihoamerická země rozněcuje představivost jako málokteré místo na světě. Země v...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2021
Stejně jako vloni podpoří hlavní město Praha cestovní ruch programem V Praze jako doma. A jak to funguje?
16.6.2021
Král Zikmund krátce po nástupu na uherský trůn musí zachránit svou manželku královnu Marii z chorvatského zajetí.  Vybíráním výkupného pověří svého věrného vévodu Stibora ze Stiboríc. Pomozte Stiborovi i vy. Vyrazte na čtyři jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Zikmundovy dukáty a osvoboďte královnu Marii ze zajetí.
15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách se stala první osobní lanovkou na Slovensku vybavenou speciálními ochrannými prvky, které by měly zabránit kolizím s prolétající ptactvem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 21. 6. 2021
svátek:Alois
dnes:
pondělí 21.6.
31 °C
zítra:
úterý 22.6.
20 °C