www.infoglobe.cz » Peru - můj splněný sen VIII.

Peru - můj splněný sen VIII.

Publikováno: 29.12.2010
Trek Salcantay je v některých průvodcích plánován na pět dní, v jiných na sedm. Naše skupina považovala za vhodné stihnout jej v co nejkratším čase, protože na tom závisely naše další cesty.

Zahájení této epizody spočívalo v nevrlém otevření jednoho a následně druhého oka 8. dubna ve 3:30 ráno. Museli jsme stihnout autobus do Mollepaty, výchozího místa treku. Doba jeho odjezdu byla, jak jsme zjistili včera, něco po páté. Zabalili jsme si tedy saky paky, dali rance pro trek s nepotřebnými věcmi do hostelového depozitu a vyrazili. V autobuse seděla kromě nás a domorodců ještě skupina dalších turistů, ovšem ti byli, na rozdíl od nás, očividně cíle organizovaní.

Skoro tříhodinovou cestu jsem prospala. Jestli jsem si v Peru na něco zvykla, tak to bylo nerušené spaní v autobusech. V Mollepatě jsme se nasnídali a znovu pročetli průvodce. Píší tady, že si první den treku můžeme ušetřit přejezdem v nějakém vozidle, když se nám ho podaří sehnat. Pepa se tedy dal ihned do hledání a netrvalo dlouho, než jsme dosedli na palubu korby, převážející domorodce. Mezi nimi i jednu Indiánku s malinkou, tak roční holčičkou. Do Indiánky bych bývala řekla, že je to babička, ale podle zkušeností s místními jsem věděla, že to bude spíše máma. Cesta nás stála 5 solů na osobu.

                  

V Cruzpatě (název místa končící na „pata“ je tady docela běžný) jsme se nechali vyhodit z korby, i když bychom mohli jet ještě dál. Přeci jenom jsme se nechtěli vozit celý den, měli jsme chuť taky trochu hýbnout kostrou. Vyrazili jsme. Cesta se vinula docela monotónně. Vedla po neasfaltované silnici serpentinami nahoru. Občas se dala využít zkratka tzv. „oslí stezkou“. Zanedlouho se nám do zorných polí vloudila bílá hora. Mysleli jsme si, že už je to onen Salcantay, ale při svačinové přestávce jsme z průvodce zjistili, že tomu tak není a že tato hora se jmenuje Humantay.

Po druhé hodině začalo zase trochu pršet. V pláštěnkách jsme ale pokračovali dál a došli jsme do Soraypampy, ležící v nadmořské výšce 3975 m. Tady podle průvodce končí druhý den treku. Nám se ale přímo na tomto místě kempovat moc nechtělo, takže jsme pokračovali a tábor rozbili až o nevelký kousek dál. Byl sice trošku problém najít vhodný plácek pro stany, ale na druhou stranu tady byly úchvatné výhledy na naprosto okouzlující Salcanay.

Uvařili jsme, najedli se a večer se pustili do zábavné hry v kostky. Byla už tma, když kdosi z nás uviděl v dálce pohybující se světýlko. Všichni ho začali sledovat a navzájem se děsit, že jde o nějakého zlotřilého bídáka, který nás určitě přijde v noci okrást nebo zabít :o). Nakonec jsme šli spát. V noci byla bouřka. Ráno, když jsem si šla do přírody ulehčit, jsem se velmi pobavila, když jsem v dálce, ve směru, kde jsme včera viděli světýlko, uzřela skupinku baráků.

Další den jsme vstali kolem sedmé a po deváté vyrazili na pochod. Chtěli jsme přejít sedlo a následně sestoupit o skoro dva tisíce výškových metrů. Nejdříve nás čekalo asi sedmisetmetrové stoupání a to převážně po cik-cak cestě, která se jmenuje Sedm hadů (7 Culebras). Na sedle (asi 4600 m n. m.) jsme se na chvíli posadili na velký kámen a udělali skupinovky. Brzy nám ale začalo být kvůli docela silnému větru chladno a tak jsme se vydali na sestup. Ten šel velmi dobře a stovky výškových metrů ubíhaly jako po drátku. Nejprve bylo klesání docela prudké, poté se sklon svahu snížil a my procházeli zajímavou krajinou. Byla to velká plošina, posetá různě velkými kameny. Některé z nich byly pokryty zajímavě červenou krustou. Napravo od nás se táhl hluboce zaříznutý kaňon řeky. Všude kolem se proměnlivě tvořila a protrhávala mlha jako z Rákosníčka.

Z pustého kamenitého prostředí jsme dále klesali. Postupně přibývalo vegetace, až nás cesta dovedla přímo do horské džungle. Sešli jsme až do oficiálního tábořiště, kde už bylo postaveno několik stanů. Nechtělo se nám tady zůstávat a tak jsme se nejistě vydali dál. Nejistě proto, že jsme neměli tušení, kde bude další plácek na postavení stanů. Po mostě jsme přešli řeku a už za šera dorazili k nějakým budovám. Pepa se vydal na výzvědy a vrátil se s tím, že nás místní nechají přenocovat u nich na dvorku. Byli to moc milí a sympatičtí lidé. Ubytovali jsme se ve stanoví a po partičce Rošád, za začínajícího deště, šli spát. Ráno se nám ukázaly krásné výhledy na zalesněné kopce, rozprostírající se všude okolo nás. Ze střechy nás pozoroval zelený papoušek.

 

Text/foto: Kristýna BartůňkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Peru - můj splněný sen I.
Publikováno: 10.11.2010
Jižní Amerika mě vždycky táhla k sobě jako magnet. Byla ale pro mě, studentku s ne příliš velkými příjmy, spíše takovým prozatím nedostupným snem, odloženým do budoucna. Jednoho dne mi v práci můj kolega Vojta řekl: "Nechtěla bys jet do Jižní Ameriky… Peru, Chile nebo tak...?" a tím mi v hlavě vyhlodal díru.

Peru: Chachapoyas, Nuevo Tingo a Kuélap
Publikováno: 24.2.2022
Město Chachapoyas je považováno za neobjevený ráj. Nachází se v regionu Amazonas a turisté zde mohou objevovat krásnou přírodu, různá mikroklima, koloniální město nebo starobylé rozvaliny Kuélap, nacházející se mezi Andami a džunglí.

Peru - můj splněný sen XVI.
Publikováno: 23.2.2011
Poslední zastávkou na naší cestě byl Národní park Paracas a ostrovy Islas Ballestas. Z Arequipy do Pisca jsme dorazili později než jsme předpokládali, a tak jsme dostali trochu strach, abychom ještě stihli poslední loď odjíždějící k ostrovům Islas Ballestas, na které jsme se všichni těšili.

Peru - můj splněný sen XIII.
Publikováno: 2.2.2011
Do Puna jsme přijeli po téměř probdělé noci v pět hodin ráno. Okamžitě, tak, jak už jsme tomu za dobu našeho pobytu v Peru navykli, se na nás vrhli ubytovací naháněči. Hned ten první nám nabídl ubytování za 15 solů na noc a my to přijali.

Peru - můj splněný sen XII.
Publikováno: 26.1.2011
V Cuscu jsme si nechali jeden den na prohlídku města a jeho okolí. Večer jsme se měli rozdělit s Markétou a Pepou, kteří chtěli vidět ještě Pisac, protože měli dost času. My ostatní jsme se měli přes noc přesunout k jezeru Titicaca.

Peru - můj splněný sen XI.
Publikováno: 19.1.2011
Konečně nastal den odjezdu z předraženého Machu Picchu. Ještě před týdnem jsem si pochvalovala, že přivezu zpátky do Čech nějaké dolary a teď jsem si nebyla jistá, jestli vyjdu s tím, co mám.

Peru - můj splněný sen X.
Publikováno: 12.1.2011
Nastal den návštěvy světově nejznámějšího a turisticky nejvýraznějšího a nejnavštěvovanějšího místa Peru – posvátného města Inků, objeveného Hiramem Binghemem – opěvovaného Machu Picchu. Abych se upřímně přiznala, vůbec se mi sem nechtělo.

Peru - můj splněný sen IX.
Publikováno: 5.1.2011
Třetí den treku Salcantay jsme pojali odpočinkově. Cesta začala docela příjemně. Procházeli jsme okolo velkého množství všudypřítomných bromélií, vysokých přesliček, bambusů a dalších rostlin.

Peru - můj splněný sen VII.
Publikováno: 22.12.2010
Když jsme se vrátili z treku Santa Cruz, bylo zrovna Pondělí velikonoční, ale všichni v Huarázu pracovali. Koupili jsme si jízdenky do Limy a řešili další přesun z Limy do Cusca, kde naše cesta pokračovala.

Peru - můj splněný sen VI.
Publikováno: 15.12.2010
Další den treku začal pro Milana neslavně. Ráno totiž zjistil, že mu někdo přes noc odcizil trekové hůlky. Před výstupem do sedla to nebylo zrovna veselé, leč, nedalo se nic dělat.

Peru - můj splněný sen V.
Publikováno: 8.12.2010
Druhý den treku Santa Cruz jsme vstali v relativně časnou hodinu a zjistili, že neprší, ba naopak je pěkné, slunečné počasí. Vojta s Milanem si dokonce dopřáli koupel v ledové říčce. Cesta dál už stoupala velmi mírně, chvílemi i poklesávala, takže se nejednalo o žádný extrémně náročný pochod.

Peru - můj splněný sen IV.
Publikováno: 1.12.2010
Jako náš první trek v Peru, v Cordilleře Blance, jsme si vybrali známý a často navštěvovaný trek údolím řeky Santa Cruz. Podle průvodce je optimální doba pochodu 4 dny a vzdálenost od počátečního do konečného bodu 50 km. My jsme si naplánovali prodloužení o jeden den výstupem do základního tábora hory Alpamayo.

Peru - můj splněný sen III.
Publikováno: 24.11.2010
Ráno jsem si jela na nádraží autobusu pro batoh, který mi jako jediné z naší skupiny do Limy nepřiletěl. Po několika telefonátech na letiště jsme byli s KLM dohodnuti, že dneska přijede ranním autobusem.

Peru - můj splněný sen II.
Publikováno: 17.11.2010
Po příletu do Peru jsme se přesunuli z Limy do hor. Do Huarázu, který leží v nadmořské výšce 3091 m, jsme dorazili asi v sedm hodin ráno.


Souvisejicí fotogalerie

Peru
Peru coby typická jihoamerická země rozněcuje představivost jako málokteré místo na světě. Země v...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.5.2022
Technotrasa propojuje unikátní místa severní Moravy a Slezska, na kterých vás čekají vyjímečné zážitky připomínající výraznou technickou a řemeselnou vyspělost regionu. Jejich půvab a svébytný genius loci budete vnímat všemi smysly. Technotrasa přináší pro nadcházející sezonu pořádnou fúru novinek.
26.5.2022
U pozvánek na zajímavé akce v rámci Východní Moravy budeme pokračovat i dnes. Nenechte si ujít Víkend otevřených zahrad (11. - 12. 6.) v Květné a Podzámecké zahradě v Kroměříži.
25.5.2022
Turistická sezóna 2022 bude pro návštěvníky Východní Moravy mimořádně bohatá. Programová nabídka přitom neoplývá jen mnohými, časem prověřenými trumfy. Region opírající se o staletou lidovou kulturu, stále živou folklorní tradici a gastronomii, o početné přírodní nebo duchovní památky bude nyní díky novinkám turisticky ještě atraktivnější.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST ve Spojeném království:

Spojené království

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Londýn – „pupek světa” na Temži

Southampton – lodě, lodě, lodě

Oxford – vzdělanost na každém kroku

Seaford – výlet k Sedmi sestrám

Brighton and Hove – nejlepší místo pro život

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 29. 5. 2022
svátek:Maxmilián
dnes:
neděle 29.5.
8 °C
zítra:
pondělí 30.5.
8 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X