www.infoglobe.cz » Peru - můj splněný sen X.

Peru - můj splněný sen X.

Publikováno: 12.1.2011
Nastal den návštěvy světově nejznámějšího a turisticky nejvýraznějšího a nejnavštěvovanějšího místa Peru – posvátného města Inků, objeveného Hiramem Binghemem – opěvovaného Machu Picchu. Abych se upřímně přiznala, vůbec se mi sem nechtělo.

Z toho, co jsem o Machu Picchu četla a slyšela jsem věděla, jaká obrovská kvanta lidí se sem chodí kochat a jaké obrovské sumy peněz se z turistů ždímají. Většina mých kamarádů však prohlásila, že by byl hřích nenavštívit toto místo, když už jednou v Peru budeme a tak jsem se přizpůsobila. Očekávala jsem ale, že se zde budu muset mačkat se spoustou lidí a nepředpokládala jsem žádný extra příjemný zážitek. V tom všem jsem se ale mýlila a návštěvy tohoto velkolepého komplexu jsem rozhodně nelitovala.

Vstávali jsme v půl páté ráno, abychom se do autobusu nahoru k Machu Picchu  včas dostali. Na autobusovém nádraží jsme byli chvilku po páté a zařadili se do už v tuto nekřesťanskou hodinu docela dlouhé fronty. První autobus vyjížděl v půl šesté. My se dostali až do pátého v  pořadí. Cesta po serpentinách nahoru trvala něco přes půl hodiny.

U vstupu do areálu jsme si museli nechat orazítkovat vstupenku, abychom se dostali na kopec Wayna Picchu, ze kterého jsou krásné výhledy na samotné Machu Picchu a jeho okolí. Doba, kdy jsme mohli započít výstup byla omezená. Mohli jsme tam ale zůstat jak dlouho jsme chtěli. Cesta nahoru byla bez těžkých batohů příjemná a výhled na město Inků nádherný. Na zpáteční cestě jsme to vzali oklikou přes jeskyni, kterou jsme našli vyznačenou na plánku. V jeskyni toho sice nebylo moc k vidění, ale jako odbočka, na které jsme sotva potkali živáčka, to bylo velmi příjemné.

Po sestupu z Wayna Picchu jsme začali procházet inckým městem. Viděli jsme několik lam, které slouží jako atrakce pro turisty a zároveň jako výkonné sekačky na trávník. Celé město působilo velmi upraveně a opravdu pěkně. Turisté se rozptýlili, takže jsme si rozhodně nepřipadali jako v mraveništi nebo na Václaváku. Za prvé to bylo tím, že areál Machu Picchu je opravdu obrovský a za druhé tím, že tu v tuto dobu patrně nebylo zase takové množství turistů jako obvykle. Kvůli rozsáhlým sesuvům a povodním totiž bylo Machu Picchu  relativně dlouho (v časovém měřítku několika měsíců) zavřené a opětovné otevření pro veřejnost proběhlo až třináct dní před naší návštěvou. 

Počasí nemohlo být lepší. Mezi místy, která jsme v rámci Machu Picchu navštívili, byl například most Inků – Puente Inca, což je vlastně taková římsa v několik desítek metrů vysoké skalní stěně. Samotný most je z očividně nestabilních dřevěných prken a okolní kamenná římsa je dost sesutá, takže na ní není povolený přístup. Od mostu jsme pokračovali okolo meteorologické stanice k dalším památkám včetně astronomické observatoře. Chvílemi jsme se nenápadně připojovali ke skupinám turistů, kteří si zaplatili průvodce a poslouchali s nimi výklad v angličtině. Poslední zastavení, po více než deseti hodinách strávených na Machu Picchu, bylo u kamenného kondora. Po pravdě řečeno bych nepoznala, že hora kamení má být kondor, kdybych na to nebyla upozorněna.

  

Celí unavení po náročném kulturním zážitku jsme sestoupili po cestě dolů, zpět do Aquas Calientes. Po příchodu se Milan pokusil vybrat peníze z bankomatu, leč marně. Mašina nepřijala ani jeho čipovou kartu. Vyměnil tedy dolary ve směnárně, kterou našel v drogerii na náměstí. Kurs nic moc, za jeden dolar dostal 2,75 solů.

Chvíli jsme si odpočinuli a vyrazili na večeři. Restaurací na výběr jsme měli opravdu dost. Téměř u každé z nich postávali zaměstnanci, kteří vždy, když zmerčili turistu, zaútočili na něj svými jídelními lístky. Nechali jsme se polapit na menu za 15 solů. K jídlu jsme popíjeli pivo a poprvé jsme ochutnali místní alkoholický nápoj jménem pisco sour. Není to vůbec špatné pití, je to vlastně pisco (něco jako grapa) smíchané s limetkovou šťávou a navrchu pokryté rozšlehaným bílkem. Naše peněženky ale zvládly pouze jednu sklenku (20 solů!).

Další den jsme měli volný. Chtěli jsme vyrazit na výlet na horu Putucusi, ale cesty na ní byly zničené nedávnými sesuvy a tak jsme místo toho den trávili na předražených trzích a v příjemných sirných termálních lázních.

 

 

Text/foto: Kristýna BartůňkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Peru - můj splněný sen IV.
Publikováno: 1.12.2010
Jako náš první trek v Peru, v Cordilleře Blance, jsme si vybrali známý a často navštěvovaný trek údolím řeky Santa Cruz. Podle průvodce je optimální doba pochodu 4 dny a vzdálenost od počátečního do konečného bodu 50 km. My jsme si naplánovali prodloužení o jeden den výstupem do základního tábora hory Alpamayo.

Peru: Chachapoyas, Nuevo Tingo a Kuélap
Publikováno: 19.6.2017
Město Chachapoyas je považováno za neobjevený ráj. Nachází se v regionu Amazonas a turisté zde mohou objevovat krásnou přírodu, různá mikroklima, koloniální město nebo starobylé rozvaliny Kuélap, nacházející se mezi Andami a džunglí.

Peru - můj splněný sen XVI.
Publikováno: 23.2.2011
Poslední zastávkou na naší cestě byl Národní park Paracas a ostrovy Islas Ballestas. Z Arequipy do Pisca jsme dorazili později než jsme předpokládali, a tak jsme dostali trochu strach, abychom ještě stihli poslední loď odjíždějící k ostrovům Islas Ballestas, na které jsme se všichni těšili.

Peru - můj splněný sen XV.
Publikováno: 16.2.2011
Poté, co jsme se rozloučili s Markétou a Pepou, kteří pokračovali na bolívijskou pláž jezera Titicaca Copacabana, odjeli jsme autobusem do druhého největšího peruánského města Arequipy.

Peru - můj splněný sen XIV.
Publikováno: 9.2.2011
Druhý výlet po jezeru Titicaca směřoval na ostrov Taquille, o kterém se říká, že je na něm krajina jako ve Středomoří. Společně s Pepou a Markétou, kteří brzy ráno přijeli do Puna, jsme se odebrali na molo. Setkali jsme se tady s mužem, od kterého jsme předchozí den koupili jízdenky, a ten nás odvedl k celkem luxusně vyhlížející lodi.

Peru - můj splněný sen XII.
Publikováno: 26.1.2011
V Cuscu jsme si nechali jeden den na prohlídku města a jeho okolí. Večer jsme se měli rozdělit s Markétou a Pepou, kteří chtěli vidět ještě Pisac, protože měli dost času. My ostatní jsme se měli přes noc přesunout k jezeru Titicaca.

Peru - můj splněný sen XI.
Publikováno: 19.1.2011
Konečně nastal den odjezdu z předraženého Machu Picchu. Ještě před týdnem jsem si pochvalovala, že přivezu zpátky do Čech nějaké dolary a teď jsem si nebyla jistá, jestli vyjdu s tím, co mám.

Peru - můj splněný sen IX.
Publikováno: 5.1.2011
Třetí den treku Salcantay jsme pojali odpočinkově. Cesta začala docela příjemně. Procházeli jsme okolo velkého množství všudypřítomných bromélií, vysokých přesliček, bambusů a dalších rostlin.

Peru - můj splněný sen VIII.
Publikováno: 29.12.2010
Trek Salcantay je v některých průvodcích plánován na pět dní, v jiných na sedm. Naše skupina považovala za vhodné stihnout jej v co nejkratším čase, protože na tom závisely naše další cesty.

Peru - můj splněný sen VII.
Publikováno: 22.12.2010
Když jsme se vrátili z treku Santa Cruz, bylo zrovna Pondělí velikonoční, ale všichni v Huarázu pracovali. Koupili jsme si jízdenky do Limy a řešili další přesun z Limy do Cusca, kde naše cesta pokračovala.

Peru - můj splněný sen VI.
Publikováno: 15.12.2010
Další den treku začal pro Milana neslavně. Ráno totiž zjistil, že mu někdo přes noc odcizil trekové hůlky. Před výstupem do sedla to nebylo zrovna veselé, leč, nedalo se nic dělat.

Peru - můj splněný sen V.
Publikováno: 8.12.2010
Druhý den treku Santa Cruz jsme vstali v relativně časnou hodinu a zjistili, že neprší, ba naopak je pěkné, slunečné počasí. Vojta s Milanem si dokonce dopřáli koupel v ledové říčce. Cesta dál už stoupala velmi mírně, chvílemi i poklesávala, takže se nejednalo o žádný extrémně náročný pochod.


Souvisejicí fotogalerie

Peru
Peru coby typická jihoamerická země rozněcuje představivost jako málokteré místo na světě. Země v...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 25. 11. 2020
svátek:Kateřina
dnes:
středa 25.11.
0 °C
zítra:
čtvrtek 26.11.
-2 °C