www.infoglobe.cz » Peru - můj splněný sen XI.

Peru - můj splněný sen XI.

Publikováno: 19.1.2011
Konečně nastal den odjezdu z předraženého Machu Picchu. Ještě před týdnem jsem si pochvalovala, že přivezu zpátky do Čech nějaké dolary a teď jsem si nebyla jistá, jestli vyjdu s tím, co mám.

32 km do města Piscacucho jsme ujeli ve vlaku, další kus cesty do Ollantaytamba pak autobusem, který byl k našemu příjemnému překvapení v ceně. V Ollantaytambu odchytil Pepu nějaký řidič a dal mu nabídku, kterou nám následně Pepa přetlumočil. Velké auto k dispozici jen pro nás, odvoz do Cusca se zastávkami u památek, kde můžeme zůstat, jak dlouho chceme, případný komentář k oblastem, okolo kterých pojedeme. Cena 20 solů na osobu. Slušné. Rozhodli jsme se nabídku přijmout.

První místo, kam nás náš průvodce odvezl, bylo centrum Ollantaytamba s inckou pevností. Řekli jsme mu, že se vrátíme asi za dvě hodiny a odešli na pevnost. U vchodu jsme si koupili multivstupenku, která platí na řadu inckých památek v okolí Cusca. Stojí 70 solů pro studenty (s platným ISICem) a dvojnásobek pro ostatní. Někteří z nás si potřebovali vyměnit dolary. Před vstupem do pevnosti sice vyřvávala Indiánka, že tuto službu provozuje, ale když pronesla svojí nabídku, zakroutili jsme hlavami a odešli hledat směnárnu na náměstí. Našli jsme jí v místním obchodě. Tam nám už cena za dolar vyhovovala o dost více.

Prošli jsme se po kamenných památkách z období Inků. Moc se nám tu líbilo, byla to taková pohodička. Zvolili jsme kratší okruh, který vede mimo jiné přes bývalé incké lázně. K sýpkám na protějším kopci jsme už vylézt nestihli, ale nevadilo nám to, protože jsme na ně měli poměrně dobrý výhled. Zaujal nás docela důmyslný systém kanálů pro zavlažování a partička tvrdě pracujících archeologů. Pořád bylo co objevovat.

Po prohlídce Ollantaytamba jsme pokračovali směrem na vesnici Urubamba. Náš průvodce byl výborný, vyložil nám všechny možné peruánské zajímavosti. Dokonce zastavil v jedné vesnici a zavedl nás do výrobny místního, jen mírně alkoholického, kukuřičného piva, kterému se říká chicha. Nemůžu říct, že by to byla zrovna pochoutka. V jednom dokumentárním filmu o Peru, který jsem viděla před odjezdem ale o tomto nápoji mluvili jako o něčem pro tento kraj typickém a tak jsem ráda, že jsem ho mohla ochutnat.

Z vesnice Urubamba náš osobní vůz vystoupal nahoru, do obce Chinchero (3700 m n.m.), kterou jsme měli vyznačenou na naší multivstupence, jakožto místo hodné shlédnutí. Po cestě se nám odkryly nádherné výhledy na náhorní plošinu, která je poměrně intenzivně zemědělsky využívaná.

V Chincheru nás náš peruánský průvodce nejprve zavedl do obchodu s textiliemi. Byli jsme vyzváni, abychom se posadili do zadní místnosti, a když jsme tak učinili, začalo představení. Indiánky nám krok po kroku ukázaly postup, jakým se zde vyrábí látky - od výroby vlny, přes její barvení různými přírodními barvivy, až po tkaní samotných látek. Dostali jsme i kokový čaj. Po skončení jsme byli pozváni do obchůdku a očekávalo se od nás, že si něco koupíme. Věci měli sice hezké, ale například dečky, jejichž výroba nám byla předvedena, byly strašně drahé. Sice jsme chápali, že se za tím docela pěkným hadříkem skrývá velká spousta práce, ale tolik peněz jsme vydat nemohli. Já tedy koupila jenom šálu a čepici jako dárky pro rodinu a ostatní na tom byli obdobně.

                   

Po nakupování nás řidič odvedl ke vstupu k památkám, kde nás opustil. V komplexu incké památky stojí i kostel a další stavby poukazující na koloniální historii. Zpět k autu jsme se museli prodrat skrze davy Indiánek, které se nám snažily vnutit své zboží. Koupila jsem si velkou a těžkou, leč ne zbytečně drahou deku, jako přehoz na postel.

Jakmile jsme se vrátili k autu, čekal nás už jen přejezd zpět do Cusca. Řidič byl velmi komunikativní, vyprávěl nám zajímavosti o Peru a odpověděl i na Pepovi osobní otázky na jeho rodinu.

V Cuscu jsme přišli do hostelu, kde byly uloženy naše věci, a kde jsme se hodlali znovu ubytovat v případě, že bude volno. Volno ale nebylo. Paní nás poslala do jiného hostelu. Toto náhradní ubytovací zařízení zjevně ještě nebylo zaběhlé a nevypadalo zrovna nejideálněji, ale s tím jsme se museli smířit. Nechtělo se nám teď, za tmy, hledat něco lepšího.

 

Text/foto: Kristýna BartůňkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Peru - země bohatého kulturního dědictví
Publikováno: 25.11.2008
V Peru najde cestovatel vše - fascinující archeologická naleziště, úchvatné amazonské deštné pralesy, nekonečná pustá pobřeží, různorodé obyvatelstvo, ještě různorodější divokou přírodu a také jednu z nejlepších kuchyní na kontinentu.

Peru: Chachapoyas, Nuevo Tingo a Kuélap
Publikováno: 24.2.2022
Město Chachapoyas je považováno za neobjevený ráj. Nachází se v regionu Amazonas a turisté zde mohou objevovat krásnou přírodu, různá mikroklima, koloniální město nebo starobylé rozvaliny Kuélap, nacházející se mezi Andami a džunglí.

Peru - můj splněný sen XVI.
Publikováno: 23.2.2011
Poslední zastávkou na naší cestě byl Národní park Paracas a ostrovy Islas Ballestas. Z Arequipy do Pisca jsme dorazili později než jsme předpokládali, a tak jsme dostali trochu strach, abychom ještě stihli poslední loď odjíždějící k ostrovům Islas Ballestas, na které jsme se všichni těšili.

Peru - můj splněný sen XV.
Publikováno: 16.2.2011
Poté, co jsme se rozloučili s Markétou a Pepou, kteří pokračovali na bolívijskou pláž jezera Titicaca Copacabana, odjeli jsme autobusem do druhého největšího peruánského města Arequipy.

Peru - můj splněný sen XIV.
Publikováno: 9.2.2011
Druhý výlet po jezeru Titicaca směřoval na ostrov Taquille, o kterém se říká, že je na něm krajina jako ve Středomoří. Společně s Pepou a Markétou, kteří brzy ráno přijeli do Puna, jsme se odebrali na molo. Setkali jsme se tady s mužem, od kterého jsme předchozí den koupili jízdenky, a ten nás odvedl k celkem luxusně vyhlížející lodi.

Peru - můj splněný sen XIII.
Publikováno: 2.2.2011
Do Puna jsme přijeli po téměř probdělé noci v pět hodin ráno. Okamžitě, tak, jak už jsme tomu za dobu našeho pobytu v Peru navykli, se na nás vrhli ubytovací naháněči. Hned ten první nám nabídl ubytování za 15 solů na noc a my to přijali.

Peru - můj splněný sen XII.
Publikováno: 26.1.2011
V Cuscu jsme si nechali jeden den na prohlídku města a jeho okolí. Večer jsme se měli rozdělit s Markétou a Pepou, kteří chtěli vidět ještě Pisac, protože měli dost času. My ostatní jsme se měli přes noc přesunout k jezeru Titicaca.

Peru - můj splněný sen X.
Publikováno: 12.1.2011
Nastal den návštěvy světově nejznámějšího a turisticky nejvýraznějšího a nejnavštěvovanějšího místa Peru – posvátného města Inků, objeveného Hiramem Binghemem – opěvovaného Machu Picchu. Abych se upřímně přiznala, vůbec se mi sem nechtělo.

Peru - můj splněný sen IX.
Publikováno: 5.1.2011
Třetí den treku Salcantay jsme pojali odpočinkově. Cesta začala docela příjemně. Procházeli jsme okolo velkého množství všudypřítomných bromélií, vysokých přesliček, bambusů a dalších rostlin.

Peru - můj splněný sen VIII.
Publikováno: 29.12.2010
Trek Salcantay je v některých průvodcích plánován na pět dní, v jiných na sedm. Naše skupina považovala za vhodné stihnout jej v co nejkratším čase, protože na tom závisely naše další cesty.

Peru - můj splněný sen VII.
Publikováno: 22.12.2010
Když jsme se vrátili z treku Santa Cruz, bylo zrovna Pondělí velikonoční, ale všichni v Huarázu pracovali. Koupili jsme si jízdenky do Limy a řešili další přesun z Limy do Cusca, kde naše cesta pokračovala.

Peru - můj splněný sen VI.
Publikováno: 15.12.2010
Další den treku začal pro Milana neslavně. Ráno totiž zjistil, že mu někdo přes noc odcizil trekové hůlky. Před výstupem do sedla to nebylo zrovna veselé, leč, nedalo se nic dělat.

Peru - můj splněný sen V.
Publikováno: 8.12.2010
Druhý den treku Santa Cruz jsme vstali v relativně časnou hodinu a zjistili, že neprší, ba naopak je pěkné, slunečné počasí. Vojta s Milanem si dokonce dopřáli koupel v ledové říčce. Cesta dál už stoupala velmi mírně, chvílemi i poklesávala, takže se nejednalo o žádný extrémně náročný pochod.

Peru - můj splněný sen IV.
Publikováno: 1.12.2010
Jako náš první trek v Peru, v Cordilleře Blance, jsme si vybrali známý a často navštěvovaný trek údolím řeky Santa Cruz. Podle průvodce je optimální doba pochodu 4 dny a vzdálenost od počátečního do konečného bodu 50 km. My jsme si naplánovali prodloužení o jeden den výstupem do základního tábora hory Alpamayo.

Peru - můj splněný sen III.
Publikováno: 24.11.2010
Ráno jsem si jela na nádraží autobusu pro batoh, který mi jako jediné z naší skupiny do Limy nepřiletěl. Po několika telefonátech na letiště jsme byli s KLM dohodnuti, že dneska přijede ranním autobusem.

Peru - můj splněný sen II.
Publikováno: 17.11.2010
Po příletu do Peru jsme se přesunuli z Limy do hor. Do Huarázu, který leží v nadmořské výšce 3091 m, jsme dorazili asi v sedm hodin ráno.

Peru - můj splněný sen I.
Publikováno: 10.11.2010
Jižní Amerika mě vždycky táhla k sobě jako magnet. Byla ale pro mě, studentku s ne příliš velkými příjmy, spíše takovým prozatím nedostupným snem, odloženým do budoucna. Jednoho dne mi v práci můj kolega Vojta řekl: "Nechtěla bys jet do Jižní Ameriky… Peru, Chile nebo tak...?" a tím mi v hlavě vyhlodal díru.


Souvisejicí fotogalerie

Peru
Peru coby typická jihoamerická země rozněcuje představivost jako málokteré místo na světě. Země v...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.5.2022
Technotrasa propojuje unikátní místa severní Moravy a Slezska, na kterých vás čekají vyjímečné zážitky připomínající výraznou technickou a řemeselnou vyspělost regionu. Jejich půvab a svébytný genius loci budete vnímat všemi smysly. Technotrasa přináší pro nadcházející sezonu pořádnou fúru novinek.
26.5.2022
U pozvánek na zajímavé akce v rámci Východní Moravy budeme pokračovat i dnes. Nenechte si ujít Víkend otevřených zahrad (11. - 12. 6.) v Květné a Podzámecké zahradě v Kroměříži.
25.5.2022
Turistická sezóna 2022 bude pro návštěvníky Východní Moravy mimořádně bohatá. Programová nabídka přitom neoplývá jen mnohými, časem prověřenými trumfy. Region opírající se o staletou lidovou kulturu, stále živou folklorní tradici a gastronomii, o početné přírodní nebo duchovní památky bude nyní díky novinkám turisticky ještě atraktivnější.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST ve Spojeném království:

Spojené království

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Londýn – „pupek světa” na Temži

Southampton – lodě, lodě, lodě

Oxford – vzdělanost na každém kroku

Seaford – výlet k Sedmi sestrám

Brighton and Hove – nejlepší místo pro život

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 29. 5. 2022
svátek:Maxmilián
dnes:
neděle 29.5.
8 °C
zítra:
pondělí 30.5.
8 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X