www.infoglobe.cz » Peru - můj splněný sen XI.

Peru - můj splněný sen XI.

Publikováno: 19.1.2011
Konečně nastal den odjezdu z předraženého Machu Picchu. Ještě před týdnem jsem si pochvalovala, že přivezu zpátky do Čech nějaké dolary a teď jsem si nebyla jistá, jestli vyjdu s tím, co mám.

32 km do města Piscacucho jsme ujeli ve vlaku, další kus cesty do Ollantaytamba pak autobusem, který byl k našemu příjemnému překvapení v ceně. V Ollantaytambu odchytil Pepu nějaký řidič a dal mu nabídku, kterou nám následně Pepa přetlumočil. Velké auto k dispozici jen pro nás, odvoz do Cusca se zastávkami u památek, kde můžeme zůstat, jak dlouho chceme, případný komentář k oblastem, okolo kterých pojedeme. Cena 20 solů na osobu. Slušné. Rozhodli jsme se nabídku přijmout.

První místo, kam nás náš průvodce odvezl, bylo centrum Ollantaytamba s inckou pevností. Řekli jsme mu, že se vrátíme asi za dvě hodiny a odešli na pevnost. U vchodu jsme si koupili multivstupenku, která platí na řadu inckých památek v okolí Cusca. Stojí 70 solů pro studenty (s platným ISICem) a dvojnásobek pro ostatní. Někteří z nás si potřebovali vyměnit dolary. Před vstupem do pevnosti sice vyřvávala Indiánka, že tuto službu provozuje, ale když pronesla svojí nabídku, zakroutili jsme hlavami a odešli hledat směnárnu na náměstí. Našli jsme jí v místním obchodě. Tam nám už cena za dolar vyhovovala o dost více.

Prošli jsme se po kamenných památkách z období Inků. Moc se nám tu líbilo, byla to taková pohodička. Zvolili jsme kratší okruh, který vede mimo jiné přes bývalé incké lázně. K sýpkám na protějším kopci jsme už vylézt nestihli, ale nevadilo nám to, protože jsme na ně měli poměrně dobrý výhled. Zaujal nás docela důmyslný systém kanálů pro zavlažování a partička tvrdě pracujících archeologů. Pořád bylo co objevovat.

Po prohlídce Ollantaytamba jsme pokračovali směrem na vesnici Urubamba. Náš průvodce byl výborný, vyložil nám všechny možné peruánské zajímavosti. Dokonce zastavil v jedné vesnici a zavedl nás do výrobny místního, jen mírně alkoholického, kukuřičného piva, kterému se říká chicha. Nemůžu říct, že by to byla zrovna pochoutka. V jednom dokumentárním filmu o Peru, který jsem viděla před odjezdem ale o tomto nápoji mluvili jako o něčem pro tento kraj typickém a tak jsem ráda, že jsem ho mohla ochutnat.

Z vesnice Urubamba náš osobní vůz vystoupal nahoru, do obce Chinchero (3700 m n.m.), kterou jsme měli vyznačenou na naší multivstupence, jakožto místo hodné shlédnutí. Po cestě se nám odkryly nádherné výhledy na náhorní plošinu, která je poměrně intenzivně zemědělsky využívaná.

V Chincheru nás náš peruánský průvodce nejprve zavedl do obchodu s textiliemi. Byli jsme vyzváni, abychom se posadili do zadní místnosti, a když jsme tak učinili, začalo představení. Indiánky nám krok po kroku ukázaly postup, jakým se zde vyrábí látky - od výroby vlny, přes její barvení různými přírodními barvivy, až po tkaní samotných látek. Dostali jsme i kokový čaj. Po skončení jsme byli pozváni do obchůdku a očekávalo se od nás, že si něco koupíme. Věci měli sice hezké, ale například dečky, jejichž výroba nám byla předvedena, byly strašně drahé. Sice jsme chápali, že se za tím docela pěkným hadříkem skrývá velká spousta práce, ale tolik peněz jsme vydat nemohli. Já tedy koupila jenom šálu a čepici jako dárky pro rodinu a ostatní na tom byli obdobně.

                   

Po nakupování nás řidič odvedl ke vstupu k památkám, kde nás opustil. V komplexu incké památky stojí i kostel a další stavby poukazující na koloniální historii. Zpět k autu jsme se museli prodrat skrze davy Indiánek, které se nám snažily vnutit své zboží. Koupila jsem si velkou a těžkou, leč ne zbytečně drahou deku, jako přehoz na postel.

Jakmile jsme se vrátili k autu, čekal nás už jen přejezd zpět do Cusca. Řidič byl velmi komunikativní, vyprávěl nám zajímavosti o Peru a odpověděl i na Pepovi osobní otázky na jeho rodinu.

V Cuscu jsme přišli do hostelu, kde byly uloženy naše věci, a kde jsme se hodlali znovu ubytovat v případě, že bude volno. Volno ale nebylo. Paní nás poslala do jiného hostelu. Toto náhradní ubytovací zařízení zjevně ještě nebylo zaběhlé a nevypadalo zrovna nejideálněji, ale s tím jsme se museli smířit. Nechtělo se nám teď, za tmy, hledat něco lepšího.

 

Text/foto: Kristýna BartůňkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Peru - země bohatého kulturního dědictví
Publikováno: 25.11.2008
V Peru najde cestovatel vše - fascinující archeologická naleziště, úchvatné amazonské deštné pralesy, nekonečná pustá pobřeží, různorodé obyvatelstvo, ještě různorodější divokou přírodu a také jednu z nejlepších kuchyní na kontinentu.

Peru: Chachapoyas, Nuevo Tingo a Kuélap
Publikováno: 19.6.2017
Město Chachapoyas je považováno za neobjevený ráj. Nachází se v regionu Amazonas a turisté zde mohou objevovat krásnou přírodu, různá mikroklima, koloniální město nebo starobylé rozvaliny Kuélap, nacházející se mezi Andami a džunglí.

Peru - můj splněný sen XVI.
Publikováno: 23.2.2011
Poslední zastávkou na naší cestě byl Národní park Paracas a ostrovy Islas Ballestas. Z Arequipy do Pisca jsme dorazili později než jsme předpokládali, a tak jsme dostali trochu strach, abychom ještě stihli poslední loď odjíždějící k ostrovům Islas Ballestas, na které jsme se všichni těšili.

Peru - můj splněný sen XV.
Publikováno: 16.2.2011
Poté, co jsme se rozloučili s Markétou a Pepou, kteří pokračovali na bolívijskou pláž jezera Titicaca Copacabana, odjeli jsme autobusem do druhého největšího peruánského města Arequipy.

Peru - můj splněný sen XIV.
Publikováno: 9.2.2011
Druhý výlet po jezeru Titicaca směřoval na ostrov Taquille, o kterém se říká, že je na něm krajina jako ve Středomoří. Společně s Pepou a Markétou, kteří brzy ráno přijeli do Puna, jsme se odebrali na molo. Setkali jsme se tady s mužem, od kterého jsme předchozí den koupili jízdenky, a ten nás odvedl k celkem luxusně vyhlížející lodi.

Peru - můj splněný sen XIII.
Publikováno: 2.2.2011
Do Puna jsme přijeli po téměř probdělé noci v pět hodin ráno. Okamžitě, tak, jak už jsme tomu za dobu našeho pobytu v Peru navykli, se na nás vrhli ubytovací naháněči. Hned ten první nám nabídl ubytování za 15 solů na noc a my to přijali.

Peru - můj splněný sen XII.
Publikováno: 26.1.2011
V Cuscu jsme si nechali jeden den na prohlídku města a jeho okolí. Večer jsme se měli rozdělit s Markétou a Pepou, kteří chtěli vidět ještě Pisac, protože měli dost času. My ostatní jsme se měli přes noc přesunout k jezeru Titicaca.

Peru - můj splněný sen X.
Publikováno: 12.1.2011
Nastal den návštěvy světově nejznámějšího a turisticky nejvýraznějšího a nejnavštěvovanějšího místa Peru – posvátného města Inků, objeveného Hiramem Binghemem – opěvovaného Machu Picchu. Abych se upřímně přiznala, vůbec se mi sem nechtělo.

Peru - můj splněný sen IX.
Publikováno: 5.1.2011
Třetí den treku Salcantay jsme pojali odpočinkově. Cesta začala docela příjemně. Procházeli jsme okolo velkého množství všudypřítomných bromélií, vysokých přesliček, bambusů a dalších rostlin.

Peru - můj splněný sen VIII.
Publikováno: 29.12.2010
Trek Salcantay je v některých průvodcích plánován na pět dní, v jiných na sedm. Naše skupina považovala za vhodné stihnout jej v co nejkratším čase, protože na tom závisely naše další cesty.

Peru - můj splněný sen VII.
Publikováno: 22.12.2010
Když jsme se vrátili z treku Santa Cruz, bylo zrovna Pondělí velikonoční, ale všichni v Huarázu pracovali. Koupili jsme si jízdenky do Limy a řešili další přesun z Limy do Cusca, kde naše cesta pokračovala.

Peru - můj splněný sen VI.
Publikováno: 15.12.2010
Další den treku začal pro Milana neslavně. Ráno totiž zjistil, že mu někdo přes noc odcizil trekové hůlky. Před výstupem do sedla to nebylo zrovna veselé, leč, nedalo se nic dělat.

Peru - můj splněný sen V.
Publikováno: 8.12.2010
Druhý den treku Santa Cruz jsme vstali v relativně časnou hodinu a zjistili, že neprší, ba naopak je pěkné, slunečné počasí. Vojta s Milanem si dokonce dopřáli koupel v ledové říčce. Cesta dál už stoupala velmi mírně, chvílemi i poklesávala, takže se nejednalo o žádný extrémně náročný pochod.

Peru - můj splněný sen IV.
Publikováno: 1.12.2010
Jako náš první trek v Peru, v Cordilleře Blance, jsme si vybrali známý a často navštěvovaný trek údolím řeky Santa Cruz. Podle průvodce je optimální doba pochodu 4 dny a vzdálenost od počátečního do konečného bodu 50 km. My jsme si naplánovali prodloužení o jeden den výstupem do základního tábora hory Alpamayo.

Peru - můj splněný sen III.
Publikováno: 24.11.2010
Ráno jsem si jela na nádraží autobusu pro batoh, který mi jako jediné z naší skupiny do Limy nepřiletěl. Po několika telefonátech na letiště jsme byli s KLM dohodnuti, že dneska přijede ranním autobusem.

Peru - můj splněný sen II.
Publikováno: 17.11.2010
Po příletu do Peru jsme se přesunuli z Limy do hor. Do Huarázu, který leží v nadmořské výšce 3091 m, jsme dorazili asi v sedm hodin ráno.

Peru - můj splněný sen I.
Publikováno: 10.11.2010
Jižní Amerika mě vždycky táhla k sobě jako magnet. Byla ale pro mě, studentku s ne příliš velkými příjmy, spíše takovým prozatím nedostupným snem, odloženým do budoucna. Jednoho dne mi v práci můj kolega Vojta řekl: "Nechtěla bys jet do Jižní Ameriky… Peru, Chile nebo tak...?" a tím mi v hlavě vyhlodal díru.


Souvisejicí fotogalerie

Peru
Peru coby typická jihoamerická země rozněcuje představivost jako málokteré místo na světě. Země v...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2021
Stejně jako vloni podpoří hlavní město Praha cestovní ruch programem V Praze jako doma. A jak to funguje?
16.6.2021
Král Zikmund krátce po nástupu na uherský trůn musí zachránit svou manželku královnu Marii z chorvatského zajetí.  Vybíráním výkupného pověří svého věrného vévodu Stibora ze Stiboríc. Pomozte Stiborovi i vy. Vyrazte na čtyři jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Zikmundovy dukáty a osvoboďte královnu Marii ze zajetí.
15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách se stala první osobní lanovkou na Slovensku vybavenou speciálními ochrannými prvky, které by měly zabránit kolizím s prolétající ptactvem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 21. 6. 2021
svátek:Alois
dnes:
pondělí 21.6.
31 °C
zítra:
úterý 22.6.
20 °C