www.infoglobe.cz » Peru - můj splněný sen XVI.

Peru - můj splněný sen XVI.

Publikováno: 23.2.2011
Poslední zastávkou na naší cestě byl Národní park Paracas a ostrovy Islas Ballestas. Z Arequipy do Pisca jsme dorazili později než jsme předpokládali, a tak jsme dostali trochu strach, abychom ještě stihli poslední loď odjíždějící k ostrovům Islas Ballestas, na které jsme se všichni těšili.

Výlety totiž probíhají jen do určité hodiny, dokud nezačne být mořské vlnění příliš silné na to, aby jím malá loď bezpečně a pohodlně proplula. Naštěstí ale nebylo ještě tak pozdě, abychom to nestihli.

Ve městě Paracas, kam jsme se z Pisca přesunuli taxíkem, jsme si to namířili přímo do cestovní kanceláře, zajišťující výlety k ostrovům. Byly nám nabídnuty dvě varianty. Větší loď, která stojí 40 solů na osobu, ale není schopná projíždět skalními branami anebo menší, která stojí o 10 solů více, ale ze které je možno pozorovat zvířata a skalní útvary mnohem detailněji. Jednohlasně jsme se rozhodli pro dražší loď. Nechali jsme bagáž v kanceláři a kudrnatý, pohledný chlapík plážového typu, jako z Pobřežní hlídky, nás odvedl k molu, kde jsme vyplnili nějaké osobní údaje do seznamu cestujících. Na molu jsme pak ještě museli zaplatit jeden sol poplatek za vstup a čekat, až loď přijede.

Přijela i malá i velká loď, ale ta malá jen vyklopila své cestující a odjela. Paní na molu nás pak chtěla nalodit na tu větší, ale my jsme to odmítli s tím, že máme zaplacenou jinou. Bohužel ale, když přijela po velmi dlouhé době další loď, byla to zase ta větší a my už tentokrát nastoupit museli, protože jinak bychom už asi k ostrovům neodpluli vůbec. Hodina totiž mezi tím dost pokročila. Deset solů, které jsme zaplatili navíc, jsme si pak opakovaně chodili žádat do cestovní kanceláře, ale nikdy nám to neprošlo.

Vyjeli jsme tedy na větší lodi. Po asi deseti minutách rychlé plavby jsme dorazili ke skalnímu obrazci na březích písčitého poloostrova Paracasu. Tomuto obrazci se říká  Candelabro de Paracas a o jeho významu se toho moc neví. Existují pouze domněnky, co by mohl značit a proč byl vytvořen. Podle některých vypadá jako svícen, podle jiných jako kaktus. Část vědců se domnívá, že byl vytvořen jako navigační bod námořníky v pokolumbovských dobách, jiná část má za to, že Candelabro pochází z období předkolumbovského, ačkoli jeho struktura neodpovídá struktuře slavných obrazců nedaleké oblasti Nasca.

U obrazce loď zpomalila, abychom si ho mohli prohlédnout a vyfotit a pak se opět rozjela velkou rychlostí. Vlny už v tuto hodinu, blížící se poledni, byly asi metr vysoké, a protože naše čtveřice seděla na místech na zádi, užili jsme si těchto vln, lámajících se o bok lodi, požehnaně. Za chvíli jsme byli úplně mokří, zasolení, ale také vysmátí. Cestující, sedící vepředu, na které mořská voda zdaleka tolik necákala, se na náš účet náramně bavili. Nám to ale nevadilo, užívali jsme si plavbu k ostrovům opravdu báječně. Chvílemi jsme se i na svých místech postavili, abychom vychutnali tyto okamžiky co nejintenzivněji.

Po chvíli jsme uviděli skalnaté útesy, čnící z vody. Postupem času, čím více jsme se k nim blížili, jsme také slyšeli intenzivněji ptačí křik a cítili čím dál tím více páchnoucí ptačí guáno. Objížděli jsme zařízení, kterým se trus opeřenců těží. Před rozšířením umělých hnojiv bylo zdejší guáno, vyhlášené svou vysokou kvalitou, velmi intenzivně těženo a vyváženo z Peru, mimo jiné i do Evropy. S těžbou byly ale spojeny ekologické problémy a tak došlo po čase k určitým omezením. S érou umělých hnojiv pak byla těžba výrazně snížena, ačkoli v této menší míře pokračuje dodnes.

Když jsme se tedy dostali lodí přímo k ostrovům, obklopil nás kouzelný svět ptactva – kormoránů, racků, terejů, pelikánů, chaluh, tzv. „inca birds“ a dalších, mezi nimiž se na rozpálených kamenech povalovali tuleni a lvouni. Uviděli jsme i několik tučňáků humboldtových.

Po přibližně 45 minutách objíždění ostrovů se loď vydala na zpáteční cestu, která byla opět velmi zábavná. Na pobřeží jsme přijeli úplně mokří, slaní a spokojení. Šli jsme se pak hned ubytovat do doporučeného chatového kempu. Jeho majitel Alberto byl velice sympatický a mluvil anglicky. Za jednu noc od nás požadoval 10 solů, což byla velmi příjemná cena. Jakmile jsme se ubytovali a převlékli, vydali jsme se na pláž na koupačku v Pacifiku. Chvíli trvalo, než jsme našli vhodné místo, protože jsme nechtěli zůstat moc blízko přístavu, ale dál od něj už byla pláž plná různých chaluh a řas. Nakonec jsme příhodné místo našli a tam se rozvalili. Postupně jsme se vystřídali v koupání. Při plavání mi nad hlavou létali ptáci a několikrát se stalo, že se spustili těsně u mě přímo do vody jako torpédo, že jsem až měla strach, aby si mě nespletli s rybou a nezaútočili na mou hlavu.

Na cestě z pláže jsme potkali Čecha, který už nějakou dobu žije v Americe a do Peru se přijel asi na dva týdny podívat na dovolenou. Bylo to příjemné setkání.  

Další ráno jsme se už jenom přesunuli autobusem, který jezdí asi v desetiminutových intervalech do Limy, udělali velmi krátkou prohlídku města a odpoledne odletěli do Prahy.

Naše měsíční cesta byla u konce. Naprosto splnila, ba dokonce předčila všechna má očekávání. Ať již co do přírodních krás, kterými tato přenádherná země přímo přetéká, nebo do příjemné party lidí, se kterými jsem cestovala, bavila se, popíjela pivo Pilsner a hrála pro mě novou a velmi zábavnou hru Rošády.

V jednom měsíci jsme se ocitli ve vysokých horách pokrytých ledovci, v horském pralese, u rozlehlých památek Inků i pozůstatků z období kolonialismu, u nejvýše položeného splavného jezera světa – jezera Titicaca. Pozorovali jsme kondory u druhého nejhlubšího kaňonu světa, tedy kaňonu řeky Colca. Poprvé v životě jsme viděli Tichý oceán, koupali se v něm a kochali se pohledem na početná hejna mořských ptáků i stáda tuleňů a lvounů, o maličkém tučňákovi humboldtově nemluvě. Zažili jsme luxus Limy, Arequipy a Cusca, ale také chudobu Indiánů a žebrání malých dětí, hlavně v Huarázu a jeho okolí.

Pokud mi to osud dovolí, budu usilovat o to, abych se do Jižní Ameriky i do této země ještě alespoň jednou navrátila.

     

 

Text/foto: Kristýna BartůňkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Peru - země bohatého kulturního dědictví
Publikováno: 25.11.2008
V Peru najde cestovatel vše - fascinující archeologická naleziště, úchvatné amazonské deštné pralesy, nekonečná pustá pobřeží, různorodé obyvatelstvo, ještě různorodější divokou přírodu a také jednu z nejlepších kuchyní na kontinentu.

Peru - můj splněný sen XV.
Publikováno: 16.2.2011
Poté, co jsme se rozloučili s Markétou a Pepou, kteří pokračovali na bolívijskou pláž jezera Titicaca Copacabana, odjeli jsme autobusem do druhého největšího peruánského města Arequipy.

Peru - můj splněný sen XIV.
Publikováno: 9.2.2011
Druhý výlet po jezeru Titicaca směřoval na ostrov Taquille, o kterém se říká, že je na něm krajina jako ve Středomoří. Společně s Pepou a Markétou, kteří brzy ráno přijeli do Puna, jsme se odebrali na molo. Setkali jsme se tady s mužem, od kterého jsme předchozí den koupili jízdenky, a ten nás odvedl k celkem luxusně vyhlížející lodi.

Peru - můj splněný sen XIII.
Publikováno: 2.2.2011
Do Puna jsme přijeli po téměř probdělé noci v pět hodin ráno. Okamžitě, tak, jak už jsme tomu za dobu našeho pobytu v Peru navykli, se na nás vrhli ubytovací naháněči. Hned ten první nám nabídl ubytování za 15 solů na noc a my to přijali.

Peru - můj splněný sen XII.
Publikováno: 26.1.2011
V Cuscu jsme si nechali jeden den na prohlídku města a jeho okolí. Večer jsme se měli rozdělit s Markétou a Pepou, kteří chtěli vidět ještě Pisac, protože měli dost času. My ostatní jsme se měli přes noc přesunout k jezeru Titicaca.

Peru - můj splněný sen XI.
Publikováno: 19.1.2011
Konečně nastal den odjezdu z předraženého Machu Picchu. Ještě před týdnem jsem si pochvalovala, že přivezu zpátky do Čech nějaké dolary a teď jsem si nebyla jistá, jestli vyjdu s tím, co mám.

Peru - můj splněný sen X.
Publikováno: 12.1.2011
Nastal den návštěvy světově nejznámějšího a turisticky nejvýraznějšího a nejnavštěvovanějšího místa Peru – posvátného města Inků, objeveného Hiramem Binghemem – opěvovaného Machu Picchu. Abych se upřímně přiznala, vůbec se mi sem nechtělo.

Peru - můj splněný sen IX.
Publikováno: 5.1.2011
Třetí den treku Salcantay jsme pojali odpočinkově. Cesta začala docela příjemně. Procházeli jsme okolo velkého množství všudypřítomných bromélií, vysokých přesliček, bambusů a dalších rostlin.

Peru - můj splněný sen VIII.
Publikováno: 29.12.2010
Trek Salcantay je v některých průvodcích plánován na pět dní, v jiných na sedm. Naše skupina považovala za vhodné stihnout jej v co nejkratším čase, protože na tom závisely naše další cesty.

Peru - můj splněný sen VII.
Publikováno: 22.12.2010
Když jsme se vrátili z treku Santa Cruz, bylo zrovna Pondělí velikonoční, ale všichni v Huarázu pracovali. Koupili jsme si jízdenky do Limy a řešili další přesun z Limy do Cusca, kde naše cesta pokračovala.

Peru - můj splněný sen VI.
Publikováno: 15.12.2010
Další den treku začal pro Milana neslavně. Ráno totiž zjistil, že mu někdo přes noc odcizil trekové hůlky. Před výstupem do sedla to nebylo zrovna veselé, leč, nedalo se nic dělat.

Peru - můj splněný sen V.
Publikováno: 8.12.2010
Druhý den treku Santa Cruz jsme vstali v relativně časnou hodinu a zjistili, že neprší, ba naopak je pěkné, slunečné počasí. Vojta s Milanem si dokonce dopřáli koupel v ledové říčce. Cesta dál už stoupala velmi mírně, chvílemi i poklesávala, takže se nejednalo o žádný extrémně náročný pochod.

Peru - můj splněný sen IV.
Publikováno: 1.12.2010
Jako náš první trek v Peru, v Cordilleře Blance, jsme si vybrali známý a často navštěvovaný trek údolím řeky Santa Cruz. Podle průvodce je optimální doba pochodu 4 dny a vzdálenost od počátečního do konečného bodu 50 km. My jsme si naplánovali prodloužení o jeden den výstupem do základního tábora hory Alpamayo.

Peru - můj splněný sen III.
Publikováno: 24.11.2010
Ráno jsem si jela na nádraží autobusu pro batoh, který mi jako jediné z naší skupiny do Limy nepřiletěl. Po několika telefonátech na letiště jsme byli s KLM dohodnuti, že dneska přijede ranním autobusem.

Peru - můj splněný sen II.
Publikováno: 17.11.2010
Po příletu do Peru jsme se přesunuli z Limy do hor. Do Huarázu, který leží v nadmořské výšce 3091 m, jsme dorazili asi v sedm hodin ráno.

Peru - můj splněný sen I.
Publikováno: 10.11.2010
Jižní Amerika mě vždycky táhla k sobě jako magnet. Byla ale pro mě, studentku s ne příliš velkými příjmy, spíše takovým prozatím nedostupným snem, odloženým do budoucna. Jednoho dne mi v práci můj kolega Vojta řekl: "Nechtěla bys jet do Jižní Ameriky… Peru, Chile nebo tak...?" a tím mi v hlavě vyhlodal díru.


Souvisejicí fotogalerie

Peru
Peru coby typická jihoamerická země rozněcuje představivost jako málokteré místo na světě. Země v...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
11.1.2021
Světoznámé vydavatelství turistických průvodců – Lonely Planet – představilo druhé vydání těch nejzajímavějších míst na naší planetě, která bychom měli určitě navštívit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 16. 1. 2021
svátek:Ctirad
dnes:
sobota 16.1.
-6 °C
zítra:
neděle 17.1.
-6 °C