www.infoglobe.cz » Petrohrad

Petrohrad

Publikováno: 17.5.2010
Petrohrad je druhé největší město Ruské federace a z měst nad milión obyvatel je nejsevernější na světě. Leží v severozápadní části Ruska při ústí řeky Něvy do Finského zálivu, který je součástí Baltského moře.

Petrohrad, nejzápadněji položené město na severu Ruska, byl vždy vyjímečný a skrz na skrzPetrohrad neruský. Pro cara Petra I. Velikého měl být Petrohrad oknem do Evropy. Dnes vyzařuje toto město se svými širokými bulváry, parky, pobřežními promenádami a mnoha mosty do světa stále ještě své otevřené, seversky zdrženlivé fluidum. Na Něvském prospektu, nejznámějším ze zdejších velkolepých bulvárů, doposud sice vládně obchodní, ale ne hektická atmosféra. Nablýskané paláce se blyští jeden vedle druhého. V řadě vedle sebe stojí honosné městské vily, nákupní domy a kostely. Příkladem jsou luteránský kostel sv. Petra, římskokatolický kostel sv. Kateřiny a ruská ortodoxní katedrála. K posezení přímo vyzývají početné kavárny a restaurace, mezi nimi také literární kavárna Wolff a Béranger a kterou s oblibou navštěvoval básník Alexandr Puškin.

PetrohradPetrohrad se rozkládá na absolutní rovině. Město vzniklo na místě nehostinného močálu a v záplavové oblasti řeky Něvy, mezi několika prameny její delty. Toto místo však bylo tím jediným, z něhož mohlo Rusko získat přístup k některému západoevropskému moři a tím pádem i k západoevropské kultuře. Ruští osadníci žili na konci Finského zálivu, v zemi Ingermanů, již od 8. století. Celému řídce Zimní palácosídlenému území vládli Švédové, které sice roku 1240 porazil Alexandr Novgorodský, ale Švédové pak v roce 1617 na zemi opět zaútočili a postavili podél Něvy pevnosti až k Ladožskému jezeru. Teprve car Petr I. Veliký dokázal využít velkou šanci, která se mu naskytla na počátku severské války. Jedné noci přejel na člunech Ladožské jezero, dobyl pevnost Noteborg ležící v ústí řeky Něvy a o něco později zabral Nyenschanz na dolním toku řeky. Na ostrově Sajatschi při ústí řeky pak položil základní kámen Petropavlovské oblasti.

Zanedlouho poté byly zahájeny práce na admiralitních loděnicích na protilehlém břehu. Město bylo vybudováno na pilotech, které se zatloukaly do nepevného podloží. Tato těžká práce byla uložena nevolníkům a mnKnihovnaoho z nich přišlo o život. Právě kvůli tomu se říká, že Petrohrad stojí na lidských kostech. Přestože zpočátku stálo ve zdejších močálech jen pár domů, bylo carem Petr Velikým roku 1712 hlavní město z Moskvy přeloženo právě sem. Car nutil šlechtu a měšťany z ruského vnitrozemí, aby přesídlili k Baltskému moři. První kamenný dům zde vznikl v roce 1710 a stojí dodnes. Po mírově smlouvě z Nystadu v roce 1721 se sem začali sjíždět architekti z celé Evropy, aby z tohoto města vytvořili jedno velké umělecké dílo. Když německá vojska Petrohrad, tehdy Leningrad, v letech 1941 – 1944 téměřPetrohradská pevnost 900 dní obléhala a bombardovala, zůstaly z mnoha honosných budov jen trosky. Po válce přijali Sověti enormní opatření, které mělo městu navrátit jeho zašlý lesk a slávu. Díky velkému úsilí město v roce 1960 opět zazářilo v plné kráse. Patrně nejskvostnější stavbu Petrohradu nechala postavit carevna Alžběta, je jí Zimní palác. Z této italské barokní kompozice architekta Bartolomea Rastrelliho provedené v bílé a zelené barvě, k níž byla později přistavěna klasicistní přístavba, učinila milovnice umění KateřinaStadion II. Veliká roku 1764 galerii Ermitáž. Dnes je tato sbírka čítající téměř tři miliony uměleckých děl největší obrazárnou světa. Rovněž jednou z největších katedrál na světě je katedrála sv. Izáka, která se tyčí do výšky 100 m, a tvoří tak výškovou dominantu Petrohradu. Ve vnitních prostorách, představujících skutečnou symfonii z mramoru, drahokamů a polodrahokamů se nabízí 14 000 míst pro návštěvníky. Zlatá kupole je obložena 100 kg čistého zlata. Odsud se nabízí dech vyrážející pohled na nejkrásnější místa historického jádra města, které bylo v roce 1990 zapsáno na seznam UNESCO.

 

Text: Denisa Arvajová, Toulky světem

Foto: Wikimedia Commons, Dezidor, č.2č.3, č.4, Ondřej Žváček

        Wikipedia.org, Ondřej Žváček, Ratigan



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 25. 4. 2024
svátek:Marek
dnes:
čtvrtek 25.4.
3 °C
zítra:
pátek 26.4.
2 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X