www.infoglobe.cz » Pobřeží slonoviny, Abidžan - Tropický Manhattan

Pobřeží slonoviny, Abidžan - Tropický Manhattan

Publikováno: 11.1.2013
Abidžan po nějakou dobu nebude patrně místo, které si turisté budou volit jako cíl své letní dovolené. Přesto bude zajímavé se o tomto městě s tak honosným přízviskem něco dozvědět.

AbidžanV západní Africe, v sevření Libérie, Guineji, Mali, Burkiny Faso a Ghany leží Pobřeží slonoviny. Je to stát o velikosti Německa, který získal nezávislost v období dekolonizační vlny 60. let 20. století. Nicméně, strašlivé události, které se zde v posledních padesáti letech staly, vrhly na tento stát, který patřil k ekonomicky nejvýkonnějším součástem francouzského koloniálního impéria, temný stín – politickou nestabilitu, občanské války, dětské vojáky atd. Země je však i přesto silným ekonomickým hráčem v regionu. Více než třetina jeho exportu se orientuje na produkty spojené s kakaovými boby (Pobřeží slonoviny je největším vývozcem kakaa) a přibližně 10% exportu tvoří ropa.


Abidžan je největším městem státu, avšak ne hlavním, tím je od roku 1983 obtížně vyslovitelné vnitrozemské město Yamoussoukro. Abidžan si přesto uchovává ještě jedno prvenství, je administrativním centrem.

Abidžan

Původně malá rybářská vesnička na pobřeží Guinejského zálivu je dnes obývána více než 3,5 miliony lidí. Abidžan se začal masivně rozrůstat, když si francouzská koloniální vláda uvědomila jeho potenciál pro obchod. Ke konci 20. století zkorumpované a degradující město zaznamenalo obrovské přívaly lidí z venkova do svých předměstských částí, čímž se pouze zvýšila chudoba, která ve městě panuje.

Abidžan

Město má však vcelku silnou průmyslovou základnu, jenž z části stojí na abidžanském přístavu, který je hned po Lagosu druhý největší v Africe. V Abidžanu se vyrábějí potraviny, automobily, textilie, chemikálie, mýdlo, zpracovává dřevo (mahagon) a v neposlední řadě je tu velká ropná rafinerie. Pozadu není ani terciální sektor, služby, jenž postupně získává čím dále větší podíl v hospodářství.


Ve městě se ale nacházejí další důležité instituce jako Abidžanská univerzita, Národní knihovna Pobřeží slonoviny nebo Národní muzeum. Posledně zmíněnou instituci však nedávno postihla krádež, které padla za oběť například celá zlatá kolekce a jediné, s čím se turisté dnes mohou setkat, jsou zaprášené regály.

Abidžan

Zajímavou památkou, se kterou se lze ve městě setkat, je katedrála Sv. Pavla. Ta začala být stavěna podle návrhu architekta Alda Spirita v roce 1980 při příležitosti návštěvy papeže Jana Pavla II. a při jeho druhé návštěvě v roce 1985 byla budova dostavena. Politická krize 2010 - 2011, která vypukla po prezidentských volbách a rychle přerostla v občanskou válku, donutila stovky obyvatel, aby právě v tomto kostele hledali útočiště.

Abidžan

Přesto, že obraz o Abidžanu je v poslední době spíše nelichotivý, město má honosná přízviska jako – „Manhattan tropů“, „Malý Manhattan“, „Perla lagun“ – která dokazují jeho slibný potenciál pro rozvíjení turismu. Město má rušný noční život, snad nejrušnější v celé Africe a některé čtvrti doslova překypují nejrůznějšími druhy nočních podniků.


Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org - Zenman (2, 3), Abdllahh, Axe, Ferdinand ReusDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Dotek jara

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Exkluzivní miniatury: řemeslný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Dárkový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Liptov - turistický průvodce z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.4.2021
Před pár dny oznámil Bratislavský dopravní podnik informaci o zvýšení ceny jízdného, zrušení oblíbeného 15minutového lístku a zlevnění ročního lístku o 25 %.
12.4.2021
Nedávno vyšla nová studie Barcelonského institutu pro globální zdraví (ISGlobal) o kvalitě ovzduší v evropských městech. Mezi 31 státy mají nejhorší výsledky Itálie, Španělsko, Polsko, Belgie a Česká republika.
9.4.2021
Tato doba není snadná ani pro zoologické zahrady. Nejdříve zvířatům chyběly proudící davy návštěvníků, nyní jsou velký problém chybějící příjmy ze vstupného. Peníze rychle docházejí, pomoc od státu není dostatečná, ale zvířata musejí jíst každý den. A vy můžete pomoct je nakrmit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALŽÍRSKO, POBŘEŽÍ SLONOVINY A TUNISKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 14. 4. 2021
svátek:Vincenc
dnes:
středa 14.4.
7 °C
zítra:
čtvrtek 15.4.
3 °C