www.infoglobe.cz » Polsko, Lodž: bývalá textilní velmoc II.

Polsko, Lodž: bývalá textilní velmoc II.

Publikováno: 17.10.2014
Dnes se ještě jednou vracíme do třetího největšího polského města, do Lodže.

Když půjdete po Piotrkowském bulváru, pozorně si všímejte bronzových soch, které v jeho různých částech stojí. Představují totiž významné osobnosti Lodže. Byly zde instalovány v roce 1999. Tato venkovní galerie je komponována tak, že si návštěvníci mohou vždy vedle slavných osobností sednou a nechat se s nimi vyfotit.

Například u pomníku Arthura Rubinsteina, který najdete u domu č. 78, si můžete k slavnému pianistovi přisednout. V jeho fortepiánu fungoval skrytý mechanismus, který po vhození mince přehrával skladatelovy známé Lodž, Kaple KArola Scheibleraskladby a také skladby od jiných umělců, jako Čajkovskij nebo Chopin. Ovšem společnost Sony BMG, která má vlastnická práva na některé skladby, požadovala honoráře a klavír tak utichl.

Když se budete chtít vzdálit z historického centra k nějaké modernější radovánce, pak by vám neměl uniknout největší vodní park v Polsku, aquapark Fala. Je zde osm vnitřních i venkovních bazénů s tobogány a také speciální bazén pro děti s vodními hračkami.

Vaši pozornost si jistě zaslouží také zoologická zahrada, kteráRubinsteinův pomník se rozkládá na 16 hektarech.  Množství živočichů, o které se zoo stará, je impozantní – přibližně 80 druhů savců, 137 druhů ptáků, 56 druhů plazů, 16 druhů obojživelníků nebo 96 druhů ryb. Na stránkách zoo dokonce fungují online kamery u výběhů žiraf a tygrů.

V Lodži nechybí ani botanická zahrada. Byla založena v roce 1929 a dnes pokrývá území o rozloze 69 hektarů. Botanická zahrada je rozdělena na devět tematických celků, jako např. japonská zahrada, okrasné rostliny, léčivé a Palmový skleníkprůmyslové rostliny nebo alpinárium. Od roku 2001 botanická zahrada začala budovat také naučné stezky, kterých tu je prozatím šest.

Když jsme již načali flóru, dalším tematickým místem, které byste jistě neměli vynechat, je palmový skleník. Jedná se o jeden z nejmodernějších skleníků svého druhu v Evropě. Veřejnosti byl zpřístupněn v roce 1956. Skleník je otevřený celoročně, pouze na podzim a v zimě jsou otevírací hodiny zkráceny, na jaře a v létě je otevřeno déle. Zahrada je Pohádková Lodžrozdělena do tří celků. Jeden z nich se zabývá Středomořím, další tropy, a poslední zahrnuje rozsáhlou sbírku kaktusů.

Lodž pamatuje také na rodinné výlety. Jedním z míst, kam můžete vzít svoji rodinu, je turistická trasa zvaná Pohádková Lodž, která vede centrem a širším centrem města. Na trase najdete mnoho pohádkových postav, které budou českým dětem pravděpodobně neznámé, ale jistě se jim zalíbí.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org

Arewitz, Kasarian, Jacob Zasina, PolimerekZorro2212Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Polsko: Unikátní solný důl Velička (Wieliczka)
Publikováno: 19.12.2010
Světoznámý starý solný důl ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím v Polsku. Leží jen pár kilometrů jižně od města Krakov, jež je hlavním městem Malopolského vojvodství.

Polsko, Lodž: bývalá textilní velmoc I.
Publikováno: 10.10.2014
V dnešním putování po světových městech se vydáme relativně nedaleko, několik set kilometrů na severovýchod od Prahy do polského města Lodž.

Polsko: Poznaň – město na řece Wartě I.
Publikováno: 24.10.2014
Jak titulek napovídá, město Poznaň leží na řece Warta, třetí nejdelší polské řece.

Polsko, Wrocław – bývalé sídlo knížete Vratislava I
Publikováno: 18.2.2016
Věže kostelů nad hlavou, trpaslíci u nohou, klidný dech historie i zrychlený tep rušného evropského města a k tomu veverky všude kolem. To je Wrocław (Vratislav).

Polsko, Varšava – zapomenuté město
Publikováno: 15.8.2016
Největší a také hlavní město Polska – Varšavu – si asi jen málokdo představí jako zajímavé místo, kam si udělat výlet. Nejdřív jsme se také skepticky rozhodovali, přece jen cesta z Prahy vlakem trvá přibližně 8 hodin (za poměrně značný příplatek se dá koupit lůžko a cestovat v noci) a letenka zase stojí cca 3000 Kč. Zvolili jsme nakonec nejlevnější variantu – cestu vlakem přes den (zpáteční jízdenka cca 1400 Kč).

Polsko, Osvětim II: Konečné řešení židovské otázky
Publikováno: 22.11.2010
„Židé jsou rasa, která musí být úplně vyhlazena.“ To je citát Hanse Franka, generálního guvernéra v Polsku okupovaném nacisty, který mluví za vše. Naprosté vyhlazení, to byl hlavní smyl koncentračních táborů. Jen v Osvětimi nacisté zavraždili milion Židů. Proto Židé patří k častým návštěvníkům.

Polsko: Krakov – město králů a jednoho draka
Publikováno: 12.9.2011
Krakov – kdysi hlavní město Polska, dnes jeden z nejkrásnějších architektonických skvostů v Evropě. Celé město dýchá středověkem a tento dojem podtrhuje i neobyčejné množství zeleně, která ve velkých městech často chybí. Krakov představuje dílo zručných řemeslníků, kteří nenechávají nikoho na pochybách, že byli mistry svého oboru.


Souvisejicí fotogalerie

Polsko: Velička (Wieliczka) – solné doly
Světoznámé staré solné doly ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakc...

Krakov - jedno z nejkrásnějších měst Evropy
Krakov (Kraków), hlavní město Malopolského vojvodství, je rozhodně městem, jež stojí za návštěvu ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.2.2020
21. ročník mezinárodního festivalu horského filmu a dobrodružství se uskuteční od 25. do 29. března v prostorách CINEMAX Bory a nákupního centra Bory Mall v Bratislavě.
23.2.2020
Nechte se unést horskou atmosférou a inspirujícími přednáškami a filmy. Festival Vysoké hory bude probíhat v zasedačce Městského úřadu v Žilině, a to už v sobotu 7. března.
22.2.2020
Muzeum východních Čech vás zve na výstavu unikátního souboru gotického a raně renesančního umění zdejšího regionu od 13. do 16. století. Expozice Uprostřed Koruny české skýtá přes 400 uměleckých děl a bude k vidění do 28. června 2020.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – UKRAJINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 24. 2. 2020
svátek:Matěj
dnes:
pondělí 24.2.
6 °C
zítra:
úterý 25.2.
7 °C