www.infoglobe.cz » Polsko, Osvětim I.: místo, kde tuhne v žilách krev

Polsko, Osvětim I.: místo, kde tuhne v žilách krev

Publikováno: 8.11.2010
Jde o největší koncentrační tábor v Evropě, kde bylo konečné řešení židovské otázky dovedeno k dokonalosti. Mezi lety 1940 až 1945 tam Němci povraždili milion sto tisíc lidí.

Koncentrační tábor založili Nacisti v roce 1940 na okraji polského města Oswiecin – Osvětim. Název města byl ale posléze změněn na Auschwitz. O rok později Němci tábor rozšířili v místě bývalé vesnice Brzezinka, vzdálené asi 3 kilometry. Druhá a největší část tábora se nazývala Birkenau a Němci zde postavili největší vyhlazovací zařízení v Evropě. Většina obětí zahynula právě v plynových komorách v Birkenau.

vstup do koncentračního tábora Osvětim

prohlídka Osvětimikoncetrační tábor Osvětimkoncetrační tábor Osvětimkoncetrační tábor Osvětim

Na místě koncentračního tábora stojí v současné době památník a muzeum, které denně navštěvují davy lidí z celého světa. Ve frontě u kas se tak míchají desítky jazyků a národností. Vstupní hala je plná zmatku, pokud ale nakonec frontu na lístky vystojíte a najdete svého průvodce, můžete se ponořit do hrůz minulosti. Od teď už vás čekají jen děsivé zážitky a musíte počítat s tím, že smát už se ten den nebudete. Jsou dojmy, ze kterých se musíte vyspat - a návštěva Osvětimi k takovým patří.

Arbeit macht frei – vstupte do světa nelidského teroru

Při vstupu do areálu koncentračního tábora vám ztuhne srdce a mozek přestane raději fungovat. Jsou věci, které prostě nelze pochopit. Pokud si tuto návštěvu dopřejete, musíte počítat s nechtěnými myšlenkami, které vás budou doprovázet po celý den a zachrání vás od nich až změna místa.

My jsme měli štěstí a mohli jsme si celý výklad poslechnou v češtině. Naše průvodkyně byla Polka, která mluvila česky a svou práci očividně brala jako poslání. Prohlídka celého tábora trvala přibližně pět hodin a byla opravdu náročná.

"Práce osvobozuje" - Osvětim

Začíná v základním táboře Auschwitz I, do kterého se vchází bránou s proslule známým nápisem Arbeit macht frei - Práce osvobozuje. Tato část koncentračního tábora se skládá z cihlových neomítnutých budov, ostnatých drátů, plynové komory a spalovny. V jednotlivých budovách jsou expozice, které návštěvníci procházejí. Jsou zde dobové fotky, obrazy vězňů a osobní věci zavražděných lidí.

Látka vyrobená z lidských vlasů

Sbírky muzea obsahují například 80 tisíc bot, 12 tisíc hrnců, 40 kg brýlí nebo 460 kusů protéz. Mezi nejděsivější exponáty ale patří 2 tuny vlasů, které byly ostříhány ženám deportovaným do tábora. Když v hromadě vlasů navíc rozpoznáte zapletený copánek, máte co dělat, abyste neomdleli. A to je jen začátek. Jsou zde haldy podepsaných kufrů a dalších věcí, které Němci zabavili lidem, kteří do tábora přijeli. Můžete tu proto vidět i hračky a dětské oblečení.

koncetrační tábor Osvětimkoncetrační tábor Osvětim"Práce osvobozuje" - Osvětim  koncentrační tábor - Osvětim

"není úniku" - Osvětim

Zabavené věci navíc Němci dál využívali. Například ostříhané vlasy prodávali firmám, které je přidávali do příze a šili z nich látky. Vidět ve vitríně látku, ze které koukají lidské vlasy, je opravdu děsivé. Pokud si navíc za každou věcí představíte jednoho člověka, máte nekonečný zástup lidí, kteří tu proletěli komínem. To byla poslední myšlenka, kterou byl můj mozek ochoten připustit, víc už by má hlava nezvládla a tak se přepnula do bezpečnostního módu, ve kterém se moc nepřemýšlí. Při takových myšlenkách na vás totiž jde nevolnost a podlamují se nohy. 

Další budova je naopak plná fotografií lidí s datem nástupu do tábora a datem smrti. Někteří v Osvětimi vydrželi jen měsíc, někteří přežili i tři. Všichni ale nakonec skončili v pecích. Během doby, kterou strávili v tomto koncentračním táboře, museli nelidsky pracovat, jejich jménem bylo číslo a byli psychicky i fyzicky týráni. Podle Němců totiž vězni měli jen dvě práva: právo pracovat a právo zemřít.

Text/foto: Lenka RafaelováDiskuze u článku (4)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Osvětim - cesta do továrny na smrt
Publikováno: 8.10.2009
Chcete navštívit místa, která se zapsala černým písmem do historie moderních dějin? Máte pocit že Holokaust je mýtus? Pak s námi vyražte do koncentračních táborů Osvětim I a Osvětim II - Březinka, vyhlazovací továrny na smrt, která je od českých hranic vzdálena necelých sto kilometrů...

Polsko: Krakov, židovské město Kaziměř
Publikováno: 15.12.2016
Krakov, to úžasné, charismatické a historické město má pro návštěvníky tolik lákadel, že vyrazit tam jen na víkend je jedním slovem škoda. Pokud jste to ještě nezaslechli – Krakov se stává hlavním městem barové zábavy. Restaurace, kluby, cukrárny, pijalnie wódky… jeden podnik vedle druhého a všechny skvělé. A až se dostatečně občerstvíte, rozhlédněte se po městě. Židovské město Kazimierz, středověké Stare Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel a katedrála, nejposvátnější polské místo. To všechno je tu na pár čtverečních kilometrech, právě tak akorát, abyste si moc neušlapali nohy.

Polsko, Kolobrzeg: Na víkend k moři
Publikováno: 15.10.2017
Rádi byste se prošli podél moře, ale nechce se vám nikam daleko? Pokud ano, máme tu pro vás dnes tip na místo, které je Čechy celkem opomíjeno. Nemusíte jet tisíce kilometrů, nemusíte překonávat svůj strach z létání. Stačí, když sednete do auta a můžete si udělat krásný prodloužený víkend v Kolobrzegu.

Polsko, Zakopane – hory, které máme prakticky za rohem
Publikováno: 10.1.2019
To, že polské hory jsou Čechy dost často opomíjeny, je smutný fakt. Avšak polské hory jsou srovnatelné s Krkonošemi nebo slovenskými Tatrami. Jen pro někoho možná dostupnější a levnější. Takže rozhodně stojí za návštěvu!

Polsko – svátky, kuchyně a tradice
Publikováno: 17.1.2019
Chystáte se do Krakova, Varšavy nebo na polskou stranu Krkonoš? Podívejte se nejdřív, jaké tradice se tu dodržují a co si máte dát dobrého. Naši sousedé mají hodně podobné tradice a svátky jako my, i kuchyně je dost podobná, ale určité rozdíly se tam najdou.

Polsko, Wieliczka – historie nad zemí
Publikováno: 13.2.2019
Když se řekne Wieliczka, snad každého z nás napadne slavný solný důl na jihu Polska. Toto stejnojmenné městečko nabízí turistům nejen krásu ve svém podzemí, ale vyplatí se prozkoumat i to, co nabízí nad zemí. Než nahlédneme do starodávných hlubin, projdeme se mezi památkami v ulicích, které připomínají bohatou historii tohoto hornického města.

Polsko, solný důl Weliczka I – historie a současnost
Publikováno: 20.2.2019
Světový unikát na jihu Polska láká nahlédnout do útrob země ročně přes milion turistů. Solný svět, který zde za staletí vznikal díky těžbě soli, nenechal lhostejné ani nás. Vydejme se tedy odkrývat historii i současnost tohoto výjimečného místa v následujících řádcích.

Polsko, solný důl Wieliczka II – první polovina cesty přes komory
Publikováno: 27.2.2019
Sestupte s námi do podzemních chodeb a komor solných dolů, kde můžete na vlastní oči vidět prostory, ve kterých se po staletí těžila sůl. Jedinečný prostor překvapí zejména množstvím originálních uměleckých děl. V následujících řádcích se vydáme obdivovat zajímavosti podél první poloviny prohlídkové trasy.

Polsko, Varšava – zapomenuté město
Publikováno: 15.8.2016
Největší a také hlavní město Polska – Varšavu – si asi jen málokdo představí jako zajímavé místo, kam si udělat výlet. Nejdřív jsme se také skepticky rozhodovali, přece jen cesta z Prahy vlakem trvá přibližně 8 hodin (za poměrně značný příplatek se dá koupit lůžko a cestovat v noci) a letenka zase stojí cca 3000 Kč. Zvolili jsme nakonec nejlevnější variantu – cestu vlakem přes den (zpáteční jízdenka cca 1400 Kč).

Polsko, Poznaň - město na řece Wartě III.
Publikováno: 7.11.2014
Z Poznaně jsme už několik památek poznali, ale tím nekončíme, protože dnes se sem podíváme potřetí a naposledy.

Polsko, Osvětim II: Konečné řešení židovské otázky
Publikováno: 22.11.2010
„Židé jsou rasa, která musí být úplně vyhlazena.“ To je citát Hanse Franka, generálního guvernéra v Polsku okupovaném nacisty, který mluví za vše. Naprosté vyhlazení, to byl hlavní smyl koncentračních táborů. Jen v Osvětimi nacisté zavraždili milion Židů. Proto Židé patří k častým návštěvníkům.

Polsko: Nowy Targ – místo, kde seženete všechno
Publikováno: 15.5.2013
Kdo by neznal snad nejznámější tržiště v Polsku, ve městě Nowy Targ?! Dvakrát do týdne sem směřují tisíce lidí za reálnou vidinou levnějšího nákupu. A my bychom vám, našim čtenářům, chtěli představit toto město nejen jako tržiště, ale i jako historické a atraktivní cestovatelské místo s každodenním rušným životem.

Polsko: Jablonka – nákupní ráj Slováků
Publikováno: 4.9.2013
Po delším čase se opět vydáme do Polska, konkrétně do vesničky Jablonka. Pro Slováky je tato vesnička úzce spjata s výhodnými nákupy, ale v dnešním článku si povíme i něco o její historii a o turistických tipech v jejím okolí.

Polsko, Těšín: Zámecký vrch
Publikováno: 19.3.2015
Původně slovanské hradiště, poté obranný hrad, dnes památné místo s parkem a výhledem na Český Těšín, Slezské a Moravskoslezské Beskydy.

Polsko, Lodž: bývalá textilní velmoc I.
Publikováno: 10.10.2014
V dnešním putování po světových městech se vydáme relativně nedaleko, několik set kilometrů na severovýchod od Prahy do polského města Lodž.

Polsko: Poznaň – město na řece Wartě I.
Publikováno: 24.10.2014
Jak titulek napovídá, město Poznaň leží na řece Warta, třetí nejdelší polské řece.

Polsko, Poznaň: město na řece Wartě II.
Publikováno: 31.10.2014
Byl by to hřích věnovat takovému městu jako Poznaň pouze jeden článek. Dnes se sem proto vracíme poznat hlavní město Velkopolského vojvodství blíže.

Polsko, solný důl Wieliczka III – druhá polovina turistické trasy podzemím
Publikováno: 6.3.2019
První polovina cesty podzemím nás okouzlila svými prostorami i legendou vytesanou ve skále, avšak to není ani zdaleka vše, co důl svým návštěvníkům nabízí. Proto pojďte sestoupit ještě hlouběji, do jeho chodeb a komor, na místa, kde se třpytí křišťálové lustry a slaná důlní jezírka.


Souvisejicí fotogalerie

Krakov - jedno z nejkrásnějších měst Evropy
Krakov (Kraków), hlavní město Malopolského vojvodství, je rozhodně městem, jež stojí za návštěvu ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.8.2019
Nejlepší triatlonisté z 39 zemí světa se sejdou už potřetí na závodu ITU Světového poháru, který se koná každoročně na konci srpna v Karlových Varech. CITY TRIATLON Karlovy Vary se letos uskuteční 23.–25. srpna a opět budou součástí programu závody pro děti, amatérské sportovce, noční běh lázeňským městem, ale i koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
21.8.2019
Všichni milovníci rychlých aut se mohou těšit na výjimečné závody silničních automobilů na okruhu Slovakia ring, které se uskuteční 24. a 25. srpna.
20.8.2019
Další ročník letos už 46. nejnavštěvovanější zemědělské výstavy začíná na českobudějovickém výstavišti ve čtvrtek 22. srpna a potrvá do úterý 27. srpna. Konec srpna je pro všechny zemědělce oslavou a svátkem sklizně. Národní dožínky doprovodí lidé v krojích, mažoretky, živá hudba, myslivci s dravci a loveckými psy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 22. 8. 2019
svátek:Bohuslav
dnes:
čtvrtek 22.8.
23 °C
zítra:
pátek 23.8.
25 °C