www.infoglobe.cz » Polsko, Osvětim II: Konečné řešení židovské otázky

Polsko, Osvětim II: Konečné řešení židovské otázky

Publikováno: 22.11.2010
„Židé jsou rasa, která musí být úplně vyhlazena.“ To je citát Hanse Franka, generálního guvernéra v Polsku okupovaném nacisty, který mluví za vše. Naprosté vyhlazení, to byl hlavní smyl koncentračních táborů. Jen v Osvětimi nacisté zavraždili milion Židů. Proto Židé patří k častým návštěvníkům.

Nepřekvapilo mě proto, že než jsme vůbec vstoupili do tábora, viděli jsme skupinku izraelských vojáků, kteří se fotili před vstupní branou. Mávali nad hlavou bílo-modrou vlajkou s židovskou hvězdou. Vedle nich přitom zrovna procházel německý zájezd, který ani nedutal. Bohužel jsme zde narazili i na Němce, kteří byli dost hlasití a nedodržovali příliš pietu místa.

Jen jedna pec připomíná milion zplynovaných a spálených vězňů 

V koncentračním táboře Auschwitz I je "pouze" jedna plynová komora a spalovna. Když jsme procházeli plynovou komorou, kde vězni byli zabíjeni cyklonem B, tak se zde zrovna konala pietní akce. Mladí lidé, nejspíše z Izraele, se drželi v kruhu za ruce a zpívali. Kolem byli věnce a hořící svíčky. Hned vedle plynové komory jsou spalovací pece, které mohly spálit až 340 těl denně.

 koncentrační tábor Osvětimkoncentrační tábor Osvětim   Izraelci v Osvětimi  Brzezinkadřevěné baráky v Brzezince

Toto krematorium fungovalo v letech 1940 až 1943. Jeho kapacita ale byla malá a tak Němci postavili v nově vznikajícím koncentračním táboře v Brzezinka čtyři velké plynové komory a spalovací pece, v těch potom zemřela většina vězňů. Podle firmy, která vybudovala všech pět krematorií, se v nich denně mohlo spálit 4576 mrtvol.

Plynové komory a spalovací pece, které vznikly v Brzezince Němci před koncem války rozebrali a zničili, takže z nich zůstaly jen trosky. Jediným důkazem konečného řešení je jen plynová komora a pec v základním táboře v Osvětimi.

Auschwitz II: Místo, kde musí začínat peklo

Když projdete celý areál základního tábora Osvětim a máte pocit, že nic horšího už neuvidíte, tak musíte počítat s tím, že se mýlíte. To nejhorší vás totiž teprve čeká. Nasednete do autobusu a ten vás během deseti minut převeze do tábora, který Němci nazvali Auschwitz II – Birkenau. Je to největší část tohoto koncentračního tábora s kapacitou až 90 tisíc vězňů.

V této části tábora byla většina budov dřevěná a do současnosti se jich dochoval jen zlomek. Ústředním bodem je železniční vlečka a nástupiště, na kterém docházelo k selekci přivezených vězňů. Někteří šli rovnou do plynu, ti ostatní pak do tábora, kde pár měsíců pracovali, aby nakonec stejně zemřeli – buď vysílením a hladem nebo v plynu, podobně jako bezpočet jiných před nimi.

koncentrační tábor Osvětim  dřevěné postelespací kotce v Brzezince   toalety

koncentrační tábor Osvětim

Dokonce zde byly i dětské baráky, kde žily děti vězňů. Průvodkyně nás sem zavedla až úplně na konec, ale tu hrůzu už bylo těžké vstřebat. Procházíte všechny ty baráky, kde umírali lidé po tisících, posloucháte výklad a nepřemýšlíte. Informace si mozek už jen ukládá. Existuje určitá míra soucitu a děsu, kterou už rozum dávno překročil.

Nedokážu si vůbec představit, jak zde lidé mohli přežít. Všude bahno, na záchod se chodilo podle rozkazu a každý musel vykonat svou potřebu do minuty. Umývárny byly velmi strohé a podle výkladu téměř nefunkční. Takže zde lidé žili v bahně mezi krysami. Každý den chodili do práce, a když byli nemocní, tak zemřeli. Nakonec po nich zbyl jen chomáček vlasů, možná fotka nebo kufr se jménem a zpáteční adresou.

Text/foto: Lenka Rafaelová

 

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Osvětim - cesta do továrny na smrt
Publikováno: 8.10.2009
Chcete navštívit místa, která se zapsala černým písmem do historie moderních dějin? Máte pocit že Holokaust je mýtus? Pak s námi vyražte do koncentračních táborů Osvětim I a Osvětim II - Březinka, vyhlazovací továrny na smrt, která je od českých hranic vzdálena necelých sto kilometrů...

Polsko, Żywiec – město s královskou minulostí
Publikováno: 4.6.2021
Po návštěvě známého pivovaru se dnes vydáme do samotného města Żywiec. Toto 30tisícové město je ideálním výchozím bodem pro turistiku do oblasti Západních Beskyd, rovněž nabízí rekreaci u malebné Żywiecké přehrady i atraktivní pamětihodnosti s poutavou historií.

Polsko, solný důl Wieliczka III – druhá polovina turistické trasy podzemím
Publikováno: 6.3.2019
První polovina cesty podzemím nás okouzlila svými prostorami i legendou vytesanou ve skále, avšak to není ani zdaleka vše, co důl svým návštěvníkům nabízí. Proto pojďte sestoupit ještě hlouběji, do jeho chodeb a komor, na místa, kde se třpytí křišťálové lustry a slaná důlní jezírka.

Polsko – svátky, kuchyně a tradice
Publikováno: 17.1.2019
Chystáte se do Krakova, Varšavy nebo na polskou stranu Krkonoš? Podívejte se nejdřív, jaké tradice se tu dodržují a co si máte dát dobrého. Naši sousedé mají hodně podobné tradice a svátky jako my, i kuchyně je dost podobná, ale určité rozdíly se tam najdou.

Polsko, Zakopane – hory, které máme prakticky za rohem
Publikováno: 10.1.2019
To, že polské hory jsou Čechy dost často opomíjeny, je smutný fakt. Avšak polské hory jsou srovnatelné s Krkonošemi nebo slovenskými Tatrami. Jen pro někoho možná dostupnější a levnější. Takže rozhodně stojí za návštěvu!

Polsko: Krakov, židovské město Kaziměř
Publikováno: 15.12.2016
Krakov, to úžasné, charismatické a historické město má pro návštěvníky tolik lákadel, že vyrazit tam jen na víkend je jedním slovem škoda. Pokud jste to ještě nezaslechli – Krakov se stává hlavním městem barové zábavy. Restaurace, kluby, cukrárny, pijalnie wódky… jeden podnik vedle druhého a všechny skvělé. A až se dostatečně občerstvíte, rozhlédněte se po městě. Židovské město Kazimierz, středověké Stare Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel a katedrála, nejposvátnější polské místo. To všechno je tu na pár čtverečních kilometrech, právě tak akorát, abyste si moc neušlapali nohy.

Polsko, Varšava – zapomenuté město
Publikováno: 15.8.2016
Největší a také hlavní město Polska – Varšavu – si asi jen málokdo představí jako zajímavé místo, kam si udělat výlet. Nejdřív jsme se také skepticky rozhodovali, přece jen cesta z Prahy vlakem trvá přibližně 8 hodin (za poměrně značný příplatek se dá koupit lůžko a cestovat v noci) a letenka zase stojí cca 3000 Kč. Zvolili jsme nakonec nejlevnější variantu – cestu vlakem přes den (zpáteční jízdenka cca 1400 Kč).

Polsko: Poznaň – město na řece Wartě I.
Publikováno: 24.10.2014
Jak titulek napovídá, město Poznaň leží na řece Warta, třetí nejdelší polské řece.

Polsko, Lodž: bývalá textilní velmoc II.
Publikováno: 17.10.2014
Dnes se ještě jednou vracíme do třetího největšího polského města, do Lodže.

Polsko: Jablonka – nákupní ráj Slováků
Publikováno: 4.9.2013
Po delším čase se opět vydáme do Polska, konkrétně do vesničky Jablonka. Pro Slováky je tato vesnička úzce spjata s výhodnými nákupy, ale v dnešním článku si povíme i něco o její historii a o turistických tipech v jejím okolí.

Polsko: Nowy Targ – místo, kde seženete všechno
Publikováno: 15.5.2013
Kdo by neznal snad nejznámější tržiště v Polsku, ve městě Nowy Targ?! Dvakrát do týdne sem směřují tisíce lidí za reálnou vidinou levnějšího nákupu. A my bychom vám, našim čtenářům, chtěli představit toto město nejen jako tržiště, ale i jako historické a atraktivní cestovatelské místo s každodenním rušným životem.

Polsko, Osvětim I.: místo, kde tuhne v žilách krev
Publikováno: 8.11.2010
Jde o největší koncentrační tábor v Evropě, kde bylo konečné řešení židovské otázky dovedeno k dokonalosti. Mezi lety 1940 až 1945 tam Němci povraždili milion sto tisíc lidí.

Polsko, Osvětim – vzpomínka na holokaust
Publikováno: 10.5.2020
V těchto dnech si připomínáme 75. výročí od ukončení 2. světové války. Jeden z nejvýznamnějších mezníků našich dějin si připomeneme prostřednictvím návštěvy polského města Osvětim, které se nachází u ústí řeky Soly do Visly v Malopolském vojvodství.


Souvisejicí fotogalerie

Polsko, Osvětim – vzpomínka na lidskou krutost
U ústí řeky Soly do Visly v Malopolském vojvodství se rozprostírá město Osvětim, které se stalo n...

Krakov - jedno z nejkrásnějších měst Evropy
Krakov (Kraków), hlavní město Malopolského vojvodství, je rozhodně městem, jež stojí za návštěvu ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.6.2021
V Českých Budějovicích je výstava soch pod širým nebem už tradicí. Ty se nacházejí v ulicích i v parcích, což znamená, že umění přichází za lidmi do jejich přirozeného prostředí, nemusíte za ním do galerií.
9.6.2021
Jednodušší cestování po Evropské unii umožní nová aplikace GreenPass, do které si naskenujete QR kódy potvrzující očkování, test či překonání onemocnění covid-19.
8.6.2021
Milovníci adrenalinu se dočkali. Ve Vysokých Tatrách vznikne nová zajištěná cesta v Příčném sedle, která tak nahradí původně plánovanou ferratu od vodopádu Skok na Přední Solisko v Mlynickém údolí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 13. 6. 2021
svátek:Antonín
dnes:
neděle 13.6.
16 °C
zítra:
pondělí 14.6.
24 °C