www.infoglobe.cz » Polsko, solný důl Wieliczka V – důl jako centrum kultury, sportu i zdraví  

Polsko, solný důl Wieliczka V – důl jako centrum kultury, sportu i zdraví

Publikováno: 20.3.2019
Solné podzemí ve Wieliczce chce nalákat turisty v každém ročním období, proto ani zde nezapomínají na trendy, které s sebou přináší moderní doba. Po ukončení prohlídky nemusíte spěchat na povrch, ale například si můžete vychutnat nějakou tu dobrotu z typické polské kuchyně.

Horníci trávili pod zemí převážnou část svého života, proto se po vytěžení soli snažili v těchto prostorách vytvořit něco příjemného a hezkého, co by jim zútulnilo život v podzemí. A tak i tento důl získal nový smysl a stal se atraktivní pro turisty. Každým rokem přibývá v této lokalitě něco nového a zajímavého. Část trasy je například přístupná i vozíčkářům. Imobilní návštěvníci tak mohou nahlédnout do nejzajímavějších částí dolu, mezi které patří kaple sv. Kingy, kaple sv. Kříže či komora Erasma Baracza.

solná stěna (Wieliczka)

V jedné ze závěrečných místností prohlídky se dokonce můžete připojit na wifi. Je tu 5D kino, interaktivní obrazovky s informacemi a videi o historii a fungování dolu či tematickými hrami.

Kromě klasické turistické či poutnické prohlídky připravují pracovníci dolu různé tematické okruhy určené zejména dětem. Ale pokud jste náročnější a libujete si v adrenalinu, je pro vás Hornická cesta podzemím ideální. Dostanete se do dobrodružnějšího prostoru mimo turistické trasy, budete v pracovním oděvu s přilbou a čelovkou. Zde si na vlastní kůži vyzkoušíte, co ve skutečnosti znamená práce v dole.

permoník (Wieliczka)

Během prohlídky nezapomeňte zhluboka dýchat, důl se totiž používá i jako rehabilitační a wellness středisko. Vzduch je bohatý na chlorid sodný, vápník a hořčík, pomáhá při mnoha chorobách. Je prospěšný při léčbě onemocnění dýchacích cest, astmatu, alergií, kožních problémů, ale i srdečních onemocnění. Na tuto speciální léčbu mají vyhrazenou místnost, kde se konají cvičení. V roce 1997 bylo v komoře Teodora Wessela u solného jezírka v hloubce 135 m otevřeno jediné polské Podzemní rehabilitační léčebné středisko. Pod dohledem zdravotníka se o vás postarají během denních i nočních pobytů. Při častém opakování zánětů dýchacích cest lékaři doporučují dvakrát denně celý týden dýchat do zdejší věže, která má největší zásoby soli. Jedna 15minutová terapie se prý vyrovná účinku jednoho dne u moře.

detail solného lustru (Wieliczka)

Po skončení prohlídky můžete zůstat v dole a prohlédnout si menší muzeum minerálů. Kromě muzea se zde nachází i místnost na bankety, plesy, veletrhy, ale i na sportovní aktivity jakými jsou tenis, volejbal či fotbal. Další všestranná místnost vznikla v komoře Varšava v 19. století po vytěžení 20 000 tun soli. Solné reliéfy na stěnách představují období moderny, ze stropu visí lustry a podlaha je z mahagonu. Využívá se ke kulturním a sportovním aktivitám.

komora Varšava (Wieliczka)

Po několikahodinové prohlídce jsme nebyli ani tak unavení, jako spíš hladoví. Na to tu ale také nezapomínají. Přímo v podzemí se můžete najíst v restauraci, která se specializuje na domácí gastronomii.

Jedinečnost této restaurace v komoře Witolda Budryka nespočívá jen vrestaurace v podzemí, komora Witolda Budryka (Wieliczka) hloubce, ve které se nachází, ale je i místem, kde se kdysi stravovali samotní horníci. Mezi nabízená tradiční jídla patří polévka žurek, bigos, pirohy nebo holubky. Pokud nejste vázáni na skupinu, můžete si zde vychutnávat tyto speciality až do závíračky. Mezi zajímavosti patří i toalety, ty jsou totiž nejhlouběji položené na světě!

Poslední zastávkou před výstupem na povrch je komora Visla, která vznikla až v letech 1959–1966. Je místem, kde se soustřeďují turisté před návštěvou Muzea solných komor nebo čekají ve frontě na přepravu výtahem zpět na povrch. Čtyřpatrový výtah s nosností 36 osob nás rychlostí 4 m/s vyvezl z hloubky 135,6 m na povrch.

prostor pro imobilní návštevníky (Wieliczka)

A pokud jste v podzemí zapomněli na suvenýry, nezoufejte. V takto turisty navštěvovaném objektu nesmí chybět obchůdek se suvenýry přímo u východu. Chcete-li sobě či známým přivézt nějakou památku z prohlídky, na výběr je tu toho dost. Osloví vás zejména výrobky ze soli. Nemusí to být jen jedlá sůl, ale i soli do koupele, speciální soli s léčícím účinkem a kosmetické přípravky. Specialitou jsou slané bonbony vyráběné v různých příchutích.

východ z dolu (Wieliczka)

Po úspěšném výstupu na povrch se můžeme s Wieliczkou rozloučit typickým hornickým pozdravem Zdař Bůh!

GPS: 49°58'59.0"N 20°03'19.4"E

 

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Polsko, solný důl Wieliczka IV – kapličky pod zemí
Publikováno: 13.3.2019
V předešlých článcích jsme nahlédli do chodeb a komor solného dolu Wieliczka a připomněli si bohatou historii. Důl však ukrývá i svou duši v podobě kaplí, které horníci pravidelně navštěvovali k modlitbě. Proto se v následujících řádcích vydáme na tato místa a absolvujeme speciální poutní okruh dolem.

Polsko: Unikátní solný důl Velička (Wieliczka)
Publikováno: 19.12.2010
Světoznámý starý solný důl ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím v Polsku. Leží jen pár kilometrů jižně od města Krakov, jež je hlavním městem Malopolského vojvodství.

Polsko, solný důl Weliczka I – historie a současnost
Publikováno: 20.2.2019
Světový unikát na jihu Polska láká nahlédnout do útrob země ročně přes milion turistů. Solný svět, který zde za staletí vznikal díky těžbě soli, nenechal lhostejné ani nás. Vydejme se tedy odkrývat historii i současnost tohoto výjimečného místa v následujících řádcích.

Polsko, solný důl Wieliczka II – první polovina cesty přes komory
Publikováno: 27.2.2019
Sestupte s námi do podzemních chodeb a komor solných dolů, kde můžete na vlastní oči vidět prostory, ve kterých se po staletí těžila sůl. Jedinečný prostor překvapí zejména množstvím originálních uměleckých děl. V následujících řádcích se vydáme obdivovat zajímavosti podél první poloviny prohlídkové trasy.

Polsko, solný důl Wieliczka III – druhá polovina turistické trasy podzemím
Publikováno: 6.3.2019
První polovina cesty podzemím nás okouzlila svými prostorami i legendou vytesanou ve skále, avšak to není ani zdaleka vše, co důl svým návštěvníkům nabízí. Proto pojďte sestoupit ještě hlouběji, do jeho chodeb a komor, na místa, kde se třpytí křišťálové lustry a slaná důlní jezírka.

Polsko, Wieliczka – historie nad zemí
Publikováno: 13.2.2019
Když se řekne Wieliczka, snad každého z nás napadne slavný solný důl na jihu Polska. Toto stejnojmenné městečko nabízí turistům nejen krásu ve svém podzemí, ale vyplatí se prozkoumat i to, co nabízí nad zemí. Než nahlédneme do starodávných hlubin, projdeme se mezi památkami v ulicích, které připomínají bohatou historii tohoto hornického města.

Polsko: Krakov – město králů a jednoho draka
Publikováno: 12.9.2011
Krakov – kdysi hlavní město Polska, dnes jeden z nejkrásnějších architektonických skvostů v Evropě. Celé město dýchá středověkem a tento dojem podtrhuje i neobyčejné množství zeleně, která ve velkých městech často chybí. Krakov představuje dílo zručných řemeslníků, kteří nenechávají nikoho na pochybách, že byli mistry svého oboru.

Polsko: Krakov, židovské město Kaziměř
Publikováno: 15.12.2016
Krakov, to úžasné, charismatické a historické město má pro návštěvníky tolik lákadel, že vyrazit tam jen na víkend je jedním slovem škoda. Pokud jste to ještě nezaslechli – Krakov se stává hlavním městem barové zábavy. Restaurace, kluby, cukrárny, pijalnie wódky… jeden podnik vedle druhého a všechny skvělé. A až se dostatečně občerstvíte, rozhlédněte se po městě. Židovské město Kazimierz, středověké Stare Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel a katedrála, nejposvátnější polské místo. To všechno je tu na pár čtverečních kilometrech, právě tak akorát, abyste si moc neušlapali nohy.

Krakov - město mluvících kamenů
Publikováno: 28.7.2009
Univerzitní město Krakov je metropolí Malopolského vojvodství, v jižním Polsku, s necelými 800 000 obyvateli. Je nádherným historickým městem přátelsky nakloněným k umělcům, s čilým kulturním životem a místními lidmi, kteří stále dodržují staré zvyky a tradiční slavnosti.

Polsko, Varšava – zapomenuté město
Publikováno: 15.8.2016
Největší a také hlavní město Polska – Varšavu – si asi jen málokdo představí jako zajímavé místo, kam si udělat výlet. Nejdřív jsme se také skepticky rozhodovali, přece jen cesta z Prahy vlakem trvá přibližně 8 hodin (za poměrně značný příplatek se dá koupit lůžko a cestovat v noci) a letenka zase stojí cca 3000 Kč. Zvolili jsme nakonec nejlevnější variantu – cestu vlakem přes den (zpáteční jízdenka cca 1400 Kč).


Souvisejicí fotogalerie

Polsko, Krakov a Wieliczka očima fotografa
Dnes se podíváme do hlavního města Malopolského vojvodství, které se považuje za jedno z nejkrásn...

Polsko, Wieliczka – království soli
Na jihu Polska se rozprostírá malebné městečko Wieliczka, které nabízí mnoho krásných pamětihodno...

Polsko: Velička (Wieliczka) – solné doly
Světoznámé staré solné doly ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakc...

Krakov - jedno z nejkrásnějších měst Evropy
Krakov (Kraków), hlavní město Malopolského vojvodství, je rozhodně městem, jež stojí za návštěvu ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.1.2021
Fotopublikace Slovenské hrady a zámky z nebe z autorského pera Milana Paprčky byla zpracována jako audiokniha pro seniory. Na konci minulého roku byla darovaná domovům důchodců ve formě DVD a v současnosti je již dostupná i široké veřejnosti.
20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, který je věnován přírodním unikátům a kulturním zajímavostem Slovenska, turistice, cestovnímu ruchu, horolezectví, jeskyňářství, ochraně přírody a tradicím, se v tomto roce „dožívá“ jubilejních 100 let.

18.1.2021
Křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček, které znají celé generace, se vyrábějí v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné stříbro v podobě hvězdiček, zvonků či postaviček, které jsou světovým unikátem a technologii výroby zná jen hrstka lidí, se dočkalo zápisu do UNESCO.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 23. 1. 2021
svátek:Zdeněk
dnes:
sobota 23.1.
1 °C
zítra:
neděle 24.1.
0 °C