www.infoglobe.cz » Polsko, Svídnice a Jawor – kostely Míru

Polsko, Svídnice a Jawor – kostely Míru

Publikováno: 18.10.2018
V našich zemích je pobělohorské období stále často vnímáno jako doba temna. Ale právě v této „temné“ době spatřilo světlo světa mnoho našich největších uměleckých pokladů, které vytvořili mistři jako Karel Škréta, Jan Blažej Santini Aichl či otec a syn Dientzenhoferové. A nádhernými barokními poklady, které vznikly vlastně v důsledku třicetileté války, se pyšní i sousední Polsko. Ostatně kus dnešního Polska byl tehdy součástí zemí Koruny české.

Schválně si udělejte výlet do dvou městeček ne příliš vzdálených od českých hranic, Jaworu a Svídnice. Jistě se vám teď vybavila Anna Svídnická, třetí manželka Karla IV. Ano, pocházela právě odtud. Město Svídnice bylo dříve metropolí Svídnického knížectví. Kromě jedné velmi impozantní památky, nacházející se na seznamu UNESCO, tu žádné velké turistické taháky nečekejte, ale právě kvůli téhle památce, kostelu Míru, se výlet sem vyplatí doslova královsky.

kostel Míru v Jaworu

V dobách třicetileté války patřilo Slezsko k zemím Koruny české a bylo silně zasaženo reformací. Jednou z podmínek vestfálského míru, který tuto válku ukončil, bylo, že císař Ferdinand III. Habsburský umožní evangelíkům ve Slezsku provozovat bohoslužby v kostelích, které si sami postaví. Na rozdíl od Čech tu tedy panovala jistá náboženská tolerance, ale ta měla samozřejmě svá ale.

kostel Míru v Jaworu – detail interiéru   kostel Míru v Jaworu

Vybudovat evangelický kostel nebylo jen tak. Byly zde poměrně přísné podmínky: kostel nesměl být z trvanlivého materiálu (povoleno bylo pouze dřevo, hlína, písek a sláma); kostel nesměl mít věže, ani zvony, nesměl připomínat katolické kostely, musel být za městskými hradbami a jeho stavba nesměla trvat víc než rok. Říká se sice „práce kvapná, málo platná“, ale někdy právě smrtící termíny vedou k nejlepším výsledkům. A to je i zdejší případ.

kostel Míru ve Svídnici

Zvenku sice ve svídnické stavbě kostel možná nepoznáte, kostely Míru vypadají spíš jako obrovské stodoly, ale uvnitř už je vše v nejlepším barokním pořádku. I když s protestantskými vyznáními je spojena střídmost a opulentní výzdoba je spíše dominantou katolické církve (vůči které se protestanti vymezovali), zde si slezští evangelíci v interiéru vynahradili vše, co exteriéru schází. Dřevo tu připomíná mramor, najdete tu přenádherné oltáře, monumentální varhany, zdobené lavice. Rozhodně se zde nešetřilo.

kostel Míru ve Svídnici – interiér   kostel Míru ve Svídnici – interiér

Původně byly kostely Míru tři, ale bohužel jeden z nich vyhořel a nebyl obnoven. Zbývající dva v Jaworu a Svídnici se i přes netrvanlivost materiálu naštěstí dochovaly do dnešní doby a věřícím slouží stále. Ten svídnický je dokonce označován jako největší hrázděný kostel v Evropě či největší barokní kostel ze dřeva na světě. Rozlohu má impozantních 1090 m2 a vejde se do něj až 7500 lidí.

GPS: 50°50'47.4"N 16°29'28.8"E

 

Text a foto: Kateřina HolečkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Polsko, Wrocław – bývalé sídlo knížete Vratislava I
Publikováno: 18.2.2016
Věže kostelů nad hlavou, trpaslíci u nohou, klidný dech historie i zrychlený tep rušného evropského města a k tomu veverky všude kolem. To je Wrocław (Vratislav).

Polsko – svátky, kuchyně a tradice
Publikováno: 17.1.2019
Chystáte se do Krakova, Varšavy nebo na polskou stranu Krkonoš? Podívejte se nejdřív, jaké tradice se tu dodržují a co si máte dát dobrého. Naši sousedé mají hodně podobné tradice a svátky jako my, i kuchyně je dost podobná, ale určité rozdíly se tam najdou.

Polsko, Nedeca – obec se středověkým hradem a malebným okolím
Publikováno: 17.7.2019
Letní prázdniny jsou ideálním časem na rodinné výlety, proto vás dnes na jeden takový pozveme. Naším cílem bude polská obec Nedeca (Niedzica), která se nachází v regionu Spiše, nedaleko slovenských hranic v Malopolském vojvodství.

Polsko, Výlety za krásami Malopolského vévodství II
Publikováno: 30.10.2019
Minulý týden jsme navštívili údolí Kościelisko a Chochołowska a dnes se vydáme k dalším turistickým atrakcím Malopolska. Tentokrát neopustíme město Zakopané, naším cílem bude podlouhlý kopec Gubałówka.

Polsko: Krakov – město králů a jednoho draka
Publikováno: 12.9.2011
Krakov – kdysi hlavní město Polska, dnes jeden z nejkrásnějších architektonických skvostů v Evropě. Celé město dýchá středověkem a tento dojem podtrhuje i neobyčejné množství zeleně, která ve velkých městech často chybí. Krakov představuje dílo zručných řemeslníků, kteří nenechávají nikoho na pochybách, že byli mistry svého oboru.

Polsko: Krakov, židovské město Kaziměř
Publikováno: 15.12.2016
Krakov, to úžasné, charismatické a historické město má pro návštěvníky tolik lákadel, že vyrazit tam jen na víkend je jedním slovem škoda. Pokud jste to ještě nezaslechli – Krakov se stává hlavním městem barové zábavy. Restaurace, kluby, cukrárny, pijalnie wódky… jeden podnik vedle druhého a všechny skvělé. A až se dostatečně občerstvíte, rozhlédněte se po městě. Židovské město Kazimierz, středověké Stare Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel a katedrála, nejposvátnější polské místo. To všechno je tu na pár čtverečních kilometrech, právě tak akorát, abyste si moc neušlapali nohy.


Souvisejicí fotogalerie

Polsko: Přírodní i kulturní klenoty Malopolského vévodství
Jedna z nejnavštěvovanějších oblastí Polska – Malopolsko nabízí celkem pět památek zapsaných do s...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.11.2019
Vydejte se s Jakubem Frankem trekovat po Nepálu a neutraťe ani korunu. Poutavá přednáška vás čeká už 24. listopadu v cestovatelské kavárně na Vajnorské 3 v Bratislavě.
19.11.2019
Dopravní podnik hlavního města Prahy připravil v rámci programu „Zážitková turistika pro příznivce historie městské hromadné dopravy“ na sobotu 23. listopadu jízdu historickou soupravou metra za poznáním zajímavých míst na trase B s průvodcem.
18.11.2019
Oponický zámeček nabídne 22. a 23. listopadu noční prohlídky Aponiovské knihovny obohacené o výklad v podání Divalla Tesáre.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 20. 11. 2019
svátek:Nikola
dnes:
středa 20.11.
7 °C
zítra:
čtvrtek 21.11.
9 °C