www.infoglobe.cz » Portugalsko, Svatojakubská pouť – Portugalská cesta

Portugalsko, Svatojakubská pouť – Portugalská cesta

Publikováno: 27.3.2021
Portugalská cesta do Santiga de Compostela se stala důležitou už ve 12. století, což je v historii Portugalska významné století, protože znamenalo nezávislost země. Není tak frekventovaná jako španělské trasy, o to větší pocit „poutničení“ budete mít.

Portugalská cesta má několik variant. Nejpopulárnější je pobřežní cesta, která vede podél Atlanského oceánu. Poutníci nejčastěji vyrážejí buď z Lisabonu (více než 600 km), nebo až z Porta, kdy je vzdálenost výrazně kratší, cca 250 km. Vyrazit ale můžete i z měst na trase z Lisabonu, např. ze Sintry a Bataihy. Čeká vás různorodá krajina, lesy, hory, roviny a města, vesničky, pláže, ale i ochutnávání místního vína. Uklidňuje-li vás pohled na vlny, je pro vás tato trasa ideální. A co teprve ty pohledy ná západy slunce.

Lisabon   Lisabon

Porto   Sintra

západy slunce

Další varianty vedou více méně vnitrozemím. Začít můžete např. ve Faru. Počítejte ale i s tím, že nachodíte více km.

Faro

I v Portugalsku jsou trasy velmi dobře značené. Nemusíte se však spoléhat jen na žluté šipky a svatojakubské mušle, můžete si stáhnout celou řadu aplikací. Na cestě uvidíte také patníky, na kterých je mušle a počet km, které vám ještě zbývají. Doporučujeme však předem vytvořit itinerář cesty, ale také si dobře rozmyslete, kdy se na svou pouť vydáte. Je to možné v kterémkoliv ročním období, ale nezapomeňte, že léto bude kvůli vysokým teplotám náročné a potkáte hodně lidí.

značení   Svatojakubská pouť

Tyto cesty vytvářejí vazby mimo politiku a ekonomiku, mimo společnost a hmotnou kulturu, vytvářejí jakousi sounáležitost mezi poutníky. Tady je jedno, jakou máte národnost i jakou cestu jste si vybrali.

Svatojakubská pouť

O průkazu poutníka i potřebných kilometrech jsme se už sice zmiňovali v předešlých článcích, ale opakování je matka moudrosti. Credencial, jak se průkaz nazývá, je možné zakoupit v informačních kancelářích, ale také cestou v katedrálách. V kostelech, restauracích, ubytovnách i kavarnách budete sbírat razítka. Základem úspěšné poutě je ujití nejméně 100 km, na kole či koni je to 200 km. Poté získáte poutnický diplom. A na co ještě potřebujete průkaz poutníka? No přece kvůli albergue, poutnickým ubytovnám.

Svatojakubská pouť

Je jen na vás, jakou cestu vyberete. Kromě této doporučujeme ještě Stříbrnou a Francouzskou cestu. Stačí si jen vzít v práci dovolenou, sbalit vše potřebné a vyrazit. Utřídíte si myšlenky, pročistíte hlavu, uvidíte krásná místa, budete žít okamžikem. Počítejte také s tím, že budete bojovat s únavou a bolestí nohou, ale věřte, že jakmile se dostanete do cíle, budou únava i bolest pryč. 

GPS: 41°08'34.5"N 8°36'40.8"W

 

Text: Daniel Fernández Cantalapiedra

Foto: Pixabay, Matouš VinšDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Španělsko, Svatojakubská pouť – Stříbrná cesta
Publikováno: 20.3.2021
Stříbrná cesta (Vía de la Plata) je jednou z těch nejstarších, které míří do Santiaga de Compostela. Zároveň je také málo frekventovaná, což je na utříbení vlastních myšlenek ideální.

Španělsko, Svatojakubská pouť – Francouzská cesta
Publikováno: 6.3.2021
Na Svatojakubskou pouť (Camino de Santiago) se můžete vydat z řady různých míst, např. ze Španělska a Portugalska. My ale dnes půjdeme tou neznámější, Francouzskou cestou.

Španělsko – Svatojakubská pouť do Santiaga de Compostela
Publikováno: 27.2.2021
Dnes nás čeká Svatojakubská cesta, „Camino de St. James“, která je nezapomenutelným zážitkem. Zatím se ale jen podíváme, kudy se na tuto pouť můžete vydat a proč byste ji měli absolvovat.

Portugalsko, Porto – (nejen) vinařské centrum – VIDEO
Publikováno: 23.8.2016
Portské víno zná asi každý. Možná si ve spojení s Portem vybavíte i vysoký ocelový most s majestátním obloukem přes řeku Douro nebo dřevěné lodičky se sudy vína, které tento drahocenný nápoj do města přivážely z vinic ve vnitrozemí. Porto je ale velmi rozmanité město s bohatou historií, kulturou, gastronomií i nedalekými plážemi na pobřeží Atlantiku a každoročně právem láká více a více návštěvníků.

Portugalsko, Lisabon – nejstarší město západní Evropy – VIDEO
Publikováno: 2.8.2016
Lisabon právem patří k jedněm z nejnavštěvovanějších měst Evropy. Žluté tramvaje, kopce a lanovky... Můžete se na dlouhé hodiny ztratit v jeho barevných uličkách s vlajícím prádlem, popít kávu spolu s místními v jedné z mnoha kavárniček a ochutnávat k tomu místní sladké pečivo nebo vyrazit k majestátnímu červenému mostu Ponte 25 de Abril, který jako by z oka vypadl sanfranciskému Golden Gate Bridge.

Portugalsko, Sintra – romantické městečko nedaleko Lisabonu – VIDEO
Publikováno: 9.8.2016
Jen zhruba 45 minut cesty vlakem z centra Lisabonu stojí městečko Sintra, které se proslavilo hlavně svým hradem, paláci a mnoha neobvyklými romantickými budovami. Krom toho se kolem něj rozkládá krásný přírodní park Sintra-Cascais a neobvyklé hory, které přímo vybízejí k výletům. Pojďme se do Sintry společně podívat.

Portugalsko: Faro – vstupní brána regionu Algarve – VIDEO
Publikováno: 25.2.2020
Pokud se chystáte navštívit Algarve v jižním Portugalsku, budete městem Faro pravděpodobně minimálně projíždět. Už jen kvůli jeho památkám by ale byla škoda se v něm na chvíli nezastavit.


Souvisejicí fotogalerie

Portugalsko – dovolená u moře i chození po památkách
Portské víno, surfaři, Christiano Ronaldo, jedny z nejkrásnějších pláží, noční život a krásná arc...

Portugalsko: Lisabon
Procházka hlavním městem Portugalska. Foto: Jakub Štantejský a Maxim Kucer


Souvisejicí videa

Portugalsko, Faro – vstupní brána regionu Algarve
Do Fara se dostanete vlakem z Lisabonu, ale také dálkovými autobusy z jihu Španělska. Divoké part...

Portugalsko, Sintra – romantické městečko
Portugalsko nabízí mnoho památek, které jsou zapsané na seznamu UNESCO, a městečko Sintra je jedn...

Portugalsko, Lisabon – nejstarší město západní Evropy
Kopce, žluté tramvaje, lanovky a zase ty kopce – tohle přesně vystihuje jedno z nejnavštěvovanějš...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Dotek jara

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Exkluzivní miniatury: řemeslný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Dárkový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Liptov - turistický průvodce z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.4.2021
Před pár dny oznámil Bratislavský dopravní podnik informaci o zvýšení ceny jízdného, zrušení oblíbeného 15minutového lístku a zlevnění ročního lístku o 25 %.
12.4.2021
Nedávno vyšla nová studie Barcelonského institutu pro globální zdraví (ISGlobal) o kvalitě ovzduší v evropských městech. Mezi 31 státy mají nejhorší výsledky Itálie, Španělsko, Polsko, Belgie a Česká republika.
9.4.2021
Tato doba není snadná ani pro zoologické zahrady. Nejdříve zvířatům chyběly proudící davy návštěvníků, nyní jsou velký problém chybějící příjmy ze vstupného. Peníze rychle docházejí, pomoc od státu není dostatečná, ale zvířata musejí jíst každý den. A vy můžete pomoct je nakrmit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALŽÍRSKO, POBŘEŽÍ SLONOVINY A TUNISKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 14. 4. 2021
svátek:Vincenc
dnes:
středa 14.4.
7 °C
zítra:
čtvrtek 15.4.
3 °C