www.infoglobe.cz » Procházka Oxfordem

Procházka Oxfordem

Publikováno: 23.7.2009
Když se řekne Oxford, každý si jistě vybaví slavnou univerzitu. Toto město zkrátka dýchá nezaměnitelnou atmosférou a je plné úžasných míst, které by neměly uniknout očím žádného z nás.

První kroky téměř každého návštěvníka směřují ke zdejším kolejím. Ve městě jich je 38 a jejich prostory lákají mnoho turistů. Jednou z nejnavštěvovanějších a také nejstarších v Oxfordu je Merton College. První budovy tohoto komplexu byly postaveny již v polovině 13. století, konkrétně v roce 1264. Tato kolej má však více „nej“ – její součástí je například nejstarší, nepřetržitě fungující knihovna na světě, sloužící akademikům a studentům.

Pro turisty je také otevřena kaple, která je součástí komplexu Meron College. Ta patří k nejkrásnějším církevním budovám v celém Oxfordu. S její stavbou se začalo ve 13. století  a během dalších stovek let byla několikrát přestavována. Například na konci 17. století jí vtiskl svůj rukopis i slavný britský architekt Christopher Wren.

Magdalen College je často spojována s přívlastkem nejkrásnější či nejpůvabnější ze všech. Je však o dost mladší než již zmiňovaná kolej Merton, pochází až z druhé poloviny 15. století. Zvonice, jenž je její součástí, patří k nejznámějším stavbám v Oxfordu. Často je vyobrazována na fotografiích a pohlednicích.Postavena byla v roce 1492 a na město dohlíží z výšky 144 metrů. Již od 15 století je součástí místních tradic. Vždy 1. května se univerzitní sbor pustí do zpěvu a z vrcholu zvonice tak oslavuje (trochu předčasný) příchod léta.

Ale nejen univerzitní koleje si zaslouží naši pozornost. Jestliže patříte k lidem, kteří mají rádi přírodu, určitě vás potěší návštěva Oxfordské botanické zahrady. Ta je mimo jiné i jednou z nejstarších vědeckých zahrad na světě. Založena byla v roce 1621, jakou součást univerzity. Pěstovali se zde léčivé rostliny, pro vědecké účely a stejně tak je tomu i dnes. Pokud patříte k opravdu dobrým botanikům, můžete si otestovat svoje znalosti. Pěstuje se tu totiž přes  7 tisíc rostlinných druhů mezi nimiž jsou i kousky, které nikde jinde na světě nenajdete.

Celá zahrada je pro přehlednost rozdělena do tří částí. Jednou z nejpoutavějších jsou skleníky. Pokud je navštívíte, připadáte si jako v jiném světě. Obdivovat  můžete rostliny ze suchých pouštních či tropických oblastí, stejně jako stoleté kaktusy, vodní lilie a masožravé rostliny.

Celá zahrada je zkrátka plná nádherných rostlin, tajemných zákoutí a zajímavostí. Jednou z nich například je, že vůbec první skleník ve Velké Británii byl postaven v této zahradě. Bylo  to před více než 300 lety, jak dokazují plány z roku 1675.

Milovníky umění jistě upoutá univerzitní muzeum Ashmolean. Založeno bylo v roce 1683 a může se tak pyšnit dvěma „nej“. Nejen že je nejstarším muzeem ve Velké Británii, ale také nejstarším univerzitním muzeem světa. Jeho součástí jsou velice významné sbírky umění a archeologie. Pokochat se tu můžete  například díly od Michelangela, Leonarda da Vinciho či Picassa. Opravdovým skvostem jsou také nedotčené housle „stradivárky“.

Text/foto: Libor Včelík

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Velká Británie: Překrásný vodní hrad – Bodiam Castle
Publikováno: 1.6.2014
Několik měsíců, které jsem ještě jako studentka vysoké školy prožila v Anglii, jsem využila nejen na sbírání životních zkušeností a důležitých řádků do životopisu, ale také na cestování a poznávání zajímavých míst. Jedním z nich byl i překrásný vodní hrad, známý jako Bodiam Castle.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.9.2019
Přemýšleli jste někdy, jaké to je být uprostřed sportovního zápolení na olympijských hrách a mít přitom možnost zachytit emoce, které jsou všude kolem? To nadšení, očekávání, euforie i zklamání, slzy štěstí i zármutku nad skvělým či nepovedeným výkonem, možnost zachytit okamžiky, na které se čeká dlouhé čtyři roky a pro někoho jsou jen jednou za život…
21.9.2019
V rámci Dne architektury máte jedinečnou možnost navštívit multifunkční sportovní halu v Dolních Břežanech nedaleko Prahy, která připomíná mimozemskou vesmírnou loď. Prohlídka bude komentována architektem Jakubem Našincem, který stavbu sám navrhl. Sraz je v pátek 4. 10. v 11 hodin před halou, na adrese Na Vršku 290, Dolní Břežany.
20.9.2019
Oblíbený mezinárodní festival současného umění – Bílá noc se uskuteční od 27. do 29. září v Bratislavě a od 4. do 6. října v Košicích. Letošní novinkou bude prodloužení trvání festivalu z jedné na tři noci.


Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 22. 9. 2019
svátek:Darina
dnes:
neděle 22.9.
19 °C
zítra:
pondělí 23.9.
18 °C