www.infoglobe.cz » Pula – město historie a římské kultury

Pula – město historie a římské kultury

Publikováno: 13.12.2010
Jedno z nejnavštěvovanějších míst Istrie je nepochybně město Pula. Každoročně sem přijíždí množství turistů, obdivujících nejen historické památky, ale i úzké uličky a samotnou kulturu. Nachází se na jihu poloostrova a její největší přístav na Istrii má důležitý hospodářský význam.

PulaKromě Chorvatů žijí v Pule i Italové, kteří svojí povahou dotvářejí veselé prostředí citelné na každém kroku. I v minulosti bylo město pod nadvládou Benátčanů, po první světové válce ho dokonce obsadili právě Italové. Bez ohledu na to dnes vyniká zejména cestovním ruchem, ale významné postavení má i v oblasti kultury.

Památky nejen pro fotografy

Turisticky nejatraktivnější a nejvyhledávanější místo je amfiteátr, známý také jako Aréna. Je charakteristický dvěma poschodími s arkádami a třetím poschodím s okny. V minulosti se využíval na zápasy gladiátorů, ale také na obchodní účely. Dnes je naopak dějištěm divadelních představení, filmových festivalů a různých koncertů. Zajímavé je využití jeho podzemních chodeb, kde vystavují rozličné předměty z římského období, ale zhlédnout tam můžete i expozici věnovanou pěstování hroznů a oliv v antickém období.

Pula

Další vzácná historická památka města je Augustův chrám. Je postaven na vyvýšeném místě a charakterizuje ho šest sloupů. V průběhu jednotlivých období sloužil jako křesťanský kostel, byl prostorem pro divadlo, později ho využívali jako sýpku. Dnes si tam můžete prohlédnout výstavu antického sochařství. Vedle chrámu se nachází Stará radnice. Kdysi gotickou budovu zničenou požárem přestavěli a v současnosti svým výzorem představuje renesanční období.

Pula

Pozornost si zaslouží i františkánský klášter s kostelem Sv. Františka z Assisi. Zajímavý je hlavně spojením románských a gotických prvků, jež vytvářejí hodnotné dílo minulosti. Katedrála Nanebevzetí Panny Marie je rovněž bohatá na množství zajímavých děl jako jsou mozaika pod hlavním oltářem, renesanční jižní portál nebo sakristie z 13. století.

V Pule strávil určitý čas svého života slavný irský spisovatel James Joyce, jenž tu působil jako učitel angličtiny.

Pula

Text a foto: Karin Bogschová

Překlad: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Chorvatsko, Kvarnerské pobřeží – relax na polostrově Kačjak nedaleko letoviska Crikvenica  
Publikováno: 18.9.2013
Koncem léta, když už nebývají pláže tak přeplněné, slunce však stále krásně hřeje a když se také ceny za ubytování, stravu či plážové atrakce pomalu ale jistě posouvají směrem dolů, jsme se s partou kamarádů vydali na pár dní k "slovenskému moři" - do Chorvatska.

Chorvatsko: Letovisko Baška na ostrově Krk
Publikováno: 26.12.2012
Každý z nás si pod ideální dovolenou představuje něco jiného. Někdo rád leží na pláži, jiný překonává sám sebe během náročných horských výstupů, nebo alespoň přes dovolenou popustí uzdu odpovědnosti a vrhne se do víru bujaré zábavy. Pro mě je to kombinace všeho, od vylehávání na pláži, přes bláznivé sporty, poznávání krás okolí až po ochutnávání místní kuchyně.

Plitvická jezera
Publikováno: 2.5.2010
Plitvická jezera patří mezi nejznámější národní parky Chorvatska. Mimo to jsou zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Krasová jezera jsou terasovitě rozložena a spojena průtoky. Nachází se zde 140 vodopádů, 20 jeskyní a zřídel.

Chorvatsko, Umag – na skok k moři
Publikováno: 22.8.2016
Pokud máte dovolenou jen pár dní, a přesto byste rádi jeli autem k moři, Umag je ideální chorvatskou destinací. Jedná se o přístavní město na poloostrově Istria, které může nabídnout především čisté moře a nepřeplněné pláže.


Souvisejicí fotogalerie

Chorvatsko: Letovisko Baška na ostrově Krk
Známé chorvatské rekreační letovisko Baška, které je díky nádherné architektuře považováno za jed...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.7.2019
Letošní třetí ročník Dnů lidové architektury ve Středočeském kraji, jehož hlavním centrem se staly Skalní domy Regionálního muzea Mělník a centrum obce Lhotka, se uskuteční od 20. do 28. července. Slavnostní zahájení v obci Lhotka u Mělníka bude v sobotu 20. července od 11 hodin.
17.7.2019
Zveme vás na nevšední festival vícehlasého chrámového a lidového zpěvu z různých oblastí Slovenska a východní Evropy, který se uskuteční o víkendu 20. a 21 července v Telgártu.

16.7.2019
Nově otevřená rozhledna s názvem Boží vyhlídka v Krušných horách na Karlovarsku, na jejímž vrcholu je umístěn zvon, stojí ve výšce 1099 metrů n. m. Přístupná je celý den z červené turistické značky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LAOS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 18. 7. 2019
svátek:Drahomíra