www.infoglobe.cz » Rakousko: Alpentrip X. - Konečně v Korutanech, konečně dovolená

Rakousko: Alpentrip X. - Konečně v Korutanech, konečně dovolená

Publikováno: 21.10.2012
Korutanské Alpy jsou od nepaměti jednou z nejvyhledávanějších částí Rakouska. Země jezer a velehor, místo kam i Rakušan z Tyrolska jede na dovolenou, chce-li si užít přírody.

Severní ItálieI když je sever Itálie nanejvýš pohodovým místem k dovolené, stále ještě existují místa, na které se lze i po týdnu cestování opravdu těšit. Při pohledu na rozvrh naší plánované trasy nás opět čekal jeden delší mezistátní přejezd. Po ranní kávě v probouzejícím se kempu, rozhýbání ztuhlých údů po nočním benátském maratonu a drobné opravě nepochopitelně vypadnuvšího zpětného zrcátka na jinak spolehlivém Mercedesu opět sedám za volant. Čeká nás zhruba 250 kilometrový úsek, jehož větší část vede po celkem pohodové dálnici A4, resp. A23, vedoucí přes Udine do příhraničního města Villach, které je jakousi křižovatkou mezi Itálií, Rakouskem a Slovinskem na jihu. Obě větší města však necháváme pro tentokrát bez povšimnutí a raději si cestu zkracujeme přes nižší horský průsmyk, k němuž vede cesta od dálničního sjezdu u vesnice Pontebba.

Cestou k jezeruTato část jižní strany Alp neblaze proslula během první světové války krvavou a více než rok trvající bitvou na řece Piavě, která svou letní kulminací během ledovcových tání několikrát znemožnila postup či ústup některé ze zúčastněných armád. Padlé dnes připomíná monumentální vojenská svatyně na vrcholu hřebenu Monte Grappa, podobně jako dodnes patrné známky bojových opevnění, zákopů a bunkrů v okolních horách.

Na italské straně nás však již nic nedrží a už se těšíme, až přímořské vedro vystřídá svěží horský vánek, ledová voda a komfort některého z rakouských kempů u jednoho z korutanských jezer.

Cestou k jezeruPo krátké zastávce na italsko-rakouské hranici, označené cedulí s výmluvným nápisem Herzlich Willkommen in Kärnten, opět sjíždíme do údolí, přičemž naše volba padla na jezero Weissensee s vědomím toho, že v případě nespokojenosti či obsazenosti kempů se do 20 - 30 kilometrů nachází jezera jiná a zároveň stejně krásná.

Centrem oblasti jezera Weissensee je malá obec Techendorf, nabízející vše podstatné hezky pohromadě. Půjčovny s nabídkou příslušenství k vyžití na vodě i souši, obchůdek Spar a několik samostatných restaurací, penzionů i jeden luxusní hotel sítě Moser. Půvabný most spojující oba břehy relativně úzkého, ale zato dlouhého pruhu jezera ještě dotváří útulnost i přívětivost tohoto městečka. Obec Techendorf

To hlavní však přišlo v zápětí, tj. najít rozumné ubytování a jako již po několikáté jsme měli hned napoprvé štěstí. Camping Knaller nabízel podobně jako obec vše, co si jen lze na poklidné dovolené přát. Nové moderní zázemí, komfortní sociální zařízení, všudypřítomná čistota, vlastní pláž s dostatkem místa i slušná nabídka občerstvení. KorutanyKemp je zároveň ideálním výchozím bodem pro pěší i cykloturistiku po okolí. Ač okolní vrcholy nedosahují nijak závratných výšek, rozhodně není třeba je podceňovat. Dokonalý informační systém, mapy a podrobné rozpisy všech tras s horizontálním profilem jednotlivých úseků snad až trochu ubírají na dobrodružnosti takovýchto výletů. Stačí si opět vzpomenout na včerejší benátské bloudění a jen stěží si lze představit, že to bylo pouhých 15 hodin nazpět, co jsme proklínali autora info tabulí v jednom z nejnavštěvovanějších měst Evropy. V Korutanech je vše tak nějak prostě a přirozeně dokonalé, ale možná je to jen vyústění skoro již týdenního putování a vidina toho, že na pár dní konečně někde zakotvíte, vyspíte se a začnete relaxovat, aniž by vás druhý den čekalo 200 kilometrů italské autostrády. Korutany

Je večer. Nejdelší procházka má nanejvýš pár desítek metrů do míst, odkud je nejlépe vidět západ slunce mezi dvěma horami na obzoru. Z nedaleké zahrádky u roubené pivnice je slyšet cinkání sklenic vynikajícího pšeničného Weizenbiera a vy máte chuť na voňavý Schnitzel, který je po těch několika pizzách jediným možným balzámem na ančovičkami a artyčoky zjizvené trávení.

Teď se s vámi na pár dní rozloučíme, neb nám začíná zasloužená dovolená. Cestou z Korutan se opět ozveme. Tak zase v neděli, "Grüß Gott"!               

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: Tereza PřeklasováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko, Korutansko – dovolená u sousedů
Publikováno: 24.6.2020
Přinášíme vám několik rekreačních tipů a nápadů na aktivní dovolenou v Korutanech na slunném jihu Rakouska.

Rakousko, Ischgl – ráj lyžařské turistiky a skialpinismu
Publikováno: 27.1.2019
Dnes se vydáme do malebné rakouské obce Ischgl ve spolkové zemi Tyrolsko (okres Landeck), která se rozprostírá přímo pod úpatím světoznámého lyžařského střediska Silvretta Arena Ischgl-Samnaun v Paznaunském údolí.

Korutany: Na lyžích za zimní zábavou
Publikováno: 26.10.2015
Málokde člověk cítí takovou „chuť do života“ jako právě v Korutanech. Zimní dovolená v nejjižnější spolkové zemi Rakouska je synonymem jak aktivního požitku a čisté radosti ze života, tak širokých, zaručeně zasněžených svahů na jedné straně a snowparků a freeride areálů na druhé straně.

Rakousko: Traunstein – ferratový strážce Solné komory
Publikováno: 12.10.2015
Zavítejme na jednu z nejkrásnějších zajištěných cest v Alpách. Pod vámi se stříbří poklidná hladina azurového solného jezera Traunsee, na které dohlíží strážci Julských Alp, na horizontu se klaní Dachstein, Totes Gebirge a šumavské lesy. Tak to je vysněný Traunstein.

Rakousko: Pasterze – nejdelší ledovec Východních Alp
Publikováno: 5.8.2015
Ledovce patří k neodmyslitelným a charakteristickým prvkům velehor, tvoří jejich přirozenou součást. Svou erozivní činností výrazně přispívají k utváření vysokohorského reliéfu, jsou také bohatým vodním zdrojem. V rakouské části Alp se také nachází množství různých menších i větších ledovců. Nejdelším a nejznámějším rakouským ledovcem je Pasterze, který se nachází v pohoří Vysoké Taury.

Rakousko: Hallstatt – malebné městečko na břehu jezera
Publikováno: 6.4.2015
Toto malebné městečko, patřící ke světovému dědictví UNESCO, se nachází ve středním Rakousku, v oblasti, která se ne nadarmo nazývá Solná komora. Tato oblast je ohraničená vysokými vápencovými hřebeny a nachází se zde mnoho krásných jezer.

Rakousko: Alpentrip XII. - Resumé
Publikováno: 11.11.2012
Vše krásné jednou končí a bohužel i naše putování, během kterého jsme něco přes týden stihli poznat a navštívit opravdu hodně pozoruhodných míst. Co náš překvapilo, poučilo či zklamalo? Na to si zkusíme odpovědět v tomto posledním setkání.

Rakousko: Alpentrip XI. - Autem na střechu Evropy II.
Publikováno: 4.11.2012
Grossglocknerská horská silnice patří vůbec nejvýše položeným přejezdům, jaký můžete v Alpách zdolat. Trasa vede zároveň přes jeden z nejkrásnějších horských průsmyků Evropy, jenž Vás zavede až do srdce Vysokých Taur.

Rakousko: Alpentrip XI. - Autem na střechu Evropy I.
Publikováno: 28.10.2012
Po několikadenní zastávce v Korutanech, v zemi hor a jezer, se opět vydáváme na cestu, která tentokrát pomalu ale jistě směřuje zpět do vlasti české. A jelikož se naše dovolená nese ve znamení hesla, že i cesta může být cíl, rozhodli jsme se i jinak zdlouhavý a pro mnohé i nepříjemný návrat zpestřit přejezdem jedné z vůbec nejvýše položených horských silnic Evropy, okolo hory Grossglockner.

Itálie: Alpentrip IX. - Ztraceni v Benátkách II.
Publikováno: 14.10.2012
Druhý díl netradičního putování po jednom z nejpozoruhodnějších měst Evropy bude také snad o něco málo optimističtější.

Itálie: Alpentrip VIII. - Ztraceni v Benátkách I.
Publikováno: 7.10.2012
Místo, jehož kouzlu musí podlehnout každý, kdo se třeba jen na pár hodin toulá křivolakými uličkami nad kanály tohoto jedinečného města. Natož když se v něm regulérně ztratíte, jako se to povedlo nám.

Itálie: Alpentrip V. - Lago di Garda III.
Publikováno: 23.9.2012
Již sedmým dílem pokračuje naše cesta po alpských zemích, a to jsme na ni vyrazili teprve před necelým týdnem. Dnes se opět vydáme na cestu, která nás přes východní břeh jezera zavede do letoviska Sirmione v nejjižnější části Lago di Garda, abychom dále přes Veronu dorazili až do Benátek.

Itálie: Alpentrip V. - Lago di Garda II.
Publikováno: 16.9.2012
Ve druhém pokračování naší zastávky u známého severoitalského jezera se budeme věnovat více lehké horské turistice než vodním radovánkám či horolezeckému dobrodružství, o které tu však rozhodně není nouze.

Itálie: Alpentrip V. - Lago di Garda I.
Publikováno: 9.9.2012
Lago di Garda - jakési synonymum aktivní dovolené, která každoročně láká statisíce turistů do jedné z nejatraktivnějších alpských lokalit, kde si na své přijdou především milovníci všech druhů horské turistiky, cyklistiky i windsurfingu.

Rakousko: Alpentrip I. – Plánování a odjezd
Publikováno: 12.8.2012
První díl nového cestopisného povídání bude věnován hlavním bodům plánované trasy, během níž za týden navštívíme tři alpské země, horská jezera i množství zajímavých památek a míst, které určitě stojí za to vidět.

Bad Kleinkirchheim - přírodní klenot Korutan
Publikováno: 28.4.2010
Malé lázeňské městečko a současně i vyhledávané lyžařské středisko Bad Kleinkirchheim leží v rakouské spolkové zemi Korutany (Kärnten). Přestože má sotva 2 tisícky stálých obyvatel, během sezóny se tento počet zdesetinásobí. I když pojem sezóna je v tomto případě více než relativní, neboť městečko žije z cestovního ruchu po celý rok. A má na to všechny předpoklady.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.9.2020
U příležitosti Světového dne cestovního ruchu (27. září), nabízí Gemersko-malohontské muzeum bezplatný vstup do výstavních a expozičních prostor od 13 do 18 hodin.
24.9.2020
Nová kniha cestovatele Jana Hocka!
• 2 500 kilometrů českou a slovenskou přírodou.
• Pěšky, na kole, lodí, na lyžích i na koni.
• Jednodenní výlety různé náročnosti.
• Příroda národních parků a chráněných oblastí.
• Profesionální a panoramatické fotografie.
23.9.2020
Světový den cestovního ruchu se každoročně slaví 27. září a jeho cílem je zvyšovat povědomí o významu cestovního ruchu, jeho sociálních, kulturních, ekologických i ekonomických hodnotách a přínosu k dosažení cílů udržitelného rozvoje.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NEPÁL:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 25. 9. 2020
svátek:Zlata
dnes:
pátek 25.9.
15 °C
zítra:
sobota 26.9.
8 °C