www.infoglobe.cz » Rakousko: Alpentrip XI. - Autem na střechu Evropy I.

Rakousko: Alpentrip XI. - Autem na střechu Evropy I.

Publikováno: 28.10.2012
Po několikadenní zastávce v Korutanech, v zemi hor a jezer, se opět vydáváme na cestu, která tentokrát pomalu ale jistě směřuje zpět do vlasti české. A jelikož se naše dovolená nese ve znamení hesla, že i cesta může být cíl, rozhodli jsme se i jinak zdlouhavý a pro mnohé i nepříjemný návrat zpestřit přejezdem jedné z vůbec nejvýše položených horských silnic Evropy, okolo hory Grossglockner.

KorutanyVše příjemné jednou končí, stejně tak i naše cesta, která především díky své poslední horské etapě dostala jméno Alpentrip. Z prosluněných Korutan, po třech dnech strávených činorodým poflakováním u jezera Weissensee, v jednom z nejkrásnějších koutů Rakouska, jsme zamířili na severozápad. Většina cestovatelů a jadranských dovolenkářů projede tuto spolkovou zemi víceméně bez povšimnutí, jelikož krajem okolo příhraničního města Villach se projíždí v noci či nad ránem, během cesty za chorvatskými plážemi. My jsme však měli zájem i nadále objevovat i zajímavá místa mimo hlavní dálniční tahy, a tak padla volba na relativně nedalekou vysokohorskou silnici, táhnoucí se přes hřebeny v těsné blízkosti nejvyšší rakouské hory Grossglockner (3798 m). Krátká porada s mapou, vytýčení trasy a návrat do míst, které jsem navštívil v období vrcholné puberty, kdy mě jakékoliv delší cestování spíše otravovalo a většinu jsem jich prospal. Ne tak glocknerskou hochalpenstrasse, na kterou si i přes ty roky více než dobře pamatuji a už tehdy jsem věděl, že ji jednou musím sám jako řidič zdolat. Dnes tedy nastal den, kdy se mi tento sen nejspíš splní.

cestou na Grossglockner

Pravda, není to zrovna nejkratší cesta domů, ale jak jsem již naznačil, rozhodně nebylo účelem ani záměrem jakkoliv pospíchat a navíc byla ve hře ještě další zastávka v okolí salcburského Hallstattu.

Zhruba hodinový přejezd od jezera Weißensee k úpatí Grossglockneru utekl celkem rychle. Za okny se střídaly překrásné scenérie a i počasí napovídalo, že dnes je právě ten den jako stvořený k návštěvě jednoho z nejpozoruhodnějších míst této části Alp.

Asi nejznámější vysokohorská silnice, vedoucí do srdce Národního parku Hohe Heiligenblut - kostelTauern, tedy Vysoké Taury, začíná v obci Heiligenblut, která sama o sobě nese právem titul nejkrásnější alpská vesnice, jejíž dominantou je krom již zmiňované hory především štíhlá věž kostela, v němž je údajně ukryta jedna z nejposvátnějších relikvií – lahvička s Kristovou krví (blut). Dřívější kaple a dnešní kostel, zasvěcený svatému Vincencovi, vznikl v místě, kde bylo nalezeno tělo dánského prince Brikciuse, který zde roku 914 zahynul během sněhové bouře při své cestě z Cařihradu. A byl to právě on, kdo převážel onu zmíněnou a později také nalezenou relikvii. Dnešní honosný oltář i pocty tomuto místu jsou dokladem zbožnosti místních horalů, která přetrvává po celá staletí.

Heiligenblut je obcí s prakticky nepřetržitou turistickou sezónou. V zimě jsou zde široké možnosti lyžařského vyžití a v létě pak okolní vrcholy lákají stovky ba tisíce milovníků vysokohorského adrenalinu. Jak sem již zmínil, začíná, nebo také končí, zde ona silnice, na kterou se vzápětí vydáme.

vyhlídka Kaiser Franz Josefs HöhePo průjezdu obcí nás zanedlouho uvítá mýtná brána, kde za poplatek 32 euro za auto, resp 22 euro za motocykl/elektromobil, získáme povolení k vjezdu i stručné turistické letáčky, a to dokonce v českém překladu. Někdo bude možná namítat, že cena je přeci jen trochu vysoká, ale já říkám, že se tato investice rozhodně vyplatí, což uvidíte i na našich ilustračních snímcích, přičemž vlastní zážitek je vskutku jedinečný. Od mýtné brány vás pak čeká téměř 50 kilometrů cesty s desítkami serpentin, vyhlídek a míst k zastavení i krátké procházce, například k některému z vodopádů. Samostatnou kapitolou je pak zastávka na proslulé vyhlídce Kaiser Franz Josefs Höhe, ze které krom majestátní hory Grossglockner můžeme obdivovat i jeden z nejrychleji mizejících alpských ledovců – Pasterzenkees.

Vyhlídka, z níž máme celou scenérii jako na dlani, se nachází ve výšce „pouhých“ 2369 metrů. Proč pouhých? Protože my pojedeme ještě výš a zdoláme horský průsmyk v sevření rozeklaných skal, přičemž nejvyšší bod této cesty sahá až k magické hranici 2 500 metrů! Ale to až v příštím díle…   

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: Tereza Překlasová a Jan ChaloupkaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko: Alpentrip I. – Plánování a odjezd
Publikováno: 12.8.2012
První díl nového cestopisného povídání bude věnován hlavním bodům plánované trasy, během níž za týden navštívíme tři alpské země, horská jezera i množství zajímavých památek a míst, které určitě stojí za to vidět.

Rakousko: Traunstein – ferratový strážce Solné komory
Publikováno: 12.10.2015
Zavítejme na jednu z nejkrásnějších zajištěných cest v Alpách. Pod vámi se stříbří poklidná hladina azurového solného jezera Traunsee, na které dohlíží strážci Julských Alp, na horizontu se klaní Dachstein, Totes Gebirge a šumavské lesy. Tak to je vysněný Traunstein.

Rakousko: Hallstatt – malebné městečko na břehu jezera
Publikováno: 6.4.2015
Toto malebné městečko, patřící ke světovému dědictví UNESCO, se nachází ve středním Rakousku, v oblasti, která se ne nadarmo nazývá Solná komora. Tato oblast je ohraničená vysokými vápencovými hřebeny a nachází se zde mnoho krásných jezer.

Rakousko: Alpentrip XII. - Resumé
Publikováno: 11.11.2012
Vše krásné jednou končí a bohužel i naše putování, během kterého jsme něco přes týden stihli poznat a navštívit opravdu hodně pozoruhodných míst. Co náš překvapilo, poučilo či zklamalo? Na to si zkusíme odpovědět v tomto posledním setkání.

Rakousko: Alpentrip XI. - Autem na střechu Evropy II.
Publikováno: 4.11.2012
Grossglocknerská horská silnice patří vůbec nejvýše položeným přejezdům, jaký můžete v Alpách zdolat. Trasa vede zároveň přes jeden z nejkrásnějších horských průsmyků Evropy, jenž Vás zavede až do srdce Vysokých Taur.

Rakousko: Alpentrip X. - Konečně v Korutanech, konečně dovolená
Publikováno: 21.10.2012
Korutanské Alpy jsou od nepaměti jednou z nejvyhledávanějších částí Rakouska. Země jezer a velehor, místo kam i Rakušan z Tyrolska jede na dovolenou, chce-li si užít přírody.

Itálie: Alpentrip IX. - Ztraceni v Benátkách II.
Publikováno: 14.10.2012
Druhý díl netradičního putování po jednom z nejpozoruhodnějších měst Evropy bude také snad o něco málo optimističtější.

Itálie: Alpentrip VIII. - Ztraceni v Benátkách I.
Publikováno: 7.10.2012
Místo, jehož kouzlu musí podlehnout každý, kdo se třeba jen na pár hodin toulá křivolakými uličkami nad kanály tohoto jedinečného města. Natož když se v něm regulérně ztratíte, jako se to povedlo nám.

Itálie: Alpentrip V. - Lago di Garda II.
Publikováno: 16.9.2012
Ve druhém pokračování naší zastávky u známého severoitalského jezera se budeme věnovat více lehké horské turistice než vodním radovánkám či horolezeckému dobrodružství, o které tu však rozhodně není nouze.

Itálie: Alpentrip V. - Lago di Garda I.
Publikováno: 9.9.2012
Lago di Garda - jakési synonymum aktivní dovolené, která každoročně láká statisíce turistů do jedné z nejatraktivnějších alpských lokalit, kde si na své přijdou především milovníci všech druhů horské turistiky, cyklistiky i windsurfingu.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.11.2019
Ústředí lidové umělecké výroby (ÚĽUV) v Tatranské Lomnici otevřelo novou výstavu Betlémy. Návštěvníkům představí historii betlémů prostřednictvím vybraných děl ze sbírkového fondu.
12.11.2019
Oslavy svátku svatého Martina jsou spojovány s příchodem zimy a dnes také s hody, na kterých nesmí chybět svatomartinská pečená husa a mladé víno. Oslavy se konají na mnoha místech republiky, v Klimkovicích například v sobotu 16. listopadu začínají v 11.11 před zámkem.
11.11.2019
Vánoce jsou časem milých překvapení a malých zázraků. Krásné chvíle s rodinou a tu pravou sváteční atmosféru si můžete vychutnat i v malebném zámeckém komplexu Schloss Hof, který má právě v tento čas neopakovatelné kouzlo.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 13. 11. 2019
svátek:Tibor
dnes:
středa 13.11.
3 °C
zítra:
čtvrtek 14.11.
4 °C