www.infoglobe.cz » Rakousko: Alpentrip XI. - Autem na střechu Evropy II.

Rakousko: Alpentrip XI. - Autem na střechu Evropy II.

Publikováno: 4.11.2012
Grossglocknerská horská silnice patří vůbec nejvýše položeným přejezdům, jaký můžete v Alpách zdolat. Trasa vede zároveň přes jeden z nejkrásnějších horských průsmyků Evropy, jenž Vás zavede až do srdce Vysokých Taur.

V minulém díle jsme naši cestu zakončili na vyhlídce France Josefa, o které je potřeba také zmínit několik zajímavých informací. Nejprve si však musíme říci něco o samotné vysokohorské silnici, dnes spojující dvě významné rakouské obce, a to korutanský Heiligenblut a známější salcburské Zell am See. Ještě před více jak 70 lety tato dnes oblíbená lyžařská střediska spojovala jen nesnadno zdolatelná pěšina, přičemž první návrhy na zbudování plnohodnotné silnice padly až v roce 1924. Otcem této myšlenky byl dvorní rada Ing. Franz Wallack. První stavební práce započaly až v srpnu roku 1930, přičemž slavnostního otevření se toto mistrovské dílo dočkalo rovných 5 let od prvního výkopu, tedy 3. 8.1935. Vroce 1934 již byla zpřístupněna vyhlídka na Edelweissspitze (2571m). V rekordním čase tak vznikla unikátní stavba o délce 48 kilometrů s převýšením 1748 metrů. Nejvyšší stoupání, celých 14%, se nachází u odbočky na již zmíněnou vyhlídku, která je zároveň nejvyšším bodem celé trasy, nacházejícím se ve výšce 2571 m n. m.

Za dobrého počasí je z ní možno vidět na 37 okolních vrcholů, jejichž výška přesahuje hranici 3000 metrů a také 19 ledovců. Samotná hlavní silnice dosahuje rekordní výšky 2505 metrů u 311-ti metrového tunelu Hochtor. Během výkopových prací v nejvyšších partiích cesty byly nalezeny artefakty, z nichž nejznámější bronzová soška poukazuje na přítomnost Římanů již v 1. století našeho letopočtu. Z historických pramenů však vyplývá, že Římany v těchto končinách lákala především vidina zlatých nalezišť, než že by si Vysoké Taury v okolí nejvyšší hory vybrali jako trasu nejschůdnější obchodní stezky do bohatého Solnohradska.      

Průměrná výška sněhu zde dosahuje 5 metrů. Více jak 250 dní v roce zde prší či sněží a není nic výjimečného uvíznout v půlce léta v menší sněhové vánici či nijak příjemné průtrži mračen, která z již tak drsného kusu země udělá hotový Mordor! (temná, horská a nadmíru depresivní krajina z mytologického světa Pána prstenů, pozn. autora)

Silnice je otevřena denně od začátku května do začátku listopadu a její průjezd je zpoplatněn 22 - 32 eury. Zároveň je třeba sledovat aktuální podmínky průjezdu a konkrétní otevírací dobu pro dané roční období resp. měsíce, která se několikrát v sezoně částečně mění.

Nyní zpět k vyhlídce císaře France Josefa, která je první z možných odboček od hlavního tahu. Parkoviště a terasy F-J-Hohe prakticky celé léto překypují turisty, kteří sem v drtivé většině vyhnali své plechové miláčky. Po cestě ale často míjíme i takové borce, kteří se rozhodli stovky ba tisíce metrů vystoupat doslova vlastními silami, ať už pěšky či na kole. A není jich rozhodně málo!

Na konci slepé silnice Gletcherstrasse však všechny cestovatele čeká nadmíru působivá scenérie tvořená majestátní horou Grossglockner, pod níž se v desetikilometrovém splazu vine největší ledovec východních Alp. K ledovci Pasterze vede od Josefovy vyhlídky také krátká lanová dráha a tak nic nebrání ledovcovému dobrodružství, které lze absolvovat pod vedením zkušeného průvodce.

Při prvním pohledu z vyhlídkové terasy Vám celé ledovcové panorama přijde doslova jako na dlani. V porovnání s nejvyšší horou a její 1500 metrů strmou východní stěnou se perspektiva celé scenérie jeví značně zkreslená a to až do okamžiku, než spatříte nepatrné pohybující se tečky kdesi hluboko pod vámi. Ano, jsou to titíž dobrodruzi, kteří se vydali na onu ledovcovou exkurzi. Nezměrnost celého výjevu Vám pak přijde doslova monumentální.

Bohužel, během naší návštěvy se vrchol oné hory schoval do mraků a nebyl ochoten vykouknout ani po zakoupení značného množství značně předražených lahviček místního destilátu, ověnčených ozdobami v podobě podivných chlupatých tvorů, jejichž vzorem měl být původně nejspíš vážený obyvatel a hlavní maskot zdejších končin – horský svišť

Samotná budova u císařovy vyhlídky, nacházejíc se ve výšce 2369 metrů, nabízí krom rozsáhlého obchodu se suvenýry, nestylovou restaurací a velkokapacitním parkovištěm i několikapatrové muzeum s expozicí věnovanou právě nejvyšší rakouské hoře, alpinismu, ekologii a ledovci Pasterze, který se bohužel rok od roku povážlivě zmenšuje.

Davy turistů za chvíli omrzí a my se vydáváme zpět na původní cestu přes horský masiv, kolem jezer, vodopádů a kaskád až do míst, kde krom kamene, sněhových polí a nehostinné krajiny není zhola nic. A právě to nic je fascinující. I v těchto nehostinných končinách žije zvíře, na které by si měl dávat pozor každý návštěvník a především pak motorista. Oním obávaným "predátorem" není ani lední medvěd, výškovou nemocí zblbnuvší Nizozemec či obávaná horská blecha, ale mírumilovně se tvářící ovečka. Právě toto roztomilé stvoření, hebký hrdina dětských pohádek, se během vaší krátké zastávky změní ve všežravého "aligátora skalního", který nepohrdne jakoukoliv částí vašich zásob, které budete muset chtě nechtě vydat, chcete-li se vykoupit z jeho přízně a zdárně dokončit svou cestu. Neopatrný cestovatel, vida smutné oči hladového zvířátka často zastaví, což se mu stává osudným a nedokážu si představit, co by se stalo, kdyby neměl po ruce něco k snědku. Ovečky instinktivně a obratem jednají. S taktikou vlčí smečky obklíčí vaše vozidlo a s krvelačným pohledem šelmy dávají jasně najevo svůj nekalý záměr. Toto se stalo i nám, přičemž celá akce vyvrcholila mým krátkým groteskním výběhem do svahu, s koblihou v ruce, následován menším stádem zdivočelých ovcí. Jen tak bylo možné odpočívadlo opustit a zdárně pokračovat v další jízdě.   

Cesta se od tunelu opět svažuje. Přibývá zeleně, serpentiny vám motají hlavu a brzdy trpí. Jinak příjemná spotřeba okolo 6 litrů nafty se během první – stoupací etapy vyšplhá až kamsi k hranici 10 litrů, aby pak během dvacetikilometrového klesání opět spadla do mezí únosných vašemu předpokládanému rozpočtu.     

Pakliže jste tento text dočetli až sem, vězte že naše dovolená a s ní i seriál Alepntrip pomalu, ale jistě končí. Příští týden se zde setkáme naposledy. Dorazíme domů a zhodnotíme všechna pro a proti této cesty, která vás na našem portálu provázela celé tři měsíce...

Text: Jan Chaloupka

Foto: Jan Chaloupka a Tereza Překlasová   Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko: Alpentrip I. – Plánování a odjezd
Publikováno: 12.8.2012
První díl nového cestopisného povídání bude věnován hlavním bodům plánované trasy, během níž za týden navštívíme tři alpské země, horská jezera i množství zajímavých památek a míst, které určitě stojí za to vidět.

Itálie: Alpentrip III. - Návštěva u ledového muže
Publikováno: 26.8.2012
Třetí pokračování naší cesty po Alpách věnujeme městu Bolzano, jehož největší atrakcí se stala postava muže z doby měděné, jehož ostatky jsou spolu s nadmíru zajímavou výstavou součástí expozice Jihotyrolského archeologického muzea.

Rakousko: Alpentrip XI. - Autem na střechu Evropy I.
Publikováno: 28.10.2012
Po několikadenní zastávce v Korutanech, v zemi hor a jezer, se opět vydáváme na cestu, která tentokrát pomalu ale jistě směřuje zpět do vlasti české. A jelikož se naše dovolená nese ve znamení hesla, že i cesta může být cíl, rozhodli jsme se i jinak zdlouhavý a pro mnohé i nepříjemný návrat zpestřit přejezdem jedné z vůbec nejvýše položených horských silnic Evropy, okolo hory Grossglockner.

Rakousko: Alpentrip XII. - Resumé
Publikováno: 11.11.2012
Vše krásné jednou končí a bohužel i naše putování, během kterého jsme něco přes týden stihli poznat a navštívit opravdu hodně pozoruhodných míst. Co náš překvapilo, poučilo či zklamalo? Na to si zkusíme odpovědět v tomto posledním setkání.

Rakousko: Hallstatt – malebné městečko na břehu jezera
Publikováno: 6.4.2015
Toto malebné městečko, patřící ke světovému dědictví UNESCO, se nachází ve středním Rakousku, v oblasti, která se ne nadarmo nazývá Solná komora. Tato oblast je ohraničená vysokými vápencovými hřebeny a nachází se zde mnoho krásných jezer.

Rakousko: Traunstein – ferratový strážce Solné komory
Publikováno: 12.10.2015
Zavítejme na jednu z nejkrásnějších zajištěných cest v Alpách. Pod vámi se stříbří poklidná hladina azurového solného jezera Traunsee, na které dohlíží strážci Julských Alp, na horizontu se klaní Dachstein, Totes Gebirge a šumavské lesy. Tak to je vysněný Traunstein.

Rakousko: Alpentrip X. - Konečně v Korutanech, konečně dovolená
Publikováno: 21.10.2012
Korutanské Alpy jsou od nepaměti jednou z nejvyhledávanějších částí Rakouska. Země jezer a velehor, místo kam i Rakušan z Tyrolska jede na dovolenou, chce-li si užít přírody.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.8.2019
Košice vás zvou 24. srpna na workshop Svět modře, jehož prostřednictvím odhalíte tajemství modrotisku.
17.8.2019
Do konce září bude v pražských ulicích kampaň zaměřená na pravidla, která musí turisté v hlavním městě dodržovat. Soustředí se na chování turistů noční Prahy v problematických lokalitách.
16.8.2019
Německo vás zve oslavit léto! Během horkých dnů ožívají ulice německých měst tancem, kinem pod širým nebem, koncerty i velkolepou atmosférou.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 18. 8. 2019
svátek:Helena
dnes:
neděle 18.8.
30 °C
zítra:
pondělí 19.8.
22 °C