www.infoglobe.cz » Rakousko, přírodní park Blockheide – krajinou žulových balvanů

Rakousko, přírodní park Blockheide – krajinou žulových balvanů

Publikováno: 25.7.2019
Přírodní park Blockheide se nachází blízko českých hranic, takže pokud trávíte dovolenou na jihu Čech a hledáte nějaký zajímavý tip na výlet, nenechte si tuto zajímavou přírodní rezervaci ujít.

Základní informace

Park Blockheide se nachází asi 2 kilometry od Gmündu. Z tohoto okresního města se do něj nejlépe dostanete pěšky. Stačí jít od radnice stále rovně až do vesnice Grillenstein. Už během průchodu vsí se v zahradách začnou objevovat typické žulové balvany. Park začíná hned za vesnicí. Dalším místem, odkud se sem dá dostat, je ves Eibenstein. V obou zmíněných vesnicích je také možnost zaparkovat auto.

skupinka kamenů u rozhledny

Přírodní rezervace se rozkládá na ploše 106 hektarů a láká turisty převážně na žulové útvary vzniklé zvětráváním žuly. Vyznačují se svým tvarem, který připomíná polštáře. Kromě toho se zde nachází také několik viklanů, které lze dokonce opravdu trochu „rozviklat“.

viklan

Naučné stezky

V parku si může vybrat ze šesti značených tras. Zajímavá je MythologieTour spojující nejznámější kamenné útvary s tajemnými názvy jako například Ďáblova postel. Parkem prochází také naučná stezka GranitkulTour (do češtiny je její název přeložen jako Stezka žultury) zabývající se vším, co souvisí se zdejší žulou. Délka většiny stezek se pohybuje mezi 2 až 3 kilometry a bez problémů je zvládnou i rodiny s dětmi či senioři. Nejdelší trasou je Laufstrecke Pilzstein určená hlavně pro běžce, ale nikdo vás z ní nevyžene, když jen půjdete. Stezka prochází kolem rozhledny do vsi Eibenstein, pak kolem lomu a místa, kde stával luteránský kostel, až k Houbovému kameni (Pilzstein), po kterém dostala jméno. O něco málo kratší je stezka Marienkäferweg. Obě měří lehce přes 5,5 kilometru.

jedno ze zastavení naučné stezky   Ďáblova postel

Další zajímavosti

Kromě zmíněných žulových balvanů a stezek se v oblasti nachází mnoho dalších zajímavostí. Oblíbeným místem k odpočinku je rybník Blockheide Teich. Nedaleko od něj se nachází kaple sv. Huberta a Keltische Baumkreis – kruh ze stromů hrajících důležitou roli v keltském horoskopu. Přímo na 15. rovnoběžce, která parkem prochází, najdete malé geologické muzeum seznamující návštěvníky s horninami vyskytujícími se v regionu. V parku se také nachází dřevěná vyhlídková věž s občerstvením a informačním centrem.

keltský stromový kruh   geologické muzeum na 15. rovnoběžce

rybník Blockheide Teich

Důležité tipy

Vstup do parku je volný, zpoplatněný je ale výstup na rozhlednu. Ač je park protkaný sítírozhledna značených stezek, zdejší značení je pro turistu zvyklého na naše turistické značky poněkud zmatečné. Stezky jsou odlišeny různými barvami, toto značení v podobě barevných puntíků na stromech či kamenech je ale velmi řídké. Nicméně na každém rohu je rozcestník či nějaká tabule naučné stezky, které mohou sloužit jako dobré orientační body. Doporučuji poprosit v infocentru v Gmündu (nachází se přímo v přízemí budovy radnice) o mapku parku, případně si vyfotit mapu na tabuli u vstupu. Mapky z infocentra jsou dvojjazyčné, do češtiny jsou přeloženy i některé texty na tabulích naučných stezek.

GPS: 48°46'47.1"N 14°59'44.0"E

 

Text a foto: Eliška GregorováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Novohradské hory – hrad Nové Hrady, Terčino údolí a panenská příroda
Publikováno: 28.4.2016
Příroda Novohradských hor měla štěstí, lidé ji v minulém století neměli moc šancí ovlivnit. Odlehlé pohoří s nadmořskou výškou kolem 1 000 m bylo osídleno německým obyvatelstvem, po válce vystěhovaným, a celé území v pohraničním pásmu se stalo nepřístupným. Odmyslíme-li si křivdu na původním obyvatelstvu, efekt je pozitivní – hluboké lesy, čistý vzduch, nedotčená příroda a kupodivu ani 25 let po zpřístupnění tu neproudí davy turistů jako nedalekou Šumavou.

Rakousko, Gmünd – příhraniční město obklopené krásnou přírodou
Publikováno: 1.8.2019
Gmünd leží na soutoku Lužnice s řekou Branau a díky bezprostřední blízkosti naší republiky a snadné dostupnosti je město ideálním místem na výlet. Kromě historických zajímavostí láká návštěvníky také na termální lázně a krásnou okolní přírodu.

ČR, Třeboň: Historické město obklopené rybníky
Publikováno: 10.8.2017
Malebné město se zachovalým historickým jádrem leží v jihočeské krajině plné rybníků, nejen ty však stojí za jeho slávou.

ČR: České Budějovice - město neprávem opomíjené - VIDEO
Publikováno: 11.11.2014
Téměř stotisícové město na jihu Čech by si možná zasloužilo výrazně více pozornosti než jen „turistické předměstí” Českého Krumlova jako dnes. Královské město na soutoku Malše a Vltavy nadchne hlavně svým rozsáhlým historickým centrem, kterému vévodí náměstí Přemysla Otakara II. s barokní Samsonovou kašnou a radnicí.

ČR: Novohradské hory - přechod úchvatného pohoří II.
Publikováno: 23.12.2013
Dnes ukončíme naše putování přes Novohradské hory...

ČR: Novohradské hory - přechod úchvatného pohoří I.
Publikováno: 9.12.2013
Mnozí z nás si Novohradské hory dokáží spojit snad akorát s komerčně využívaným zdrojem pitné vody nebo alespoň se známým českým pralesem. Koho by ale napadlo uskutečnit přechod tak nepatrného, přesto úchvatného pohoří!? Pojďte se přesvědčit, že „Novohradky“ za takovou návštěvu rozhodně stojí!

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.11.2019
Dopravní podnik hlavního města Prahy připravil v rámci programu „Zážitková turistika pro příznivce historie městské hromadné dopravy“ na sobotu 23. listopadu jízdu historickou soupravou metra za poznáním zajímavých míst na trase B s průvodcem.
18.11.2019
Oponický zámeček nabídne 22. a 23. listopadu noční prohlídky Aponiovské knihovny obohacené o výklad v podání Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondělí 18. listopadu si můžete přijít poslechnout, co zažil Martin Krasňanský při své výpravě za polární kruh, následovat bude filmové pásmo Reel Rock.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 11. 2019
svátek:Alžběta
dnes:
úterý 19.11.
5 °C
zítra:
středa 20.11.
7 °C