www.infoglobe.cz » Rakousko, Salzburg: Jeviště světa

Rakousko, Salzburg: Jeviště světa

Publikováno: 16.5.2019
Označení Jeviště světa (Die Bühne der Welt) má dát najevo, že to nejpůsobivější, co může člověk ve světě hudby zažít, se děje právě zde. A možná nejde jen o hudbu, krásné a historické město Salzburg by obstálo i bez mozartovského kultu, který je tu už po desetiletí nastolen.

Mozartovo město

Salzburg je rodištěm Wolfganga Amadea Mozarta a od roku 1880 je zde v jeho rodném domě muzeum. Sídlí zde nadace Mozarteum, která spravuje Mistrův odkaz a pořádá každoroční letní festival vážné hudby. Spojení Mozartovy hudby a historického barokního města je opravdu dokonalé. Koncerty se pořádají v kostelech, na hradě, na zámcích a v dalších reprezentativních prostorách. Existuje i možnost poslouchat živou hudbu v restauraci, a to v klášterním sklípku nejstaršího hostince v Evropě – Sternbräu v klášteře sv. Petra. Prý tu večeřel už Kryštof Kolumbus, i když ten byl pochopitelně o Mozartovu hudbu ochuzen.

Salzburg   Mozartův rodný dům v uličce Getreidegasse

Hohensalzburg, rozlehlý středověký hrad

Pevnost nad městem, která zdobí všechny fotografie Salzburgu, byla založena už v 11. století a během dalších let dostavována a zvětšována až do dnešní podoby. Nikdy nebyla dobyta, a tak máme dnes jedinečnou možnost tento kamenný skvost obdivovat v plné kráse. Hrad byl sídlem arcibiskupů, kteří zde ve vojensky neklidných letech dokonce trvale žili.

Hohensalzburg

Salzburský dóm

Zásluhy o vybudování největší katedrály ve městě jsou připisovány arcibiskupu Marku Sittikovi a staviteli Santino Solariovi. Tento první barokní chrám severně od Alp byl vysvěcen roku 1628. Jeho kopule ční do výšky 72 m a jeho dvě věže jsou ještě o 7 m vyšší. Slavnost svěcení se pak v historii konala ještě jednou, a to v roce 1959, kdy byla dokončena rekonstrukce chrámu zničeného bombardováním za 2. sv. války.

Salzburský dóm z pevnosti   Salzburský dóm

Hřbitov sv. Petra a katakomby

Nejstarobylejším místem v celém Salzburgu je klášter sv. Petra s přilehlým hřbitovem a katakombami. Dějiny benediktinů tu započaly už před 1300 lety a bez přerušení pokračují dodnes. Pod hradem ve skále si dávní salzburčané zbudovali skalní kaple propojené chodbou. Dnes jsou označovány jako katakomby, pod nimi se stále ještě pohřbívá a místo má neopakovatelné kouzlo. Hřbitov obklopený arkádami a věžemi blízkých kostelů je přístupný z malého dvorku, na němž divoká voda Almkanalu roztáčí mlýnské kolo pod dozorem kamenného sv. Jana Nepomuckého.

Salzburg, hřbitov sv. Petra

Salzburg, Salcburk i Solnohrad

Česky Salzburgu říkáme Salcburk i Solnohrad a jak jméno napovídá, město získalo své bohatství a důležitost díky těžbě soli. V okolí, v oblasti tzv. solné komory (Salzkammergut), je několik turistům přístupných důlních děl, kde se s historií těžby seznámíte, a to velmi působivým a atraktivním způsobem. Známá je například 36 m dlouhá skluzavka, po níž jezdili horníci mezi patry dolu a po které se dnes mohou svézt i turisté v dole Berchtesgaden.

Nutnost dopravy soli ze Salzburska do Čech stála v letech 1827–1836 za stavbou slavné koněspřežné dráhy z Gmundenu do Lince a Českých Budějovic.

noční Salzburg

My, Češi, milujeme filmové hlášky, a tak se nejspíš kdekomu vybaví Zdeněk Svěrák ze Tří veteránů: „Salzburg…Salzburg…, tak tam jsem taky nebyl.“ Pokud to platí i o vás, spěchejte ve stopě princeznina nosu tuhle turisticky zážitkovou mezeru zaplnit. Uvidíte, že to bude stát za to.

GPS: 47°47'59.9"N 13°02'40.3"E

 

Text: Radka Snížková

Foto: Radka Snížková, PixabayDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko, Bad Ischl – alpské panorama z ferraty Katrin
Publikováno: 19.10.2015
Alpský vzduch, horská krajina, stříbřitá jezera a vrcholy majestátních hor s pozadím ledovce Dachstein. Takové okamžiky nabízí ferata Katrin s nadmořskou výškou 1 542 m.

Rakousko: Hallstatt – malebné městečko na břehu jezera
Publikováno: 6.4.2015
Toto malebné městečko, patřící ke světovému dědictví UNESCO, se nachází ve středním Rakousku, v oblasti, která se ne nadarmo nazývá Solná komora. Tato oblast je ohraničená vysokými vápencovými hřebeny a nachází se zde mnoho krásných jezer.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.6.2019
Muzeum východních Čech prošlo od loňského května důkladnou opravou. K obnově se přidaly také dvě sedmimetrové sochy z průčelí Eliščina nábřeží a kašna. Pro veřejnost bude muzeum otevřeno na podzim.
17.6.2019
Nenechte si ujít kouzelný festival s kvalitní hudbou a doprovodným programem, který se uskuteční první srpnový víkend na louce za městem.

16.6.2019
Poznejte krásy a zajímavosti Malých Karpat. Využít můžete turistický autobus Malokarpatský expres, který jede každou sobotu, neděli a během státních svátků na trase Bratislava–Budmerice přes Svatý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 18. 6. 2019
svátek:Milan