www.infoglobe.cz » Rakousko, Salzburg: Jeviště světa

Rakousko, Salzburg: Jeviště světa

Publikováno: 16.5.2019
Označení Jeviště světa (Die Bühne der Welt) má dát najevo, že to nejpůsobivější, co může člověk ve světě hudby zažít, se děje právě zde. A možná nejde jen o hudbu, krásné a historické město Salzburg by obstálo i bez mozartovského kultu, který je tu už po desetiletí nastolen.

Mozartovo město

Salzburg je rodištěm Wolfganga Amadea Mozarta a od roku 1880 je zde v jeho rodném domě muzeum. Sídlí zde nadace Mozarteum, která spravuje Mistrův odkaz a pořádá každoroční letní festival vážné hudby. Spojení Mozartovy hudby a historického barokního města je opravdu dokonalé. Koncerty se pořádají v kostelech, na hradě, na zámcích a v dalších reprezentativních prostorách. Existuje i možnost poslouchat živou hudbu v restauraci, a to v klášterním sklípku nejstaršího hostince v Evropě – Sternbräu v klášteře sv. Petra. Prý tu večeřel už Kryštof Kolumbus, i když ten byl pochopitelně o Mozartovu hudbu ochuzen.

Salzburg   Mozartův rodný dům v uličce Getreidegasse

Hohensalzburg, rozlehlý středověký hrad

Pevnost nad městem, která zdobí všechny fotografie Salzburgu, byla založena už v 11. století a během dalších let dostavována a zvětšována až do dnešní podoby. Nikdy nebyla dobyta, a tak máme dnes jedinečnou možnost tento kamenný skvost obdivovat v plné kráse. Hrad byl sídlem arcibiskupů, kteří zde ve vojensky neklidných letech dokonce trvale žili.

Hohensalzburg

Salzburský dóm

Zásluhy o vybudování největší katedrály ve městě jsou připisovány arcibiskupu Marku Sittikovi a staviteli Santino Solariovi. Tento první barokní chrám severně od Alp byl vysvěcen roku 1628. Jeho kopule ční do výšky 72 m a jeho dvě věže jsou ještě o 7 m vyšší. Slavnost svěcení se pak v historii konala ještě jednou, a to v roce 1959, kdy byla dokončena rekonstrukce chrámu zničeného bombardováním za 2. sv. války.

Salzburský dóm z pevnosti   Salzburský dóm

Hřbitov sv. Petra a katakomby

Nejstarobylejším místem v celém Salzburgu je klášter sv. Petra s přilehlým hřbitovem a katakombami. Dějiny benediktinů tu započaly už před 1300 lety a bez přerušení pokračují dodnes. Pod hradem ve skále si dávní salzburčané zbudovali skalní kaple propojené chodbou. Dnes jsou označovány jako katakomby, pod nimi se stále ještě pohřbívá a místo má neopakovatelné kouzlo. Hřbitov obklopený arkádami a věžemi blízkých kostelů je přístupný z malého dvorku, na němž divoká voda Almkanalu roztáčí mlýnské kolo pod dozorem kamenného sv. Jana Nepomuckého.

Salzburg, hřbitov sv. Petra

Salzburg, Salcburk i Solnohrad

Česky Salzburgu říkáme Salcburk i Solnohrad a jak jméno napovídá, město získalo své bohatství a důležitost díky těžbě soli. V okolí, v oblasti tzv. solné komory (Salzkammergut), je několik turistům přístupných důlních děl, kde se s historií těžby seznámíte, a to velmi působivým a atraktivním způsobem. Známá je například 36 m dlouhá skluzavka, po níž jezdili horníci mezi patry dolu a po které se dnes mohou svézt i turisté v dole Berchtesgaden.

Nutnost dopravy soli ze Salzburska do Čech stála v letech 1827–1836 za stavbou slavné koněspřežné dráhy z Gmundenu do Lince a Českých Budějovic.

noční Salzburg

My, Češi, milujeme filmové hlášky, a tak se nejspíš kdekomu vybaví Zdeněk Svěrák ze Tří veteránů: „Salzburg…Salzburg…, tak tam jsem taky nebyl.“ Pokud to platí i o vás, spěchejte ve stopě princeznina nosu tuhle turisticky zážitkovou mezeru zaplnit. Uvidíte, že to bude stát za to.

GPS: 47°47'59.9"N 13°02'40.3"E

 

Text: Radka Snížková

Foto: Radka Snížková, PixabayDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko, Bad Ischl – alpské panorama z ferraty Katrin
Publikováno: 19.10.2015
Alpský vzduch, horská krajina, stříbřitá jezera a vrcholy majestátních hor s pozadím ledovce Dachstein. Takové okamžiky nabízí ferata Katrin s nadmořskou výškou 1 542 m.

Rakousko – jezera Mondsee a Zeller See a hrad Hohenwerfen
Publikováno: 8.7.2019
Rakousko je u nás stále oblíbenější destinací, můžeme vyrazit na výlet k jezerům a do hor, to vše klidně autem a cesta nám nezabere více než pár hodin. Navíc se jedná o naše sousedy. Je škoda, když se lidé vyhýbají výletům „za roh“ a dávají přednost větší exotice.

Top 10 měst roku 2020
Publikováno: 19.1.2020
Jeden z nejznámějších cestovatelských průvodců světa sestavil doporučující žebříček deseti měst, která byste měli v roce 2020 určitě navštívit.

Rakousko, Zell am See – kouzelný salzburský region
Publikováno: 26.1.2020
Dnes nás čeká výlet do rakouské spolkové země Salzburg, přesněji do úchvatného regionu Zell am See, který je proslulý lyžařskými středisky, nádhernými jezery, malebnými vesničkami nebo majestátními horami.

Horní Rakousko – ferraty, turistika i skvělé koupání u jezer
Publikováno: 24.8.2020
Máte chuť vyrazit za krásnou přírodou, sportem i osvěžením? Naším cílem bude tentokrát Horní Rakousko, které je pro letní dny jako stvořené. Obdobný nápad má sice plno dalších cestovatelů, ale ani tak se nesetkáváme s přeplněnými plážemi kolem zdejších jezer, ani se netvoří davy na zdejších ferratách, cyklistických trailech i turistických cestách.

Rakousko: Hallstatt – malebné městečko na břehu jezera
Publikováno: 6.4.2015
Toto malebné městečko, patřící ke světovému dědictví UNESCO, se nachází ve středním Rakousku, v oblasti, která se ne nadarmo nazývá Solná komora. Tato oblast je ohraničená vysokými vápencovými hřebeny a nachází se zde mnoho krásných jezer.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.9.2020
• 2 500 kilometrů českou a slovenskou přírodou.
• Pěšky, na kole, lodí, na lyžích i na koni.
• Jednodenní výlety různé náročnosti.
• Příroda národních parků a chráněných oblastí.
• Profesionální a panoramatické fotografie.
23.9.2020
Světový den cestovního ruchu se každoročně slaví 27. září a jeho cílem je zvyšovat povědomí o významu cestovního ruchu, jeho sociálních, kulturních, ekologických i ekonomických hodnotách a přínosu k dosažení cílů udržitelného rozvoje.
21.9.2020
Mezinárodní den architektury nabídne na tři stovky akcí v různých městech v Čechách a také na Slovensku. V týdnu od 1. do 7. října vás zve na místa veřejnosti běžně nepřístupná. Hlavní téma letošního ročníku je UDRŽITELNOST a podtéma Sociální aspekt.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NEPÁL:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 24. 9. 2020
svátek:Jaromír
dnes:
čtvrtek 24.9.
22 °C
zítra:
pátek 25.9.
15 °C