www.infoglobe.cz » Rakousko, Salzburg: Jeviště světa

Rakousko, Salzburg: Jeviště světa

Publikováno: 16.5.2019
Označení Jeviště světa (Die Bühne der Welt) má dát najevo, že to nejpůsobivější, co může člověk ve světě hudby zažít, se děje právě zde. A možná nejde jen o hudbu, krásné a historické město Salzburg by obstálo i bez mozartovského kultu, který je tu už po desetiletí nastolen.

Mozartovo město

Salzburg je rodištěm Wolfganga Amadea Mozarta a od roku 1880 je zde v jeho rodném domě muzeum. Sídlí zde nadace Mozarteum, která spravuje Mistrův odkaz a pořádá každoroční letní festival vážné hudby. Spojení Mozartovy hudby a historického barokního města je opravdu dokonalé. Koncerty se pořádají v kostelech, na hradě, na zámcích a v dalších reprezentativních prostorách. Existuje i možnost poslouchat živou hudbu v restauraci, a to v klášterním sklípku nejstaršího hostince v Evropě – Sternbräu v klášteře sv. Petra. Prý tu večeřel už Kryštof Kolumbus, i když ten byl pochopitelně o Mozartovu hudbu ochuzen.

Salzburg   Mozartův rodný dům v uličce Getreidegasse

Hohensalzburg, rozlehlý středověký hrad

Pevnost nad městem, která zdobí všechny fotografie Salzburgu, byla založena už v 11. století a během dalších let dostavována a zvětšována až do dnešní podoby. Nikdy nebyla dobyta, a tak máme dnes jedinečnou možnost tento kamenný skvost obdivovat v plné kráse. Hrad byl sídlem arcibiskupů, kteří zde ve vojensky neklidných letech dokonce trvale žili.

Hohensalzburg

Salzburský dóm

Zásluhy o vybudování největší katedrály ve městě jsou připisovány arcibiskupu Marku Sittikovi a staviteli Santino Solariovi. Tento první barokní chrám severně od Alp byl vysvěcen roku 1628. Jeho kopule ční do výšky 72 m a jeho dvě věže jsou ještě o 7 m vyšší. Slavnost svěcení se pak v historii konala ještě jednou, a to v roce 1959, kdy byla dokončena rekonstrukce chrámu zničeného bombardováním za 2. sv. války.

Salzburský dóm z pevnosti   Salzburský dóm

Hřbitov sv. Petra a katakomby

Nejstarobylejším místem v celém Salzburgu je klášter sv. Petra s přilehlým hřbitovem a katakombami. Dějiny benediktinů tu započaly už před 1300 lety a bez přerušení pokračují dodnes. Pod hradem ve skále si dávní salzburčané zbudovali skalní kaple propojené chodbou. Dnes jsou označovány jako katakomby, pod nimi se stále ještě pohřbívá a místo má neopakovatelné kouzlo. Hřbitov obklopený arkádami a věžemi blízkých kostelů je přístupný z malého dvorku, na němž divoká voda Almkanalu roztáčí mlýnské kolo pod dozorem kamenného sv. Jana Nepomuckého.

Salzburg, hřbitov sv. Petra

Salzburg, Salcburk i Solnohrad

Česky Salzburgu říkáme Salcburk i Solnohrad a jak jméno napovídá, město získalo své bohatství a důležitost díky těžbě soli. V okolí, v oblasti tzv. solné komory (Salzkammergut), je několik turistům přístupných důlních děl, kde se s historií těžby seznámíte, a to velmi působivým a atraktivním způsobem. Známá je například 36 m dlouhá skluzavka, po níž jezdili horníci mezi patry dolu a po které se dnes mohou svézt i turisté v dole Berchtesgaden.

Nutnost dopravy soli ze Salzburska do Čech stála v letech 1827–1836 za stavbou slavné koněspřežné dráhy z Gmundenu do Lince a Českých Budějovic.

noční Salzburg

My, Češi, milujeme filmové hlášky, a tak se nejspíš kdekomu vybaví Zdeněk Svěrák ze Tří veteránů: „Salzburg…Salzburg…, tak tam jsem taky nebyl.“ Pokud to platí i o vás, spěchejte ve stopě princeznina nosu tuhle turisticky zážitkovou mezeru zaplnit. Uvidíte, že to bude stát za to.

GPS: 47°47'59.9"N 13°02'40.3"E

 

Text: Radka Snížková

Foto: Radka Snížková, PixabayDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko, Bad Ischl – alpské panorama z ferraty Katrin
Publikováno: 19.10.2015
Alpský vzduch, horská krajina, stříbřitá jezera a vrcholy majestátních hor s pozadím ledovce Dachstein. Takové okamžiky nabízí ferata Katrin s nadmořskou výškou 1 542 m.

Rakousko – jezera Mondsee a Zeller See a hrad Hohenwerfen
Publikováno: 8.7.2019
Rakousko je u nás stále oblíbenější destinací, můžeme vyrazit na výlet k jezerům a do hor, to vše klidně autem a cesta nám nezabere více než pár hodin. Navíc se jedná o naše sousedy. Je škoda, když se lidé vyhýbají výletům „za roh“ a dávají přednost větší exotice.

Rakousko: Hallstatt – malebné městečko na břehu jezera
Publikováno: 6.4.2015
Toto malebné městečko, patřící ke světovému dědictví UNESCO, se nachází ve středním Rakousku, v oblasti, která se ne nadarmo nazývá Solná komora. Tato oblast je ohraničená vysokými vápencovými hřebeny a nachází se zde mnoho krásných jezer.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.11.2019
Dopravní podnik hlavního města Prahy připravil v rámci programu „Zážitková turistika pro příznivce historie městské hromadné dopravy“ na sobotu 23. listopadu jízdu historickou soupravou metra za poznáním zajímavých míst na trase B s průvodcem.
18.11.2019
Oponický zámeček nabídne 22. a 23. listopadu noční prohlídky Aponiovské knihovny obohacené o výklad v podání Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondělí 18. listopadu si můžete přijít poslechnout, co zažil Martin Krasňanský při své výpravě za polární kruh, následovat bude filmové pásmo Reel Rock.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 11. 2019
svátek:Alžběta
dnes:
úterý 19.11.
5 °C
zítra:
středa 20.11.
7 °C