www.infoglobe.cz » Rakousko, Vídeň – za Marií Terezií

Rakousko, Vídeň – za Marií Terezií

Publikováno: 11.1.2018
Rakouská arcivévodkyně, královna uherská a česká – Marie Terezie. Byla bohatá, nadaná a zřejmě i krásná, měla vše, po čem ostatní toužili a zřejmě i vše, co sama chtěla. Ač jí postavení, ambice a okolnosti stavěly do cesty dnes těžko představitelné překážky a potkaly ji mnohé osudové rány, byl její život naplněný a dlouhý. Jak ale doopravdy žila? Dá se ještě někde zahlédnout něco opravdového z jejího života?

Hofburg, nebo Kroměříž?

Inspirováni nedávným uvedením výpravného televizního filmu jedeme do Vídně hledat stopy slavné císařovny. Marie Terezie vládla z Hofburgu, hlavního a nejstaršího sídla Habsburské dynastie. Na prvním místě je ale potřeba říci, že zmíněný film Marie Terezie se zde nenatáčel. Interiéry i exteriéry Hofburgu suploval arcibiskupský zámek v Kroměříži, jeho reprezentační sály a sala terrena. Ostatně nebylo to poprvé. Stejný zámek si vybral i režisér Miloš Forman pro natáčení filmu Amadeus. Vzpomínáte na scénu přijetí Mozarta císařem Josefem II. v Hofburgu? Ano, to také byla Kroměříž.

interiéry Hofburgu

Vídeň v roce 1740 vypadala úplně jinak než dnes. Především na místě dnešního Ringstrasse, okružního bulváru, který vymezuje Innerstadt (staré město), stály mohutné městské hradby. Ty byly zbořeny až o sto let později. Nestály tedy ani paláce kolem Ringu, budova radnice, parlamentu, opery ani Burgtheater. Novotou se skvěl zámek Belveder prince Evžena Savojského, zatímco letní císařskou rezidenci, zámek Schönbrunn, začala budovat Marie Terezie až v době svého panování. Pár let užíval tedy princ Evžen okázalejší sídlo než vladař, na což mnozí příslušníci dvorské šlechty reagovali zdvižením obočí.

monumentální pomník Marie Terezie z r. 1888 stojí mezi Kunsthistorickým a Přírodovědným muzeem

Kde žila?

V Hofburgu se Marie Terezie roku 1717 narodila a zde také ve svých 63 letech zemřela. Prohlídka Císařských pokojů začíná v hlavní vstupní hale pod monumentální kopulí na Michaelerplatz. S tou samou vstupenkou si můžete projít ještě Muzeum císařovny Sisi a Stříbrnou komoru. Interiéry už jsou od časů Marie Terezie pozměněné. Byly užívány i jejími následovníky a všichni si je po svém uzpůsobovali, takže jejích osobních věcí už zde mnoho nenajdeme. Také proto, že je momentálně v módě tzv. Sisikult.

Hofburg

Marii Terezii pamatuje císařská sbírka stříbra. V 18. století se servírovalo na stříbře a ve Stříbrné komoře je mj. zachován císařovnin osobní příbor. Prý si ho dokonce brala i na cesty. Skládá se z nože, vidličky, servírovací vidličky a lžíce, lžičky na vajíčko a morek, kalíšku na vajíčko a slánky. Byl vyroben z čistého zlata přibližně v polovině 18. století. Dříve se se stříbrem nezacházelo nijak pietně, po opotřebování bývalo nemilosrdně přetaveno v nové kusy nebo se z něho razily mince. Tomuto účelu padly za oběť i příbory a nádobí z dvorní tabule, neboť kolem roku 1800 bylo třeba financovat napoleonské války ber kde ber. V 18. století bylo osazenstvo dvora sevřeno velmi přísnou španělskou dvorní etiketou a expozice stolování nám do ní poskytuje zajímavý vhled. Například umné skládání ubrousků pro státní návštěvy se prý předává pouze ústně a dodnes tuto dovednost mají jen dvě osoby.

Nádobí císařské tabule. Stříbrná sbírka, Hofburg

Kde se vdávala?

Svatební obřad Marie Terezie a Františka Štěpána Lotrinského proběhl tradičně v augustiniánském kostele, kam tehdy vedla z Hofburgu dokonce vnitřní chodba. V tomto nejdůležitějším dvorním svatostánku probíhaly všechny císařské svatby – Ludvík XIV. se zde (v zastoupení) oženil s Marií Antoinettou. František Josef tu pojal za choť svou milovanou Alžbětu Bavorskou, známou jako Sisi. (A opět – neberte vážně, co uvidíte ve filmu Sisi. Filmová svatba se natáčela o kousek dál v Michaelerkirche.) U augustiniánů proběhl i svatební obřad Marie Kristiny, protežované dcery Marie Terezie, té jediné, která se směla vdát z lásky. Jejím chotěm se stal Albert, vévoda Sasko-Těšínský, po němž nese jméno Albertina sousední palác a sbírka umění. Nápadný mramorový kenotaf tvaru pyramidy s figurální plastikou, nepřehlédnutelně umístěný v tomto kostele po pravé straně lodi, nechal zhotovit Marii Kristině ovdovělý manžel. Nápis „Nejlepší manželce Albert“ je dojemnou připomínkou jejich 33letého svazku.

kostel augustiniánů ve Vídni

Hrobka srdcí 

Augustiniánský kostel je zajímavý také tím, že se zde nachází Hrobka srdcí. Abyste rozuměli: ostatky mnohých z Habsburků, zemřelých mezi lety 1618 a 1878, leží na třech různých místech. Tělo v Císařské hrobce, urna se srdcem zde, v Hrobce srdcí, a vnitřnosti jsou uloženy ve Vévodské hrobce pod katedrálou sv. Štěpána. První, kdo si přál své srdce uložit zvlášť a založil tím tuto tradici, byl Ferdinand IV. roku 1654. A důvodem separace vnitřností byla obava z rychlého rozkladu těla, které bývalo nabalzamované vystaveno v otevřené rakvi vždy několik týdnů, aby měli poddaní dost času se s mocnářem rozloučit.

Hrobka srdcí za Loretánskou kaplí je otevřena jen příležitostně. Není již bohatě zdobená, jako bývala v 18. století. Od posledního požáru je to prostá, bíle vymalovaná místnost. V kostele je umístěn audiokiosek, kde si můžete výklad k historii a vybavení kostela poslechnout i v češtině.

augustiniánský kostel v Hofburgu, místo všech císařských svateb

Kde je pohřbena Marie Terezie?

V podzemí kapucínského kostela na Neuer Markt je vstup do Císařské hrobky (Kaisergruft). Zde jsou uloženy ostatky 146 příslušníků habsburského a habsbursko-lotrinského císařského rodu v nádherných zdobených rakvích. Platí se vstupné 7 eur. Obdržíte plánek podzemních prostor s popisky, kdo je kde uložen. Krypta byla mezi lety 1657 a 1962 několikrát rozšiřována a dnes ji tvoří několik průchozích místností, z nichž jedna je centrální, rokoková, s kopulí zdobenou freskami. Zde stojí největší sarkofág, společný Marii Terezii a jejímu manželovi, císaři Františku Štěpánovi. Okolní sarkofágy patří jejich dětem.

Byla zde pochována pouze jediná osoba, která nepatřila k habsburskému rodu, a to hraběnka Fuchsová, chůva a dvorní dáma, která vychovávala Marii Terezii od jejích 11 let, byla její důvěrnicí a věrnou přítelkyní až do své smrti.

sarkofág Marie Terezie a Františka Štěpána v Císařské hrobce

Poslední pohřeb do Císařské krypty proběhl v roce 2011, kdy ve svých 98 letech zemřel Otto von Habsburg, korunní princ, syn posledního skutečného císaře. Jedna dlouhá dějinná epocha se tak nadobro uzavřela.

GPS: (Hofburg) 48°12'27.3"N 16°21'57.7"E

 

Text: Radka Snížková

Foto: Radka Snížková, Pixabay, Wikipedia Commons: BwagDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko: Vídeň – Albertina
Publikováno: 26.3.2009
Vídeň je bezesporu klenotnicí umění – od vznešeného baroka až po secesní budovy či typické vídeňské kavárny z konce 19. století, kdy Vídni vtiskl její součastnou podobu architekt Hoffmann. Centrum města, tedy cíl většiny turistů, má jednu zásadní výhodu.

Rakousko: Do Vídně v průběhu adventu I – vánoční trhy v centru města
Publikováno: 5.12.2018
Vánoční čas v sobě nese nezaměnitelné kouzlo. Je to období roku, kdy nás to láká navštívit vánoční trhy a zažít jejich jedinečnou atmosféru. My vás dnes zavedeme za hranice a pokusíme se vám zprostředkovat zážitek z nejkouzelnějších vánočních trhů na světě, které probíhají v rakouské Vídni.

Rakousko: Do Vídně v době adventu II – největší a nejromantičtější vánoční trh
Publikováno: 12.12.2018
Minulý týden jsme se prošli centrem hlavního města Rakouska, navštívili jsme několik vánočních trhů i různé kulturní a historické zajímavosti v jejich blízkosti, ale procházka po Vídni by určitě nebyla kompletní, kdybychom nenavštívili ten největší a zároveň nejromantičtější vánoční trh. Ptáte se, který? Odpověď najdete v následujících řádcích.

Rakousko: Vídeň – zámek Belvedere
Publikováno: 24.10.2011
Vídeň je jedním z míst, které turisté rádi vyhledávají. Pro jeho atraktivitu i půvab. Nabízí mnoho, nudit se tam určitě nebudete. Kdo však touží cítit se jako v pohádce a oddechnout si v nádherně upraveném parku plném fontán, neměl by obejít barokní zámek Belvedere.

Rakousko: Zámek Schönbrunn – vídeňský Versailles
Publikováno: 13.11.2013
Vídeň, jedna z nejkrásnějších metropolí Evropy nabízí návštěvníkům bohatou historii, překrásnou architekturu i nevšední gastronomické požitky. My se opět vydáme na návštěvu tohoto císařského města a projdeme se po snad nejkrásnějším zámku v celém Rakousku, který je svým nádherným zjevem přirovnáván k francouzskému Versailles.

Rakousko: Vídeň I.
Publikováno: 16.10.2010
Hlavní město Rakouska patří mezi turisticky nejatraktivnější evropská města. Bohatost historických památek, množství architektonicky zajímavých pamětihodností i současných pozoruhodností – to vše spojené se slavnými jmény a jejich příběhy či legendami dělá z Vídně příjemný a stále jiný cíl pro návštěvníka.


Souvisejicí fotogalerie

Rakousko, Schönbrunn  – císařské sídlo  
Vídeň jako jedna z nejkrásnějších metropolí Evropy nabízí mnoho zajímavých míst, která byste si n...

Rakousko: Vídeň – procházka po městě
Hlavní město Rakouska patří mezi turisticky nejatraktivnější evropská města. Bohatost historickýc...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.11.2019
Blíží se konec listopadu. Podzimní trhy střídají trhy vánoční a jedno z nejoblíbenějších období v roce je za dveřmi. Mají ho rádi dospělí, děti i obchodníci. V centrech měst a obcí po celé republice se připravují prodejní místa s vánoční tematikou, vůní svařeného vína a staročeských pochutin. Vánoční trhy začínají již příští víkend.
20.11.2019
Vydejte se s Jakubem Frankem trekovat po Nepálu a neutraťe ani korunu. Poutavá přednáška vás čeká už 24. listopadu v cestovatelské kavárně na Vajnorské 3 v Bratislavě.
19.11.2019
Dopravní podnik hlavního města Prahy připravil v rámci programu „Zážitková turistika pro příznivce historie městské hromadné dopravy“ na sobotu 23. listopadu jízdu historickou soupravou metra za poznáním zajímavých míst na trase B s průvodcem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 21. 11. 2019
svátek:Albert
dnes:
čtvrtek 21.11.
9 °C
zítra:
pátek 22.11.
8 °C