www.infoglobe.cz » Rakousko, Vídeň – za Marií Terezií

Rakousko, Vídeň – za Marií Terezií

Publikováno: 11.1.2018
Rakouská arcivévodkyně, královna uherská a česká – Marie Terezie. Byla bohatá, nadaná a zřejmě i krásná, měla vše, po čem ostatní toužili a zřejmě i vše, co sama chtěla. Ač jí postavení, ambice a okolnosti stavěly do cesty dnes těžko představitelné překážky a potkaly ji mnohé osudové rány, byl její život naplněný a dlouhý. Jak ale doopravdy žila? Dá se ještě někde zahlédnout něco opravdového z jejího života?

Hofburg, nebo Kroměříž?

Inspirováni nedávným uvedením výpravného televizního filmu jedeme do Vídně hledat stopy slavné císařovny. Marie Terezie vládla z Hofburgu, hlavního a nejstaršího sídla Habsburské dynastie. Na prvním místě je ale potřeba říci, že zmíněný film Marie Terezie se zde nenatáčel. Interiéry i exteriéry Hofburgu suploval arcibiskupský zámek v Kroměříži, jeho reprezentační sály a sala terrena. Ostatně nebylo to poprvé. Stejný zámek si vybral i režisér Miloš Forman pro natáčení filmu Amadeus. Vzpomínáte na scénu přijetí Mozarta císařem Josefem II. v Hofburgu? Ano, to také byla Kroměříž.

interiéry Hofburgu

Vídeň v roce 1740 vypadala úplně jinak než dnes. Především na místě dnešního Ringstrasse, okružního bulváru, který vymezuje Innerstadt (staré město), stály mohutné městské hradby. Ty byly zbořeny až o sto let později. Nestály tedy ani paláce kolem Ringu, budova radnice, parlamentu, opery ani Burgtheater. Novotou se skvěl zámek Belveder prince Evžena Savojského, zatímco letní císařskou rezidenci, zámek Schönbrunn, začala budovat Marie Terezie až v době svého panování. Pár let užíval tedy princ Evžen okázalejší sídlo než vladař, na což mnozí příslušníci dvorské šlechty reagovali zdvižením obočí.

monumentální pomník Marie Terezie z r. 1888 stojí mezi Kunsthistorickým a Přírodovědným muzeem

Kde žila?

V Hofburgu se Marie Terezie roku 1717 narodila a zde také ve svých 63 letech zemřela. Prohlídka Císařských pokojů začíná v hlavní vstupní hale pod monumentální kopulí na Michaelerplatz. S tou samou vstupenkou si můžete projít ještě Muzeum císařovny Sisi a Stříbrnou komoru. Interiéry už jsou od časů Marie Terezie pozměněné. Byly užívány i jejími následovníky a všichni si je po svém uzpůsobovali, takže jejích osobních věcí už zde mnoho nenajdeme. Také proto, že je momentálně v módě tzv. Sisikult.

Hofburg

Marii Terezii pamatuje císařská sbírka stříbra. V 18. století se servírovalo na stříbře a ve Stříbrné komoře je mj. zachován císařovnin osobní příbor. Prý si ho dokonce brala i na cesty. Skládá se z nože, vidličky, servírovací vidličky a lžíce, lžičky na vajíčko a morek, kalíšku na vajíčko a slánky. Byl vyroben z čistého zlata přibližně v polovině 18. století. Dříve se se stříbrem nezacházelo nijak pietně, po opotřebování bývalo nemilosrdně přetaveno v nové kusy nebo se z něho razily mince. Tomuto účelu padly za oběť i příbory a nádobí z dvorní tabule, neboť kolem roku 1800 bylo třeba financovat napoleonské války ber kde ber. V 18. století bylo osazenstvo dvora sevřeno velmi přísnou španělskou dvorní etiketou a expozice stolování nám do ní poskytuje zajímavý vhled. Například umné skládání ubrousků pro státní návštěvy se prý předává pouze ústně a dodnes tuto dovednost mají jen dvě osoby.

Nádobí císařské tabule. Stříbrná sbírka, Hofburg

Kde se vdávala?

Svatební obřad Marie Terezie a Františka Štěpána Lotrinského proběhl tradičně v augustiniánském kostele, kam tehdy vedla z Hofburgu dokonce vnitřní chodba. V tomto nejdůležitějším dvorním svatostánku probíhaly všechny císařské svatby – Ludvík XIV. se zde (v zastoupení) oženil s Marií Antoinettou. František Josef tu pojal za choť svou milovanou Alžbětu Bavorskou, známou jako Sisi. (A opět – neberte vážně, co uvidíte ve filmu Sisi. Filmová svatba se natáčela o kousek dál v Michaelerkirche.) U augustiniánů proběhl i svatební obřad Marie Kristiny, protežované dcery Marie Terezie, té jediné, která se směla vdát z lásky. Jejím chotěm se stal Albert, vévoda Sasko-Těšínský, po němž nese jméno Albertina sousední palác a sbírka umění. Nápadný mramorový kenotaf tvaru pyramidy s figurální plastikou, nepřehlédnutelně umístěný v tomto kostele po pravé straně lodi, nechal zhotovit Marii Kristině ovdovělý manžel. Nápis „Nejlepší manželce Albert“ je dojemnou připomínkou jejich 33letého svazku.

kostel augustiniánů ve Vídni

Hrobka srdcí 

Augustiniánský kostel je zajímavý také tím, že se zde nachází Hrobka srdcí. Abyste rozuměli: ostatky mnohých z Habsburků, zemřelých mezi lety 1618 a 1878, leží na třech různých místech. Tělo v Císařské hrobce, urna se srdcem zde, v Hrobce srdcí, a vnitřnosti jsou uloženy ve Vévodské hrobce pod katedrálou sv. Štěpána. První, kdo si přál své srdce uložit zvlášť a založil tím tuto tradici, byl Ferdinand IV. roku 1654. A důvodem separace vnitřností byla obava z rychlého rozkladu těla, které bývalo nabalzamované vystaveno v otevřené rakvi vždy několik týdnů, aby měli poddaní dost času se s mocnářem rozloučit.

Hrobka srdcí za Loretánskou kaplí je otevřena jen příležitostně. Není již bohatě zdobená, jako bývala v 18. století. Od posledního požáru je to prostá, bíle vymalovaná místnost. V kostele je umístěn audiokiosek, kde si můžete výklad k historii a vybavení kostela poslechnout i v češtině.

augustiniánský kostel v Hofburgu, místo všech císařských svateb

Kde je pohřbena Marie Terezie?

V podzemí kapucínského kostela na Neuer Markt je vstup do Císařské hrobky (Kaisergruft). Zde jsou uloženy ostatky 146 příslušníků habsburského a habsbursko-lotrinského císařského rodu v nádherných zdobených rakvích. Platí se vstupné 7 eur. Obdržíte plánek podzemních prostor s popisky, kdo je kde uložen. Krypta byla mezi lety 1657 a 1962 několikrát rozšiřována a dnes ji tvoří několik průchozích místností, z nichž jedna je centrální, rokoková, s kopulí zdobenou freskami. Zde stojí největší sarkofág, společný Marii Terezii a jejímu manželovi, císaři Františku Štěpánovi. Okolní sarkofágy patří jejich dětem.

Byla zde pochována pouze jediná osoba, která nepatřila k habsburskému rodu, a to hraběnka Fuchsová, chůva a dvorní dáma, která vychovávala Marii Terezii od jejích 11 let, byla její důvěrnicí a věrnou přítelkyní až do své smrti.

sarkofág Marie Terezie a Františka Štěpána v Císařské hrobce

Poslední pohřeb do Císařské krypty proběhl v roce 2011, kdy ve svých 98 letech zemřel Otto von Habsburg, korunní princ, syn posledního skutečného císaře. Jedna dlouhá dějinná epocha se tak nadobro uzavřela.

GPS: (Hofburg) 48°12'27.3"N 16°21'57.7"E

 

Text: Radka Snížková

Foto: Radka Snížková, Pixabay, Wikipedia Commons: Bwag



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko, Vídeň - metropole s noblesou I.
Publikováno: 28.1.2023
Hlavní město Rakouska patří mezi turisticky nejatraktivnější evropská města. Bohatost historických památek, množství architektonicky zajímavých pamětihodností i současných pozoruhodností – to vše spojené se slavnými jmény a jejich příběhy či legendami dělá z Vídně příjemný a stále jiný cíl pro návštěvníka.

Rakousko: Vídeň – zámek Belvedere
Publikováno: 4.3.2023
Vídeň je jedním z míst, které turisté rádi vyhledávají. Pro jeho atraktivitu i půvab. Nabízí mnoho, nudit se tam určitě nebudete. Kdo však touží cítit se jako v pohádce a oddechnout si v nádherně upraveném parku plném fontán, neměl by obejít barokní zámek Belvedere.

Rakousko: Zámek Schönbrunn – vídeňský Versailles
Publikováno: 18.3.2023
Vídeň, jedna z nejkrásnějších metropolí Evropy nabízí návštěvníkům bohatou historii, překrásnou architekturu i nevšední gastronomické požitky. My se opět vydáme na návštěvu tohoto císařského města a projdeme se po snad nejkrásnějším zámku v celém Rakousku, který je svým nádherným zjevem přirovnáván k francouzskému Versailles.

Rakousko: Do Vídně v průběhu adventu I – vánoční trhy v centru města
Publikováno: 5.12.2018
Vánoční čas v sobě nese nezaměnitelné kouzlo. Je to období roku, kdy nás to láká navštívit vánoční trhy a zažít jejich jedinečnou atmosféru. My vás dnes zavedeme za hranice a pokusíme se vám zprostředkovat zážitek z nejkouzelnějších vánočních trhů na světě, které probíhají v rakouské Vídni.

Rakousko: Do Vídně v době adventu II – největší a nejromantičtější vánoční trh
Publikováno: 12.12.2018
Minulý týden jsme se prošli centrem hlavního města Rakouska, navštívili jsme několik vánočních trhů i různé kulturní a historické zajímavosti v jejich blízkosti, ale procházka po Vídni by určitě nebyla kompletní, kdybychom nenavštívili ten největší a zároveň nejromantičtější vánoční trh. Ptáte se, který? Odpověď najdete v následujících řádcích.

Rakousko, Bad Blumau – zprestřete si cestu do Slovinska
Publikováno: 3.4.2021
Určitě letos tápete, kam by bylo možné vycestovat a kde strávit příjemnou dovolenou, nejlépe u moře. Mám pro vás malou inspiraci. Za mě byla volba celkem jasná, vyhrálo to Slovinsko.


Souvisejicí fotogalerie

Rakousko, Schönbrunn  – císařské sídlo  
Vídeň jako jedna z nejkrásnějších metropolí Evropy nabízí mnoho zajímavých míst, která byste si n...

Rakousko: Vídeň – procházka po městě
Hlavní město Rakouska patří mezi turisticky nejatraktivnější evropská města. Bohatost historickýc...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 3. 2024
svátek:Soňa
dnes:
čtvrtek 28.3.
6 °C
zítra:
pátek 29.3.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X