www.infoglobe.cz » Řecko: Kos - Hippokratův ostrov

Řecko: Kos - Hippokratův ostrov

Publikováno: 14.10.2013
Jeden z mnoha řeckých ostrovů – Kos, je oblíbeným a častým cílem nejen českých turistů. Leží v Egejském moři, u tureckého pobřeží na okraji Kosské zátoky. Jedná se o poměrně malý ostrov – na délku měří cca 45 km a na šířku 10 km. Celková délka pobřeží dosahuje 112 km.

Let z Prahy na Kos trvá přibližně dvě a půl hodiny. Vydali jsme sem na začátku září letošního roku, kdy počasí v ČR začalo připomínat podzim. Po příletu na jediné zdejší malé letiště nás hned ovanul příjemný přímořský vzduch...

Z hotelového resortu Dimitra Beach Resort

Cesta autobusem do našeho hotelu byla krátká (35 km), ovšem se zastávkami v mnoha jiných hotelech v okolí trvala déle než hodinu. Z nabídky cestovní agentury jsme vybrali hotelový komplex Dimitra Beach Resort na jihovýchodním pobřeží ostrova v oblasti zálivu Agios Fokas. Jednalo se o rozsáhlý komplex, skládající se z hlavní budovy a vilek v zahradě nad oblázkovou pláží. Hlavní město Kos bylo od našeho komplexu vzdáleno 8 km a pravidelnou dopravu zajišťovaly místní autobusové linky. Pokud tedy vyrazíte na toto místo za nočním životem a „ruchem“ města, nebude vůbec žádný problém s dopravou do hlavního města. Hotelový komplex samotný se ovšem nachází na odlehlém místě, doporučila bych ho spíše klientům, kteří vyhledávají pohodu a klid a pokud mají o noční život zájem, vystačí si s nabídkou zdejších barů a animačních programů.

Celkový pohled na hotelový resort

Strávili jsme zde krásný odpočinkový týden se službami „all inclusive“. Nemuseli jsme se tedy o nic starat a mohli jsme si naplno užívat veškeré vybavenosti resortu – kromě oblázkové pláže (doporučuji boty do vody!) a čistého moře též tří bazénů a dvou dětských bazénů, které ocenila především naše malá dcerka. Celodenní přísun vynikajícího jídla a pití zajišťovalo hned několik středisek – kromě hlavní hotelové restaurace též Taverna (která nabízela především řecké speciality), Snack bar a noční bar. Nabídka jídla a nápojů byla pestrá a opravdu vynikající a veškeré služby byly na velmi vysoké úrovni – díky obsluhujícímu personálu, kde místní obyvatele skvěle doplňovali  i studenti a mladí lidé z různých evropských zemí.

Hlavní město Kos - Hippokratův platan

Aby tedy naše odpočinková dovolená nebyla pouze koupací a konzumační, rozhodli jsme se využít blízkosti hlavního města a vypravili se místním autobusem na jednodenní výlet. Hlavní město Kos má přibližně 12 000 stálých obyvatel a je rodištěm známého „otce lékařství“ Hippokrata. Jeho památku ve městě připomíná především strom v centru města – Hippokratův platan, který tento známý antický lékař zasadil a údajně pod ním i vyučoval své žáky. Bohužel léta jsou na něm už znát, aby se udržel ve vzpřímené poloze, je na několika místech podepřen lešením. Po jeho důkladné prohlídce jsme prošli palmovou alejí a rozlehlým přístavem, okolo Pevnosti Johanitů, Paláce Guvernéra až do centra města s Difterdarovou mešitou a knihovnou na náměstí Platia Eleftherias.

Hlavní město Kos - Palác guvernéra

Drobné občerstvení a hlavně nejrůznější suvenýry je zde možné obstarat například v kryté tržnici Agora. Typickou řeckou pozorností, kterou je vhodné přivézt domů jako suvenýr, je jejich národní alkoholický anýzový nápoj UZO (chutí připomíná pendrek) a rovněž tymiánový med. Obě jmenované pochutiny seženete v různých velikostech a baleních na každém rohu. K posezení a vypití dobrého šálku kávy v centru hlavního města vás láká obsluhující personál nejrůznějších taveren, barů, kaváren a restaurací s venkovními zahrádkami. Už mimo centrum, ale v bezproblémové docházkové vzdálenosti, je možné zde shlédnout i římské divadlo Ódeion, které již svému účelu neslouží a archeologické naleziště Casa Romana.

ostrov Kos - Římské divadlo Ódeion

Jedno odpoledne jsme věnovali rovněž návštěvě přirodních horkých mořských pramenů Embros Therme. Od našeho hotelového komplexu byly vzdálené cca 3 km po silnici. Cestu je bez větších problémů možné zvládnout pěšky, případně na motorce, kole nebo čtyřkolce – je možné zapůjčit ve všech hotelech i mnoha půjčovnách. Jedná se o úsek pobřeží, kam vyvěrají sirné prameny. Od příjezdové silnice je místo vzdáleno přibližně 300 metrů, které je možné jít pouze pěšky a zdolat dost velké převýšení. Vynaložená námaha však stojí za to. Sirné prameny jsou léčivé, blahodárně působí především na různá kožní onemocnění, pohybové a dýchací obtíže. Přímo v místě, kam prameny vyvěrají, je však voda příliš teplá. Vzhledem k teplotě vzduchu – přibližně 30 °C – nebylo možné vydržet déle než pár minut. Rozumným řešením je proto přesun o pár metrů dále.

Embros Therme - termální sirné prameny

Dovolenou na Kosu bych doporučila každému, kdo hledá odpočinek jak v hotelovém resortu u moře, tak i odpočinek aktivní. Během týdenní dovolené je možné celý ostrov procestovat půjčeným autem nebo na kole. Veškeré služby a vybavenost jsou zde na velmi slušné úrovni a, ve srovnání třeba s Egyptem, jde zde bezpečno, najíst se můžete bez obav ze střevních potíží kdekoliv, pitná voda je dostupná všude a místní obyvatelé turisty nijak neobtěžují. Byl to první řecký ostrov, který jsem navštívila, a věřím, že nebyl poslední.

Hlavní město Kos - přístav

Text/foto: Pavlína Rouhová Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Řecko, ostrov Thassos – smaragd v Egejském moři
Publikováno: 4.8.2018
Zelený ostrov Thassos územně spadá do východní Makedonie. Zelený proto, že hornaté vrcholky pokrývají piniové a olivové háje. Jeho skalnaté břehy omývá klidné Egejské moře. Nenajdete zde letiště ani průmyslové zóny. O to je tu lepší ovzduší. Díky mramorovému podloží se zde těží jeden z nejlepších mramorů na světě.

Řecko: Kos - po stopách Hippokrata II.
Publikováno: 6.10.2014
Podle Hippokrata vznikla i dodnes užívaná Hippokratova přísaha. Hned si v obchůdku kupuji papyrus s celou přísahou dokonce v češtině!

Řecko: Kos - za bohem Asklepiem I.
Publikováno: 13.10.2014
Právě stoupám do mírného kopečku směrem k Asklepionu, kde měl „ordinaci“ slavný Hippokrates. A jak se stal Asklepios bohem? To bylo tak: Apollon jako bůh léčitelů chtěl tomuto umění naučit také svého syna Asklepia, který ho pak dovedl k dokonalosti a stal se bohem lékařství.

Řecko: Kos - za bohem Asklepiem II.
Publikováno: 20.10.2014
Uprostřed Asklepionu bylo obrovské testovací schodiště. Aby měla nemocnice dobrou pověst, museli být pacienti po vyléčení schopni bez pomoci vyjít po schodech až nahoru do svatyně. A pokud přeci jen později někdo zemřel, vynesli jeho tělo v noci, tajně, aby to nikdo neviděl...

Řecko: Samos – rodiště matematika Pythagora
Publikováno: 11.5.2015
K nejoblíbenějším dovolenkovým destinacím Evropy v posledních letech patří řecký ostrov Samos, rodiště slavného matematika Pythagora. Z jakého důvodu sem zejména od června do poloviny září míří stále více turistů? Je jich hned několik!

Řecko, Soluň – krásný kout Řecka I.
Publikováno: 4.9.2015
Dnes v našem cestování zamíříme do jednoho z méně známých koutů Řecka.

Řecko, Soluň – krásný kout Řecka II.
Publikováno: 11.9.2015
Minule jsme se toulali okolo nejlepších a Soluni nejbližších pláží. Bohužel nejsou tak blízko, že byste k nim zvládli dojít pěšky, ale když už k nim budete vážit cestu, měly by vám to vynahradit krásným prostředím.

Řecko, Sparta – město krále Leonida
Publikováno: 25.9.2015
Opět se vrátíme do Řecka a podíváme se do další méně známé části. I když, jak se to vezme...

Řecko, Litochoro – mystické horské městečko
Publikováno: 30.8.2017
Tentokrát jsme se rozhodli vyrazit za objevováním řeckých měst a malebných zákoutí. Jednou z našich prvních zastávek je „kamenné“ městečko Litochoro, které se nachází v těsné blízkosti pohoří Olymp.

Řecko, Panteleimonas – hory, pláže a památky
Publikováno: 6.9.2017
Po návštěvě Litochora jsme se přesunuli o pár kilometrů dál. Naší další zastávkou byla typická řecká vesnička, která nabízela nádhernou přírodu, zajímavou architekturu a nevšední výhledy.

Řecko, Paralia – letovisko plné života
Publikováno: 13.9.2017
Ve slunečném Řecku zůstaneme i tento týden. Navštívíme snad nejrušnější turistické letovisko na Olympské riviéře – Paraliu. Přímořské letovisko je vzdálené od hlavního města prefektury Pieria necelých 8 km a je ideálním místem pro relax a zábavu.

Řecko: Kos - po stopách Hippokrata I.
Publikováno: 29.9.2014
Dnes se vydáme na výlet na řecký ostrov Kos. Potkala jsem tu jednu fajn Češku Ivu, takže jedeme spolu. Na lodi je mezinárodní osazenstvo Francouzů, Italů, Němců, Angličanů, Maďarů a nás - Čechů! Je úsměvné, že jim skoro všem rozumím a oni o tom nemají ani tušení. Cesta je příjemná a trvá cca 50 minut.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov VII.
Publikováno: 5.9.2014
Poslední pohled na Agios Nikolaos a výlet na Spinalongu.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov V.
Publikováno: 22.8.2014
Rozloučili jsme se s Rethymnem, které pomalu mizí v dálce za námi a jedeme vstříc krétské přírodě do soutěsky Samaria.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov IV.
Publikováno: 15.8.2014
V Rethymnu jsme již strávili poměrně dost času. Viděli jsme něco z jeho památek, i když k vidění je tam samozřejmě mnohem více. Jen namátkou některé z nich zmíníme, aby vám případně neušly.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov II.
Publikováno: 1.8.2014
Minulý týden jsme vás naladili na náš výlet na Krétu. Tento hornatý ostrov skrývá mnohé, což by žádnému zvědavému turistovi nemělo ujít. Dnes se podíváme do jednoho z jeho největších měst, Rethymna. Nejprve začneme místní kuchyní a v příštím díle se zaměříme na památky.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov I.
Publikováno: 25.7.2014
Po několika dílech o Londýně dnes přeskočíme opět do oblasti Středozemního moře, avšak tentokrát o něco východněji, do Řecka. Po často deštivém hlavním městě Británie teď společně okusíme sílu středomořského slunce a teplé vody Krétského moře.

Řecko, ostrov Rhodos: Lindos – chrám bohyně Athény
Publikováno: 9.5.2014
Jedním z nejpřitažlivějších míst východního pobřeží ostrova Rhodos je do skály zasazené město Lindos s antickou akropolí a chrámem bohyně Athény Lindské. Dominantu na nejvyšší plošině skály zde zanechali Johanité - též rytíři rhodští.

Řecko, Rhodos: čtvrti Staré a Nové město I.
Publikováno: 14.9.2012
Město s kulturními tradicemi, se známou řečnickou školou (navštěvovanou Cicerem a Césarem) a známou sochařskou školou. Už od svého založení (408 př. n. l.) je hlavním městem ostrova Rhodos, v jehož severním výběžku leží.

Řecko: Zakynthos - cestou želvím ostrovem III.
Publikováno: 17.10.2011
Třetím pokračováním zakončíme naše putování okolo ostrova, jehož největší atrakcí je krom Modrých jeskyní i pláž, na níž v roce 1980 ztroskotala pašerácká loď.

Řecko: Zakynthos - cestou želvím ostrovem I.
Publikováno: 19.9.2011
Místní neřeknou ostrovu jinak než Zante. Tento domov obřích želv, není asi typickým řeckým ostrovem s nespočtem historických památek, ale i tak je dovolená zde velmi příjemně stráveným časem, na který jistě budete rádi vzpomínat.

Řecko: Zakynthos - cestou želvím ostrovem II.
Publikováno: 3.10.2011
V první části našeho putování ostrovem Zakynthos jsem naznačil, že toto místo je sice ideální dovolenkovou destinací, ale atrakcí zde opravdu příliš není. Milovníky antické architektury sem rozhodně nemá cenu zvát, jelikož častá zemětřesení v minulosti zničila vše, co se z dob Homéra mohlo zachovat.

Řecko: Zakynthos - cestou želvím ostrovem IV.
Publikováno: 31.10.2011
Poslední a závěrečný díl našeho putování po ostrově zakončíme v místech, kde jsem měl možnost strávit letní dovolenou, tedy Limni Keri.


Souvisejicí fotogalerie

Řecko – Skiathos a letovisko Koukounaries
Řecko je rozmanitá země plná zážitků. Jedním z mnoha kouzelných míst je ostrov Skiathos, který na...

Řecko – návštěva přímořských letovisek
V naší dnešní fotogalerii se ohlédneme za létem a navštívíme nejrušnější turistické středisko na ...

Řecko: kouzelný ostrov Korfu
Pojďte se s námi alespoň na pár okamžiků podívat na jeden z nejkrásnějších ostrovů v Jónském...

Řecko: Město Rhodos
Rhodos - město na stejnojmenném ostrově v Egejském moři. Ať už ostrov vznikl podlé té či jiné leg...

Řecko - malý výlet po řeckých ostrovech
Řecko je známé svou antickou historií i tím, že ho obklopují spousty ostrovů a ostrůvků, tonoucíc...

Řecko, Lefkada
Jeden z mnoha ostrovů patřící k Řecku. Svoji rozlohou nijak ohromující, obvod pobřeží měří k...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

7.8.2020
V těchto dnech byla veřejnosti představena nová bezplatná mobilní aplikace Horské záchranné služby (dále jen HZS), která kromě přivolání pomoci prostřednictvím jednoho tlačítka přináší hned několik dalších novinek.
6.8.2020
Letošní ročník přehlídky letecké techniky a akrobacie se uskuteční na chebském letišti na konci prázdnin 22.–23. srpna. Hvězdou na nebi bude letoun L-39 Albatros, účast po oba víkendové dny potvrdily i vzdušné síly Armády České republiky.
5.8.2020
Spišské muzeum vás zve strávit léto na Spišském hradě. Připraven je pro vás bohatý program, který tvoří koncerty, divadelní představení, šerm i noční prohlídky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 7. 8. 2020
svátek:Lada
dnes:
pátek 7.8.
29 °C
zítra:
sobota 8.8.
30 °C