www.infoglobe.cz » Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře II

Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře II

Publikováno: 28.3.2016
Po příletu na mezinárodní letiště v Heraklionu na nás již čekal zástupce společnosti, ve které jsme měli rezervované auto. Je vidět, že konkurence je zde opravdu velká. Tomu odpovídá i přístup, se kterým jednají s klienty. Po vyřízení veškerých dokumentů nasedáme do našeho auta a vyrážíme směr západ. Na Krétě nejsou žádné oficiální dálnice, a tak se zde neplatí žádné mýtné.

Naší první zastávkou bylo Rethymno, což je třetí největší město Kréty, které se nachází na severním pobřeží ostrova mezi Heraklionem a Chánií. Dominantou města je benátská pevnost z konce 16. století, která ční nad samotným městem. I když nemáte návštěvu pevnosti v plánu, určitě doporučuji alespoň vyjít na kopec k bráně, odkud je pěkný výhled na celé město i na moře. Druhou atrakcí města je pak benátský přístav s množstvím restaurací a barů, kde vás jistě místní naháněči nenechají v klidu projít. Ani my jsme neodolali příjemnému posezení s úžasným výhledem na průzračně čistou mořskou vodu a elegantní maják ze 16. století. V dnešní době již do přístavu smí jen malé lodě a příjemná přímořská atmosféra je tím pádem zajištěna.

Rethymno – maják

Rethymno – vchod do pevnosti  pohled z pevnosti na Rethymno

Po krátkém odpočinku jsme pokračovali dále na západ do Chánie, což je se svými 55 tisíci obyvateli druhé největší město Kréty. V době minojské civilizace byla Chánia nazývána Kydonia a její přítomnost je doložena archeologickými vykopávkami na vyvýšenině zvané Kastelli. Jedná se však jen o malou oplocenou plochu, kde se nic neplatí. V období od 4. do 9. století n. l. byla Chánia pod nadvládou Arabů, kteří vyhnali křesťany z města do hor. V 10. století bylo město opět připojeno k Byzantské říši a Chánia se stala sídlem biskupa. Od 13. století byla pak pod nadvládou Benátčanů, kteří město obehnali hradbami, které jsou ještě v dnešní době patrné. Nicméně hradby neochránily Chánii úplně, a tak byla v roce 1645 dobyta Turky, kteří zde vládli až do přelomu 19. a 20. století. Během této doby bylo mnoho tehdejších kostelů přeměněno na mešity.

katedrála v Chanii

Za druhé světové války byla Chánia intenzivně bombardována německou armádou a spousta hodnotných památek byla narušena nebo kompletně zbořena. Po válce bylo město opraveno a rozšířeno o další stavby. Zajímavostí je, že až do roku 1972 byla Chánia hlavním městem.

Prohlídku města jsme započali procházkou po cestě podél pobřeží, která nás bezpečně dovedla až do benátského přístavu v centru města. Přístav je obklopen celou řadou restaurací a barů. Měli jsme v plánu ochutnat nějakou čerstvou rybu, nicméně místní ceny nás celkem nemile zaskočily. V přímořských letoviscích bývá tento sortiment zpravidla levný, a proto ceny kolem 20 eur nám přišly poněkud přehnané. Nakonec jsme ale přece jen neodolali a zavítali do jedné z restaurací. Na druhé straně přístavu se nám otvíral pěkný výhled na mešitu „Janissaries“ neboli Hassan Pasha, postavenou v roce 1645 (v roce, kdy Chánia spadla pod nadvládu Turků). Je to nejstarší turecká stavba na ostrově a kromě betonové kopule byla poměrně pěkně zrekonstruována.

mešita Janissaries v Chanii

Vstup do mešity nám byl odepřen, a tak jsme její kouzlo obdivovali pouze z venku. Po obědě jsme vyrazili na prohlídku hlavní katedrály, která se nachází hned vedle nejrušnější třídy Halidon, kde místní obchodníci prodávají téměř vše. Katedrála byla postavena teprve ve druhé polovině 19. století. I přes architektonicky skromný interiér na nás příjemně zapůsobila. Pak jsme pokračovali na vrch Kastelli, kde jsme si přes plot prohlédli vykopávky z období minojské civilizace. Archeologické práce zde probíhají od roku 1966, přičemž ty nejzajímavější nálezy je možné si prohlédnout v Archeologickém muzeu v Chánii. Naši návštěvu jsme zakončili prohlídkou městských hradeb a výstupem na vrcholek, odkud byl krásný výhled.

pohled na Chanii a přístav

Město toho samozřejmě nabízí mnohem více, ale protože se už den chýlil pomalu ke konci, museli jsme pokračovat směrem do nedalekého kempu. Po chutné večeři a zaslouženém pivu jsme se odebrali do našich spacáků a těšili se na to, co nám přinese následující den, o kterém se dozvíte už příští pondělí.

GPS: (katedrála) 35°30'55.0"N 24°01'05.9"E

 

Text a foto: Vojtěch BližňákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Řecko, Korfu – opuštěná místa ostrova
Publikováno: 12.8.2019
Korfu (řecky Kérkyra) je jedním z těch menších ostrovů ve Středozemním moři. Většina turistů sem jezdí s jasným cílem – relax na pláži, gyros a tzatziki, ouzo a možná jeden či dva výlety k nejzajímavějším památkám. Tento 60 kilometrů dlouhý ostrov s dlouhou a zajímavou historií toho však může nabídnout mnohem víc.

Řecko, Santorini – perla Kykladského souostroví
Publikováno: 5.8.2019
Santorini (řecky Thira) je svou rozlohou poměrně nepatrnou součástí Kykladského souostroví, na šířku má pouhých 6 km a na délku něco přes 25 km. Jeho rozlohu však silně vyvažuje zeměpisné a geologické umístění ostrova a také jeho bohatá historie. Thira se nachází 220 km od Athén a 110 km od Kréty, byla tedy vždy důležitou a mnohdy nezbytnou zastávkou na trase mezi těmito významnými obchodními centry. Díky tomu jsou na ostrově dochovány stopy po největším minojském osídlení mimo Krétu.

Řecko, Lefkada: Jak zažít nezapomenutelnou dovolenou na nejkrásnějším řeckém ostrově
Publikováno: 3.8.2017
Tato perla Jónských ostrovů je známá mezi cestovateli nejen díky nádherným plážím, ale také díky kouzlu řeckého venkova, které můžete plnými doušky nasávat ve vnitrozemí ostrova. Lefkada se nachází jižně od Korfu a severně od Kefalonie.

Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře VIII
Publikováno: 9.5.2016
Náš poslední den před odletem z Kréty jsme chtěli věnovat návštěvě Heraklionu a především nejznámějšímu minojskému paláci Knóssos. Z kempu v Sissi jsme vyrazili kolem osmé ráno a zhruba za hodinu jsme již byli před naším hotelem. Auto jsme jen zaparkovali a hned vyrazili směr Knóssos. Do největší turistické atrakce Kréty, která je od Heraklionu vzdálena asi 5 km jižně, jezdí přibližně každých 20 minut autobus (3 eura za osobu).

Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře VII
Publikováno: 2.5.2016
Následující ráno jsme vstávali ještě za tmy. Protože jsme však přespali v chatce, byl celý proces balení poměrně rychlý a kolem 6 h ráno jsme již vyrazili směr Kato Zakros, kde se nachází další z významných minojských paláců. Počasí nám ale bohužel nepřálo a prakticky celý den pršelo. To nás však neodradilo a už po 8 h ráno jsme byli na místě. Podle průvodce měl být palác otevřen již od 8 h, nicméně jsme zjistili, že otevřeno bude až v 10. Tím pádem jsme měli ještě dvě hodiny, které jsme využili k vycházce v dešti podél pobřeží.

Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře VI
Publikováno: 25.4.2016
Z kempu v Agia Galini jsme další den ráno vyrazili do nedalekého paláce Festos (Faistos), který je považován za druhý nejvýznamnější minojský palác (hned po paláci Knóssos). Palác se nachází na vyvýšeném pahorku Kastri uprostřed Mesarské nížiny a je z něho krásný výhled na okolní pohoří Idi.

Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře V
Publikováno: 18.4.2016
Tento den jsme měli v plánu udělat si alespoň krátký výlet do hor Lefka Ori, ale kvůli nepřízni počasí jsme byli nuceni se o tuto krásnou část výletu ochudit. Rozhodli jsme se tedy, že nakonec zamíříme rovnou do kláštera Moni Preveli, který měl být naší další zastávkou.

Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře IV
Publikováno: 11.4.2016
Dalším bodem našeho výletu byla nejdelší evropská soutěska Samaria, která se nachází v západní části Kréty uprostřed Bílých hor (v řečtině Lefka Ori). Od roku 1962, kdy došlo k vysídlení vesnice Samaria, která se nacházela přibližně uprostřed soutěsky (odtud její název), je národním parkem a taktéž světovou biosférickou rezervací.

Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře III
Publikováno: 4.4.2016
Po probuzení do krásného slunečného dne jsme se šli podívat na pláž, a protože tu nikdo nebyl, dovolili jsme si tu trochu lenošit. Kemp Mithimna, kde jsme bydleli, mohu vřele doporučit. Pláž je opravdu hned přes silnici a pan majitel byl velmi milý a ochotný. Po krátkém rozhovoru jsme se nakonec rozloučili a vyrazili směrem na nejseverozápadnější pláž Balos. Ta se nachází na samotném cípu poloostrova Gramvousa.

Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře I
Publikováno: 21.3.2016
Jak už název napovídá, Kréta je ostrov poskytující hned několik turistických lákadel. Na své si zde přijdou jak milovníci kultury, dávné historie a přírody, tak plážoví turisté, kteří si chtějí dopřát jen pasivní odpočinek. Jelikož je historie Kréty velmi bohatá, byla by velká škoda strávit dovolenou jen ležením na pláži.

Řecko: Samos – rodiště matematika Pythagora
Publikováno: 11.5.2015
K nejoblíbenějším dovolenkovým destinacím Evropy v posledních letech patří řecký ostrov Samos, rodiště slavného matematika Pythagora. Z jakého důvodu sem zejména od června do poloviny září míří stále více turistů? Je jich hned několik!

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov I.
Publikováno: 25.7.2014
Po několika dílech o Londýně dnes přeskočíme opět do oblasti Středozemního moře, avšak tentokrát o něco východněji, do Řecka. Po často deštivém hlavním městě Británie teď společně okusíme sílu středomořského slunce a teplé vody Krétského moře.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov II.
Publikováno: 1.8.2014
Minulý týden jsme vás naladili na náš výlet na Krétu. Tento hornatý ostrov skrývá mnohé, což by žádnému zvědavému turistovi nemělo ujít. Dnes se podíváme do jednoho z jeho největších měst, Rethymna. Nejprve začneme místní kuchyní a v příštím díle se zaměříme na památky.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov III.
Publikováno: 8.8.2014
Po odhalení gurmánské tváře tohoto krétského města se zvedneme z pohodlného sezení v některé z místních restaurací a vydáme se prozkoumat historické dědictví, které zde zanechalo několik tisíciletí lidského osídlení.

Řecko, Rhodos: čtvrti Staré a Nové město I.
Publikováno: 14.9.2012
Město s kulturními tradicemi, se známou řečnickou školou (navštěvovanou Cicerem a Césarem) a známou sochařskou školou. Už od svého založení (408 př. n. l.) je hlavním městem ostrova Rhodos, v jehož severním výběžku leží.

Město Rhodos - čtvrti Staré a Nové město II.
Publikováno: 21.9.2012
Ze Starého města se středověkými stavbami a strážními věžemi se vydáme do čtvrti Nové město, kde rovněž naleznete památky z různých dob, které právem spolu s historickým jádrem města vyhlásilo UNESCO za světové přírodní a kulturní památky.


Souvisejicí fotogalerie

Řecko: kouzelný ostrov Korfu
Pojďte se s námi alespoň na pár okamžiků podívat na jeden z nejkrásnějších ostrovů v Jónském...

Řecko: Město Rhodos
Rhodos - město na stejnojmenném ostrově v Egejském moři. Ať už ostrov vznikl podlé té či jiné leg...

Řecko - malý výlet po řeckých ostrovech
Řecko je známé svou antickou historií i tím, že ho obklopují spousty ostrovů a ostrůvků, tonoucíc...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.1.2020
Nenechte si ujít 8. ročník tradiční masopustní zabijačky v sobotu 1. února od 10 hodin v centru královského města Kežmarok.
25.1.2020
Na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky přibylo od ledna 2020 krajkářství na Vamberecku. Kulturní statky, které jsou na celorepublikovém seznamu, lze nominovat do mezinárodního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO).
24.1.2020
Chtěli byste zažít splavování na raftech v zimě? Tak navštivte dnes nebo zítra malebnou obec Červený Kláštor, která leží v nádherné přírodě Pieninského národního parku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 26. 1. 2020
svátek:Zora
dnes:
neděle 26.1.
0 °C
zítra:
pondělí 27.1.
3 °C