www.infoglobe.cz » Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře III

Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře III

Publikováno: 4.4.2016
Po probuzení do krásného slunečného dne jsme se šli podívat na pláž, a protože tu nikdo nebyl, dovolili jsme si tu trochu lenošit. Kemp Mithimna, kde jsme bydleli, mohu vřele doporučit. Pláž je opravdu hned přes silnici a pan majitel byl velmi milý a ochotný. Po krátkém rozhovoru jsme se nakonec rozloučili a vyrazili směrem na nejseverozápadnější pláž Balos. Ta se nachází na samotném cípu poloostrova Gramvousa.

Balos je bezesporu jedna z nejkrásnějších a nejúchvatnějších pláží na Krétě. Hned u břehu je nádherná laguna, v níž si na své přijdou i neplavci. Voda je zde průzračně čistá a opravdu mělká. Prakticky se v ní dá dojít až k nedalekému ostrovu Tigani, který vystupuje více než 100 metrů nad okolní moře. Jméno ostrova souvisí s jeho tvarem, který při trošce fantazie připomíná smažící pánev obrácenou dnem vzhůru (Tigani znamená v překladu smažící pánev). Na pláž se dá v zásadě dostat dvěma způsoby. Tím prvním, který je vhodný spíše pro nenáročné cestovatele, je plavba lodí z nedalekého města Kissamos. Plavby jsou zpravidla organizovány jako celodenní s možností zastavení na ostrově Gramvousa a návštěvy stejnojmenné benátské pevnosti.

ostrov Gramvousa

pohled z pláže Balos   západní pobřeží

Druhou možností je jet autem po kamenité silnici vedoucí po východním břehu poloostrova a pak jít asi 20 minut pěšky dolů k laguně. Cesta je to poměrně zdlouhavá a náročná, ale na druhou stranu nabízí krásné výhledy na moře i na samotnou pláž a lagunu. Protože jsme chtěli vidět lagunu z ptačí perspektivy a nechtěli jsme se podílet na davové turistice, rozhodli jsme se pro druhou variantu i za cenu toho, že pojištění auta se nevztahuje na silnice bez asfaltu. Musím se přiznat, že jsem jel opravdu velmi opatrně. Po cestě nás překvapily kozy, které nebyly vůbec plaché, a dokonce byly natolik drzé, že strkaly hlavy do aut a nechaly se krmit turisty. Po asi 45 minutách jsme přijeli na parkoviště, odkud jsme pokračovali pěšky až na pláž. Překrásný výhled na pláž, lagunu, ostrov Tigani i celé širé moře nám byl zaslouženou odměnou. Na pláži samotné jsme si připadali jako v ráji. Naštěstí nebyla plná lidí, a tak jsme si mohli užívat její krásy dosyta.

po cestě nás překvapily kozy

Protože jsme ale měli v plánu tento den ještě něco vidět, museli jsme se s pláží Balos rozloučit. Pokračovali jsme podél západního pobřeží směrem do vnitrozemí až do ekovesnice Milia, což byl další bod našeho výletu. Jedná se v podstatě jen o několik kamenných domků uprostřed horské krajiny, kam vede jen kamenitá cesta, která však nabízí krásné výhledy do širokého okolí. Historie osady sahá až do 17. století a původně sloužila jen jako obydlí pro farmáře a pastevce. Díky své izolovanosti byla pak dlouhou dobu opuštěná. Až v 80. letech 20. století byla přestavěná do podoby jakési samozásobitelské vesnice, kam mohou zavítat a nějaký čas pobýt i turisté. Celkově na nás vesnice působila velmi klidným dojmem. Lidé si zde pěstují vlastní organickou potravu, meditují a odpočívají uprostřed nádherné přírody. Vesnice je skutečně malá a její návštěva nezabere více než 15–20 minut. Určitě tu ale respektujte klid a ticho, což jsou jedny ze základních pravidel, která ve vesnici platí.

kamenný dům v ekovesnici Milia   cestou jsme si užívali krásné výhledy

Navečer jsme se přesunuli do asi 30 km vzdálené Paleochory, která leží na jižním pobřeží Kréty. Plánovali jsme se ubytovat v místním kempu, který se nachází na východním okraji města, do jehož centra je to asi 20 minut pěšky. Kromě hradní zříceniny z roku 1279 však ve městě samotném nic moc není. Důvod, pro který sem turisté jezdí, je především písečná pláž Pachia Ammos, zabírající dlouhý záliv kolem Paleochory. Kousek od ní se nachází i oblázková pláž jménem Chalikia. V samotném centru pak najdete řadu obchůdků a restaurací s typickými naháněči. Po náročném dni jsme si i my dopřáli teplou večeři v podobě klasické grilované zeleniny nadívané jakýmsi krémem. Náš den jsme zakončili krátkou procházkou kolem pláže za zvuků vln. Další den jsme měli v plánu celodenní túru nejdelší evropskou soutěskou Samaria, a tak jsme dlouho neponocovali a šli brzy spát.

Pláž u Paleochory

A jak to v soutěsce vypadá? To se dozvíte už příští pondělí.

GPS: (pláž Balos) 35°35'00.9"N 23°35'21.4"E

 

Text a foto: Vojtěch BližňákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Řecko, Zakynthos – ostrov přírodních krás v Jónském moři
Publikováno: 25.7.2020
Krásná příroda, zelené olivové háje a množství vyhlášených pláží, to je Zakynthos. Je nejjižnější a třetí největší ostrov v Jónském moři. Symbolem tohoto ostrova je pláž s vrakem pašerácké lodi. Historické památky jako na Rhodosu nebo Krétě ale neočekávejte.

Řecko, Korfu – opuštěná místa ostrova
Publikováno: 12.8.2019
Korfu (řecky Kérkyra) je jedním z těch menších ostrovů ve Středozemním moři. Většina turistů sem jezdí s jasným cílem – relax na pláži, gyros a tzatziki, ouzo a možná jeden či dva výlety k nejzajímavějším památkám. Tento 60 kilometrů dlouhý ostrov s dlouhou a zajímavou historií toho však může nabídnout mnohem víc.

Řecko, Santorini – perla Kykladského souostroví
Publikováno: 5.8.2019
Santorini (řecky Thira) je svou rozlohou poměrně nepatrnou součástí Kykladského souostroví, na šířku má pouhých 6 km a na délku něco přes 25 km. Jeho rozlohu však silně vyvažuje zeměpisné a geologické umístění ostrova a také jeho bohatá historie. Thira se nachází 220 km od Athén a 110 km od Kréty, byla tedy vždy důležitou a mnohdy nezbytnou zastávkou na trase mezi těmito významnými obchodními centry. Díky tomu jsou na ostrově dochovány stopy po největším minojském osídlení mimo Krétu.

Řecko, ostrov Thassos – smaragd v Egejském moři
Publikováno: 4.8.2018
Zelený ostrov Thassos územně spadá do východní Makedonie. Zelený proto, že hornaté vrcholky pokrývají piniové a olivové háje. Jeho skalnaté břehy omývá klidné Egejské moře. Nenajdete zde letiště ani průmyslové zóny. O to je tu lepší ovzduší. Díky mramorovému podloží se zde těží jeden z nejlepších mramorů na světě.

Řecko, Lefkada: Jak zažít nezapomenutelnou dovolenou na nejkrásnějším řeckém ostrově
Publikováno: 3.8.2017
Tato perla Jónských ostrovů je známá mezi cestovateli nejen díky nádherným plážím, ale také díky kouzlu řeckého venkova, které můžete plnými doušky nasávat ve vnitrozemí ostrova. Lefkada se nachází jižně od Korfu a severně od Kefalonie.

Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře VIII
Publikováno: 9.5.2016
Náš poslední den před odletem z Kréty jsme chtěli věnovat návštěvě Heraklionu a především nejznámějšímu minojskému paláci Knóssos. Z kempu v Sissi jsme vyrazili kolem osmé ráno a zhruba za hodinu jsme již byli před naším hotelem. Auto jsme jen zaparkovali a hned vyrazili směr Knóssos. Do největší turistické atrakce Kréty, která je od Heraklionu vzdálena asi 5 km jižně, jezdí přibližně každých 20 minut autobus (3 eura za osobu).

Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře VII
Publikováno: 2.5.2016
Následující ráno jsme vstávali ještě za tmy. Protože jsme však přespali v chatce, byl celý proces balení poměrně rychlý a kolem 6 h ráno jsme již vyrazili směr Kato Zakros, kde se nachází další z významných minojských paláců. Počasí nám ale bohužel nepřálo a prakticky celý den pršelo. To nás však neodradilo a už po 8 h ráno jsme byli na místě. Podle průvodce měl být palác otevřen již od 8 h, nicméně jsme zjistili, že otevřeno bude až v 10. Tím pádem jsme měli ještě dvě hodiny, které jsme využili k vycházce v dešti podél pobřeží.

Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře VI
Publikováno: 25.4.2016
Z kempu v Agia Galini jsme další den ráno vyrazili do nedalekého paláce Festos (Faistos), který je považován za druhý nejvýznamnější minojský palác (hned po paláci Knóssos). Palác se nachází na vyvýšeném pahorku Kastri uprostřed Mesarské nížiny a je z něho krásný výhled na okolní pohoří Idi.

Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře V
Publikováno: 18.4.2016
Tento den jsme měli v plánu udělat si alespoň krátký výlet do hor Lefka Ori, ale kvůli nepřízni počasí jsme byli nuceni se o tuto krásnou část výletu ochudit. Rozhodli jsme se tedy, že nakonec zamíříme rovnou do kláštera Moni Preveli, který měl být naší další zastávkou.

Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře IV
Publikováno: 11.4.2016
Dalším bodem našeho výletu byla nejdelší evropská soutěska Samaria, která se nachází v západní části Kréty uprostřed Bílých hor (v řečtině Lefka Ori). Od roku 1962, kdy došlo k vysídlení vesnice Samaria, která se nacházela přibližně uprostřed soutěsky (odtud její název), je národním parkem a taktéž světovou biosférickou rezervací.

Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře I
Publikováno: 21.3.2016
Jak už název napovídá, Kréta je ostrov poskytující hned několik turistických lákadel. Na své si zde přijdou jak milovníci kultury, dávné historie a přírody, tak plážoví turisté, kteří si chtějí dopřát jen pasivní odpočinek. Jelikož je historie Kréty velmi bohatá, byla by velká škoda strávit dovolenou jen ležením na pláži.

Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře II
Publikováno: 28.3.2016
Po příletu na mezinárodní letiště v Heraklionu na nás již čekal zástupce společnosti, ve které jsme měli rezervované auto. Je vidět, že konkurence je zde opravdu velká. Tomu odpovídá i přístup, se kterým jednají s klienty. Po vyřízení veškerých dokumentů nasedáme do našeho auta a vyrážíme směr západ. Na Krétě nejsou žádné oficiální dálnice, a tak se zde neplatí žádné mýtné.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov I.
Publikováno: 25.7.2014
Po několika dílech o Londýně dnes přeskočíme opět do oblasti Středozemního moře, avšak tentokrát o něco východněji, do Řecka. Po často deštivém hlavním městě Británie teď společně okusíme sílu středomořského slunce a teplé vody Krétského moře.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov II.
Publikováno: 1.8.2014
Minulý týden jsme vás naladili na náš výlet na Krétu. Tento hornatý ostrov skrývá mnohé, což by žádnému zvědavému turistovi nemělo ujít. Dnes se podíváme do jednoho z jeho největších měst, Rethymna. Nejprve začneme místní kuchyní a v příštím díle se zaměříme na památky.

Řecko: Samos – rodiště matematika Pythagora
Publikováno: 11.5.2015
K nejoblíbenějším dovolenkovým destinacím Evropy v posledních letech patří řecký ostrov Samos, rodiště slavného matematika Pythagora. Z jakého důvodu sem zejména od června do poloviny září míří stále více turistů? Je jich hned několik!


Souvisejicí fotogalerie

Řecko: Město Rhodos
Rhodos - město na stejnojmenném ostrově v Egejském moři. Ať už ostrov vznikl podlé té či jiné leg...

Řecko - malý výlet po řeckých ostrovech
Řecko je známé svou antickou historií i tím, že ho obklopují spousty ostrovů a ostrůvků, tonoucíc...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

7.8.2020
V těchto dnech byla veřejnosti představena nová bezplatná mobilní aplikace Horské záchranné služby (dále jen HZS), která kromě přivolání pomoci prostřednictvím jednoho tlačítka přináší hned několik dalších novinek.
6.8.2020
Letošní ročník přehlídky letecké techniky a akrobacie se uskuteční na chebském letišti na konci prázdnin 22.–23. srpna. Hvězdou na nebi bude letoun L-39 Albatros, účast po oba víkendové dny potvrdily i vzdušné síly Armády České republiky.
5.8.2020
Spišské muzeum vás zve strávit léto na Spišském hradě. Připraven je pro vás bohatý program, který tvoří koncerty, divadelní představení, šerm i noční prohlídky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 7. 8. 2020
svátek:Lada
dnes:
pátek 7.8.
29 °C
zítra:
sobota 8.8.
30 °C