www.infoglobe.cz » Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře V

Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře V

Publikováno: 18.4.2016
Tento den jsme měli v plánu udělat si alespoň krátký výlet do hor Lefka Ori, ale kvůli nepřízni počasí jsme byli nuceni se o tuto krásnou část výletu ochudit. Rozhodli jsme se tedy, že nakonec zamíříme rovnou do kláštera Moni Preveli, který měl být naší další zastávkou.

Klášter, který se nachází na jižním pobřeží Kréty, je jednou z hojně navštěvovaných turistických destinací. Je pravoslavný a stále v něm žijí mniši, kteří se starají o jeho chod. Vstupné je asi 2.50 € a pro ženy platí pravidlo, že při prohlídce musejí mít zahalené nohy, aby nerozptylovaly mnichy při jejich rozjímání. Naštěstí není nutné mít s sebou vlastní oděv, mnich sedící u vchodu vám ochotně nabídne erární sukni.

klášter Moni Preveli

Klášter se proslavil především v době 2. světové války, kdy místní mniši poskytli úkryt spojeneckým vojskům (především Australanům), která uvázla na krétských březích po bitvě o Krétu. Na tuto počest zde bylo vystavěno zvláštní sousoší opata s puškou spolu s vojákem v životní velikosti. Vojáci byli nakonec evakuováni ponorkou z nedaleké Palmové pláže. Uvnitř kláštera se nachází také malé muzeum s různými náboženskými předměty včetně posvátných rouch. Součástí je i malá zvířecí farma, kde mniši chovají různé druhy hospodářských i divokých zvířat. Kromě toho po celém klášteře pobíhají a odpočívají všudypřítomné kočky. Při prohlídce nám bylo umožněno nahlédnout pouze do malé kapličky a již zmíněného muzea. Pro mě osobně to bylo trošku zklamání, poněvadž jsem čekal, že se o mniších a jejich životě v klášteře dozvíme více. Na druhou stranu je zde ale opravdu krásný výhled na moře, který jsme si patřičně užili.

klášter Moni Preveli – pohled na moře   klášter Moni Preveli

Když jsme přišli k našemu autu, začalo poměrně hustě pršet. Popojeli jsme tedy několik málo kilometrů po nezpevněné cestě až k Palmové pláži (Palm beach), kde jsme počkali, až průtrž mračen odezní. Asi po půl hodině opravdu přestalo pršet a my jsme mohli vyrazit na obhlídku pláže, o které se píše ve všech průvodcích. Mnohdy se můžete dočíst, že kvůli neohleduplnému chování turistů, kteří odhazují odpadky, nestojí pláž za návštěvu. My jsme si ale žádného nepořádku nevšimli. I turistů zde bylo málo, ale to přisuzujeme počasí.

Palmová pláž

Pláž je situována při ústí řeky vytékající ze soutěsky a je obklopena palmami a oleandry. Nachází se zde také místní taverna, která nabízí základní občerstvení. Kromě pár německých turistů a několika labutí zde opravdu nikdo nebyl, a tak jsme mohli nerušeně objevovat krásy tohoto kouzelného koutu Kréty. Rozhodli jsme se pokračovat ještě dále podél pobřeží, ale stezka se po chvíli stočila směrem do kopce a my jsme skončili na ostrých skalách bičovaných mořskými vlnami.

Palmová pláž – pohled na řeku   pobřeží v blízkosti Palmové pláže

Protože to však opět vypadalo na déšť, rozhodli jsme se nakonec vrátit zpět k autu a přemístit se do městečka Agia Galini, kde jsme plánovali strávit následující noc v místním kempu. S tímto kempem jsme byli velmi spokojení a mohu ho opravdu vřele doporučit. Všude je uklizeno a čisto a personál je velmi milý (jedná se o rodinný podnik). V kempu je možné využít nabídky výborné řecké kuchyně v místní restauraci (opět připravené majiteli) a kdo má chuť, tak si může i zaplavat v malém bazénku.

Agia Galini – pláž

Po večeři jsme se byli projít po pláži, kde jsme se zaposlouchali do líbivých tónů moře. V samotném městečku toho zase až tolik k vidění není. Původně to byla zapadlá rybářská vesnička, kde jste mohli spatřit jen řecké rybáře. Dnes je toto místo spíše turistickou destinací. Staré domky byly vystřídány velkými betonovými hotely a v ulicích potkáte během sezony převážně turisty hledající zábavu v místních barech a tavernách.

Po celém dni jsme byli již značně unavení, a tak jsme se odebrali zpět do kempu, kde jsme ulehli do našich spacáků a těšili se na další den. Měli jsme totiž v plánu navštívit jeden z nejvýznamnějších krétských paláců – Festos (Faistos).

Více se dozvíte opět v dalším díle (příští pondělí).

GPS: (Agia Galini) 35°05'49.2"N 24°41'18.5"E

 

Text a foto: Vojtěch BližňákDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Řecko, Santorini – perla Kykladského souostroví
Publikováno: 5.8.2019
Santorini (řecky Thira) je svou rozlohou poměrně nepatrnou součástí Kykladského souostroví, na šířku má pouhých 6 km a na délku něco přes 25 km. Jeho rozlohu však silně vyvažuje zeměpisné a geologické umístění ostrova a také jeho bohatá historie. Thira se nachází 220 km od Athén a 110 km od Kréty, byla tedy vždy důležitou a mnohdy nezbytnou zastávkou na trase mezi těmito významnými obchodními centry. Díky tomu jsou na ostrově dochovány stopy po největším minojském osídlení mimo Krétu.

Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře VIII
Publikováno: 9.5.2016
Náš poslední den před odletem z Kréty jsme chtěli věnovat návštěvě Heraklionu a především nejznámějšímu minojskému paláci Knóssos. Z kempu v Sissi jsme vyrazili kolem osmé ráno a zhruba za hodinu jsme již byli před naším hotelem. Auto jsme jen zaparkovali a hned vyrazili směr Knóssos. Do největší turistické atrakce Kréty, která je od Heraklionu vzdálena asi 5 km jižně, jezdí přibližně každých 20 minut autobus (3 eura za osobu).

Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře VII
Publikováno: 2.5.2016
Následující ráno jsme vstávali ještě za tmy. Protože jsme však přespali v chatce, byl celý proces balení poměrně rychlý a kolem 6 h ráno jsme již vyrazili směr Kato Zakros, kde se nachází další z významných minojských paláců. Počasí nám ale bohužel nepřálo a prakticky celý den pršelo. To nás však neodradilo a už po 8 h ráno jsme byli na místě. Podle průvodce měl být palác otevřen již od 8 h, nicméně jsme zjistili, že otevřeno bude až v 10. Tím pádem jsme měli ještě dvě hodiny, které jsme využili k vycházce v dešti podél pobřeží.

Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře VI
Publikováno: 25.4.2016
Z kempu v Agia Galini jsme další den ráno vyrazili do nedalekého paláce Festos (Faistos), který je považován za druhý nejvýznamnější minojský palác (hned po paláci Knóssos). Palác se nachází na vyvýšeném pahorku Kastri uprostřed Mesarské nížiny a je z něho krásný výhled na okolní pohoří Idi.

Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře I
Publikováno: 21.3.2016
Jak už název napovídá, Kréta je ostrov poskytující hned několik turistických lákadel. Na své si zde přijdou jak milovníci kultury, dávné historie a přírody, tak plážoví turisté, kteří si chtějí dopřát jen pasivní odpočinek. Jelikož je historie Kréty velmi bohatá, byla by velká škoda strávit dovolenou jen ležením na pláži.

Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře IV
Publikováno: 11.4.2016
Dalším bodem našeho výletu byla nejdelší evropská soutěska Samaria, která se nachází v západní části Kréty uprostřed Bílých hor (v řečtině Lefka Ori). Od roku 1962, kdy došlo k vysídlení vesnice Samaria, která se nacházela přibližně uprostřed soutěsky (odtud její název), je národním parkem a taktéž světovou biosférickou rezervací.

Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře II
Publikováno: 28.3.2016
Po příletu na mezinárodní letiště v Heraklionu na nás již čekal zástupce společnosti, ve které jsme měli rezervované auto. Je vidět, že konkurence je zde opravdu velká. Tomu odpovídá i přístup, se kterým jednají s klienty. Po vyřízení veškerých dokumentů nasedáme do našeho auta a vyrážíme směr západ. Na Krétě nejsou žádné oficiální dálnice, a tak se zde neplatí žádné mýtné.

Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře III
Publikováno: 4.4.2016
Po probuzení do krásného slunečného dne jsme se šli podívat na pláž, a protože tu nikdo nebyl, dovolili jsme si tu trochu lenošit. Kemp Mithimna, kde jsme bydleli, mohu vřele doporučit. Pláž je opravdu hned přes silnici a pan majitel byl velmi milý a ochotný. Po krátkém rozhovoru jsme se nakonec rozloučili a vyrazili směrem na nejseverozápadnější pláž Balos. Ta se nachází na samotném cípu poloostrova Gramvousa.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov I.
Publikováno: 25.7.2014
Po několika dílech o Londýně dnes přeskočíme opět do oblasti Středozemního moře, avšak tentokrát o něco východněji, do Řecka. Po často deštivém hlavním městě Británie teď společně okusíme sílu středomořského slunce a teplé vody Krétského moře.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov II.
Publikováno: 1.8.2014
Minulý týden jsme vás naladili na náš výlet na Krétu. Tento hornatý ostrov skrývá mnohé, což by žádnému zvědavému turistovi nemělo ujít. Dnes se podíváme do jednoho z jeho největších měst, Rethymna. Nejprve začneme místní kuchyní a v příštím díle se zaměříme na památky.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov III.
Publikováno: 8.8.2014
Po odhalení gurmánské tváře tohoto krétského města se zvedneme z pohodlného sezení v některé z místních restaurací a vydáme se prozkoumat historické dědictví, které zde zanechalo několik tisíciletí lidského osídlení.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov IV.
Publikováno: 15.8.2014
V Rethymnu jsme již strávili poměrně dost času. Viděli jsme něco z jeho památek, i když k vidění je tam samozřejmě mnohem více. Jen namátkou některé z nich zmíníme, aby vám případně neušly.

Řecko, ostrov Rhodos: Lindos – chrám bohyně Athény
Publikováno: 9.5.2014
Jedním z nejpřitažlivějších míst východního pobřeží ostrova Rhodos je do skály zasazené město Lindos s antickou akropolí a chrámem bohyně Athény Lindské. Dominantu na nejvyšší plošině skály zde zanechali Johanité - též rytíři rhodští.

Řecko: Samos – rodiště matematika Pythagora
Publikováno: 11.5.2015
K nejoblíbenějším dovolenkovým destinacím Evropy v posledních letech patří řecký ostrov Samos, rodiště slavného matematika Pythagora. Z jakého důvodu sem zejména od června do poloviny září míří stále více turistů? Je jich hned několik!


Souvisejicí fotogalerie

Řecko: Město Rhodos
Rhodos - město na stejnojmenném ostrově v Egejském moři. Ať už ostrov vznikl podlé té či jiné leg...

Řecko - malý výlet po řeckých ostrovech
Řecko je známé svou antickou historií i tím, že ho obklopují spousty ostrovů a ostrůvků, tonoucíc...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.1.2020
Druhou únorovou sobotu (8. 2.) ožije obec Valaská jedinečným 3. ročníkem slovenského poháru v krňačkových závodech.
26.1.2020
Nenechte si ujít 8. ročník tradiční masopustní zabijačky v sobotu 1. února od 10 hodin v centru královského města Kežmarok.
25.1.2020
Na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky přibylo od ledna 2020 krajkářství na Vamberecku. Kulturní statky, které jsou na celorepublikovém seznamu, lze nominovat do mezinárodního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO).
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 27. 1. 2020
svátek:Ingrid
dnes:
pondělí 27.1.
3 °C
zítra:
úterý 28.1.
3 °C