www.infoglobe.cz » Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře VI

Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře VI

Publikováno: 25.4.2016
Z kempu v Agia Galini jsme další den ráno vyrazili do nedalekého paláce Festos (Faistos), který je považován za druhý nejvýznamnější minojský palác (hned po paláci Knóssos). Palác se nachází na vyvýšeném pahorku Kastri uprostřed Mesarské nížiny a je z něho krásný výhled na okolní pohoří Idi.

Vznik samotného paláce se datuje k období kolem roku 1900 př. n. l. O dvě století později byl však při katastrofálním zemětřesení zničen a na zbytcích jeho základů vyrostla brzy nato další stavba – druhý palác. Ten byl osídlen až do roku 1450 př. n. l., kdy byla celá minojská civilizace zničena obrovskou přílivovou vlnou. Ačkoliv jisté pozůstatky původního paláce jsou patrné dodnes, většina nynějších vykopávek je přisuzována druhému paláci. Zbytky těchto dvou paláců zde odkryl v roce 1900 italský archeolog Frederico Halbherr, přičemž archeologické práce pokračují dodnes. Na rozdíl od Knóssu nebyly zdejší vykopávky přestavovány, ale byly ponechány autenticky tak, jak byly vykopány.

Festos

Po příchodu do paláce vás ze všeho nejdříve zaujme hlavní schodiště široké 14 metrů a sestávající z 12 schodů. Ty vedou z oblasti divadelní scény a západního nádvoří do nového paláce nalevo nebo hlavního nádvoří napravo. Schody jsou záměrně vypouklé tak, aby umocnily vizuální efekt. Tato nadčasová architektonická technika byla později přejata při stavbě Pantheonu v řeckých Aténách. Z hlavního nádvoří se vám otevře nádherný výhled na nejvyšší horu pohoří Idi a zároveň celé Kréty – Psiloritis (2 456 m n. m.). Na jejím úpatí lze rovněž spatřit posvátnou minojskou jeskyni Kamáres, kde byla nalezena sbírka keramických předmětů, jež je možné vidět v Archeologickém muzeu v Heraklionu.

hliněné nádoby

Z hlavního nádvoří můžete projít přes severní nádvoří až k bývalým královským apartmánům, které byly z bezpečnostních důvodů obehnány hradbami a skládaly se z oddělených komnat pro krále a královnu. Za komnatami se nachází část pojmenovaná archiv, ve které byl v roce 1903 v jedné z řad z hliněných cihel nalezen známý Festoský disk. Jedná se o hliněnou destičku, která je spirálovitě popsaná obrázkovým písmem podobným egyptským hieroglyfům a pochází z období 1700–1600 př. n. l. I tu si můžete prohlédnout v Archeologickém muzeu v Heraklionu.

pokoj v paláci Festos

Celý areál jsme si v klidu prošli, přičemž prohlídka nám zabrala přibližně 1,5 hodiny. V každé části paláce je informační tabule, takže knižního průvodce nebudete potřebovat. Po prohlídce jsme se odebrali zpět k našemu autu, ale ještě před samotným odjezdem jsme hned vedle hlavního parkoviště objevili starý opuštěný kostelík. Na první pohled vás ničím neohromí, ale pak odhalíte jeho skryté kouzlo. I když byl kostel zavřený, mohli jsme většinu interiéru – starodávné obrazy, kadidla a svíce – vidět malým oknem ve zdi. Dříve se zde pravděpodobně konaly mše svaté, dnes už kostelík slouží jen jako úschovna.

kostel u paláce Festosinteriér kostela

Naším dalším bodem výletu byla návštěva východní částí ostrova a vzhledem k tomu, že jsme měli před sebou ještě značný kus cesty, vyrazili jsme po silnici směrem na Irapetru. Jak už bylo zmíněno v jednom z předchozích dílů, na Krétě nejsou žádné dálnice, a tak cesta utíkala velmi pomalu. Přespat jsme plánovali v kempu v malém městečku Koutsounari, které leží asi 7 km za Irapetrou. Podle předpovědi mělo v noci pršet, a tak jsme se rozhodli, že si pronajmeme chatku, abychom nemuseli ráno balit mokré stany. Cenový rozdíl byl minimální, a protože se předpověď naplnila, byli jsme v noci rádi, že jsme v suchu. Paní majitelka se nás ptala, kam máme namířeno a na cestu nám dala nějaké rady. Na večeři jsme zašli do restaurace s typicky krétskou kuchyní (mohu doporučit), která se nachází hned na druhé straně hlavní silnice. Po večeři jsme se šli ještě krátce projít po pláži, ale protože bylo hodně větrno, rychle jsme se odebrali do našich spacáků.

pohled na pohoří Idi

O tom, jak jsme objevovali krásy krétského východu, se dočtete opět za týden.

GPS:(Koutsounari) 35°00'28.6"N 25°49'16.5"E

 

Text: Vojtěch Bližňák

Foto: Vojtěch Bližňák, Wikimedia Commons: Olaf Tausch, StegopDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Řecko, Santorini – perla Kykladského souostroví
Publikováno: 5.8.2019
Santorini (řecky Thira) je svou rozlohou poměrně nepatrnou součástí Kykladského souostroví, na šířku má pouhých 6 km a na délku něco přes 25 km. Jeho rozlohu však silně vyvažuje zeměpisné a geologické umístění ostrova a také jeho bohatá historie. Thira se nachází 220 km od Athén a 110 km od Kréty, byla tedy vždy důležitou a mnohdy nezbytnou zastávkou na trase mezi těmito významnými obchodními centry. Díky tomu jsou na ostrově dochovány stopy po největším minojském osídlení mimo Krétu.

Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře VIII
Publikováno: 9.5.2016
Náš poslední den před odletem z Kréty jsme chtěli věnovat návštěvě Heraklionu a především nejznámějšímu minojskému paláci Knóssos. Z kempu v Sissi jsme vyrazili kolem osmé ráno a zhruba za hodinu jsme již byli před naším hotelem. Auto jsme jen zaparkovali a hned vyrazili směr Knóssos. Do největší turistické atrakce Kréty, která je od Heraklionu vzdálena asi 5 km jižně, jezdí přibližně každých 20 minut autobus (3 eura za osobu).

Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře VII
Publikováno: 2.5.2016
Následující ráno jsme vstávali ještě za tmy. Protože jsme však přespali v chatce, byl celý proces balení poměrně rychlý a kolem 6 h ráno jsme již vyrazili směr Kato Zakros, kde se nachází další z významných minojských paláců. Počasí nám ale bohužel nepřálo a prakticky celý den pršelo. To nás však neodradilo a už po 8 h ráno jsme byli na místě. Podle průvodce měl být palác otevřen již od 8 h, nicméně jsme zjistili, že otevřeno bude až v 10. Tím pádem jsme měli ještě dvě hodiny, které jsme využili k vycházce v dešti podél pobřeží.

Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře V
Publikováno: 18.4.2016
Tento den jsme měli v plánu udělat si alespoň krátký výlet do hor Lefka Ori, ale kvůli nepřízni počasí jsme byli nuceni se o tuto krásnou část výletu ochudit. Rozhodli jsme se tedy, že nakonec zamíříme rovnou do kláštera Moni Preveli, který měl být naší další zastávkou.

Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře I
Publikováno: 21.3.2016
Jak už název napovídá, Kréta je ostrov poskytující hned několik turistických lákadel. Na své si zde přijdou jak milovníci kultury, dávné historie a přírody, tak plážoví turisté, kteří si chtějí dopřát jen pasivní odpočinek. Jelikož je historie Kréty velmi bohatá, byla by velká škoda strávit dovolenou jen ležením na pláži.

Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře II
Publikováno: 28.3.2016
Po příletu na mezinárodní letiště v Heraklionu na nás již čekal zástupce společnosti, ve které jsme měli rezervované auto. Je vidět, že konkurence je zde opravdu velká. Tomu odpovídá i přístup, se kterým jednají s klienty. Po vyřízení veškerých dokumentů nasedáme do našeho auta a vyrážíme směr západ. Na Krétě nejsou žádné oficiální dálnice, a tak se zde neplatí žádné mýtné.

Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře III
Publikováno: 4.4.2016
Po probuzení do krásného slunečného dne jsme se šli podívat na pláž, a protože tu nikdo nebyl, dovolili jsme si tu trochu lenošit. Kemp Mithimna, kde jsme bydleli, mohu vřele doporučit. Pláž je opravdu hned přes silnici a pan majitel byl velmi milý a ochotný. Po krátkém rozhovoru jsme se nakonec rozloučili a vyrazili směrem na nejseverozápadnější pláž Balos. Ta se nachází na samotném cípu poloostrova Gramvousa.

Řecko, Kréta – ostrov památek, hor a moře IV
Publikováno: 11.4.2016
Dalším bodem našeho výletu byla nejdelší evropská soutěska Samaria, která se nachází v západní části Kréty uprostřed Bílých hor (v řečtině Lefka Ori). Od roku 1962, kdy došlo k vysídlení vesnice Samaria, která se nacházela přibližně uprostřed soutěsky (odtud její název), je národním parkem a taktéž světovou biosférickou rezervací.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov I.
Publikováno: 25.7.2014
Po několika dílech o Londýně dnes přeskočíme opět do oblasti Středozemního moře, avšak tentokrát o něco východněji, do Řecka. Po často deštivém hlavním městě Británie teď společně okusíme sílu středomořského slunce a teplé vody Krétského moře.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov II.
Publikováno: 1.8.2014
Minulý týden jsme vás naladili na náš výlet na Krétu. Tento hornatý ostrov skrývá mnohé, což by žádnému zvědavému turistovi nemělo ujít. Dnes se podíváme do jednoho z jeho největších měst, Rethymna. Nejprve začneme místní kuchyní a v příštím díle se zaměříme na památky.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov III.
Publikováno: 8.8.2014
Po odhalení gurmánské tváře tohoto krétského města se zvedneme z pohodlného sezení v některé z místních restaurací a vydáme se prozkoumat historické dědictví, které zde zanechalo několik tisíciletí lidského osídlení.

Řecko: Samos – rodiště matematika Pythagora
Publikováno: 11.5.2015
K nejoblíbenějším dovolenkovým destinacím Evropy v posledních letech patří řecký ostrov Samos, rodiště slavného matematika Pythagora. Z jakého důvodu sem zejména od června do poloviny září míří stále více turistů? Je jich hned několik!

Město Rhodos - čtvrti Staré a Nové město II.
Publikováno: 21.9.2012
Ze Starého města se středověkými stavbami a strážními věžemi se vydáme do čtvrti Nové město, kde rovněž naleznete památky z různých dob, které právem spolu s historickým jádrem města vyhlásilo UNESCO za světové přírodní a kulturní památky.

Řecko, Rhodos: čtvrti Staré a Nové město I.
Publikováno: 14.9.2012
Město s kulturními tradicemi, se známou řečnickou školou (navštěvovanou Cicerem a Césarem) a známou sochařskou školou. Už od svého založení (408 př. n. l.) je hlavním městem ostrova Rhodos, v jehož severním výběžku leží.


Souvisejicí fotogalerie

Řecko: kouzelný ostrov Korfu
Pojďte se s námi alespoň na pár okamžiků podívat na jeden z nejkrásnějších ostrovů v Jónském...

Řecko: Město Rhodos
Rhodos - město na stejnojmenném ostrově v Egejském moři. Ať už ostrov vznikl podlé té či jiné leg...

Řecko - malý výlet po řeckých ostrovech
Řecko je známé svou antickou historií i tím, že ho obklopují spousty ostrovů a ostrůvků, tonoucíc...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.2.2020
Udržitelná architektura – to je téma festivalu o stavitelství, které je ohleduplné k životnímu prostředí. Na brněnském výstavišti se setkáte v pavilonu V s projekty budoucnosti, které jsou zaměřeny na udržitelnou architekturu do soboty 29. února.
26.2.2020
Jeden ze světově nejznámějších cestovatelských průvodců sestavil žebříček deseti zemí světa, které byste rozhodně měli v roce 2020 navštívit.
25.2.2020
Každý, kdo tyto nejvyšší české hory miluje, jistě uvítá obrazového knižního průvodce po známých, ale také zcela opomíjených koutech Krkonoš.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – UKRAJINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 27. 2. 2020
svátek:Alexandr
dnes:
čtvrtek 27.2.
4 °C
zítra:
pátek 28.2.
1 °C