www.infoglobe.cz » Řecko, Soluň – krásný kout Řecka III.

Řecko, Soluň – krásný kout Řecka III.

Publikováno: 18.9.2015
Ve druhém díle o Soluni, který jste si mohli přečíst minulý pátek, jsme zavítali do podzemního muzea, které kromě své lokace vlastně ničím moc nevyniká. Náš výlet dnes bude pokračovat do dalších lákavých muzeí.

Konkrétně se vypravíme do Muzea byzantinské kultury, o němž se hovoří jako o nejvýznamnějším muzeu ve městě. Jeho záběr je impozantní. Najdete tam místnosti, které se věnují ranému křesťanství – jak ve smyslu církve, tak každodenního života. Další místnosti jsou zaměřeny na život Cyrila a Metoděje, byzantinských císařů nebo na každodenní život na hradě v byzantinském období. Roku 2005 bylo dokonce vyhlášeno evropským muzeem roku.

Muzeum byzantinské kultury

Další muzeum se nachází v Bílé věži, nejslavnější soluňské památce. Věž byla postavena v 15. století, aby nahradila původní byzantinské opevněné stavení. Úkolem věže bylo posílit opevnění přístavu. Zároveň sloužila také jako vězení, a tak se jí začalo přezdívat Krvavá věž nebo Rudá věž. Dovedete si asi představit proč. Název Bílá věž se ujal teprve koncem 19. století, kdy byla stavba přetřena na bílo.

Věž byla původně obklopena dlouhou hradbou, ale na začátku 20. století došlo k jejímu odstranění. Uvnitř věže se dnes nachází muzeum, které vám umožní lépe pochopit historický vývoj Soluně a jejích obyvatel.

Muzeum etnografie a lidové kultury Makedonie a ThrákieBílá věž

Jiným muzeem, které stojí za zmínku, je Muzeum etnografie a lidové kultury Makedonie a Thrákie. Muzeum je zaměřeno na studium a prezentaci současné tradiční kultury v několika řeckých regionech. Uvidíte, jak se prováděla řemesla jako tkalcovství, šití, krajkářství, truhlářství, opracování kovů, chování zvířat atd.Muzeum vědy a technologií NOESIS

Posledním muzeem, kam se v našem dnešním článku vydáme, je Muzeum vědy a technologií NOESIS. Prostřednictvím výstav, seminářů a naučných filmů plní hlavní cíl své mise, a to šíření vědomostí. Výstavy zahrnují témata jako elektřina, magnetismus či optika nebo se zabývají konkrétním obdobím – jmenovitě technologiemi v antickém Řecku.

Jedním z hlavních lákadel je Kosmické divadlo – velký sál pro 300 lidí, který je ideální pro sledování dokumentů o vesmíru. Jinou atrakcí je digitální planetárium s plátnem o průměru 25 metrů a místy pro 150 lidí. Pokud vás ani toto z nějakého důvodu nepřesvědčilo, pak ještě můžete zavítat do simulátoru virtuální reality, který vás vezme do vesmíru nebo na dno oceánu.

turecké lázně Bey Hamam

Na konci našeho krátkého výletu v Soluni zaskočíme do tureckých lázní. V Soluni jich naleznete mnoho, protože Osmané své lázně milovali. Byla to místa, která měla téměř spirituální význam, protože v nich docházelo k jakési očistě. Ty nejvýznamnější lázně, které ve městě můžete najít, se jmenují Bey Hamam a na svém místě stojí od roku 1444. Bazénky a lavičky jsou všechny vytesány z mramoru. Jen škoda, že v 60. letech přestaly fungovat.

GPS: (Bílá věž) 40°37'35.3"N 22°56'54.3"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Knop92, Leogym, ActFree, Marsyas, Leandro Neumann Ciuffo  Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Řecko, Sparta – město krále Leonida
Publikováno: 25.9.2015
Opět se vrátíme do Řecka a podíváme se do další méně známé části. I když, jak se to vezme...

Řecko, Soluň – krásný kout Řecka I.
Publikováno: 4.9.2015
Dnes v našem cestování zamíříme do jednoho z méně známých koutů Řecka.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov I.
Publikováno: 25.7.2014
Po několika dílech o Londýně dnes přeskočíme opět do oblasti Středozemního moře, avšak tentokrát o něco východněji, do Řecka. Po často deštivém hlavním městě Británie teď společně okusíme sílu středomořského slunce a teplé vody Krétského moře.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov II.
Publikováno: 1.8.2014
Minulý týden jsme vás naladili na náš výlet na Krétu. Tento hornatý ostrov skrývá mnohé, což by žádnému zvědavému turistovi nemělo ujít. Dnes se podíváme do jednoho z jeho největších měst, Rethymna. Nejprve začneme místní kuchyní a v příštím díle se zaměříme na památky.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov III.
Publikováno: 8.8.2014
Po odhalení gurmánské tváře tohoto krétského města se zvedneme z pohodlného sezení v některé z místních restaurací a vydáme se prozkoumat historické dědictví, které zde zanechalo několik tisíciletí lidského osídlení.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov IV.
Publikováno: 15.8.2014
V Rethymnu jsme již strávili poměrně dost času. Viděli jsme něco z jeho památek, i když k vidění je tam samozřejmě mnohem více. Jen namátkou některé z nich zmíníme, aby vám případně neušly.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov V.
Publikováno: 22.8.2014
Rozloučili jsme se s Rethymnem, které pomalu mizí v dálce za námi a jedeme vstříc krétské přírodě do soutěsky Samaria.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov VI.
Publikováno: 29.8.2014
Po Samarii se dnes vydáme do města Agios Nikolaos.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov VII.
Publikováno: 5.9.2014
Poslední pohled na Agios Nikolaos a výlet na Spinalongu.

Řecko, Kréta: Výlet na největší řecký ostrov VIII.
Publikováno: 12.9.2014
V dnešním článku se alespoň prozatím rozloučíme s Krétou. Toto rozloučení se ponese v historickém tónu, jelikož společně navštívíme pravděpodobně nejvýznamnější památku na ostrově – palác Knóssos.

Řecko, Rhodos: čtvrti Staré a Nové město I.
Publikováno: 14.9.2012
Město s kulturními tradicemi, se známou řečnickou školou (navštěvovanou Cicerem a Césarem) a známou sochařskou školou. Už od svého založení (408 př. n. l.) je hlavním městem ostrova Rhodos, v jehož severním výběžku leží.

Rhodos: Ostrov, kde slunce svítí 330 dní v roce
Publikováno: 21.4.2012
To, co láká nejvíce lidí na krásný ostrov Rhodos, je slunce. Za jeho paprsky, které oblažují čtvrtý největší řecký ostrov celých 330 dní v roce, sem přišli lidé už v době kamenné. Od té doby byl Rhodos nepřetržitě „civilizován“, a proto se na jeho březích válí neuvěřitelné množství úžasně starých památek. Najdete tu poklady antické, ale i významné středověké pevnosti a hrady.

Řecko, ostrov Rhodos: Lindos – chrám bohyně Athény
Publikováno: 9.5.2014
Jedním z nejpřitažlivějších míst východního pobřeží ostrova Rhodos je do skály zasazené město Lindos s antickou akropolí a chrámem bohyně Athény Lindské. Dominantu na nejvyšší plošině skály zde zanechali Johanité - též rytíři rhodští.

Město Rhodos - čtvrti Staré a Nové město II.
Publikováno: 21.9.2012
Ze Starého města se středověkými stavbami a strážními věžemi se vydáme do čtvrti Nové město, kde rovněž naleznete památky z různých dob, které právem spolu s historickým jádrem města vyhlásilo UNESCO za světové přírodní a kulturní památky.


Souvisejicí fotogalerie

Řecko: kouzelný ostrov Korfu
Pojďte se s námi alespoň na pár okamžiků podívat na jeden z nejkrásnějších ostrovů v Jónském...

Řecko: Město Rhodos
Rhodos - město na stejnojmenném ostrově v Egejském moři. Ať už ostrov vznikl podlé té či jiné leg...

Řecko - malý výlet po řeckých ostrovech
Řecko je známé svou antickou historií i tím, že ho obklopují spousty ostrovů a ostrůvků, tonoucíc...

Řecko, Lefkada
Jeden z mnoha ostrovů patřící k Řecku. Svoji rozlohou nijak ohromující, obvod pobřeží měří k...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.8.2019
Druhý ročník multižánrového festivalu Skaly se bude konat v magickém prostředí pod Slunečními skálami nedaleko Rajeckých Teplic u Žiliny, a to od 30. srpna do 1. září.

25.8.2019
V horní části podtatranské obce Ždiar můžete navštívit novou letní expozici zachycující svět unikátních živočichů.

24.8.2019
Pro potřeby nejen Pražanů vzniklo další místo pro oddych a vycházky přírodou. Na území Prahy v Horních Počernicích bylo revitalizováno nehostinné území V Ladech (včetně vodních ploch) a vznikl nový lesopark.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 8. 2019
svátek:Luděk
dnes:
pondělí 26.8.
24 °C
zítra:
úterý 27.8.
24 °C