www.infoglobe.cz » Rhodos: Ostrov, kde slunce svítí 330 dní v roce

Rhodos: Ostrov, kde slunce svítí 330 dní v roce

Publikováno: 21.4.2012
To, co láká nejvíce lidí na krásný ostrov Rhodos, je slunce. Za jeho paprsky, které oblažují čtvrtý největší řecký ostrov celých 330 dní v roce, sem přišli lidé už v době kamenné. Od té doby byl Rhodos nepřetržitě „civilizován“, a proto se na jeho březích válí neuvěřitelné množství úžasně starých památek. Najdete tu poklady antické, ale i významné středověké pevnosti a hrady.

Řecká architektura se vyznačuje bílými zdmi a složitými mozaikami, FOTO: CK Alex

Ta nejslavnější z rhodských památek – Rhodský kolos – tu už ovšem nestojí. Nenajdeme tu ani zbytky obrovské bronzové sochy boha Hélia, kterou smetlo zemětřesení necelých 70 let poté, co byla nad přístavem města Rhodos vztyčena. Jeden z divů starověkého světa měřil 32 metrů a pracovalo se na něm 12 let. Bronzové trosky, které po zemětřesení ještě několik stovek let ležely na dně přístavu, byly časem roztaveny na mince. Dodnes tak není jasné, jak Rhodský kolos doopravdy vypadal – lidé si ho často představují jako obrovskou sochu, rozkročenou nad přístavem. Podle matematických propočtů by ale taková socha nestála.

Původní řecké lázně Kalithea jsou jedním z nejhezčích míst na Rhodu, FOTO: CK Alex

Dovolená na ostrově Rhodos: historie a potápění

Na rozdíl od kolosu se samotné město Rhodos zachovalo. Jeho historické jádro patří dokonce k nejlépe dochovaným středověkým městům v Evropě, takže ho najdeme na seznamu světového dědictví UNESCO. Bylo založeno už v roce 408 př. n. l., najdeme tu ale nejen antické památky (rhodská akropole) a středověké centrum, ale i úžasný Palác velmistrů ze 14. století nebo starý přístav Mandraki. Při prohlídce města také určitě nepřehlédnete mohutné gotické opevnění se sedmi bránami a baštami nebo antický stadion.

Pokud plánujete dovolenou na ostrově Rhodos, pak si určitě zajeďte i do vesničky Lindos. Právě odsud pocházejí ty nejkrásnější fotky z ostrova: středověká pevnost a starověká akropole se tu hrdě tyčí nad azurovým zálivem. Bůh Hélios, patron ostrova, ale obdařil Rhodos i dalšími unikáty. Objevovat tu můžete třeba romantické Údolí motýlů nebo se ponořit pod hladinu moře – zálivy ostrova jsou totiž vyhlášenými potápěčskými lokalitami.

Kromě středověké pevnosti je nad vesnicí Lindos i starověká akropole, FOTO: CK Alex

Slavní řečníci i sochaři – to je antický Rhodos

Dovolená na Rhodu je originální směsí dávné kultury s prvotřídními plážemi a živoucím mořem. Když na loďce doplujete k některé z opuštěných pláží, zmocní se vás pocit, že jste se vrátili v čase a za obzorem se tyčí slavné antické město. Kulturní centrum Rhodos bylo sídlem mnoha sochařských dílen a po ulicích se tu procházel i Caesar nebo Cicero – studenti významné rhodské řečnické školy.

Až objevíte romantický Lindos s pevností na kopci, budete si připadat jako v pohádce, FOTO: CK Alex

Autor: Viola Kratochvílová a CK Alex

Vyberte si zájezd na Rhodos anebo chcete radši číst? Mrkněte na stránky Dovolená Rhodos.Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Řecko: Zakynthos - cestou želvím ostrovem I.
Publikováno: 19.9.2011
Místní neřeknou ostrovu jinak než Zante. Tento domov obřích želv, není asi typickým řeckým ostrovem s nespočtem historických památek, ale i tak je dovolená zde velmi příjemně stráveným časem, na který jistě budete rádi vzpomínat.

Řecko, Rhodos: čtvrti Staré a Nové město I.
Publikováno: 14.9.2012
Město s kulturními tradicemi, se známou řečnickou školou (navštěvovanou Cicerem a Césarem) a známou sochařskou školou. Už od svého založení (408 př. n. l.) je hlavním městem ostrova Rhodos, v jehož severním výběžku leží.

Město Rhodos - čtvrti Staré a Nové město II.
Publikováno: 21.9.2012
Ze Starého města se středověkými stavbami a strážními věžemi se vydáme do čtvrti Nové město, kde rovněž naleznete památky z různých dob, které právem spolu s historickým jádrem města vyhlásilo UNESCO za světové přírodní a kulturní památky.

Řecko, Soluň – krásný kout Řecka III.
Publikováno: 18.9.2015
Ve druhém díle o Soluni, který jste si mohli přečíst minulý pátek, jsme zavítali do podzemního muzea, které kromě své lokace vlastně ničím moc nevyniká. Náš výlet dnes bude pokračovat do dalších lákavých muzeí.

Řecko: Zakynthos - cestou želvím ostrovem III.
Publikováno: 17.10.2011
Třetím pokračováním zakončíme naše putování okolo ostrova, jehož největší atrakcí je krom Modrých jeskyní i pláž, na níž v roce 1980 ztroskotala pašerácká loď.

Řecko: Zakynthos - cestou želvím ostrovem II.
Publikováno: 3.10.2011
V první části našeho putování ostrovem Zakynthos jsem naznačil, že toto místo je sice ideální dovolenkovou destinací, ale atrakcí zde opravdu příliš není. Milovníky antické architektury sem rozhodně nemá cenu zvát, jelikož častá zemětřesení v minulosti zničila vše, co se z dob Homéra mohlo zachovat.

Řecko: Zakynthos - cestou želvím ostrovem IV.
Publikováno: 31.10.2011
Poslední a závěrečný díl našeho putování po ostrově zakončíme v místech, kde jsem měl možnost strávit letní dovolenou, tedy Limni Keri.


Souvisejicí fotogalerie

Řecko - malý výlet po řeckých ostrovech
Řecko je známé svou antickou historií i tím, že ho obklopují spousty ostrovů a ostrůvků, tonoucíc...

Řecko, Lefkada
Jeden z mnoha ostrovů patřící k Řecku. Svoji rozlohou nijak ohromující, obvod pobřeží měří k...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.9.2019
Přemýšleli jste někdy, jaké to je být uprostřed sportovního zápolení na olympijských hrách a mít přitom možnost zachytit emoce, které jsou všude kolem? To nadšení, očekávání, euforie i zklamání, slzy štěstí i zármutku nad skvělým či nepovedeným výkonem, možnost zachytit okamžiky, na které se čeká dlouhé čtyři roky a pro někoho jsou jen jednou za život…
21.9.2019
V rámci Dne architektury máte jedinečnou možnost navštívit multifunkční sportovní halu v Dolních Břežanech nedaleko Prahy, která připomíná mimozemskou vesmírnou loď. Prohlídka bude komentována architektem Jakubem Našincem, který stavbu sám navrhl. Sraz je v pátek 4. 10. v 11 hodin před halou, na adrese Na Vršku 290, Dolní Břežany.
20.9.2019
Oblíbený mezinárodní festival současného umění – Bílá noc se uskuteční od 27. do 29. září v Bratislavě a od 4. do 6. října v Košicích. Letošní novinkou bude prodloužení trvání festivalu z jedné na tři noci.


Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 22. 9. 2019
svátek:Darina
dnes:
neděle 22.9.
19 °C
zítra:
pondělí 23.9.
18 °C