www.infoglobe.cz » Řím II.- Colosseo 2. část

Řím II.- Colosseo 2. část

Publikováno: 28.8.2009
Název Colosseum, pod kterým je v současnosti stavba známa, však tento název vždy nenesla. Původní název Flavian Amphitehater později zlidověl na Colosseum, jež odráželo jak jeho velikost, tak umístnění nedaleko Colossu císaře Nera.

Jen stěží se lze dnes ohlédnout zpět do historie Říma, který i přes svojí velikost by nebyl v každém svém historickém úseku spojen určitým způsobem s tímto  místem. Například samotné, již zde zmiňované hry v cirku odvozují svůj původ z období republiky, kdy vznikly jako profesionální.

Gladiátoři, kteří bojovali na smrt nejen pro pobavení obyvatel, ale především šlo o výchovný prostředek, jež měl v Římanech pěstovat válečného ducha dobyvatelů. Stejně tak šlo o určitou sociální a psychologickou manipulaci určenou především směrem k nemajetným vrstvám římského obyvatelstva.

Ať už nazveme toto místo jakýmkoliv způsobem, ať se pokusíme vystihnout význam tohoto místa z historického, či dnešního pohledu, nelze pominout fakt, že na tomto místě se prolévala krev tisíců lidí a zvířat. Podle dochovaného svědectví nalezlo v prvním týdnu po otevření svůj konec v cirku více než 9 000 šelem. V Colosseu se však jen nebojovalo na život a na smrt, nebo se nepředhazovali otroci dravým šelmám, ale byly zde i zinscenované mohutné námořní bitvy. To vše pro pobavení Říma.

Samotné Colosseum je elipsoidního tvaru se 188-mi metry ve svém nejširším bodu, až po 155 metrů ve svém nejužším bodu. Výška externího okruhu je 50 merů, přibližná kapacita obecenstva se předpokládá úctyhodných 80 000 osob. Okolo vnějšího prstence se vine sloupořadí ve třech patrech (Dorský, Iónský a Corintský). V nejvyšším patře, okolo prstence z vnitřní strany, jde opět o Corintský sloup. Kromě 80-ti pilířů, které  vytváří obloukovou podstavu, jsou čtyři, které vyznačují oddělené sloupy, z nichž se jen ten určený císaři dochoval. Jedním z výrazů technického umu je skutečnost, že většina vnitřního vybavení stavby, tedy vězení, kopky, ranhojič, ale i zbrojírna se nalézaly pod úrovní arény, která je oddělena od písku dřevěnou podlahou. V aréně existoval i systém důmyslných zdvižných ploch, rovněž umístněných pod úrovní arény. Spíše pro praktické účely nechyběla ani posuvná střecha, která v případě potřeby mohla zakrýt Colosseum a složit se tak, jako obří střecha. Toho bylo docíleno obrovskými plachtami, jež obsluhovali příslušníci dvou flotil: Ravenna a Cape Misenum. Její členové se i účastnili již zmíněných námořních bitev v amfiteátru. Přes řemeslnou zručnost a chtivost návštěvníků, amfiteátr zažil také období, kdy i Colosseum bylo opuštěno a zpustlo. Především dvě zemětřesení, v roce 442 a 508 našeho letopočtu, zpustošila nejen Řím, ale i samotné Colosseum. V následném období bylo ještě několikrát Colosseum využito pro svůj původní záměr - tedy hry, nicméně v následném období tento monument lidské okázalosti a krutosti sloužil takovým účelům, jako bylo pohřebiště, sklad, nebo pevnost. Po posledním velkém zemětřesení, roku 1349, sloužilo dokonce jako zdroj mramoru a cenných uměleckých děl pro domy renesanční šlechty té doby. Tuto periodu drancovaní zastavil až papež Benedict XIV., jež zasvětil amfiteátr „křížové cestě“. Na znamení utrpení a obětování křesťánů, jež spočinuli za branami amfiteátru, byl na jeho jižní straně vztyčen kříž. Přestože o osudu tisíců křesťanů za zdmi amfiteátru nikdo nepochybuje, je pravdou, že dodnes neexistují přesvědčivé důkazy o obětování prvních členů církve.

Colosseum tak na jedné straně zůstává symbolem města a jednou z turisticky nejnavštěvovanějších památek, na druhou stranu je zde stále přítomný smutný odkaz tohoto místa. Na světě existuje mnoho míst, kde míra lidského utrpení dosáhla stupně, o kterém již jen svědčí odhady historických statistik. Skutečnost, že jde o období dávno minulé, by však neměla nijak zakrývat atmosféru, jež toto místo dokáže navodit. Colosseum tak pro svůj historický odkaz i současnost zůstane jednou z mála památek, k němuž se váží natolik rozporuplné pocity.

Text: Filip Štrobich

Foto: Filip Štrobich, Jan Lidmaňský a Jan Tichovský

 

Související články:

Forum Romanum

Řím - úvod

Řím I. - část 1.

Řím II. - Colosseo

 



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Řím VIII. - Fontana di Trevi
Publikováno: 17.11.2009
Nyní se vydáme za, svým způsobem, dalším gigantickým dílem italské architektury. Jestliže na minulé zastávce bylo hlavní „atrakcí“ schodiště, nikoliv však ledajaké, ale rovnou největší svého druhu a s kaskádovými zahradami v Evropě, nyní navštívíme obdobně velkolepou fontánu, rovněž jeden ze symbolů Říma, která je ohromující nejen svou velikostí, ale i samotným vzhledem.

Řím VII. - Piazza di Spagna
Publikováno: 22.10.2009
Opustili jsme sídlo rodiny Medici a po Plaza della Trinita dei Monti zamířili až ke kostelu Trinitá dei Monti se dvěma kopulemi (věžemi). Tento barokní kostel je především znám pro podobu, jež se naskytne návštěvníkovi, který stojí na náměstí za zábradlím ohraničujícím egyptský obelisk.

Řím IV. - Palatinum a zbytek Fora
Publikováno: 17.9.2009
Jak už bylo řečeno na konci minulého dílu, Forum Romanum jsme již opustili a nyní se posuneme o několik desítek metrů směrem k Palatinu. Palatinum je další historický římský kopec a jako jediný ze sedmi je umístěn nejblíže centru. O jeho funkci, či lépe řečeno historické roli, do značné míry napovídá už samotný název, který je odvozen od slova palác tedy Palazzo.

Řím III.- Fórum Románum 2. část
Publikováno: 8.9.2009
Vstupní část Fóra Románum z Via di S. Gregorio, je paradoxně nejmladší částí celého Fóra. Nalezneme zde část postavenou již v období římského Impéria, tedy v období pozdního císařství.

Řím III. - Fórum Románum 1.část
Publikováno: 1.9.2009
Opustili jsme Colosseum a nyní míříme po Via di S. Gregorio k Arco di Constantino, tedy jak již víme ke Konstantinově oblouku. Tento oblouk byl zbudován Senátem na paměť vítězství nad Marxentiem v Ponte Milvio roku 312 našeho letopočtu. Oblouk byl zkonstruován z jednotlivých části oblouku Trajána, Marca Aurelia a jiných monumentů.

Řím II. - Colosseo
Publikováno: 27.8.2009
Naší cestu po Římě jsme minule zakončili na Plazza del Colosseo, jen několik metrů od stanice B, která je označena modrou barvou. Nicméně stanice není zde naším hlavním cílem. Na nevelkém prostranství tohoto náměstí se rozprostírá několik zatravněných ploch, které především během turistické sezóny okupují spolu s turisty prodejci suvenýrů a nutno říci, bohužel i kapsáři.

Řím I. -  část 1.
Publikováno: 26.8.2009
V první části se blíže seznámíme s Kapitolem, památníkem Viktora Emanuela II. a Forem Romanum. Jde o jedny z nejvýznamnějších památek v celém Římě, které se rozprostírají na poměrné velké ploše, což je způsobeno především rozsáhlostí Římského fóra (Forum Romanum), a přesto však se nalézají v těsné blízkosti.

Řím - úvod
Publikováno: 25.8.2009
Dnes vám přinášíme první díl seriálu o Římě. Toto poutavé čtení pro vás připravil Filip Štrobich. Spolu s autorem se na tvorbě fotografií k tomuto článku podíleli též Jan Tichovský a Jan Lidmaňský. Jednotlivé díly seriálu budou vycházet každé úterý.

Itálie, Řím: Nápady a inspirace na eurovíkend ve městě plném (proti)kladů
Publikováno: 26.10.2015
Máte na starém kontinentě svou oblíbenou zemi nebo turistickou oblast? Pro nás je to jednoznačně Řím! Ptáte se proč? Tak to je otázka, na kterou stručně odpovědět nedokážeme. Opravdu dobrých důvodů bychom asi dokázali vyjmenovat desítky.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Starověká kráska – Řím
Pojďte se s námi podívat do srdce Itálie a vychutnejte si všechny známé stavby. Nezapomenutelná a...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 29. 3. 2024
svátek:Taťána
dnes:
pátek 29.3.
6 °C
zítra:
sobota 30.3.
11 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X