Řím II. - Colosseo

Je pravdou, že rozlišit zde turistickou sezónu od období relativního klidu je v samotném Římě poměrně těžký úkol, dvojnásob to pak platí o tomto místě.
Colosseum je nejvýznamnější symbolem celého Říma a s největší pravděpodobností i celé Itálie, kterému může konkurovat snad už jen šikmá věž v Pisse, proto se tedy po právu řadí mezi takové symboly jako je Big Ben v Londýně, Eiffelova věž v Paříži, Rudé náměstí v Moskvě či Bílý dům ve Spojených státech amerických. Pro popis Colossea a jeho bohaté historie jsem tedy vyčlenil celý jeden blok tohoto seriálu.
Pravděpodobně každý snad nejméně jednou v životě spatřil film, který se alespoň dílčím způsobem odehrával v Římě. A nebo ve kterém se pro rychlé přenesení děje či pro plynulé navození atmosféry rušného, až trošku někdy hektického života v této italské metropoli mihla jedna z jeho památek. Mnohokrát již byly použity záběry Colossea a jeho přilehlé silnice vedoucí až k Aroc de Constantino, nebo-li Konstantinově oblouku, po níž se Italové za hvízdotu lehkých motorů prohánějí. Nutno říci, že po velmi krátké době vám možná tento zvuk zevšední, což se rozhodně nedá říci o samotném chování místních řidičů, které je zde opravdu na pováženou.
Ale zpět ke Colosseu, moje první cesta tímto kouzelným místem vedla podél jeho jižní až jiho-západní stěny a právě tehdy mě napadla skutečnost, že celé toto „kolosální“ dílo starověku je ve skutečnosti o mnoho menší, než jsem si ho předstvoval. Pravděpodobně to bylo právě vinou mnoha filmových a literárních ztvárnění. Přesto tato skutečnost nijak neubírá tomuto místu na jeho velikosti a významu.
Tento ohromující amfiteátr, jímž bezesporu na dobu svého vzniku byl, se i přes dvě zemětřesení a především pak nenechavost Římských elit v době renesance dochoval v poměrně dobrém stavu, což nám nabízí možnost nahlédnout do jeho historie a tak i načerpat téměř až neuvěřitelnou atmosféru tohoto místa.
Stavba tohoto díla se datuje přibližně do roku 72 našeho letopočtu, kdy císař Vespasián započal jeho výstavbu. Stavba byla dokončena roku 80, již za následovnictví Vespasiánova syna Tita. Již samotná stavba tohoto na svou dobu monstrózního projektu, byla poznamenána prací židovských vězňů a právě tato skutečnost dává svým způsobem tušit původně ponurý význam místa. Místa, které ve své době sloužilo ke hrám značně odlišného ražení, než jsme zvyklí my, například ze současných sportovních akcí.
Text: Filip Štrobich
Foto: Filip Štrobich, Jan Lidmaňský a Jan Tichovský
Související články:
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Řím II.- Colosseo 2. část

Řím III.- Fórum Románum 2. část

Itálie: Benátky

Itálie, Řím: Nápady a inspirace na eurovíkend ve městě plném (proti)kladů

Itálie, okolí Říma – návštěva etruské nekropole Banditaccia u Cerveteri
Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Starověká kráska – Řím
Lokace:
