www.infoglobe.cz » Řím II. - Colosseo

Řím II. - Colosseo

Publikováno: 18.8.2009
Naší cestu po Římě jsme minule zakončili na Plazza del Colosseo, jen několik metrů od stanice B, která je označena modrou barvou. Nicméně stanice není zde naším hlavním cílem. Na nevelkém prostranství tohoto náměstí se rozprostírá několik zatravněných ploch, které především během turistické sezóny okupují spolu s turisty prodejci suvenýrů a nutno říci, bohužel i kapsáři.

Je pravdou, že rozlišit zde turistickou sezónu od období relativního klidu je v samotném Římě poměrně těžký úkol, dvojnásob to pak platí o tomto místě.

Colosseum je nejvýznamnější symbolem celého Říma a s největší pravděpodobností i celé Itálie, kterému může konkurovat snad už jen šikmá věž v Pisse, proto se tedy po právu řadí mezi takové symboly jako je Big Ben v Londýně, Eiffelova věž v Paříži, Rudé náměstí v Moskvě či Bílý dům ve Spojených státech amerických. Pro popis Colossea a jeho bohaté historie jsem tedy vyčlenil celý jeden blok tohoto seriálu.

Pravděpodobně každý snad nejméně jednou v životě spatřil film, který se alespoň dílčím způsobem odehrával v Římě. A nebo ve kterém se pro rychlé přenesení děje či pro plynulé navození atmosféry rušného, až trošku někdy hektického života v této italské metropoli mihla jedna z jeho památek. Mnohokrát již byly použity záběry Colossea a jeho přilehlé silnice vedoucí až k Aroc de Constantino, nebo-li Konstantinově oblouku, po níž se Italové za hvízdotu lehkých motorů prohánějí. Nutno říci, že po velmi krátké době vám možná tento zvuk zevšední, což se rozhodně nedá říci o samotném chování místních řidičů, které je zde opravdu na pováženou.

Ale zpět ke Colosseu, moje první cesta tímto kouzelným místem vedla podél jeho jižní až jiho-západní stěny a právě tehdy mě napadla skutečnost, že celé toto „kolosální“ dílo starověku je ve skutečnosti o mnoho menší, než jsem si ho předstvoval. Pravděpodobně to bylo právě vinou mnoha filmových a literárních ztvárnění. Přesto tato skutečnost nijak neubírá tomuto místu na jeho velikosti a významu.

Tento ohromující amfiteátr, jímž bezesporu na dobu svého vzniku byl, se i přes dvě zemětřesení a především pak nenechavost Římských elit v době renesance dochoval v poměrně dobrém stavu, což nám nabízí možnost nahlédnout do jeho historie a tak i načerpat téměř až neuvěřitelnou atmosféru tohoto místa.

Stavba tohoto díla se datuje přibližně do roku 72 našeho letopočtu, kdy císař Vespasián započal  jeho výstavbu. Stavba byla dokončena roku 80, již za následovnictví Vespasiánova syna Tita. Již samotná stavba tohoto na svou dobu monstrózního projektu, byla poznamenána prací židovských vězňů a právě tato skutečnost dává svým způsobem tušit původně ponurý význam místa. Místa, které ve své době sloužilo ke hrám značně odlišného ražení, než jsme zvyklí my, například ze současných sportovních akcí.

 

Text: Filip Štrobich

Foto: Filip Štrobich, Jan Lidmaňský a Jan Tichovský

Související články:

Řím - úvod

Řím I. - část 1.

Forum Romanum 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Řím II.- Colosseo 2. část
Publikováno: 25.8.2009
Název Colosseum, pod kterým je v současnosti stavba známa, však tento název vždy nenesla. Původní název Flavian Amphitehater později zlidověl na Colosseum, jež odráželo jak jeho velikost, tak umístnění nedaleko Colossu císaře Nera.

Řím III.- Fórum Románum 2. část
Publikováno: 8.9.2009
Vstupní část Fóra Románum z Via di S. Gregorio, je paradoxně nejmladší částí celého Fóra. Nalezneme zde část postavenou již v období římského Impéria, tedy v období pozdního císařství.

Itálie: Benátky
Publikováno: 15.11.2010
Město plné turistů, kteří neustále přicházejí, aby obdivovali jeho krásy za dne i v noci. Hlavní náměstí s bazilikou, úzké uličky, neutichající městský ruch, veselí Italové, ale hlavně Canale Grande s množstvím výletních lodí a gondol jsou největšími lákadly pro ty, kdo se rozhodli navštívit toto pohádkově romantické místo.

Itálie, Řím: Nápady a inspirace na eurovíkend ve městě plném (proti)kladů
Publikováno: 26.10.2015
Máte na starém kontinentě svou oblíbenou zemi nebo turistickou oblast? Pro nás je to jednoznačně Řím! Ptáte se proč? Tak to je otázka, na kterou stručně odpovědět nedokážeme. Opravdu dobrých důvodů bychom asi dokázali vyjmenovat desítky.

Itálie, okolí Říma – návštěva etruské nekropole Banditaccia u Cerveteri
Publikováno: 23.3.2017
Jelikož jsme do Říma jeli na pět dní, rozhodli jsme se podniknout také několik výletů do okolí. Po poradě v turistickém centru jsme se vydali navštívit městečko Cerveteri, které se nachází přibližně 40 km od Říma v regionu Lazio. Do stanice Marina di Cerveteri se dostanete vlakem za necelou hodinu (jezdí několikrát denně ze stanice Roma Termini). Poté je potřeba dojít na autobusovou zastávku (cca 100 metrů od nádraží), odsud jezdí zdarma minibus až do historického centra Cerveteri (na náměstí Piazza Aldo Moro) a cesta trvá okolo 20 minut.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Starověká kráska – Řím
Pojďte se s námi podívat do srdce Itálie a vychutnejte si všechny známé stavby. Nezapomenutelná a...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
30.5.2023
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítaní nejen milionáři, stomilionáři či miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalít.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 5. 6. 2023
svátek:Dobroslav
dnes:
pondělí 5.6.
14 °C
zítra:
úterý 6.6.
14 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X